Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Kapitały własne i ich zmiany w księgach spółek kapitałowych
Dodatek nr 9
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 14
z dnia 20.07.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KAPITAŁY W SPÓŁCE Z O.O.
1.1.
Przepisy regulujące powstanie i funkcjonowanie spółki z o.o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do spółek kapitałowych. Zasady jej powstania i funkcjonowania regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (...)
str. 3
1.2.
Wniesienie wkładów na pokrycie udziałów i utworzenie kapitału zakładowego
Kiedy założyć księgi spółki z o.o.? Jak i kiedy zaksięgować wniesienie wkładów na pokrycie udziałów przez wspólników? Jak wynika z art. 12 ust. 1 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe otwiera się (...)
str. 3
1.3.
Nadwyżka ceny nabycia udziałów nad ich wartością nominalną
Umowa spółki z o.o. zawarta w formie aktu notarialnego mówi o tym, że wspólnicy spółki są zobowiązani pokryć kapitał zakładowy o łącznej wartości: 20.000 zł, (...)
str. 5
2.
Niezarejestrowany kapitał - zasady prezentacji
Wspólnicy spółki z o.o. podjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez wydanie nowych udziałów. Udziały mają zostać objęte przez nowego wspólnika za gotówkę. Zarejestrowanie podwyższenia (...)
str. 6
3.1.
Ewidencja księgowa dopłat otrzymanych przez spółkę z o.o.
Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. podjęło uchwałę o wniesieniu dopłat do kapitału. Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa otrzymania tych dopłat w księgach spółki z o.o.? (...)
str. 6
3.2.
Zwrot wspólnikom dopłat wniesionych na pokrycie bieżącej działalności
Nasza spółka zamierza zwrócić wspólnikom wniesione przez nich dopłaty na pokrycie bieżącej działalności operacyjnej. Jakich zapisów należy dokonać w związku ze zwrotem tych dopłat wspólnikom? (...)
str. 9
4.1.
Zasady wypłaty dywidendy wspólnikom spółki z o.o. określone w przepisach prawa handlowego
Wspólnik spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Wynika to z (...)
str. 10
4.2.
Dywidenda wypłacana krajowej spółce kapitałowej
Ujęcie dywidendy w księgach spółki z o.o. wypłacającej tę dywidendę Podział zysku netto spółki z o.o. może nastąpić dopiero po zbadaniu rocznego sprawozdania finansowego przez (...)
str. 10
4.3.
Dywidenda wypłacana spółce zagranicznej w walucie obcej
Zasady przeliczania zobowiązania z tytułu dywidendy na walutę obcą Przedmiotem podziału jest kwota zysku wyrażona w polskich złotych, wartość dywidendy do podziału pomiędzy wspólników ustala (...)
str. 12
4.4.
Wypłata dywidendy w formie niepieniężnej
Ujęcie zobowiązania z tytułu dywidendy w księgach rachunkowych Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają w jakiej formie ma być wypłacona dywidenda na rzecz wspólników spółki. (...)
str. 14
5.1.
Ewidencja odpłatnego nabycia przez spółkę z o.o. jej udziałów własnych
Spółka nabyła odpłatnie udziały własne w celu ich umorzenia. Nabycie nastąpiło według ceny nominalnej. W jaki sposób zaksięgować to zdarzenie? Zasadniczo spółka nie może obejmować (...)
str. 16
5.2.
Umorzenie udziałów własnych poprzez obniżenie kapitału zakładowego
W przypadku umorzenia udziałów własnych z jednoczesnym obniżeniem kapitału zakładowego umorzenie następuje z chwilą obniżenia kapitału zakładowego, czyli w dacie zarejestrowania kapitału zakładowego przez sąd (...)
str. 16
5.3.
Umorzenie udziałów własnych z czystego zysku
W przypadku umorzenia udziałów z czystego zysku nie następuje obniżenie kapitału, nie następuje także zmiana umowy spółki, w efekcie czego sama uchwała w przeciwieństwie do (...)
str. 18
5.4.
W jaki sposób wykazać nabyte przez spółkę udziały własne w bilansie?
Nabyte przez spółkę udziały własne, figurujące na dzień bilansowy na koncie 14 "Krótkoterminowe aktywa finansowe", wykazuje się w pasywach bilansu jako wielkość ujemną - w (...)
str. 19
6.1.
W jakim terminie należy dokonać rozliczenia wyniku finansowego w spółce z o.o.?
Zasady rozliczenia wyniku określone w ustawie o rachunkowości oraz w prawie handlowym Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto spółki z o.o. za dany rok obrotowy może nastąpić dopiero po (...)
str. 19
6.2.
Pokrycie straty kapitałem zapasowym lub rezerwowym
Czy spółka z o.o. może rozliczyć powstałą stratę bilansową z kapitałem zapasowym lub rezerwowym? Jak zaksięgować taką operację? Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, co do zasady (...)
str. 21
7.
Sprzedaż udziałów spółki z o.o. przez wspólnika
Udziałowiec spółki z o.o. sprzedał część swoich udziałów. Wartość kapitału nie uległa zmianie, tylko pewną ilość udziałów przeniesiono na nowego wspólnika. Jak to zaksięgować? Udział, (...)
str. 21
8.
Konwersja długu na kapitał zakładowy - ujęcie w księgach rachunkowych
Udziałowiec w 2010 r. pożyczył spółce z o.o. pieniądze. Ponieważ spółka ma problem ze spłatą tej pożyczki, planuje dokonać jej zamiany na udziały. Uchwała wspólników (...)
str. 22
II.
KAPITAŁY W SPÓŁCE AKCYJNEJ
1.
Kapitały w spółce akcyjnej - prezentacja w bilansie
W 2012 r. utworzono spółkę akcyjną. Wartość emisyjna akcji przewyższała ich wartość nominalną. Do końca roku na pokrycie akcji wpłacono połowę należnej kwoty. Pozostała kwota (...)
str. 25
2.1.
Kiedy spółka może nabyć akcje własne?
Przepisy Kodeksu spółek handlowych, generalnie zabraniają nabywania przez spółkę akcyjną wyemitowanych przez nią akcji, tzw. akcji własnych (art. 362 K.s.h.). Zakaz ten nie dotyczy jednak (...)
str. 26
2.2.
Jak w księgach spółki akcyjnej ująć nabycie akcji własnych?
Nabyte akcje własne ujmuje się na koncie 14 "Krótkoterminowe aktywa finansowe" i wycenia - z uwzględnieniem z art. 28 ust. 1 pkt 9a ustawy o (...)
str. 27
3.1.
Ewidencja różnicy powstałej przy sprzedaży akcji własnych
Różnica sprzedaży akcji własnych powoduje zmiany w kapitale własnym spółki akcyjnej i nie wpływa na wynik finansowy roku obrotowego. W świetle bowiem art. 36a ust. (...)
str. 28
3.2.
Sprzedaż akcji własnych, gdy cena ich sprzedaży jest wyższa od ceny nabycia
Przykład I. Założenia: Spółka akcyjna sprzedała 150 akcji własnych, które nabyła wcześniej po cenie: 70 zł/szt. Cena sprzedaży wyniosła: 90 zł/szt. Koszty sprzedaży akcji wyniosły: (...)
str. 28
3.3.
Sprzedaż akcji własnych, gdy cena ich nabycia jest wyższa od ceny sprzedaży
Przykład I. Założenia: Spółka akcyjna sprzedała 200 akcji własnych, które nabyła wcześniej po cenie: 150 zł/szt. Cena sprzedaży wyniosła: 120 zł/szt. Koszty sprzedaży akcji wyniosły: (...)
str. 29
4.
Kapitał zapasowy z obniżenia wartości nominalnej akcji
Spółka akcyjna obniżyła kapitał zakładowy poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji (bez wynagrodzenia). Kwota uzyskana z obniżenia zostanie przeksięgowana na kapitał zapasowy w dniu wpisu do (...)
str. 30
5.
Umorzenie akcji własnych
Spółka nabyła akcje własne w celu ich umorzenia. Wartość nominalna akcji uwzględniona w kapitale podstawowym jest niższa od wartości nabycia. Walne zgromadzenie akcjonariuszy ustaliło, iż (...)
str. 31
6.
Programy motywacyjne dla kadry menedżerskiej - warranty subskrypcyjne
Jednostki coraz częściej wykorzystują instrumenty finansowe w celu uzyskania pożądanych przez siebie rezultatów przy znacznym ograniczeniu ryzyka. Dlatego w realizowanych przez przedsiębiorstwa planach programów motywacyjnych (...)
str. 32
6.1.
Czym są warranty w świetle przepisów krajowych i międzynarodowych?
Pod pojęciem warrantu należy rozumieć taki instrument, który daje posiadaczowi pierwszeństwo subskrybowania przyszłych emisji akcji, czyli prawo wejścia w przyszłości w posiadanie papierów wartościowych po (...)
str. 32
6.2.
W jakim celu emitowane są warranty?
Zakres tematyczny niniejszego artykułu ogranicza się do warrantów subskrypcyjnych, a te w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, to papiery wartościowe imienne lub na okaziciela uprawniające ich (...)
str. 33
6.3.
Warranty w księgach rachunkowych według ustawy o rachunkowości
Zasady ewidencji warrantów nie zostały uregulowane szczegółowo w polskim prawie bilansowym. Z racji faktu, że w rachunkowości są one traktowane jako instrument kapitałowy, nie podlegają (...)
str. 34
6.4.
Warranty w księgach rachunkowych według MSSF 2
Ujecie w księgach i wycena warrantów W celu ustalenia sposobu ujęcia warrantów subskrypcyjnych w księgach rachunkowych można skorzystać ze wskazówek MSSF 2 "Płatności w formie (...)
str. 35
III.
POZOSTAŁE OPERACJE GOSPODARCZE POWODUJĄCE ZMIANY W KAPITAŁACH
1.
Połączenie wszystkich kapitałów w jeden kapitał podstawowy na dzień rozpoczęcia likwidacji
Składniki kapitału własnego spółki z o.o. postawionej w stan likwidacji należy na dzień rozpoczęcia tej likwidacji połączyć w jeden kapitał podstawowy, zmniejszając go o udziały (...)
str. 42
2.
Rozliczenie różnicy powstałej na skutek aktualizacji wyceny środków trwałych
W 1995 r. w naszej jednostce dokonano aktualizacji wyceny środków trwałych. Różnice z aktualizacji odniesiono na konto kapitału z aktualizacji wyceny. Kiedy można rozliczyć pozostające na tym koncie saldo i w jaki (...)
str. 44
3.1.
W wyniku otrzymania przedsiębiorstwa aportem powstaje agio, a nie ujemna wartość firmy
W związku z licznymi pytaniami Czytelników kierowanymi do naszego Wydawnictwa zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów o zajęcie stanowiska w kwestii czy przepisy art. 33 ust. (...)
str. 45
3.2.
Ewidencja otrzymanego aportu w postaci przedsiębiorstwa w spółce z o.o.
Wspólnik wniósł przedsiębiorstwo jako pokrycie wkładów do spółki z o.o. Wartość nominalna wkładów to: 1 mln zł, natomiast wartość godziwa aportu to: 1,3 mln zł, czyli saldo na (...)
str. 47
4.
Inwentaryzacja składników kapitału własnego
Na podstawie przepisów art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości, jednostki mają obowiązek przeprowadzić inwentaryzację składników kapitału własnego na ostatni dzień każdego roku (...)
str. 48
5.
Korekta błędu popełnionego w latach ubiegłych - zasady prezentacji
Czy korektę błędu popełnionego w poprzednich latach obrotowych, ujętą na koncie 82, należy wykazać w zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym? Jeżeli popełniony w poprzednich (...)
str. 49
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.