Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 4 (340) z dnia 20.02.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Jakie informacje zamieszcza się na fakturach, gdy VAT należny rozlicza nabywca towaru?
Od 1 stycznia 2013 r. w przypadku sprzedaży złomu nie ma już obowiązku umieszczania na fakturach informacji, że podatek VAT rozlicza nabywca. Jakie zatem informacje (...)
str. 5
2.
Jak zaksięgować zakup i sprzedaż złomu na podstawie faktury z oznaczeniem "odwrotne obciążenie"?
Przychód ze sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy o VAT w księgach rachunkowych sprzedawcy odnoszony jest na konto 73-0 "Sprzedaż towarów" lub 74-0 (...)
str. 7
II.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2012 r.
1.
Nienotyfikowane przez bank odsetki od lokat pieniężnych
Na jakich kontach zaksięgować w spółce z o.o. naliczone na koniec roku (nienotyfikowane przez bank) odsetki od lokat pieniężnych, doliczone do stanu środków w następnym (...)
str. 8
2.
Prezentacja w bilansie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów
Czy czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów powinniśmy podzielić w bilansie na długoterminowe i krótkoterminowe? Mamy takie rozliczenia międzyokresowe, które będą jeszcze rozliczane przez 4 lata. Czy (...)
str. 11
3.
Weryfikacja sald konta ZFŚS oraz rachunku bankowego ZFŚS
W naszej jednostce saldo konta "Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych" nie jest zgodne z saldem konta "Rachunek bankowy ZFŚS". Czy taka sytuacja może wystąpić na dzień (...)
str. 12
4.
Czy wpłaconą przez kontrahenta zaliczkę uwzględnia się w rachunku przepływów pieniężnych?
Sporządzam rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią. Czy wpłaconą przez kontrahenta zaliczkę, wykazywaną w bilansie w pozycji B.III pasywów, powinnam uwzględniać w zmianie stanu zobowiązań krótkoterminowych? (...)
str. 15
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Termin wyjaśnienia i rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych w księgach rachunkowych
Na ostatni dzień 2012 r. przeprowadziliśmy inwentaryzację aktywów i pasywów. W jakim terminie należy dokonać rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych ujawnionych podczas tej inwentaryzacji i w księgach (...)
str. 17
2.
Ewidencja różnic inwentaryzacyjnych do czasu wyjaśnienia przyczyn ich powstania
Na jakim koncie ująć różnice inwentaryzacyjne do czasu wyjaśnienia przyczyn ich powstania? Wszystkie różnice inwentaryzacyjne do czasu wyjaśnienia przyczyn ich powstania i zatwierdzenia przez kierownika (...)
str. 18
3.
Sposób rozliczania niedoborów i nadwyżek
W jaki sposób rozlicza się niedobory i nadwyżki inwentaryzacyjne? Decyzję, o tym w jaki sposób nastąpi rozliczenie powstałych różnic inwentaryzacyjnych oraz o odpowiednim ich ujęciu (...)
str. 19
4.
Kompensata niedoborów z nadwyżkami oraz rozliczenie różnic pozostałych po kompensacie
Kiedy można kompensować niedobory z nadwyżkami? Jak zaksięgować taką kompensatę? Zasady dokonywania kompensat różnic inwentaryzacyjnych, które warto stosować w praktyce 1. Kompensować można ze sobą (...)
str. 22
1.
Jak udokumentować premię pieniężną za osiągnięcie określonych obrotów?
W 2012 r. zakupiliśmy dużą ilość surowca od jednego dostawcy. W związku z tym w styczniu 2013 r. otrzymaliśmy premię pieniężną. Fakt jej przyznania sprzedawca (...)
str. 24
2.
Zasady ewidencji księgowej premii pieniężnej otrzymanej w 2013 r. za obroty osiągnięte w 2012 r.
W jaki sposób zaksięgować korektę faktury z tytułu wypłaty premii pieniężnej (bonusu) w związku z osiągnięciem określonej wielkości sprzedaży towarów? U nabywcy otrzymanie premii pieniężnej (...)
str. 25
2.1.
Premia pieniężna otrzymana przed sporządzeniem sprawozdania finansowego
Przykład I. Założenia: W styczniu 2013 r. jednostka otrzymała premię udokumentowaną fakturą korygującą, dotyczącą zakupu towarów dokonanego w 2012 r., na kwotę brutto: 11.070 zł. (...)
str. 26
2.2.
Premia pieniężna otrzymana po sporządzeniu sprawozdania finansowego, lecz przed jego zatwierdzeniem
Przykład Kwota otrzymanej premii jest nieistotna I. Założenia: W styczniu 2013 r. jednostka otrzymała premię udokumentowaną fakturą korygującą, dotyczącą zakupów materiałów dokonanych w 2012 r., (...)
str. 27
V.
Ewidencja księgowa VAT naliczonego rozliczanego według wskaźnika (struktury)
Jak księgować rozliczenie miesięczne VAT, gdy dotyczy podatku naliczonego według wskaźnika za 2012 r.?
str. 28
1.
Zasady rozliczenia VAT w przypadku działalności mieszanej
W zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. (...)
str. 28
2.
Dostosowanie ewidencji księgowej VAT do potrzeb sporządzenia deklaracji
Konta przeznaczone do ewidencji VAT W przypadku sprzedaży mieszanej i odliczania VAT należnego od niektórych zakupów za pomocą proporcji, wymagane jest szczególne zorganizowanie kont księgowych (...)
str. 29
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności
Jak księguje się opłatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. Czy opłata ta podnosi wartość nieruchomości, czy jest kosztem? Grunty otrzymane w (...)
str. 32
2.
Wyksięgowanie nieprzydatnego programu komputerowego
W listopadzie 2012 r. przyjęliśmy do używania oprogramowanie użytkowe, które nie spełniło oczekiwań firmy w zakresie skomputeryzowania odcinka działalności, dla której został nabyty. Czy w (...)
str. 33
3.
Różnice w amortyzacji bilansowej i podatkowej a ewidencja księgowa
Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5. W jaki sposób powinniśmy księgować amortyzację, jeżeli podatkowy odpis amortyzacyjny jest wyższy od bilansowego? Zasady amortyzacji (...)
str. 34
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Aktywa zaliczane do nieruchomości inwestycyjnych
Stosownie do przepisów ustawy o rachunkowości, a dokładnie art. 3 ust. 1 pkt 17, przez inwestycje rozumie się aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia (...)
str. 38
2.
Wycena bilansowa nieruchomości inwestycyjnych według zasad obowiązujących dla środków trwałych
Wycena nieruchomości inwestycyjnych według zasad obowiązujących środki trwałe polega na tym, że wartość nieruchomości inwestycyjnych wykazuje się w bilansie w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia (...)
str. 39
3.
Wycena bilansowa nieruchomości inwestycyjnych według wartości rynkowej lub inaczej określonej wartości godziwej
Jednostka do wyceny nieruchomości inwestycyjnej może również przyjąć cenę rynkową bądź inaczej określoną wartość godziwą. W takim przypadku podstawę weryfikacji wartości nieruchomości inwestycyjnych stanowi możliwa (...)
str. 40
4.
Porównanie metod wyceny inwestycji w nieruchomości
Która z metod wyceny nieruchomości inwestycyjnych jest korzystniejsza dla jednostki - według zasad określonych dla środków trwałych, czy według wartości rynkowej (godziwej)? Wycena nieruchomości inwestycyjnych (...)
str. 41
VII.
Kiedy na koncie "Rozliczenie zakupu" mogą wystąpić różnice?
Odchylenia kredytowe od cen zakupu księguję w korespondencji z kontem 30 "Rozliczenie zakupu". Nie rozumiem jednak dlaczego księguje się te odchylenia po stronie debetowej konta (...)
str. 42
1.
Wycena składnika aktywów po rzeczywistych cenach zakupu
Rozliczenie zakupu polega na porównaniu danych wynikających z dokumentów zakupu wystawionych dla jednostki przez kontrahentów z danymi wynikającymi z dokumentów potwierdzających przyjęcie dostaw lub odbiór (...)
str. 42
2.
Rozliczenie zakupu w przypadku stosowania stałych cen ewidencyjnych
W sytuacji gdy ewidencję materiałów lub towarów prowadzi się według cen różniących się od ich cen zakupu (nabycia), konto 30 "Rozliczenie zakupu" nie rozliczy się. (...)
str. 44
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Ustalanie wyniku finansowego w jednostce budżetowej
W jaki sposób ustalić wynik finansowy w jednostce budżetowej? Dla jednostek budżetowych jako obowiązkowe wprowadzono stosowanie porównawczego wariantu obliczania wyniku finansowego, co wynika ze wzoru (...)
str. 45
2.
Sporządzenie rachunku zysków i strat za 2012 r. według nowego wzoru
Jakie zmiany wprowadzono do wzoru rachunku zysków i strat sporządzanego przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe w porównaniu z wcześniej obowiązującym wzorem? Rachunek zysków (...)
str. 49
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Częściowe rozwiązanie rezerwy w związku z wypłatą nagród jubileuszowych
Jak ująć w księgach rachunkowych częściowe rozwiązanie rezerwy na nagrody jubileuszowe utworzonej w ubiegłych latach? Firma prowadzi ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5. W myśl art. 39 ust. 2 (...)
str. 52
2.
Kaucja zwrotna w księgach rachunkowych
Jak zaksięgować zapłaconą kaucję zwrotną, która dotyczy wynajęcia lokalu? Kaucja ma być zabezpieczeniem czynszu w razie rozwiązania umowy. Kaucja ma charakter zwrotny. Najczęściej zwracana jest najemcy (...)
str. 53
3.
Koszt w walucie obcej rozliczany w czasie
W listopadzie 2012 r. ponieśliśmy koszt wyrażony w walucie obcej, który rozliczamy w czasie. Faktura została wystawiona 16 listopada 2012 r., zatem koszt ten przeliczyliśmy po kursie z 15 listopada 2012 r. (...)
str. 53
IX.
Z listów Czytelników
1.
Drobne różnice inwentaryzacyjne powstałe na skutek uśrednienia cen na potrzeby spisu z natury
Jak rozliczyć i zaksięgować drobne różnice inwentaryzacyjne (w wysokości kilku złotych) powstałe na skutek uśrednienia cen na potrzeby spisu z natury? Ustalony podczas inwentaryzacji stan ilościowy towarów w magazynie (...)
str. 54
2.
Podpisy na sprawozdaniu finansowym spółki komandytowo-akcyjnej
Kto podpisuje sprawozdanie finansowe spółki komandytowo-akcyjnej - tylko komplementariusz, czy komplementariusz z księgową? Jak wynika z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe są zobowiązani podpisać: osoba, której (...)
str. 55
3.
Ewidencja przesunięcia międzymagazynowego towarów
W związku z przeprowadzonym przesunięciem towarów pomiędzy magazynami wystawiono dowód Mm. Jak zadekretować ten dokument? W przypadku wystąpienia przesunięcia międzymagazynowego w jednostce pojawi się przychód i rozchód wewnętrzny. Do udokumentowania (...)
str. 55
4.
VAT od dotacji podlegający zwrotowi do urzędu pracy
W grudniu 2012 r. otrzymaliśmy z urzędu pracy dotację na sfinansowanie zakupu środka trwałego, z tego część stanowił VAT naliczony, który będzie podlegał zwrotowi do urzędu pracy w lutym 2013 r. (...)
str. 56
5.
Prezentacja zaliczek otrzymanych na poczet zysku za 2012 r.
Spółka komandytowo-akcyjna jest wspólnikiem spółki komandytowej. W ciągu 2012 r. spółka komandytowa wypłacała spółce komandytowo-akcyjnej zaliczki na poczet zysku za 2012 r. Powyższe wynikało z umowy spółki komandytowej. Uchwała (...)
str. 57
6.
Wycofanie wkładów ze spółki i wniesienie nowych
W spółce jawnej prowadzącej księgi rachunkowe utworzonej przez dwóch wspólników podjęto uchwałę o zmianie proporcji udziału w zyskach oraz w kapitale (było 50/50). W związku z powyższym nastąpi wycofanie wkładów pierwotnie (...)
str. 58
7.
Kurs negocjowany i zapłata zobowiązania
Zakupiłam w banku walutę obcą (euro) po kursie negocjowanym i wpłaciłam ją na rachunek walutowy, z którego następnego dnia zapłaciłam za fakturę. Fakturę wyceniłam po średnim kursie NBP (...)
str. 60
8.
Korekta ceny nabycia towarów z importu o koszty transportu
Importujemy towary z Chin. W dokumencie SAD zostały doliczone koszty transportu na podstawie faktury pro forma od przewoźnika, które ponosimy my. Towar przyjęliśmy do magazynu w cenie powiększonej (...)
str. 63
9.
Prezentacja w łącznym sprawozdaniu finansowym danych oddziału wyrażonych w walutach obcych
Spółka z o.o z siedzibą w Polsce posiada oddział w Niemczech. Sporządzając łączne sprawozdanie finansowe w bilansie wykazywała różnice z przeliczenia rachunku zysków i strat, jako "kapitał z aktualizacji wyceny". Czy spółka powinna (...)
str. 64
10.
Badanie sprawozdania finansowego oddziału zagranicznego zakładu ubezpieczeń
Oddział zagranicznej (z UE) instytucji finansowej - firmy ubezpieczeniowej ma siedzibę w Polsce i jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oddział ten sporządza samodzielne sprawozdanie finansowe według przepisów obowiązujących (...)
str. 65
11.
Zakup aparatury medycznej ze środków z zysku zlikwidowanej spółki z o.o.
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. W 2000 r. objęliśmy udziały o wartości 50.000 zł w spółce z o.o. i staliśmy się jedynym udziałowcem w tej spółce. W 2012 r. spółka ta została zlikwidowana. Zysk (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.