Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Jak rozliczyć dotacje w księgach rachunkowych?
Dodatek nr 7
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 10
z dnia 20.05.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
EWIDENCJA KSIĘGOWA DOTACJI I PREZENTACJA W SPRAWOZDANIU FINANSOWYM
1.
Ogólne zasady ewidencji dotacji w zależności od celu, na który została przyznana
Ewidencja otrzymanej dotacji w księgach rachunkowych i tym samym jej wpływ na poszczególne elementy sprawozdania finansowego zależy przede wszystkim od celu, na który została ona (...)
str. 3
2.1.
Dotacja na budowę środka trwałego
Nasza spółka w 2012 r. zleciła wykonawcy budowę hali wytwórczo-usługowej. Hala została oddana do użytku w lutym 2013 r. Budowa jest w 60% dofinansowana ze (...)
str. 4
2.2.
Dotacja na zakup niskocennych składników majątku
Jak rozliczyć dotację, jeżeli dotyczy ona zakupu m.in. składników majątku spełniających kryteria określone dla środków trwałych, ale z uwagi na ich niską wartość odniesionych bezpośrednio (...)
str. 5
2.3.
Przykład rozliczenia dotacji płatnej w ratach
Jak przebiegać powinno rozliczenie dotacji dotyczącej zarówno środków trwałych, jak i wyposażenia? Dotacja płatna jest w ratach. Jeżeli kwota otrzymanej dotacji dotyczy zarówno środków trwałych, (...)
str. 5
3.
Dotacja do cen sprzedaży produktów (świadczonych usług)
Otrzymaliśmy dotację (dopłatę) do ceny świadczonych przez nas usług. Jak zaksięgować wpływ takiej dotacji? Czy dopłata ta powinna zwiększyć pozostałe przychody operacyjne? W omawianej sytuacji (...)
str. 8
4.
Amortyzacja środka trwałego zakupionego z dotacji a wyodrębnienie kont analitycznych dla celów podatkowych
Spółka nabyła środek trwały, na który otrzymała refundację. Jak zorganizować ewidencję analityczną, aby uzyskać informacje o amortyzacji bilansowej i podatkowej tego środka trwałego? Od ustalonej (...)
str. 10
5.
Dopłaty obszarowe otrzymane od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Jesteśmy przedsiębiorstwem rolnym działającym w formie spółki z o.o. W jaki sposób zaksięgować dopłaty obszarowe otrzymane od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa? Warunki i tryb (...)
str. 12
6.
Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych otrzymywane z PFRON
Jesteśmy pracodawcą, który zatrudnia pracowników legitymujących się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych otrzymane z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych? (...)
str. 13
7.
Prezentacja otrzymanej dotacji w poszczególnych elementach sprawozdania finansowego
Jak zaprezentować otrzymaną dotację w poszczególnych elementach sprawozdania finansowego? Bilans W bilansie wykazywane są jedynie rzeczywiście otrzymane dotacje przeznaczone na nabycie lub wytworzenie aktywów trwałych, (...)
str. 15
II.
ROZLICZENIE DOFINANSOWANIA OTRZYMANEGO Z UNII EUROPEJSKIEJ NA REALIZACJĘ PROJEKTU
1.
Dostosowanie zasad (polityki) rachunkowości do specyfiki funduszy europejskich
Na czym polega dostosowanie zasad (polityki) rachunkowości do specyfiki funduszy europejskich? Dostosowanie zasad (polityki) rachunkowości jest niezbędne zarówno w jednostkach, które już realizowały czy realizują (...)
str. 18
2.
Wyodrębnienie kont księgowych służących do rozliczenia projektu
Nasza spółka podpisała z PARP umowę o dofinansowanie. Przedmiotem umowy jest udzielenie dofinansowania w wysokości 70% kwoty wydatków kwalifikowanych na realizację projektu. Na czym polega obowiązek prowadzenia odrębnej (...)
str. 20
3.
Zasady funkcjonowania rachunku bankowego wyodrębnionego na potrzeby projektu realizowanego ze środków UE
Realizujemy projekt dofinansowywany ze środków UE. Wydatki na zapłatę kosztów kwalifikowanych ponosimy z bieżącego rachunku bankowego. Po złożeniu wniosku o płatność otrzymujemy refundację poniesionych wydatków (...)
str. 25
4.
Ewidencja operacji związanych z realizacją projektu i rozliczeniem otrzymanej dotacji
Podpisaliśmy z PARP umowę na realizację projektu w ramach PO IG. Przyznana dotacja wyniesie maksymalnie 69% poniesionych kosztów. W jaki sposób przebiegać powinna ewidencja operacji (...)
str. 26
5.
Usługa doradcza związana z przygotowaniem dokumentacji na potrzeby pozyskania dotacji
Czy usługa doradcza związana z przygotowaniem dokumentacji na potrzeby pozyskania dotacji na zakup środka trwałego może zwiększyć wartość tego środka trwałego? Wydatki poniesione na przygotowanie (...)
str. 27
6.
Wynagrodzenia osób związanych z realizowanym przez jednostkę projektem
Budujemy sieć kanalizacyjną, która częściowo dofinansowana jest ze środków unijnych. Na czas realizacji projektu zatrudniliśmy na umowę zlecenie osoby zarządzające projektem, osoby od spraw organizacyjno-finansowych, (...)
str. 28
7.
Przyznany w 2012 r. zwrot wydatków kwalifikowanych wyrażony w walucie obcej, otrzymany w 2013 r.
Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (WORD) realizuje 3 letni projekt, który w 85% finansowany jest przez UE. Zwrot poniesionych w 2012 r. kosztów kwalifikowanych nastąpi dopiero (...)
str. 29
8.
Wkład własny pracodawcy do projektu szkoleniowego sfinansowanego ze środków europejskich
Pracodawca skierował swojego pracownika (na jego życzenie) na szkolenie, które jest dofinansowane ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Zobowiązał się (...)
str. 30
9.
Kwalifikacja kosztów public relation realizowanego projektu budowlanego
Nasza spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie składowania odpadów komunalnych. Rozpoczęliśmy inwestycję polegającą na kompleksowej modernizacji gospodarki odpadami, na którą otrzymaliśmy dotację z UE. (...)
str. 32
III.
REFUNDACJA KOSZTÓW WYPOSAŻENIA LUB DOPOSAŻENIA STANOWISKA PRACY DLA BEZROBOTNEGO
1.
Ogólne zasady uzyskania refundacji
Zasady udzielania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, (...)
str. 33
2.
Podstawowe zasady ewidencji refundacji środków trwałych i wyposażenia
Na podstawie wcześniej wymienionych przepisów, jednostka w pierwszej kolejności ponosi samodzielnie wydatki na zakup środków trwałych i wyposażenia w celu zorganizowania nowego stanowiska pracy i (...)
str. 35
3.
VAT od dotacji podlegający zwrotowi do urzędu pracy
Z urzędu pracy otrzymaliśmy dotację na sfinansowanie zakupu środka trwałego, z tego część stanowił VAT naliczony, który będzie podlegał zwrotowi do urzędu pracy. Jak zaksięgować (...)
str. 36
4.
Otrzymanie refundacji w świetle przepisów podatkowych
Stosownie do przepisów art. 14 ust. 2 pkt 2 updof oraz art. 17 ust. 1 pkt 21 updop, przychodu do opodatkowania nie stanowią dotacje, subwencje, (...)
str. 38
5.
Zwrot refundacji na doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego
W 2012 r. otrzymaliśmy z urzędu pracy refundację na doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w ramach której zakupiliśmy środek trwały. W związku z naruszeniem warunków (...)
str. 38
IV.
ZASADY UJMOWANIA DOTACJI W SAMODZIELNYCH PUBLICZNYCH ZAKŁADACH OPIEKI ZDROWOTNEJ
1.
Dofinansowanie otrzymane przez SP ZOZ od organu założycielskiego
Jakie są zasady ujmowania w księgach SP ZOZ środków pieniężnych otrzymywanych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego (powiatu), która jest organem założycielskim tego SP ZOZ? Przypominamy, (...)
str. 40
2.
Zwrot części dofinansowania unijnego w księgach SP ZOZ
Szpital powiatowy SP ZOZ otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych na zakup sprzętu medycznego. Część dofinansowania wpłynęła w formie zaliczek, z których dokonano płatności za zakupiony (...)
str. 41
3.
Prezentacja dofinansowania z UE w rachunku zysków i strat SP ZOZ
Jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (UE) na zakup m.in. środków trwałych, wyposażenia (ujmowanego w ewidencji ilościowej - pozabilansowej), (...)
str. 42
4.
Dotacje celowe na zakupy inwestycyjne otrzymane przez SP ZOZ
Jak samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej powinien zaewidencjonować dotacje celowe otrzymane na zakupy inwestycyjne z budżetu starostwa? Do otrzymywanych przez SP ZOZ środków pieniężnych na (...)
str. 43
5.
Ewidencja dotacji otrzymanych przez SP ZOZ na sfinansowanie prac remontowych
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SP ZOZ). W 2012 r. otrzymaliśmy od organu założycielskiego dotację z przeznaczeniem na remont dachu. Wykonawca prac wyłoniony został (...)
str. 44
V.
ROZLICZANIE DOTACJI W KSIĘGACH RACHUNKOWYCH INSTYTUCJI KULTURY
1.
Dotacja celowa otrzymana przez instytucję kultury po zmianie ustawy o działalności kulturalnej
Jak w księgach rachunkowych filharmonii należy ująć przekazaną przez organizatora dotację celową na finansowanie kosztów realizacji inwestycji w świetle zmienionej ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej? Filharmonia - (...)
str. 46
2.
Rozliczenie dotacji na finansowanie inwestycji otrzymanej przez instytucje kultury
Instytucja kultury od 2009 r. realizuje inwestycję polegającą na wybudowaniu nowej siedziby. Do końca 2011 r. zarówno wkład krajowy (środki z budżetu województwa), jak i (...)
str. 47
3.
Refundacja kosztów remontu przeprowadzonego w bibliotece
Jesteśmy instytucją kultury (biblioteką). W budynku biblioteki (wpisanym do rejestru zabytków) przeprowadziliśmy remont elewacji. Na odnowienie zabytkowych fresków i elewacji otrzymamy zwrot kosztów z Unii (...)
str. 48
4.
Dofinansowanie do wynagrodzeń zagranicznych uczestników projektu otrzymane przez instytucję kultury
Instytucja kultury otrzymała dofinansowanie z fundacji holenderskiej. Z kwoty tego dofinansowania opłacane będą przeloty, noclegi i honoraria holenderskich uczestników projektu. W jaki sposób zaksięgować otrzymane (...)
str. 49
5.
Zwrot dotacji w części dotyczącej VAT odliczonego w księgach instytucji kultury
Instytucja kultury otrzymała w 2012 r. dotację na realizację wystawy. Rozliczając projekt okazało się, że instytucja musi zwrócić kwotę VAT odzyskanego za towar i usługi (...)
str. 50
6.
Odsetki zapłacone przez instytucję kultury od nieprawidłowo wykorzystanych środków UE
Instytucja kultury realizuje projekt inwestycyjny współfinansowany ze środków unijnych. Instytucja rozliczająca zaliczki ze środków UE wskazała na niewłaściwe wykorzystanie części zaliczki i naliczyła odsetki jak (...)
str. 51
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.