Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 7 (337) z dnia 01.04.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2013/2014
Od 1 kwietnia 2013 r. rozpoczął się nowy rok składkowy, na który ustala się stopę procentową składek na ubezpieczenie wypadkowe należnych za okres od 1 (...)
str. 4
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika w razie przerwy w długotrwałej niezdolności do pracy
Pracownik choruje od listopada 2012 r. Ostatnie ze zwolnień było wystawione do 1 marca br., a następne obejmuje dni niezdolności do pracy od 4 marca (...)
str. 8
3.
Składka na Fundusz Pracy opłacana przez przedsiębiorcę
Przedsiębiorca jest równocześnie pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem określonym w stałej miesięcznej wysokości (1.400 zł). Z tytułu prowadzonej działalności opłaca składki (...)
str. 11
4.
Wyegzekwowanie przez komornika wynagrodzenia na rzecz byłego pracownika a rozliczenie składek ZUS
Spółka z o.o. wyrokiem sądu została zobowiązana do wypłaty byłemu pracownikowi zaległego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe (w wysokości 2.500 zł). Przez przeoczenie księgowej przelew nie (...)
str. 12
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Od kiedy obowiązkowe ubezpieczenia dla zleceniobiorcy po ukończeniu szkoły średniej?
Od kilku miesięcy w spółce z o.o. umowę zlecenia wykonuje uczeń 2,5-letniej szkoły policealnej w wieku 24 lat. W marcu br. ukończył on naukę. Czy (...)
str. 14
2.
Zatrudnienie na podstawie umów zlecenia lub o dzieło a obowiązek ubezpieczeń w ZUS
Zamierzamy powierzyć byłemu pracownikowi przeprowadzenie cyklu wykładów i szkoleń dla klientów, którzy są zainteresowani korzystaniem z naszych produktów. Zastanawiamy się, czy właściwa będzie tu umowa (...)
str. 15
3.
Ubezpieczenia z działalności dla przedsiębiorcy uprawnionego do renty z tytułu niezdolności do pracy
Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Obecnie ZUS ustalił mi prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Czy w (...)
str. 17
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Nabywanie prawa do świadczeń
1.
Prawo do wynagrodzenia chorobowego dla nowo zatrudnionego pracownika
Nowo zatrudniony pracownik po kilkunastu dniach pracy zachorował i przedłożył zwolnienie lekarskie. W jaki sposób ustalić prawo do wynagrodzenia chorobowego? Pracownik, który jest niezdolny do (...)
str. 19
2.
Orzeczenie lekarza medycyny pracy o odzyskaniu zdolności do pracy a nowy okres zasiłkowy
Pracownik dwukrotnie korzystał ze zwolnień lekarskich z powodu tej samej choroby. Niezdolności do pracy przekraczały 30 dni, a przerwa pomiędzy nimi była krótsza niż 60 (...)
str. 20
3.
Ustalenie prawa do zasiłku opiekuńczego bezpośrednio po długotrwałej niezdolności do pracy
Pracownik po wykorzystaniu 182 dni zasiłkowych dostarczył zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorą żoną przez 14 dni. Czy ma prawo do zasiłku (...)
str. 21
4.
Świadczenia chorobowe dla kobiety będącej w ciąży wykonującej umowę zlecenia
W spółce z o.o. od ponad roku umowę zlecenia wykonuje osoba, która z tego tytułu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast do ubezpieczenia (...)
str. 22
IV.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Premia bilansowa i jednorazowa nagroda w podstawie wymiaru zasiłków
Dział księgowości po sporządzeniu bilansu otrzymuje premię bilansową i jednorazową nagrodę. W przepisach płacowych brak jest zapisów dotyczących wypłaty tych składników za okresy pobierania wynagrodzenia (...)
str. 24
2.
Zmiana regulaminu premiowania a przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku
Do końca ubiegłego roku uznaniowa premia miesięczna była pomniejszana za dni nieobecności w pracy spowodowane absencją chorobową (była więc wliczana do podstawy wymiaru zasiłków). W (...)
str. 26
3.
Obliczenie wysokości zasiłku dla pracownika po ponownym zatrudnieniu w tej samej firmie
Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem w związku z przejściem na emeryturę. Od następnego dnia zawarliśmy z nim nową umowę, w tym samym wymiarze czasu (...)
str. 27
4.
Przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego przed waloryzacją
Pracownik po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego od 30 września 2012 r. otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na 12 miesięcy. Do obliczenia wysokości świadczenia przyjęliśmy zwaloryzowaną podstawę wymiaru (...)
str. 28
V.
Emerytury i renty
1.
Kiedy ZUS ustali emeryturę na nowych zasadach dla osoby urodzonej przed 1 stycznia 1949 r.?
W 2010 r. ZUS przyznał mi prawo do wcześniejszej emerytury i zawiesił jej wypłatę ze względu na wysokość osiąganego przychodu. Po ukończeniu 65 lat wystąpiłem (...)
str. 30
2.
Prawo do renty rodzinnej dla dzieci w razie śmierci obojga rodziców
Zmarła pracownica pozostawiła dwoje dzieci pobierających rentę rodzinną po ojcu. Czy możemy złożyć wniosek o rentę rodzinną tylko dla jednego dziecka, a drugie będzie nadal (...)
str. 33
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Określenie w umowie miejsca pracy pracownika wykonującego czynności montażowo-serwisowe
Jak prawidłowo określić miejsce pracy montera-serwisanta, który wykonuje swoje obowiązki u klientów, realizując zadania montażowo-serwisowe na terenie całej Polski? Czy w jego umowie o pracę można wskazać, iż (...)
str. 34
2.
Brak ochrony pracownicy w okresie ciąży przed wygaśnięciem umowy o pracę
1) Po śmierci pracodawcy zakład pracy uległ likwidacji. Jedna z pracownic była wówczas w 3 miesiącu ciąży. Czy mimo ochrony związanej z rodzicielstwem jej umowa o pracę uległa wygaśnięciu? (...)
str. 36
3.
Uprawnienie do renty z tytułu niezdolności do pracy nie wyklucza dalszego zatrudnienia
Prezesowi spółki z o.o. zatrudnionemu w niej na etacie przyznano rentę chorobową na okres roku. Czy należy z nim rozwiązać umowę o pracę? W jaki (...)
str. 37
4.
Odszkodowanie dla byłego pracownika w razie odmowy ponownego przyjęcia do pracy
W związku z problemami ekonomicznymi rozwiązaliśmy umowy o pracę w ramach zwolnień grupowych z kilkunastoma pracownikami. Po uzyskaniu nowych zamówień przyjmujemy innych pracowników na takie (...)
str. 38
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Rozliczenie czasu pracy kierowcy pracującego w systemie przerywanym
Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy kierowcy zatrudnionego w systemie przerywanym, dowożącego i odwożącego dzieci do szkoły? Czy można przyjąć, że wobec kierowcy stosuje się indywidualny (...)
str. 39
2.
Zapis regulaminowy w sprawie kompensaty nadgodzin
Czy do regulaminu wynagradzania możemy wprowadzić zapis, zgodnie z którym za pracę nadliczbową pracownikowi przysługują, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, przy (...)
str. 41
3.
Możliwość wyłączenia doby u pracownika zatrudnionego na łączonym stanowisku kierowcy i pracownika gospodarczego
Czy indywidualny rozkład czasu pracy może być stosowany do pracownika zatrudnionego na łączonym stanowisku pracy kierowcy i pracownika gospodarczego? Czy rodzaj pojazdu, którym wykonuje on (...)
str. 43
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie wynagrodzenia zasadniczego w miesiącach z obniżoną liczbą godzin pracy
Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową i objęty systemem podstawowym. Czas pracy w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym jest zgodny z wymiarem, jednak odpowiednio do ilości zamówień w (...)
str. 44
2.
Wypłata wynagrodzenia zasądzonego w orzeczeniu przywracającym do pracy
Pracodawca wypowiedział umowę pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Pracownik odwołał się do sądu pracy, który uznał, że wypowiedzenie umowy o pracę było wadliwe i przywrócił (...)
str. 46
3.
Ustalenie wysokości odprawy w razie nieobecności w pracy w okresie przyjmowanym do podstawy
Jak obliczyć odprawę pieniężną z tytułu rozwiązania umowy o pracę na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, gdy w miesiącach poprzedzających nabycie do niej prawa pracownik (...)
str. 47
4.
Zaliczalność okresu urlopu wychowawczego do stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej
Pracownica urzędu miejskiego przedłożyła świadectwo pracy na okres do 31 grudnia 1990 r. Z jego treści wynika, że na kilkanaście dni przed końcem zatrudnienia udzielono jej 3-letniego (...)
str. 49
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Zakres informacji w treści świadectwa pracy
1) Czy wystawiając zbiorcze świadectwo pracy po 24 miesiącach zatrudnienia na podstawie umów terminowych w ustępie 1 tego dokumentu informujemy o wszystkich okresach trwania tych umów? Jaką (...)
str. 51
2.
Zwolnienie z pracy w celu uczestnictwa w zajęciach na studiach doktoranckich
Przyjęliśmy pracownika, który wcześniej podjął studia doktoranckie. Pracownik wystąpił o udzielnie dni wolnych na udział w zjazdach. Czy mamy obowiązek uwzględnić wniosek pracownika? Jeżeli tak, to w jakim (...)
str. 54
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Obowiązek zapewnienia w zakładzie pracy punktów pierwszej pomocy i apteczek
Czy w każdym zakładzie powinny się znajdować punkty pierwszej pomocy oraz apteczki? Jeśli tak, z jakich przepisów to wynika? Wyodrębnione punkty pierwszej pomocy są wymagane przy dużym (...)
str. 55
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Rozliczanie podróży służbowych w świetle nowych regulacji prawnych
Wysokość oraz warunki ustalania należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej obecnie reguluje rozporządzenie Ministra Pracy (...)
str. 56
1.
Pojęcie podróży służbowej
Podróż służbową definiuje art. 775 § 1 K.p. Z podróżą służbową mamy do czynienia wówczas, gdy na polecenie pracodawcy pracownik wykonuje zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje (...)
str. 56
2.
Czas pracy w podróży służbowej
Czas spędzony w podróży służbowej tylko niekiedy jest w całości zaliczany do czasu pracy. Jak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego, czas podróżowania (przemieszczania się) do (...)
str. 57
3.
Świadczenia z tytułu podróży służbowej
Wejście w życie z dniem 1 marca 2013 r. rozporządzenia, które zastąpiło dwa poprzednie akty wykonawcze, regulujące odrębnie krajową i zagraniczną podróż służbową, skutkuje kilkoma (...)
str. 59
4.
Podróż krajowa w drodze za granicę
Kwestia rozliczania krajowej części podróży służbowej przy wyjeździe za granicę została uregulowana w § 21 rozporządzenia. Zgodnie z jego treścią, w przypadku odbywania podróży zagranicznej (...)
str. 66
5.
Rozliczenie podróży
Pracownik dokonuje rozliczenia kosztów podróży krajowej lub podróży zagranicznej nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia tej podróży. Do rozliczenia załącza dokumenty, (...)
str. 66
6.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
W podstawie wymiaru składek ZUS nie uwzględnia się diety i innych należności z tytułu podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w przepisach w sprawie (...)
str. 66
7.
Pytania Czytelników
7.1. Obniżenie diety na podstawie oświadczenia pracownika o otrzymaniu posiłku Pracownik został wysłany w krajową podróż służbową w celu uczestnictwa w szkoleniu. Z oferty wynika, (...)
str. 68
7.1.
Obniżenie diety na podstawie oświadczenia pracownika o otrzymaniu posiłku
Pracownik został wysłany w krajową podróż służbową w celu uczestnictwa w szkoleniu. Z oferty wynika, że podczas szkolenia organizator przewiduje obiad, jednak powyższe nie zostało (...)
str. 68
7.2.
Sposób zmniejszania częściowej diety krajowej
Jak należy ustalić należność z tytułu diet w przypadku odbycia przez pracownika krajowej podróży służbowej trwającej od 800 do 1945 tego samego dnia, jeżeli zapewniono (...)
str. 68
7.3.
Wysokość diety za podróż na przełomie lutego i marca
Jak rozliczyć podróż krajową, która miała miejsce na przełomie lutego i marca? Wobec braku przepisów przejściowych i przy uwzględnieniu zasady, w myśl której prawo nie (...)
str. 69
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Do 30 kwietnia br. pracodawcy składają sprawozdanie finansowe za rok 2012 - komunikat PFRON
PFRON w dniu 5 marca br. na stronie internetowej www.pfron.org.pl poinformował, że: "(…) zgodnie z rozporządzeniami Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w (...)
str. 70
2.
Przedłużenie okresu stosowania dotychczasowych wzorów informacji i deklaracji składanych do PFRON
Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej opublikowano projekty z dnia 8 marca 2013 r. rozporządzeń zmieniających rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2012 r.: 1) w sprawie ustalenia wzorów deklaracji (...)
str. 70
3.
Waloryzacja świadczenia rehabilitacyjnego rozpoczynającego się w II kwartale 2013 r.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji wskaźnikiem obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień przyznanego świadczenia (art. 19 (...)
str. 71
4.
Od 7 marca br. obowiązują niższe odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych i składkowych
Od 7 marca 2013 r. stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (także składkowych) wynosi 11,50% kwoty zaległości w stosunku rocznym, natomiast obniżona stawka odsetek (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.