Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 11 (802) z dnia 10.04.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Przepisów dotyczących ograniczenia zatorów płatniczych nie stosuje się do podatku od nieruchomości - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z zapytaniem: Czy wprowadzone z dniem 1 stycznia 2013 r. do ustaw o podatku dochodowym nowe przepisy (odpowiednio art. 15b (...)
str. 4
2.
Ogłaszanie sprawozdań finansowych za 2012 rok
W związku z upływającym terminem sporządzenia rocznych sprawozdań finansowych za 2012 r. (koniec marca 2013 r.) przez podmioty, dla których rok bilansowy pokrywa się z (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących
Jak już informowaliśmy w poprzednim numerze Biuletynu Informacyjnego, od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje "nowe" rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (rozporządzenie z dnia 14 marca (...)
str. 5
2.
Nowe rozporządzenie w sprawie tworzenia i gromadzenia środków ZFŚS w jednostkach sfery budżetowej MSW
W Dz. U. z 22 marca 2013 r., pod poz. 387, opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 11 marca 2013 r. w sprawie sposobu (...)
str. 9
3.
"Nowe" wzory deklaracji VAT
W Dzienniku Ustaw z 26 marca 2013 r., pod poz. 394, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 marca 2013 r. w sprawie wzorów deklaracji (...)
str. 9
4.
Zaniechanie poboru podatku od świadczeń mieszkaniowych wypłacanych żołnierzom zawodowym
W Dzienniku Ustaw z 27 marca 2013 r., pod poz. 399, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z 18 marca 2013 r. w sprawie zaniechania poboru podatku (...)
str. 10
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Przepisy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym - skutki w podatku dochodowym u podmiotów prowadzących księgi rachunkowe
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują przepisy mające na celu przeciwdziałanie tzw. zatorom płatniczym (zawarte w art. 15b ustawy o PDOP i art. 24d ustawy (...)
str. 10
1.1.
Zasady korygowania kosztów podatkowych
W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury, rachunku (lub umowy albo innego dokumentu, jeśli nie istniał obowiązek wystawienia faktury, rachunku) i (...)
str. 11
1.2.
Odpisy amortyzacyjne
Przepisy dotyczące korygowania kosztów podatkowych w związku z nieuregulowaniem zobowiązań stosuje się odpowiednio w przypadku środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych - do tej części odpisów amortyzacyjnych, które podatnik (...)
str. 13
1.3.
Wydatki zaliczone do kosztów uzyskania przychodów po upływie terminów określonych w "nowych" przepisach
Jeżeli zgodnie z art. 15 ustawy o PDOP (art. 22 ustawy o PDOF), zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktur (rachunków, innych dokumentów) (...)
str. 14
2.
Kontrakt menedżerski z prezesem - aspekt podatkowy, składki ZUS i ewidencja księgowa w spółce
Prezes spółki może pełnić swoją funkcję np. na podstawie powołania, umowy o pracę, umowy zlecenia, kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem. W artykule tym zajmujemy (...)
str. 15
2.1.
Obowiązki spółki w zakresie poboru podatku od wynagrodzenia prezesa
W świetle przepisów ustawy o PDOF, wynagrodzenie prezesa zarządu spółki kapitałowej należy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Za tego rodzaju przychody uważa się bowiem (...)
str. 16
2.2.
Spółka jako płatnik składek ZUS od przychodów z kontraktu menedżerskiego
Dla celów ubezpieczeniowych osoba wykonująca kontrakt menedżerski (prezes) podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS na tych samych zasadach co zleceniobiorca. Zasada ta (...)
str. 17
2.3.
Wynagrodzenie na rzecz prezesa a koszty podatkowe w spółce
Nie ulega wątpliwości, że wynagrodzenie prezesa za pełnienie funkcji w ramach kontraktu menedżerskiego wykazuje związek z przychodami spółki, tzn. jest wydatkiem poniesionym w celu osiągnięcia (...)
str. 18
2.4.
Ewidencja księgowa
Wynagrodzenie prezesa spółki pełniącego funkcję na podstawie kontraktu menedżerskiego obciąża koszty działalności operacyjnej spółki. Może być ono ujęte np. na koncie 40-4 "Wynagrodzenia" i/lub na (...)
str. 18
IV.
PODATEK VAT
1.
Sprzedaż jednego samochodu nie przesądza o prowadzeniu działalności w zakresie handlu samochodami - wyrok NSA
Aby podatnik mógł odliczyć cały VAT od zakupu samochodu osobowego, musi faktycznie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami. Sama tylko deklaracja podatnika, że prowadzi (...)
str. 19
2.
Miejsce opodatkowania usług pośrednictwa związanych z nieruchomościami - wyjaśnienie Ministra Finansów
Pośrednictwo w rezerwacji miejsc noclegowych, dokonane we własnym imieniu, ale na rzecz innego podmiotu, należy uznać za usługę pomocniczą względem usługi głównej (tu: hotelowej). Powinno (...)
str. 20
3.
Wystawianie zbiorczych faktur nie zawsze korzystne
Od 1 stycznia 2013 r., dla udokumentowania kilku odrębnych dostaw towarów lub usług dokonanych w trakcie miesiąca, można wystawić jedną zbiorczą fakturę. Umożliwia to § (...)
str. 21
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Wycofanie samochodu ze spółki jawnej i przekazanie go na cele osobiste jednego ze wspólników
Spółka jawna posiada samochód osobowy, który kupiła ponad 6 lat temu. Od zakupu odliczono 6.000 zł podatku VAT. Samochód ten jest całkowicie zamortyzowany. Zamierzamy go (...)
str. 24
4.2.
Sprzedaż towaru dla pracownika a limit zwolnienia z kasy rejestrującej
Prowadzimy działalność gospodarczą od kilku lat, w ramach której sporadycznie dokonujemy sprzedaży dla osób prywatnych. Nie stosujemy kasy fiskalnej, bo sprzedaż dla ww. osób jest (...)
str. 26
4.3.
Ustalenie podstawy opodatkowania przy sprzedaży samochodu na zasadzie marży
Kupiłem samochód osobowy z zagranicy w celach handlowych. Od tego zakupu zapłaciłem m.in. podatek akcyzowy i opłatę recyklingową. Sprzedaż tego samochodu opodatkuję na zasadzie marży. (...)
str. 27
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Przekazanie środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) innemu podmiotowi a zwolnienie od podatku w jednostce prowadzącej działalność statutową - wyrok NSA
Przeniesienie na inny podmiot składników majątku podatnika (tu: szkoły), nabytych uprzednio z dochodów objętych zwolnieniem i wykorzystywanych uprzednio do celów działalności statutowej, nie powoduje utraty (...)
str. 29
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Wpłata waluty obcej dokonana przez wspólnika a różnice kursowe od własnych środków pieniężnych
Wspólnik spółki wpłacił na jej rachunek walutowy euro. Kwotą tą następnie spółka zapłaciła zobowiązanie wobec kontrahenta. Czy w tej sytuacji powstaną różnice kursowe od własnych (...)
str. 31
2.2.
Czy otrzymana kwota gwarancji jest przychodem, a opłacone nią faktury kosztem?
Jesteśmy firmą budowlaną i wykonujemy roboty budowlane jako generalny wykonawca. W związku z niewykonaniem robót budowlanych przez naszego podwykonawcę, wystąpiliśmy z roszczeniem z gwarancji ubezpieczeniowej należytego wykonania umowy do firmy (...)
str. 32
2.3.
Kradzież paliwa z baku samochodu ciężarowego a koszty uzyskania przychodów
Z baku samochodu ciężarowego, znajdującego się na terenie strzeżonym przez firmę ochroniarską, skradziono paliwo. Wartość tego paliwa została już przez spółkę zaliczona do kosztów podatkowych (...)
str. 34
2.4.
Podatkowe skutki utworzenia spółki komandytowej
Udziałowcy spółki z o.o. (2 osoby fizyczne) noszą się z zamiarem utworzenia spółki komandytowej, w której będą komandytariuszami, zaś komplementariuszem ma być wspomniana spółka z o.o. Jak dla celów (...)
str. 35
2.5.
Rozliczanie strat z kilku lat podatkowych
W latach 2009-2011 Spółka z o.o. ponosiła straty. Aktualnie za 2012 r. mamy dochód i straty te chcielibyśmy rozliczyć w rozliczeniu tego roku. Czy ma znaczenie kolejność odliczania strat? Czy (...)
str. 37
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Usługi moneyback nie mogą korzystać ze zwolnienia z PIT przysługującego przy sprzedaży premiowej - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Oferowane przez banki usługi typu "moneyback", w wyniku których klienci otrzymują zwrot określonej części transakcji zrealizowanej przy pomocy karty płatniczej, powodują, że u klientów banków (...)
str. 38
2.
Korekta przychodu w związku ze zwrotem towaru przez kontrahenta lub udzieleniem rabatu
Podatnik, który otrzymał zwrot sprzedanych towarów lub udzielił rabatu, powinien skorygować przychody w okresie, w którym przychód ten pierwotnie został wykazany. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby (...)
str. 39
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Koszty wyceny majątku spółki jawnej w związku z wystąpieniem wspólnika
Jeden ze wspólników naszej spółki jawnej wypowiedział umowę spółki i wkrótce z niej wystąpi. W celu ustalenia wartości udziału kapitałowego występującego wspólnika, zleciliśmy biegłemu rzeczoznawcy (...)
str. 40
3.2.
Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym wspólnika spółki z o.o. i wspólnika spółki komandytowej
Trzy osoby fizyczne (jedna z nich jest obcokrajowcem) zamierzają założyć spółkę z o.o. oraz spółkę komandytową. Na jakich zasadach wspólnicy będą podlegali opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Czy wypłacając (...)
str. 41
3.3.
Ustalanie różnic kursowych od własnych środków pieniężnych na rachunku walutowym
Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą, a z podatku dochodowego rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Do transakcji w walutach obcych wykorzystuję swój prywatny (...)
str. 44
3.4.
Odszkodowanie za niesłuszne wypowiedzenie umowy o pracę i odprawa pieniężna a przychód u byłego pracownika
Były pracownik zawarł z byłym pracodawcą ugodę sądową z tytułu niesłusznego wypowiedzenia umowy o pracę, na podstawie której przyznano odszkodowanie oraz odprawę. Czy przy wypłacie ww. świadczeń należy (...)
str. 48
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Leasing finansowy a korekta kosztów amortyzacji (artykuł dyskusyjny)
W Biuletynie Informacyjnym nr 8 z 10 marca br. opublikowaliśmy odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie naszego Wydawnictwa w sprawie stosowania obowiązujących od 1 stycznia 2013 (...)
str. 50
2.
Odsetki od kredytu na zakup nieruchomości przeznaczonych na wynajem a ustalenie ich wartości początkowych oraz odpisów amortyzacyjnych
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 lutego 2013 r., nr ITPB1/415-1221/12/PSZ) Podatnik wraz z żoną zawarł umowę z deweloperem na wybudowanie mieszkania (...)
str. 52
3.
Wprowadzenie do działalności gospodarczej samochodu stanowiącego współwłasność
Zamierzam wprowadzić do działalności gospodarczej samochód, którego współwłaścicielem w 50% jest mój ojciec. Czy w takim przypadku odpisy amortyzacyjne w całości będą kosztem uzyskania przychodów? (...)
str. 53
4.
Ostatni odpis amortyzacyjny zlikwidowanego środka trwałego
Laptop będący środkiem trwałym uległ awarii. Ponieważ koszty naprawy są porównywalne z wydatkiem na zakup nowego sprzętu, postanowiono dokonać jego likwidacji poprzez przekazanie do utylizacji. (...)
str. 54
5.
Zmiana częstotliwości amortyzacji oraz podwyższenie stawki amortyzacyjnej
W ubiegłym roku rozpoczęliśmy amortyzację środka trwałego metodą liniową. Odpisy amortyzacyjne naliczane były w okresach miesięcznych, przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej niższej od stawki z Wykazu. (...)
str. 56
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki ZUS przedsiębiorcy pobierającego rentę swoich dzieci
W przyszłym miesiącu zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Od pewnego czasu pobieram rentę rodzinną przysługującą moim dwóm synom po ich zmarłym ojcu, który przed śmiercią (...)
str. 58
2.
Data powstania obowiązku ubezpieczeń w ZUS wspólnika spółki komandytowej
W dniu 25 lutego 2013 r. przystąpiłem do istniejącej spółki komandytowej w charakterze komandytariusza na podstawie umowy, w formie aktu notarialnego. Natomiast wpis do rejestru (...)
str. 59
3.
Zasiłek opiekuńczy za każdy dzień opieki określony zwolnieniem lekarskim
Pracownik zatrudniony na 1/3 etatu dostarczył zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 7 lat. Zwolnienie obejmuje dni, w (...)
str. 60
4.
Zasiłek chorobowy po poronieniu ciąży
Pracownica przedkładała zwolnienia lekarskie z kodem literowym "B". Na ich podstawie wypłacaliśmy zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. W trakcie ostatniego zwolnienia poroniła ciążę (...)
str. 62
IX.
PRAWO PRACY
1.
Zmniejszenie niepełnej diety przy zapewnieniu bezpłatnego posiłku w czasie podróży służbowej
Pracownik odbył krajową podróż służbową, z tytułu której przysługuje mu 1/2 diety. W czasie delegacji osobie tej zapewniliśmy bezpłatny obiad. Czy obliczając wysokość diety do (...)
str. 63
2.
Sposób liczenia umów na czas określony zawartych od 1 stycznia 2012 r.
Jak liczyć umowy o pracę zawierane na czas określony od 1 stycznia 2012 r., jeżeli wcześniej (do 31 grudnia 2011 r.) tego rodzaju umowy były zawierane przez 24 (...)
str. 64
3.
Czy wystawić "zbiorcze" świadectwo pracy w trakcie trwającej umowy?
Z dniem 2 września 2011 r. podpisaliśmy umowę na okres próbny. Bezpośrednio po jej zakończeniu z osobą tą zawieraliśmy umowy na czas określony, między którymi nie występowały żadne (...)
str. 65
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Aktualizacja wartości należności
W księgach rachunkowych spółki z o.o. widnieją należności z lat ubiegłych (2000, 2007 i 2010), na które nie jest zrobiony ani odpis aktualizacyjny, ani nie są odpisane. Wynika to (...)
str. 66
2.
Ewidencja przychodów powstałych na przełomie roku w jednostce świadczącej usługi ciągłe
Jesteśmy spółką z o.o. zajmującą się odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków (usługi ciągłe rozliczane w okresach rozliczeniowych). W umowach z klientami umieściliśmy zapis, że rozliczenie odbywać się będzie w okresach co 2 (...)
str. 68
3.
Badanie sprawozdania finansowego spółki po połączeniu
W grudniu 2012 r. spółka z o.o. A i spółka z o.o. B połączyły się. Nastąpiło to w trybie art. 492 § 1 pkt 1 K.s.h., tj. poprzez przeniesienie całego majątku spółki (...)
str. 69
4.
Wydanie pracownikom i członkom ich rodzin kart uprawniających do korzystania z zajęć sportowych
Pracodawca ze środków obrotowych nabywa karty wstępu na zajęcia sportowe. Czy należy opodatkować odsprzedaż lub nieodpłatne ich wydanie pracownikom bądź członkom ich rodzin? Czy możliwe (...)
str. 70
5.
Otrzymanie darowizny gotówkowej przez organizację studencką
Osoba prawna handlująca samochodami zamierza przekazać darowiznę gotówkową organizacji studenckiej działającej w prywatnej uczelni wyższej. Darowizna ma być przeznaczona na realizację filmu o eco-drivingu, a także na promocję (...)
str. 72
6.
Ewidencja operacji w firmie windykacyjnej
Jesteśmy spółką z o.o. zajmującą się windykacją. Podpisujemy z kontrahentem umowę, w ramach której jesteśmy zobowiązani ściągnąć od dłużnika kontrahenta jego należność. Dłużnik robi przelew na konto naszej (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.