Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 14 (350) z dnia 20.07.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Geneza sporu o podmiotowość podatkową gminy
Gmina realizuje zadania nałożone na nią na mocy odrębnych przepisów, za pomocą jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, m.in. szkół, domów kultury, powiatowych służb, inspekcji (...)
str. 4
2.
Gmina jako podatnik VAT - uchwała NSA
Sprawa trafiła jednak do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który postanowieniem z 30 stycznia 2013 r., sygn. akt I FSK 311/12 przedstawił zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości (...)
str. 5
3.
Skutki uchwały dla gmin i ich jednostek budżetowych
Uchwała jest korzystna dla gmin, które będą mogły bez problemu odliczać VAT od zakupów inwestycyjnych, realizowanych na potrzeby jednostek budżetowych, które następnie wykorzystują daną inwestycję (...)
str. 5
4.
Prawne konsekwencje uchwały podjętej przez NSA w składzie 7 sędziów
Uchwały NSA mogą być konkretne lub abstrakcyjne. Uchwały konkretne zawierają rozstrzygnięcie konkretnie wskazanych zagadnień prawnych budzących wątpliwości w konkretnej sprawie, natomiast abstrakcyjne - wyjaśniają przepisy (...)
str. 6
II.
Skutki wyroku TSUE w sprawie ubezpieczenia przedmiotu leasingu - interpretacja MF
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wyrokiem z dnia 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 rozstrzygnął spór dotyczący opodatkowania usługi ubezpieczeniowej refakturowanej przez leasingodawcę na rzecz leasingobiorcy w ramach zawartej (...)
str. 6
1.
Korekta podatku należnego przez leasingodawcę
Jeśli leasingodawca stosując się do uchwały NSA z dnia 8 listopada 2010 r., wystawił fakturę i opodatkował usługę ubezpieczenia przedmiotu leasingu tak jak usługę leasingu (...)
str. 7
2.
Rozliczenie przez leasingodawcę podatku naliczonego
Na podstawie art. 90 i 91 ustawy o VAT, leasingodawca może skorygować podatek na bieżąco bądź też poprzez odpowiednie przyporządkowanie do sprzedaży z każdego roku (...)
str. 8
3.
Korekta podatku naliczonego przez leasingobiorcę
Leasingobiorca może dokonać korekty dopiero po otrzymaniu faktury korygującej od leasingodawcy. Korekta odliczonego podatku naliczonego powinna być uwzględniona w bieżącej deklaracji podatkowej. W stosunku do (...)
str. 8
III.
Od zakupu samochodu demonstracyjnego można odliczyć cały VAT - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą polegającą na odprzedaży pojazdów samochodowych, w przypadku nabycia pojazdów, które nie zostają od razu sprzedane lecz czasowo służą w charakterze pojazdów (...)
str. 8
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Na czym polega zwolnienie podmiotowe z VAT?
Zwolnienie z podatku VAT o charakterze podmiotowym przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom, tj. podatnikom, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Status drobnego (...)
str. 10
2.
Podatnicy dokonujący WNT
Z brzmienia art. 113 ust. 13 ustawy o VAT wynika, że zwolnienia z opodatkowania ze względu na obroty nie stosuje się m.in. do wewnątrzwspólnotowego nabycia (...)
str. 11
3.
Dostawa towarów opodatkowanych akcyzą
W myśl art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT, z prawa do zwolnienia podmiotowego wyłączeni są podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów (...)
str. 12
4.
Usługi w zakresie doradztwa
Wśród czynności, których wykonywanie nie pozwala na korzystanie przez podatnika ze zwolnienia podmiotowego wymienione jest m.in. świadczenie usług w zakresie doradztwa (art. 113 ust. 13 (...)
str. 12
V.
VAT w wyjaśnieniach organów podatkowych
1.
Forma potwierdzenia odbioru faktury korygującej
W przypadku, gdy sprzedawca nie otrzyma potwierdzenia odbioru faktury korygującej, ale dysponuje dokumentami lub informacjami, z których można wywieść, że kontrahent (nabywca) zapoznał się z (...)
str. 13
2.
Ustalenie limitu uprawniającego do zwolnienia z kas fiskalnych
Wyliczenie limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej proporcjonalnie do okresu wykonywania dostawy towarów lub świadczenia usług dotyczy tych podatników, którzy rozpoczynają (...)
str. 14
3.
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którą pobierają gminy nie podlega opodatkowaniu VAT. Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 maja 2013 r., (...)
str. 14
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Faktura w walucie obcej w obrocie krajowym
W prowadzonej przez nas działalności gospodarczej zamierzamy wystawiać faktury w euro. Czy możemy wystawiać takie faktury dla kontrahentów krajowych? Jeśli tak, to w jaki sposób (...)
str. 15
2.
Warunki pełnego odliczenia VAT od leasingu samochodów osobowych
Prowadzimy działalność w zakresie usług budowlanych. W ubiegłym miesiącu dokonaliśmy zmian we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i poszerzyliśmy ją o wynajem samochodów osobowych. Podpisaliśmy (...)
str. 16
3.
Rozliczenie faktury korygującej zmniejszającej podatek naliczony
Otrzymałem w maju br. fakturę za zakup towarów. W czerwcu, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za maj, w której zamierzałem ująć pierwotną fakturę (...)
str. 17
4.
Dokumenty przesądzające o klasyfikacji terenów niezabudowanych
Jakie dokumenty przesądzają o klasyfikacji terenu niezabudowanego, jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy? W myśl przepisów (...)
str. 17
5.
Odliczenie VAT od zakupu pojazdu specjalnego
Zakupiłem koparkę i chciałbym odliczyć podatek VAT zawarty w fakturze zakupu. Czy mogę odliczyć podatek VAT w całości? Czy przysługuje mi prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa (...)
str. 18
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Zwolnienie z ewidencjonowania ze względu na liczbę świadczonych usług
W myśl art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych podlega ewidencji w kasie rejestrującej. Od tej zasady istnieją pewne wyjątki, (...)
str. 19
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Ewidencjonowanie w kasie fiskalnej tylko części sprzedaży na rzecz osób fizycznych
Prowadzę działalność w zakresie usług projektowych i pośrednictwa finansowego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Ze względu na przekroczenie struktury obrotów musiałem zakupić kasę fiskalną. Czy (...)
str. 22
2.
Formalności związane z instalacją kasy fiskalnej
W czerwcu br. w sklepie, który prowadzę zainstalowałam kasę rejestrującą. Przed terminem ewidencjonowania złożyłam w urzędzie skarbowym zawiadomienie o liczbie kas. Czy oprócz tego musiałam złożyć jeszcze inne dokumenty? (...)
str. 23
3.
Czy sprzedaż opon bieżnikowanych podlega ewidencji w kasie fiskalnej?
Podatnik w czerwcu br. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie handlu oponami bieżnikowanymi. Czy towar ten należy zaliczyć do części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, (...)
str. 24
4.
Sprzedaż biżuterii a kasa fiskalna
Czynny podatnik VAT świadczy usługi opodatkowane 23% stawką VAT. Dodatkowo zamierza rozpocząć sprzedaż na rzecz osób fizycznych biżuterii z metali półszlachetnych. Czy sprzedaż takiej biżuterii korzysta (...)
str. 25
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Nabycie usług pośrednictwa w wynajmie nieruchomości
Za pośrednictwem niemieckiej firmy wynajmuję mieszkanie letnikom. Opłaty za wynajem pobiera niemiecki podatnik, który po potrąceniu prowizji przekazuje mi pieniądze na konto. Czy prowizja zagranicznego (...)
str. 27
2.
Dostawa towarów na rzecz polskiego nabywcy dokonującego ich importu
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmujemy się wyłącznie sprowadzaniem towarów z Chin na zamówienie polskich odbiorców. Towary wysyłane są bezpośrednio z Chin do nabywcy, który (...)
str. 28
3.
Nabycie usług transportowych od polskiego oddziału zagranicznej firmy
Zleciliśmy transport towarów niemieckiemu przewoźnikowi, który posiada w Polsce centrum usług i posługuje się polskim NIP. Za wykonaną usługę wystawił nam fakturę z polskim podatkiem (...)
str. 30
4.
Dostawa towarów wraz z montażem dokonana przez unijną firmę z polskim NIP
Kupiliśmy linię produkcyjną od unijnego kontrahenta, który posługuje się polskim NIP. Firma ta nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Dostawca (...)
str. 33
5.
Deklarowanie WNT przez podatników zwolnionych z opodatkowania
Jestem podatnikiem zwolnionym z opodatkowania. W ramach prowadzonej działalności dokonuję WNT, którego wartość przekroczyła limit 50.000 zł i jestem zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Jaką (...)
str. 34
5.1.
Zasady rozliczania WNT w deklaracji VAT-8
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) - w myśl art. 9 ust. 1 ustawy o VAT - rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy (...)
str. 34
5.2.
Skutki nieskładania deklaracji podatkowej
Podatnicy zobowiązani do składania deklaracji VAT-8 za okresy miesięczne przekazują ją w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Należy pamiętać, że (...)
str. 36
6.
Nieodpłatne przekazanie towarów unijnemu producentowi
Dostarczyliśmy nieodpłatnie włoskiemu producentowi maszyn do produkcji wyrobów gotowych, materiały do testów, które później zostaną zniszczone komisyjnie. Czy w związku z tym wystąpi u nas (...)
str. 38
7.
Właściwy numer identyfikacji podatkowej unijnego nabywcy na fakturze
Świadczymy usługi tłumaczenia i reklamowe dla firmy unijnej, która nie ma w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, ale posiada polski numer VAT UE. (...)
str. 39
8.
Holowanie pojazdu na zlecenie polskiego podatnika na terytorium UE
Czy usługę holowania uszkodzonego pojazdu z Niemiec do Polski wykonaną przez zagraniczną firmę na rzecz polskiego podatnika należy uznać za import usług? O tym, czy (...)
str. 40
9.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów transportowanych do innego państwa UE
Zamawiamy towar od niemieckiego producenta ze wskazaniem, że towar ma być dostarczony do Finlandii, gdzie czasowo przebywa nasz pracownik. Na fakturze znajduje się nasz NIP (...)
str. 41
E.
PORADY I KOMENTARZE
X.
Bezpośredni zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym - pytania i odpowiedzi
 ?  Czy w przypadku likwidacji spółki cywilnej, będziemy mogli otrzymać bezpośredni zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jaki wynikać będzie z ostatniej złożonej deklaracji VAT? Zgodnie z art. 14 (...)
str. 42
F.
VAT OD PODSTAW
XI.
Jak rolnik może rozliczać VAT - wybór formy opodatkowania
Podmiot, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. (...)
str. 46
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XII.
Jak udokumentować otrzymaną zaliczkę i zadatek?
Odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju są - w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT - czynnościami (...)
str. 48
1.
Zaliczka na poczet przyszłych świadczeń - jak wystawić fakturę?
Otrzymanie zaliczki rodzi obowiązek podatkowy w chwili jej uzyskania. W przypadku gdy uiszczającym zaliczkę jest podmiot gospodarczy, podatnik wystawia fakturę dokumentującą jej otrzymanie. Fakturę zaliczkową (...)
str. 48
2.
Zaliczka wystawiona w walucie obcej
W praktyce zdarza się, że podatnik otrzymuje zaliczkę w walucie obcej i kwotę tej zaliczki musi przeliczyć na złote. Zasadniczo przeliczenia tego dokonuje się według (...)
str. 51
3.
Zadatek jako gwarancja dotrzymania umowy
Zadatek, to określona suma pieniężna wpłacona przy zawarciu umowy w celu zapewnienia jej wykonania. Otrzymanie zadatku rodzi obowiązek podatkowy w VAT w dniu jego otrzymania. (...)
str. 52
H.
PODATEK AKCYZOWY
XIII.
Zwolnienie z akcyzy wyrobów węglowych ze względu na podmiot dokonujący ich zużycia
Na mocy art. 31a ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym, wyroby węglowe podlegają zwolnieniu z tego podatku, jeśli są zużywane są przez następujące (...)
str. 53
1.
Podmioty traktowane jako gospodarstwa domowe w rozumieniu ustawy o akcyzie
Przepisy ustawy o podatku akcyzowym nie zawierają definicji gospodarstwa domowego. Intuicyjnie możemy uznać, iż nie jest to miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lecz miejsce zamieszkania. Gospodarstwo (...)
str. 53
2.
Zużycie wyrobów węglowych przez Siły Zbrojne RP
Zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz. 461 ze zm.) w (...)
str. 55
3.
Które organy administracji publicznej zwolnione są z akcyzy od zużycia wyrobów węglowych?
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267) przez pojęcie organu administracji publicznej rozumie: premiera, ministrów, (...)
str. 55
4.
Podmioty systemu oświaty oraz żłobki i kluby dziecięce korzystające ze zwolnienia
Katalog podmiotów systemu oświaty został zawarty w art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr (...)
str. 56
5.
Podmioty lecznicze, jednostki organizacyjne pomocy społecznej oraz organizacje pożytku publicznego
Do podmiotów leczniczych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 (...)
str. 57
XIV.
Zasady opodatkowania akcyzą produkcji win gronowych z własnych upraw
Alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie, ogólnie nazwane napojami alkoholowymi wymienione są w przepisach ustawy o podatku akcyzowym jako wyroby akcyzowe. Oznacza (...)
str. 58
1.
Rejestracja w urzędzie celnym
Podmioty zamierzające produkować wina z winogron pochodzących z upraw własnych przed rozpoczęciem produkcji wina i jego sprzedaży mają obowiązek zarejestrować się jako podatnicy podatku akcyzowego (...)
str. 59
2.
Zawiadomienie urzędu celnego o rozpoczęciu produkcji wina
Produkcja wyrobów akcyzowych, ich przemieszczanie i zużycie, rozlew, jak również stosowanie i oznaczanie znakami akcyzy podlega kontroli przez Służbę Celną (urzędy celne) na mocy art. (...)
str. 59
3.
Obowiązek oznaczania podatkowymi znakami akcyzy
Wyprodukowane wino podlega obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy, a czynność ta powinna być dokonana przed sprzedażą wyrobu lub przekazaniem do magazynu wyrobów gotowych (art. 117 ust. 1 ustawy o podatku (...)
str. 60
4.
Zapłata akcyzy
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym producenci win gronowych z własnych upraw poza składem podatkowym są zobowiązani na zasadach ogólnych deklarować (...)
str. 61
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług księgowych
Świadczę usługi księgowe. Czy obowiązek podatkowy w VAT powstaje u mnie na zasadach ogólnych, czy w sposób szczególny przewidziany dla usług biurowych? W przypadku świadczenia (...)
str. 62
2.
Nabycie samochodu a prawo do pełnego odliczenia VAT
Zamierzamy kupić używany samochód ciężarowy (po raz pierwszy zarejestrowany w czerwcu 2010 r.), dla którego przeprowadzono dodatkowe badanie techniczne. W dowodzie rejestracyjnym wbita jest odpowiednia (...)
str. 62
3.
Pośrednictwo w sprzedaży alkoholu a zwolnienie z VAT
Czy pośrednictwo w sprzedaży alkoholu może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT? Ze zwolnienia podmiotowego z VAT mogą korzystać tzw. drobni przedsiębiorcy, tj. podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej (...)
str. 63
4.
Artykuły spożywcze przekazane pracownikom
Spółka zapewnia wszystkim swoim pracownikom kawę, herbatę, cukier a w okresach letnich również napoje chłodzące. Czy od przekazywanych produktów mamy obowiązek odprowadzenia podatku należnego? Na (...)
str. 64
5.
Stawka VAT na montaż stolarki okiennej
Jesteśmy producentem okien i zawarliśmy umowę z deweloperem na wymianę stolarki okiennej w budynku mieszkalno-usługowym, sklasyfikowanym według PKOB w dziale 11. Przedmiotem umowy jest wymiana (...)
str. 65
6.
Faktura za usługi wywozu nieczystości dostarczana odbiorcy osobiście
Wykonujemy usługi wywozu nieczystości. W umowie określono termin płatności np. 14 lub 30 dni od daty otrzymania faktury przez nabywcę. Faktury dostarczamy osobiście (dysponujemy potwierdzoną (...)
str. 66
7.
Moment powstania obowiązku podatkowego przy wykonywaniu instalacji elektrycznych
Firma wykonuje roboty związane m.in. z budową, rozbudową, modernizacją przyłączy elektrycznych, elektroenergetycznych, instalacji elektrycznych, przebudową linii napowietrznych oraz konserwacją systemów energetycznych. Rodzaj przeważającej działalności wg (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.