Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 6 (342) z dnia 20.03.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Rozliczenie kosztów podróży zagranicznej z uwzględnieniem zmian od 1 marca 2013 r.
Od 1 marca 2013 r. w zakresie zagranicznych podróży służbowych zmieniono m.in. wysokość diet za dobę podróży w większości państw oraz rodzaj waluty (z USD (...)
str. 4
1.
Jakie wydatki poniesione w czasie zagranicznej podróży służbowej pokrywa pracodawca?
Dieta z tytułu zagranicznej podróży służbowej Dieta w czasie podróży zagranicznej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Jej wysokość zależy od (...)
str. 4
2.
Jak ująć w księgach rachunkowych koszty podróży służbowej poza granicami kraju po 1 marca 2013 r.?
Wypłata zaliczki na poczet zagranicznej podróży służbowej i jej rozliczenie Z § 20 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych wynika, iż pracownik, odbywający zagraniczną podróżą służbową, (...)
str. 7
1.
W wyniku otrzymania przedsiębiorstwa aportem powstaje agio, a nie ujemna wartość firmy
W związku z licznymi pytaniami Czytelników kierowanymi do naszego Wydawnictwa zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów o zajęcie stanowiska w kwestii czy przepisy art. 33 ust. 4 oraz art. 44d ustawy o rachunkowości mają (...)
str. 11
2.
Ewidencja otrzymanego aportu w postaci przedsiębiorstwa w spółce z o.o.
Wspólnik wniósł przedsiębiorstwo jako pokrycie wkładów do spółki z o.o. Wartość nominalna wkładów to: 1 mln zł, natomiast wartość godziwa aportu to: 1,3 mln zł, czyli saldo na (...)
str. 13
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
III.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2012 r.
Przypominamy, iż na sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego jednostki mają 3 miesiące od dnia bilansowego. Oznacza to, że jednostki, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem (...)
str. 14
1.
Ustalenie wyniku ze zbycia środka trwałego i jego prezentacja w rachunku zysków i strat
Jesteśmy spółką z o.o. W 2012 r. nasz samochód uległ zniszczeniu na skutek wypadku drogowego. Samochód ten był w części zamortyzowany. Sprzedaliśmy go nie dokonując (...)
str. 14
2.
Prezentacja w bilansie VAT do odliczenia w przyszłych okresach
W styczniu 2013 r. otrzymałam faktury zakupu dotyczące grudnia 2012 r. W związku z tym w księgach 2012 r. mam VAT naliczony do odliczenia w (...)
str. 16
3.
Zmiana stanu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - prezentacja w rachunku przepływów pieniężnych
Rachunek przepływów pieniężnych sporządzamy metodą pośrednią. W jaki sposób w rachunku tym zaprezentować zmianę stanu ZFŚS? Sporządzając rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią, zmianę stanu zakładowego (...)
str. 16
1.
Rodzaje zdarzeń następujących po dniu bilansowym i ich skutki
1.1. Co to są zdarzenia następujące po dniu bilansowym? W ustawie o rachunkowości brak jest szczególnych uregulowań odnoszących się do zdarzeń po dniu bilansowym. Ogólne zasady określone (...)
str. 18
2.
Przykłady ewidencji zdarzeń wymagających korekty, ujawnionych po sporządzeniu sprawozdania finansowego
2.1. Skutki otrzymania informacji przed zatwierdzeniem sprawozdania Przykład I. Założenia: 1. 31 stycznia 2013 r. jednostka sporządziła sprawozdanie finansowe za rok 2012, w którym m.in. (...)
str. 20
3.
Czy zdarzenia wskazujące na stan zaistniały po dniu bilansowym ujmuje się w sprawozdaniu finansowym?
Do zdarzeń wskazujących na stan zaistniały po dniu bilansowym zaliczyć można te następujące po dniu bilansowym, które dostarczają dowodów na zaistnienie efektów tych zdarzeń już (...)
str. 22
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Wycena rozchodu środków z rachunku walutowego z tytułu ich sprzedaży
Jesteśmy spółką z o.o. Posiadamy rachunek w euro. Zgromadzone na rachunku walutowym środki sprzedaliśmy bankowi obsługującemu rachunek, który kupił od nas walutę po kursie kupna (...)
str. 23
2.
Rozliczenie różnic kursowych ustalonych na dzień bilansowy na rachunku walutowym
Jesteśmy spółką z o.o. Posiadamy rachunek walutowy w euro. Na dzień bilansowy saldo rachunku wyceniliśmy według kursu średniego NBP z 31 grudnia 2012 r. Według (...)
str. 24
3.
Przelew środków pomiędzy rachunkami walutowymi
Nasza firma posiada kilka rachunków walutowych. Walutę z jednego konta przelewamy na drugie. Przy wycenie wpływu po kursie średnim NBP z dnia poprzedniego powstają różnice (...)
str. 27
1.
Ewidencja odpłatnego nabycia przez spółkę z o.o. jej udziałów własnych
Spółka nabyła odpłatnie udziały własne w celu ich umorzenia. Nabycie nastąpiło według ceny nominalnej. W jaki sposób zaksięgować to zdarzenie? Zasadniczo spółka nie może obejmować (...)
str. 28
2.
Umorzenie udziałów własnych poprzez obniżenie kapitału zakładowego
W przypadku umorzenia udziałów własnych z jednoczesnym obniżeniem kapitału zakładowego umorzenie następuje z chwilą obniżenia kapitału zakładowego, czyli w dacie zarejestrowania kapitału zakładowego przez sąd (...)
str. 29
3.
Umorzenie udziałów własnych z czystego zysku
W przypadku umorzenia udziałów z czystego zysku nie następuje obniżenie kapitału, nie następuje także zmiana umowy spółki, w efekcie czego sama uchwała w przeciwieństwie do (...)
str. 30
4.
W jaki sposób wykazać nabyte przez spółkę udziały własne w bilansie?
Nabyte przez spółkę udziały własne, figurujące na dzień bilansowy na koncie 14 "Krótkoterminowe aktywa finansowe", wykazuje się w pasywach bilansu jako wielkość ujemną - w (...)
str. 31
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wydatki na modernizację środka trwałego - zwiększenie wartości początkowej czy koszty działalności operacyjnej?
Czy koszty usług projektowych rozbudowy placu przed budynkiem i dobudowy wiatrołapu oraz koszt wykonania mapy dla celów projektowych, będą podwyższać wartość początkową środka trwałego? Budynek (...)
str. 32
2.
Przekwalifikowanie środków trwałych do inwestycji
Posiadamy w środkach trwałych boisko sportowe (prawo wieczystego użytkowania gruntów) wraz z budynkiem szatni. Obecnie boisko to jest wynajmowane, nie prowadzimy tam działalności gospodarczej. W (...)
str. 34
3.
Refundacja kosztów zakupu środka trwałego otrzymana z urzędu pracy
Spółka z o.o. zakupiła samochód dostawczy i dostała zwrot poniesionych kosztów z funduszu pracy. Na jakie konto mam zaksięgować taką refundację? Środki pieniężne otrzymane na (...)
str. 35
4.
Wyksięgowanie całkowicie zamortyzowanych środków trwałych
W ewidencji bilansowej środków trwałych posiadamy składniki całkowicie zamortyzowane. Czy takie środki trwałe należy wyksięgować z tej ewidencji? Całkowicie zamortyzowane środki trwałe, wykorzystywane w dalszym (...)
str. 36
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Przepisy regulujące powstanie i funkcjonowanie spółki z o.o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do spółek kapitałowych. Zasady jej powstania i funkcjonowania regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.). Na podstawie art. 151 § 1 (...)
str. 38
2.
Wniesienie wkładów na pokrycie udziałów i utworzenie kapitału zakładowego
Kiedy założyć księgi spółki z o.o.? Jak i kiedy zaksięgować wniesienie wkładów na pokrycie udziałów przez wspólników? Jak wynika z art. 12 ust. 1 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe otwiera się (...)
str. 38
3.
Koszty poniesione na założenie spółki z o.o.
Jak i kiedy rozliczyć koszty poniesione na założenie spółki, takie jak: taksa notarialna i podatek od czynności cywilnoprawnych, poniesione w momencie podpisania umowy oraz opłatę (...)
str. 41
4.
Zamykanie ksiąg rachunkowych spółki z o.o. w organizacji
Czy w chwili wpisu do rejestru trzeba zamykać księgi rachunkowe spółki z o.o. w organizacji i otworzyć księgi spółki z o.o.? Z art. 2 ust. (...)
str. 42
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Aktualizacja programu komputerowego w księgach zakładu budżetowego
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. Co roku ponosimy koszt rocznej aktualizacji programu komputerowego. Czy koszt takiej aktualizacji należy rozliczać w czasie, księgując go poprzez konto 640? (...)
str. 43
2.
Zaangażowanie wydatków budżetowych w samorządowej jednostce budżetowej
Co należy rozumieć pod pojęciem zaangażowania wydatków budżetowych w samorządowej jednostce budżetowej? Jednostki budżetowe, w tym samorządowe, zobowiązane są - na mocy przepisów art. 40 (...)
str. 43
3.
Faktury kosztowe na przełomie miesiąca w samorządowym zakładzie budżetowym
Jak w księgach samorządowego zakładu budżetowego ująć faktury kosztowe (np. za telefon, energię) wystawione np. 5 lutego, otrzymane 10 lutego, a dotyczące stycznia? Czy poprawne (...)
str. 45
4.
Rozliczenie środków publicznych otrzymanych przez SP ZOZ
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej uprawnionym do otrzymywania środków publicznych. W 2012 r. otrzymaliśmy i wykorzystaliśmy w całości środki publiczne na zakup środków trwałych (...)
str. 46
G.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Obowiązek przekwalifikowania leasingu operacyjnego w leasing finansowy
W 2010 r. zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego, który dla celów bilansowych jest leasingiem finansowym. Stosowaliśmy metodę uproszczoną i rozliczaliśmy go jak leasing operacyjny. Od 2012 r. nasze sprawozdanie podlega (...)
str. 48
2.
Odpowiedzialność karna za niepoddanie badaniu sprawozdania finansowego
Jesteśmy spółką z o.o. Pomimo ciążącego na nas obowiązku poddania badaniu sprawozdania finansowego za 2012 r. nie dokonaliśmy tego. Jakie grożą nam w związku z tym kary? Kto wbrew (...)
str. 48
3.
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego sfinansowanego dotacją
Gmina otrzymała dotację na wybudowanie środka trwałego. Jak ustalić wartość początkową tego środka trwałego? Czy powinno się ją pomniejszyć o kwotę otrzymanej dotacji? Od jakiej wartości (...)
str. 49
4.
Sprzedaż składników majątku odniesionych w koszty w momencie zakupu
Jak zaksięgować sprzedaż "odpadów", tj. bezużytecznych części składowych urządzeń, czasami całych urządzeń, które posiadają klienci na czas zawartej umowy, a po jej zakończeniu zwracają firmie i firma (...)
str. 50
IX.
Z listów Czytelników
5.
Kwota podatku dochodowego, którą wykazuje się w rachunku zysków i strat
Jaką wartość powinna wykazać spółka z o.o. w rachunku zysków i strat w pozycji "Podatek dochodowy"? Czy jest to kwota wynikająca z rocznego CIT-8? W przypadku podatników podatku dochodowego od osób (...)
str. 50
1.
Dane porównawcze w pierwszym sprawozdaniu finansowym
Zgodnie z umową spółki z o.o. pierwsze sprawozdanie finansowe sporządzamy za okres od 4 lipca 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Jaki w takiej sytuacji przyjąć okres porównawczy? W myśl (...)
str. 51
2.
Rozliczenie rozrachunków z właścicielem na dzień bilansowy
Co zrobić z kontem "Rozrachunki z właścicielem" na koniec roku w firmie osoby fizycznej prowadzącej księgi rachunkowe? Z jakim kontem przeciwstawnym należy zamknąć to konto? Rozrachunki z właścicielem w przedsiębiorstwie osoby (...)
str. 52
3.
Kapitał zapasowy z obniżenia wartości nominalnej akcji
Spółka akcyjna obniżyła kapitał zakładowy poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji (bez wynagrodzeń). Kwota uzyskana z obniżenia zostanie przeksięgowana na kapitał zapasowy w dniu wpisu do KRS. Czy (...)
str. 53
4.
Zakup licencji stanowiącej element wykonanej usługi informatycznej
Na potrzeby wykonania usługi informatycznej nasza spółka nabywa licencje. Ich wartość wkalkulowana jest w cenę sprzedaży usługi. Nie są one odrębnie sprzedawane. Czy nabywane licencje powinny (...)
str. 54
5.
Badanie sprawozdania jednostki otrzymanej w formie darowizny
Przedsiębiorstwo osoby fizycznej w formie darowizny zostało przekazane nowemu właścicielowi, którym jest syn poprzedniego właściciela. 1 stycznia 2012 r. powstała nowa działalność osoby fizycznej (syna), kontynuująca dotychczasową (...)
str. 55
6.
Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. przez spółkę jawną
Spółka jawna objęła udziały w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci prawa ze zgłoszenia znaku towarowego wytworzonego we własnym zakresie. Urząd patentowy nadał prawo ochronne (...)
str. 56
7.
Pokrycie straty bilansowej lat ubiegłych zyskiem za 2012 r.
Spółka z o.o. za 2011 r. poniosła stratę, która miała być pokryta z zysków lat następnych. W 2012 r. spółka osiągnęła zysk. Zgromadzenie wspólników w uchwale podjętej w 2013 r. postanowiło, iż część (...)
str. 58
8.
Przeksięgowanie salda produkcji w toku na koniec roku obrotowego
Na koniec roku na koncie kosztów działalności produkcyjnej w zespole 5 pozostaje nierozliczone saldo, które stanowi produkcję w toku. Czy na koniec roku wartość tej produkcji trzeba (...)
str. 59
9.
Nabycie nieruchomości wraz z maszynami i urządzeniami i zakwalifikowanie jej do inwestycji
W grudniu 2012 r. spółka nabyła nieruchomość wraz z maszynami, które będą wynajmowane. Nieruchomość ta zostanie zakwalifikowana jako inwestycja. Jak ująć maszyny i urządzenia? Czy będą to pozostałe inwestycje (...)
str. 61
10.
Usługi zdrowotne świadczone ponad limit ustalony w kontrakcie z NFZ
Prowadzimy działalność w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Czy kierując się nadrzędnymi zasadami rachunkowości, w tym memoriału i współmierności, należy w księgach rachunkowych naszego zakładu ująć oszacowane w sposób (...)
str. 62
11.
Czy wystąpi obowiązek sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego?
Nasza spółka z o.o. "A" posiada w spółce z o.o. "Z" 50% udziałów, 50% głosów oraz dwie z czterech osób zasiadających w zarządzie spółki "Z". Z kolei w spółce "Z" spółka z o.o. (...)
str. 64
H.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
1.
Tekst jednolity rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości budżetowej
W Dzienniku Ustaw z 4 marca 2013 r. pod poz. 289 opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego (...)
str. 65
2.
Zmiana rozporządzenia w sprawie klasyfikacji paragrafowej
W Dzienniku Ustaw z 14 lutego 2013 r. pod poz. 215 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 lutego 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 65
3.
Nowe zasady przeprowadzania egzaminów na biegłych rewidentów
Z dniem 9 marca 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na (...)
str. 66
4.
Terminy egzaminów na doradcę podatkowego
Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl zamieszczono decyzję nr 32/V/2013 Sekretarza Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego z 25 lutego 2013 r. wyznaczającą terminy (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
* Począwszy od tego numeru Wzorcowy wykaz kont prezentować będziemy na stronie 67 Zeszytów Metodycznych Rachunkowości (na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.