Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 8 (338) z dnia 10.04.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika młodocianego wykonującego umowę zlecenia u własnego pracodawcy
Zatrudniamy młodocianego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Obecnie zawarliśmy z nim dodatkowo umowę zlecenia. Czy z tytułu wykonywania tej umowy podlega (...)
str. 4
2.
Dodatek stażowy wypłacany za okresy choroby a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
1) Pracownica samorządowa będąca w ciąży chorowała przez cały miesiąc, przy czym za część miesiąca otrzymała wynagrodzenie chorobowe, a za pozostały okres zasiłek. Czy przysługuje (...)
str. 7
3.
Odliczenie składek ZUS z umowy zlecenia opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem w zeznaniu rocznym
Spółka z o.o. zawierała w 2012 r. co pewien czas jednodniowe umowy zlecenia z osobą fizyczną. Wynagrodzenie za ich wykonanie było określone na kwotę 150 (...)
str. 9
4.
Składka zdrowotna członka rady nadzorczej
Członek rady nadzorczej za udział w posiedzeniu rady uzyskuje wynagrodzenie w wysokości 600 zł. W marcu br. otrzymał tylko zwrot należności z tytułu odbytej podróży (...)
str. 10
II.
Prawidłowe sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.
Do 30 kwietnia br. płatnicy składek sprawdzają poprawność danych zawartych w raportach przekazanych do ZUS za 2012 r.
Płatnik składek jest zobowiązany dokonać sprawdzenia prawidłowości danych w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych dotyczących danego roku kalendarzowego nie później niż do 30 kwietnia (...)
str. 12
2.
Wykazanie w raporcie ZUS RCA pracownicy na urlopie wychowawczym pobierającej zasiłek macierzyński
Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom. W dniu 28 marca 2013 r. urodziła drugie dziecko i nabyła prawo do zasiłku (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wysokość zasiłków w razie wprowadzenia nowego składnika wynagrodzenia
Od 1 stycznia 2013 r. do regulaminu wynagradzania wprowadziliśmy nowy składnik wynagrodzenia, jakim jest dodatek za staż pracy. Jego wysokość jest obliczana jako 1% minimalnego (...)
str. 16
2.
Uwzględnianie wynagrodzenia rocznego w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych po zmianie etatu
Od 1 września 2012 r. zmieniliśmy pracownikowi wymiar czasu pracy z 3/4 etatu na 1/2 etatu. W styczniu br. wypłaciliśmy trzynastkę za 2012 r. Obecnie (...)
str. 18
3.
Dodatek stażowy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom instytucji kultury
Czy dodatek stażowy, wypłacany pracownikom w myśl § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 3 października 2012 r., należy wliczać (...)
str. 19
4.
Nagroda roczna dla osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi a podstawa wymiaru zasiłków
Czy nagroda, o której mowa w przepisach rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania nagrody rocznej osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, powinna (...)
str. 20
5.
Obliczanie wysokości świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik po wykorzystaniu okresu zasiłkowego otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na 6 miesięcy. Wypłata tego świadczenia będzie dokonywana przez pracodawcę, który od 2013 r. jest uprawniony do (...)
str. 21
6.
Ustalenie wysokości zasiłku macierzyńskiego dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą
1) Od 2 stycznia br. podlegam ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności. W marcu br. wystąpiłem z wnioskiem o (...)
str. 22
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Obniżenie zasiłku ustalonego od najniższej podstawy wymiaru w razie nieterminowego dostarczenia zwolnienia
1) Czy dokonuje się potrącenia 25% wysokości zasiłku chorobowego z tytułu nieterminowego dostarczenia zwolnienia lekarskiego, jeżeli podstawę wymiaru tego zasiłku stanowi kwota najniższa? Tak. Przepisy (...)
str. 23
2.
Zasiłek macierzyński dla ojca dziecka a rozwiązanie umowy o pracę w okresie urlopu ojcowskiego
Pracownik wystąpił o dwa tygodnie urlopu ojcowskiego na półroczne dziecko. Udzieliliśmy tego urlopu do 7 kwietnia 2013 r. Przed zakończeniem urlopu pracownik wystąpił o rozwiązanie stosunku pracy za (...)
str. 25
3.
Sporządzanie statystycznej karty wypadku przy pracy
Kiedy wypełnia się statystyczną kartę wypadku przy pracy, któremu uległ pracownik? Czy pracodawca ma obowiązek jej przechowywania? Statystyczną kartę wypadku przy pracy sporządza się na (...)
str. 25
V.
Emerytury i renty
1.
W jaki sposób ZUS oblicza wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy?
W jaki sposób obliczana jest renta z tytułu niezdolności do pracy? Czy składki zaewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego są brane pod uwagę przy obliczaniu renty, (...)
str. 26
2.
Przedłużenie uprawnień do emerytury pomostowej do czasu uzyskania emerytury powszechnej
Mam ustalone prawo do emerytury pomostowej do ukończenia 65 lat. Czy ZUS przedłuży mi prawo do tego świadczenia, skoro na emeryturę będę mógł przejść dopiero (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Porozumienie stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę
Pracownik złożył pracodawcy na piśmie propozycję rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Czy jeśli pracodawca nie wyraża zgody na taką formę ustania zatrudnienia, może (...)
str. 29
2.
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym
Pracownica, której udzielono 3-letniego urlopu wychowawczego, podjęła konkurencyjną w stosunku do pracodawcy działalność gospodarczą. Strony nie podpisywały umowy o zakazie konkurencji. Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę (...)
str. 30
3.
Ograniczenie ochrony działaczy związkowych w czasie zwolnień grupowych
Pracownik pełnił funkcję członka zarządu zakładowej organizacji związkowej i został wskazany przez zarząd tej organizacji jako osoba korzystająca z ochrony przez okres roku. Pracodawca podczas (...)
str. 31
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalanie podstawy odprawy rentowej i ekwiwalentu za urlop po długotrwałej chorobie
Wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacamy 10 dnia następnego miesiąca. Pracownik był wynagradzany stałą stawką miesięczną, a w niektórych miesiącach otrzymał wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. W jaki (...)
str. 33
2.
Sposób liczenia kolejnej doby podróży służbowej
Jak należy liczyć kolejne doby podróży służbowej w celu rozliczenia diet? Czy czas trwania podróży służbowej jest związany z dobą astronomiczną, a doby podróży powinny (...)
str. 34
3.
Czy inspektor pracy może nakazać wypłatę spornego wynagrodzenia za nadgodziny?
Pracownik wystąpił o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, które nie wynikały z polecenia pracodawcy i zostały przez niego zakwestionowane. Pracownik zagroził, iż w przypadku odmowy (...)
str. 35
4.
Odprawa dla członka zarządu spółki odwołanego z zajmowanego stanowiska
Członek zarządu spółki akcyjnej był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Walne zgromadzenie podjęło uchwałę o jego odwołaniu z pełnionej funkcji. Następnie (...)
str. 37
5.
Zajęcie renty wyrównawczej
Czy renta wyrównawcza zasądzona przez sąd osobie niebędącej już pracownikiem podlega zajęciu komorniczemu? Jeśli tak, to jakie przepisy stosować w tym zakresie? Tak, renta wyrównawcza, (...)
str. 38
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Urlop na żądanie pracownika młodocianego
We wrześniu 2012 r. zatrudniliśmy pracownika młodocianego w celu nauki zawodu. Pracownik ten w okresie ferii wykorzystał zaliczkowo 10 dni urlopu. Ostatnio zwrócił się z wnioskiem o udzielenie urlopu na (...)
str. 40
2.
Udzielanie nauczycielowi urlopu i zwolnienia od pracy w celu leczenia uzdrowiskowego
1) Nauczycielka otrzymała skierowanie do sanatorium. Czy wyjazd ten może zrealizować w ramach urlopu wypoczynkowego? Czy przysługuje jej prawo do dodatkowego zwolnienia od pracy? Leczenie (...)
str. 41
3.
Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego radcy prawnemu
Radca prawny jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 1/2 etatu. Strony umowy ustaliły, że tygodniowy czas pracy radcy prawnego (...)
str. 43
4.
Wykazanie wymiaru urlopu wypoczynkowego w informacji o warunkach zatrudnienia
Od ubiegłego roku zatrudniamy na zastępstwo pracownika uprawnionego do wyższego wymiaru urlopu. Przypuszczalny termin rozwiązania z nim umowy ulegnie przesunięciu ze względu na absencje osoby zastępowanej (...)
str. 44
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Dokumentowanie niekaralności kandydata do pracy w samorządzie
Czy kandydat do pracy na stanowisko urzędnicze w samorządzie powinien doręczyć przyszłemu pracodawcy zaświadczenie o niekaralności? Informacja o skazaniu pracownika należy do danych "wrażliwych", a uprawnienie do żądania takiej (...)
str. 47
2.
Przechowywanie dokumentacji pracowniczej
Jak należy przechowywać akta osobowe pracowników małej firmy? Czy jest dopuszczalne archiwizowanie dokumentacji kadrowej w formie elektronicznej? Akta osobowe i pozostałą dokumentację kadrowo-płacową należy przechowywać (...)
str. 48
3.
Umowa spółki z o.o. jako źródło prawa pracy
Pracownicy będącej udziałowcem spółki z o.o., zatrudnionej w tej spółce na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony wypowiedziano tę umowę ze względu na niską (...)
str. 49
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Wykonywanie pracy przy azbeście
Zatrudniamy pracowników, którzy przed laty pracowali w tutejszej firmie przy wyrobach zawierających azbest. Aktualnie takie prace są realizowane w niewielkim zakresie przy usuwaniu pozostałości azbestu. (...)
str. 50
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Stopa procentowa składki wypadkowej na nowy rok składkowy
1) Od marca 2012 r. prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przy prowadzonej działalności od maja 2012 r. zatrudniałem 5 pracowników, a od września (...)
str. 52
2.
Ubezpieczenia w ZUS wspólników spółki z o.o.
1) Prowadzę działalność gospodarczą w formie jednoosobowej spółki z o.o. Czy w razie przekształcenia tej spółki w spółkę dwuosobową nadal będę podlegał ubezpieczeniom w ZUS? Nie. Obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia (...)
str. 53
3.
Ustalanie prawa do zasiłków chorobowego i opiekuńczego
1) Pracownik zatrudniony na pół etatu stał się niezdolny do pracy z powody choroby w miesiącu, w którym przepracował już obowiązujący go czas pracy. Czy przysługuje mu prawo (...)
str. 53
4.
Zasiłek macierzyński w razie przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu
Czy pracownica będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli umowa o pracę zawarta na czas określony do końca marca br. ze względu na ciążę została przedłużona do (...)
str. 54
5.
Wypadek przedsiębiorcy a prawo do zasiłku chorobowego
Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej podlegam obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W marcu br. uległem wypadkowi przy prowadzonej działalności. Czy ZUS wypłaci mi zasiłek chorobowy, jeżeli nie (...)
str. 54
6.
Udzielenie urlopu wypoczynkowego
1) Pracownik z 10-letnim stażem, który jest zatrudniony na czas określony od 4 stycznia do 30 kwietnia 2013 r. doręczył pracodawcy wydane w lutym br. orzeczenie o umiarkowanym stopniu (...)
str. 55
7.
Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej a ustalenie okresu zatrudnienia
Wypłacamy nagrody jubileuszowe oraz dodatki stażowe zaliczając do stażu wpływającego na wysokość świadczeń okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz pracy w gospodarstwie rolnym. Czy powinniśmy uwzględniać (...)
str. 56
8.
Wystawianie świadectwa pracy
1) W dniu 26 stycznia 2012 r. zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny z datą rozpoczęcia pracy od 1 lutego 2012 r. Kolejną umowę terminową podpisaliśmy od (...)
str. 56
9.
Ochrona danych osobowych pracownika
1) Czy jeśli pracownikowi udzielimy urlopu okolicznościowego np. w związku ze ślubem dziecka pracownika, to odpis aktu małżeństwa przechowujemy w aktach osobowych? Urlopy okolicznościowe są to zwolnienia (...)
str. 57
XII.
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem długotrwale niezdolnym do pracy
Pracodawca może jednostronnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem długotrwale niezdolnym do pracy z powodu choroby stosując jeden z dwóch trybów, a mianowicie bez wypowiedzenia (...)
str. 58
1.
Okres ochronny
W czasie choroby pracownik korzysta z ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy w zakresie wskazanym w art. 53 K.p., który jednocześnie reguluje tryb rozwiązania stosunku pracy (...)
str. 58
2.
Czynności jakie należy podjąć rozwiązując umowę o pracę
Decyzję w sprawie rozwiązania umowy z pracownikiem niezdolnym do pracy powinna poprzedzać konsultacja związkowa. Jeżeli pracodawca podtrzyma zamiar rozwiązania stosunku pracy, musi przygotować oświadczenie woli w tej sprawie, (...)
str. 59
2.1.
Konsultacja związkowa
W razie zamiaru rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem niezdolnym do pracy po upływie okresu ochronnego, pracodawca, u którego występuje zakładowa organizacja związkowa reprezentująca danego pracownika, ma obowiązek skonsultować (...)
str. 60
2.2.
Sporządzenie i dostarczenie oświadczenia woli
W celu rozwiązania umowy o pracę pracodawca powinien przygotować pisemne oświadczenie woli w tej sprawie, a następnie dostarczyć je do rąk pracownika. Treść oświadczenia jest (...)
str. 62
2.3.
Sporządzenie i dostarczenie świadectwa pracy oraz wypłata świadczeń
W razie zastosowania trybu natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy po otrzymaniu potwierdzenia odbioru pracodawca niezwłocznie wystawia świadectwo pracy oraz wydaje je pracownikowi bądź osobie pisemnie przez niego (...)
str. 64
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 1 września 2013 r. przewiduje się dłuższe urlopy związane z opieką nad dzieckiem
Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl) jest dostępny szeroko komentowany w mediach projekt z dnia 22 marca 2013 r. ustawy o zmianie (...)
str. 66
2.
Jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych od 1 kwietnia 2013 r.
Okres Kwota 1.04.2013 r. - 31.03.2014 r. 704 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu 704 zł za każdy procent stałego lub (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.