Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 6 (797) z dnia 20.02.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
INFORMACJE BIEŻĄCE
1.
Nowe zasady wypłaty świadczeń z tytułu podróży służbowych od 1 marca 2013 r.
1) Od 1 marca 2013 r. zmieni się stawka diety za dobę krajowej podróży służbowej. Czy będzie ona podlegać pomniejszaniu w razie zapewnienia częściowego bezpłatnego (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Wycofanie samochodu (środka trwałego) z jednoosobowej działalności gospodarczej - VAT, PIT i ewidencja księgowa
Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca przekazał na cele prywatne samochód dotychczas wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Tego rodzaju operacja musi zostać jednak właściwie rozliczona, (...)
str. 6
1.1.
VAT należny, korekta podatku naliczonego i udokumentowanie
Zasadniczo wycofanie samochodu z działalności w celu przekazania go do celów prywatnych podatnika jest czynnością opodatkowaną, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT od (...)
str. 6
1.2.
Koszty i przychody podatkowe
Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej i przekazanie go do celów prywatnych przedsiębiorcy jest obojętne podatkowo. Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej (...)
str. 7
1.3.
Ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych przekazanie samochodu na cele prywatne przedsiębiorcy powoduje konieczność wyksięgowania go z ewidencji środków trwałych. Taki samochód nie spełnia już definicji aktywów, nie (...)
str. 8
2.
Podatkowe i bilansowe zasady rozliczania kosztów prac badawczo-rozwojowych, z uwzględnieniem otrzymanych na ten cel dotacji
Otrzymaliśmy dotację w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG), działanie 1.4 - "Prace badawczo-rozwojowe". Realizacja projektu jest podzielona na dwa etapy: 1. Badania przemysłowe, 2. (...)
str. 9
2.1.
Rozliczanie kosztów prac badawczo-rozwojowych dla celów podatku dochodowego
Stosownie do art. 16b ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOP, koszty prac rozwojowych zakończonych pozytywnym wynikiem, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, podlegają uznaniu (...)
str. 9
2.2.
Zasady bilansowe ujmowania kosztów prac badawczo-rozwojowych
W jednostkach prowadzących księgi rachunkowe i sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości, dotacje - co do zasady - ujmuje się w ewidencji bilansowej (...)
str. 11
III.
PODATEK VAT
1.
Opodatkowanie towarowych transakcji wewnątrzwspólnotowych w 2013 r.
W 2013 r. obowiązują pewne zmiany w VAT w zakresie rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Niektóre z nich weszły w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., a niektóre wejdą (...)
str. 13
2.
Czynności nieodpłatne mogą wpłynąć na wskaźnik proporcji stosowany do odliczania VAT - wyrok WSA
Przy ustalaniu wskaźnika proporcji stosowanego do odliczania VAT do wydatków, których nie da się jednoznacznie przypisać do działalności opodatkowanej lub zwolnionej z VAT, należy uwzględnić (...)
str. 17
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Ewidencja przebiegu pojazdu a odliczanie VAT z faktur za naprawy
W prowadzonej działalności użytkuję samochód osobowy niewprowadzony do ewidencji środków trwałych. Prowadzę ewidencję przebiegu pojazdu. W miesiącach, w których dokonuję napraw samochodu, kwota limitu wynikająca (...)
str. 18
3.2.
Limit zwolnienia podmiotowego z ewidencjonowania sprzedaży w kasie rejestrującej w 2013 r.
Od 2013 r. limit zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży w kasie rejestrującej wynosi 20.000 zł zarówno dla podatników kontynuujących sprzedaż dla osób prywatnych, jak i dla (...)
str. 20
3.3.
Rezygnacja ze zwolnienia z VAT w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej
Rozpocząłem działalność gospodarczą w styczniu 2013 r., wybierając zwolnienie podmiotowe z VAT. Jest to jednak dla mnie niekorzystne i chciałbym rozliczać VAT. Czy mogę zrezygnować (...)
str. 23
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Kara umowna za odstąpienie od umowy nie stanowi kosztu podatkowego - wyrok NSA
Formuła określona w art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP nie powinna służyć kompensowaniu skutków nieracjonalnych lub nierozważnych działań gospodarczych. W związku z tym, kara (...)
str. 25
2.
Sprzedaż środka trwałego otrzymanego uprzednio aportem przez spółkę komandytowo-akcyjną a dochód wspólnika
Ustalając dochód wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej (SKA), będącego podatnikiem podatku dochodowego, ze sprzedaży nieruchomości dokonanej przez SKA, należy uzyskany z tej transakcji przychód pomniejszyć o koszty (...)
str. 26
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
W którym roku wykazać przychody i koszty na przełomie roku?
W grudniu 2012 r. spółka wystawiła fakturę VAT na prace instalacyjne systemu alarmowego. Wynikający z umowy termin płatności to styczeń 2013 roku. Klient zapłacił za (...)
str. 28
3.2.
Kilka umów a obowiązek sporządzenia dokumentacji w zakresie cen transferowych
Podatnik A jest powiązany kapitałowo z podatnikiem B zgodnie z art. 11 ustawy o PDOP. Pomiędzy tymi podatnikami w 2012 r. zawarte zostały dwie transakcje, w wyniku których podatnik A świadczył na rzecz podatnika (...)
str. 29
3.3.
Forma wpłacania zaliczek na podatek dochodowy a korekta kosztów z tytułu przekroczenia terminów płatności
Z tytułu przekroczenia terminów zapłaty należy korygować statystycznie koszty, a tym samym dodatkowo weryfikować ustalany podatek dochodowy w miesiącu sprawozdawczym. A co z podatkiem opłacanym zaliczkowo, zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy (...)
str. 31
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Korzystanie ze składników majątku spółki powoduje powstanie przychodu u menedżera - wyrok NSA
Koszty, jakie spółka ponosi w związku z eksploatacją samochodów, komputerów i telefonów udostępnionych zleceniobiorcom (tu: menedżerom), wpływają na wysokość przychodu osób korzystających z tych składników (...)
str. 33
2.
Zastosowanie w rozliczeniu rocznym 50% kosztów uzyskania, gdy nie wynikają one z PIT-11 - interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej
Pracownik może w zeznaniu rocznym zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, pomimo, że pracodawca nie wykazał takich kosztów w PIT-11. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w (...)
str. 34
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Wydatki ponoszone przez wspólników spółki cywilnej na opłacenie podatku od nieruchomości
Jestem jedynym właścicielem działki i zarazem wspólnikiem dwuosobowej spółki cywilnej. Drugim ze wspólników jest osoba dla mnie obca. Spółka ta wybudowała na mojej działce sklep. (...)
str. 35
3.2.
Odliczenie od dochodu darowizny przekazanej na cele działalności pożytku publicznego
W 2012 r. wpłaciłem pewną kwotę na rzecz polskiej fundacji charytatywnej, której podstawowym celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia. Jakie dokumenty muszę posiadać, aby (...)
str. 38
3.3.
Wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy przychody, które uzyskuję w związku z układaniem chodników i parkingów, objęte są stawką 5,5%, czy też 8,5%? Rozstrzygnięcie (...)
str. 39
3.4.
Opodatkowanie i oskładkowanie przychodów pracowników wysłanych do pracy za granicę
Nasza firma prowadzi działalność na terytorium Polski i Unii Europejskiej. W ramach tej działalności m.in. wykonujemy usługi w Belgii. Delegujemy tam do pracy naszych pracowników, którym zapewniamy bezpłatne (...)
str. 41
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Kiedy zmniejszać koszty amortyzacji przy braku zapłaty zobowiązania z terminem płatności dłuższym niż 60 dni - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Od 1 stycznia 2013 r. do ustaw o podatku dochodowym dodano nowe przepisy (art. 24d ustawy o PDOF oraz 15b ustawy o PDOP) wprowadzone przez ustawę mającą na celu likwidację (...)
str. 44
2.
Limit jednorazowej amortyzacji a wyższa wartość początkowa środka trwałego
W grudniu ubiegłego roku nabyliśmy środek trwały, który postanowiliśmy jednorazowo zamortyzować. Jednak na skutek przekroczenia limitu, zamortyzowanie całej wartości okazało się niemożliwe. Czy w bieżącym (...)
str. 46
3.
Zaliczka na zakup oprogramowania
W grudniu 2012 r. wpłaciliśmy zaliczkę (3.500 zł) na zakup licencji oprogramowania sklepu internetowego. Pozostałą część zapłacimy po wykonaniu całości oprogramowania. Czy wydatki te można (...)
str. 47
4.
Nakłady na ulepszenie składnika majątku niezaliczonego do środków trwałych ze względu na wartość poniżej 3.500 zł
Nabyliśmy składnik majątku spełniający definicję środka trwałego, który ze względu na wartość nieprzekraczającą 3.500 zł odpisaliśmy bezpośrednio w koszty. Jak rozliczyć koszt jego modernizacji dokonanej (...)
str. 49
5.
Wymiana pieca oraz instalacji c.o. - remont czy ulepszenie?
W związku z awarią pieca centralnego ogrzewania dokonano jego wymiany na nowy. Dodatkowo wymieniono część instalacji wraz z grzejnikami. Czy takie wydatki należy rozliczać jako (...)
str. 49
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Dobrowolne ubezpieczenia w ZUS po rozwiązaniu umowy o pracę
Pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę z dniem 9 lutego 2013 r. Obecnie zamierzam przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych. Czy do ubezpieczeń wypadkowego i (...)
str. 51
2.
Jaki okres należy wykazać w przekazywanym pracownikom rocznym raporcie ZUS RMUA?
Na koniec bieżącego miesiąca przekażę zatrudnionym w firmie pracownikom informację o naliczonych za nich składkach oraz ewentualnych przerwach w ich opłacaniu za 2012 r. (tzw. (...)
str. 52
3.
Fundusz Pracy przedsiębiorcy na chorobowym
Osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaca wszystkie składki do ZUS, w tym składkę na Fundusz Pracy na ogólnych zasadach obowiązujących przedsiębiorców. Przez część miesiąca przebywała na (...)
str. 53
4.
Niezdolność do pracy powstała przed podjęciem pracy nie uprawnia do wynagrodzenia chorobowego
1) Pracownik zatrudniony od 4 lutego br. po przepracowaniu 2 dni dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 28 lutego 2013 r. Do 31 (...)
str. 54
5.
Kiedy wartość szczepień ochronnych wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku?
W październiku 2012 r. pracodawca sfinansował szczepienia ochronne pracowników. Od kwoty tej zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie chorobowe. Czy wartość (...)
str. 55
VIII.
PRAWO PRACY
1.
Zmiana wysokości wynagrodzenia pracownicy po powrocie z urlopu macierzyńskiego
1) Zatrudniamy pracownicę, która do końca kwietnia 2013 r. będzie przebywała na urlopie macierzyńskim. Z dniem 1 marca br. planujemy podwyżki dla wszystkich pracowników. Czy powinniśmy wysłać (...)
str. 56
2.
Dodatek za przekroczenie średniotygodniowego limitu godzin pracownika niepełnoetatowego
W umowie o pracę pracownika niepełnoetatowego jest zapis, zgodnie z którym przekroczenie przeciętnie 39 godzin pracy w tygodniu uprawnia do dodatku jak za nadgodziny. Pracownik przekroczył ten tygodniowy limit (...)
str. 57
3.
Maksymalny okres ochronny dla pracownicy korzystającej z obniżenia etatu z uwagi na rodzicielstwo
Firma zatrudniła pracownicę, która ma dwuletnią córkę. U poprzedniego pracodawcy wykorzystała ona urlop macierzyński i przez 5 miesięcy miała obniżony etat do 7/8. W naszym zakładzie pracuje około (...)
str. 59
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Wycena na dzień bilansowy należności i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych
Należności i zobowiązania wyrażone w walutach obcych, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. (...)
str. 60
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Ewidencja dotacji
Nasza spółka z o.o. otrzymuje różne dotacje, które ujmuje - na podstawie umowy dotacji - na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów (i drugostronnie konto rozrachunkowe), natomiast w momencie (...)
str. 64
2.2.
Stosowanie zasady memoriału i współmierności przez stowarzyszenie
W jaki sposób stowarzyszenie nieprowadzące działalności gospodarczej, wydające czasopisma naukowe, powinno ująć w księgach rachunkowych 2012 roku przychody, dotyczące tych czasopism? Faktury sprzedaży są wystawione w 2013 r. z tytułu (...)
str. 65
2.3.
Praktyka w księgowości i jej udokumentowanie na potrzeby uzyskania certyfikatu księgowego
Spełniam wymóg wykształcenia określony w ustawie o rachunkowości na potrzeby uzyskania certyfikatu księgowego (studia magisterskie ze specjalnością rachunkowość). Czy warunek zaliczenia praktyki będzie spełniony również wtedy, gdy (...)
str. 67
2.4.
Ustalenie obowiązku badania sprawozdania finansowego w spółce komandytowo-akcyjnej
W ubiegłym roku założyliśmy spółkę komandytowo-akcyjną. Czy spółka taka ma obowiązek corocznie poddawać badaniu sprawozdania finansowe, czy też obowiązek taki wystąpi po spełnieniu dwóch z trzech warunków (...)
str. 68
2.5.
Własne bony towarowe przekazane na rzecz byłych pracowników
Jesteśmy spółdzielnią handlową posiadającą kilka sklepów spożywczych. Na Boże Narodzenie postanowiliśmy przekazać byłym pracownikom (obecnie emerytom i rencistom) sfinansowane ze środków obrotowych bony towarowe wystawione przez (...)
str. 69
3.
Relacja z dyżuru telefonicznego
3.1.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym dotacji na zakup środka trwałego
W trakcie roku otrzymaliśmy dotację do zakupu środka trwałego, którą ujęliśmy na koncie 84 i rozliczamy w pozostałe przychody operacyjne równolegle do odpisów amortyzacyjnych. W której pozycji bilansu i rachunku (...)
str. 71
3.2.
Zaliczki otrzymane w grudniu na dostawy towarów realizowane w roku następnym
Czy zaliczkę otrzymaną w grudniu 2012 r. na dostawy towarów, które zostaną zrealizowane w 2013 r., należy wykazać jako zobowiązanie z tytułu dostaw, czy też jako rozliczenia międzyokresowe przychodów? Zaliczka (...)
str. 71
3.3.
Jak ująć w bilansie VAT podlegający rozliczeniu w roku następnym?
Zachowując zasadę memoriału, faktury kosztowe otrzymane w styczniu 2013 r., dotyczące 2012 r., księgowane są w księgach 2012 r. Jak wykazywać w bilansie VAT naliczony podlegający odliczeniu w 2013 r.? Dla zachowania zasady (...)
str. 72
3.4.
Zapłata zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych za grudzień 2012 r.
Czy zapłata zaliczki na podatek dochodowy spółki z o.o. za grudzień 2012 r. powinna być ujęta w księgach rachunkowych 2012 r., czy też zgodnie z terminem zapłaty w 2013 r.? Jak ująć (...)
str. 72
3.5.
Kredyt odnawialny w rachunku bieżącym - ewidencja w księgach i prezentacja w bilansie
Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych przyznany kredyt w rachunku bieżącym oraz jak go prezentować w bilansie? Uruchomienie kredytu odnawialnego najczęściej nie powoduje otwarcia nowego rachunku kredytowego. Wykorzystanie dodatkowych (...)
str. 73
3.6.
Sprzedaż zafakturowana na przełomie roku
W styczniu 2013 r. wystawiliśmy fakturę VAT dotyczącą usług wykonanych w 2012 r. (naprawa maszyny). Ponieważ usługa została zakończona w grudniu i odebrana przez odbiorcę, mamy problem, jak zaksięgować do przychodów (...)
str. 73
3.7.
Zakup, wycena na dzień bilansowy oraz sprzedaż udziałów własnych
Nasza spółka z o.o. nabyła część własnych udziałów z zamiarem ich dalszego zbycia. Jak księgować operacje kupna, wyceny na dzień bilansowy oraz sprzedaży własnych udziałów? Nabyte udziały (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.