Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 11:37 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 4 (334) z dnia 10.02.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika w razie podwyżki wynagrodzenia w trakcie miesiąca, w którym chorował
Pracownikowi od połowy stycznia br. podwyższono miesięczne wynagrodzenie zasadnicze. W tym samym miesiącu pracownik chorował. W jaki sposób należy obliczyć wynagrodzenie za pracę i wynagrodzenie (...)
str. 4
2.
Składki ZUS pracownicy łączącej dodatkowy urlop macierzyński z pracą w obniżonym wymiarze
Po wykorzystaniu podstawowej części urlopu macierzyńskiego pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze wystąpiła o dodatkowy urlop macierzyński z połączeniem wykonywania pracy na 1/2 etatu. Jak należy obliczyć należne pracownicy (...)
str. 7
3.
Odliczenie przez przedsiębiorcę składek ZUS w zeznaniu podatkowym za 2012 r.
Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, (...)
str. 9
II.
Prawidłowe sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.
Do 28 lutego 2013 r. pracodawcy przekazują ubezpieczonym roczną informację o składkach ZUS
1) Firma przez cały 2012 r. przekazywała pracownikom co miesiąc paski wynagrodzeń podpisane i ostemplowane pieczątką firmową. Czy za 2012 r. obowiązana jest sporządzić w (...)
str. 12
2.
Korekta zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń ZUS ZUA
1) W zgłoszeniu ZUS ZUA podaliśmy nieprawidłowy PESEL pracownika. Jak skorygować ten błąd? Płatnik składek zobowiązany jest zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach jakie nastąpiły w (...)
str. 14
3.
Wniosek o umorzenie składek ZUS przedsiębiorcy
1) Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W związku z tym, że od 1 (...)
str. 14
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Uwzględnianie premii wypłaconej zaliczkowo przy obliczaniu zasiłku
Pracownik oprócz wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości otrzymuje premie kwartalne, które w myśl przepisów płacowych nie przysługują za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby. (...)
str. 16
2.
Dodatek za pracę w nocy w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków należy wliczyć dodatek za pracę w porze nocnej? Czy dodatek ten podlega uzupełnieniu? W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnia się (...)
str. 17
3.
Czy ZUS zakwestionuje wysokość podstawy wymiaru składki chorobowej przedsiębiorcy?
Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej od dwóch lat podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od stycznia br. przystąpiłam również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i zadeklarowałem (...)
str. 18
4.
Składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy choroby zwiększą zasiłek po ustaniu zatrudnienia
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w ostatnim miesiącu zatrudnienia. Czy przekazując (...)
str. 19
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Ustalanie limitu dni wypłaty zasiłku opiekuńczego
1) Pracownica na przełomie roku korzystała przez 19 dni z zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 8 lat. Czy (...)
str. 20
2.
Wypłata zasiłku chorobowego w okresie wypowiedzenia
Pracownikowi wypowiedzieliśmy umowę o pracę, zwalniając go jednocześnie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W tym czasie pracownik dostarczył (...)
str. 22
3.
Zasiłek chorobowy gdy niezdolność do pracy przypada na urlop wypoczynkowy, wychowawczy lub bezpłatny
Czy w okresie urlopu wypoczynkowego, wychowawczego i bezpłatnego można wypłacać pracownikom zasiłek za czas choroby? Zasiłki chorobowe wypłaca się pracownikowi za okresy niezdolności do pracy (...)
str. 23
4.
Wypracowanie obowiązującego wymiaru czasu pracy a zasiłek chorobowy
Pracownik zatrudniony na pół etatu przez trzy tygodnie wypracował obowiązujący go w danym miesiącu czas pracy. Na dni, w których nie miał obowiązku świadczenia pracy, (...)
str. 24
5.
Konsekwencje niestawienia się na badania do lekarza orzecznika ZUS
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim otrzymał wezwanie do stawienia się na badanie do lekarza orzecznika ZUS. Czy poniesie konsekwencje, jeśli nie zgłosi się na to (...)
str. 25
V.
Emerytury i renty
1.
Do końca lutego 2013 r. należy powiadomić ZUS o zarobkach emerytów i rencistów uzyskanych w 2012 r.
Emeryt oraz rencista jest obowiązany zawiadomić ZUS o wysokości uzyskanego w 2012 r. przychodu z działalności zarobkowej, z tytułu której: podlegał obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, miał (...)
str. 25
2.
Przedłużenie uprawnień do renty do czasu przejścia na emeryturę
Mam orzeczoną częściową niezdolność do pracy do ukończenia 65 lat i pobieram rentę z tego tytułu. Czy będę musiał ponownie być badany przez lekarza orzecznika (...)
str. 29
3.
Obniżenie podstawy nowej emerytury o kwotę pobranej wcześniejszej emerytury
Pobieram wcześniejszą emeryturę, która jest zmniejszana z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających 70% przeciętnego wynagrodzenia. W listopadzie 2013 r. ukończę wiek emerytalny. O jaką kwotę (...)
str. 31
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Długoterminowe zatrudnienie na czas określony
Czy zatrudnienie w ramach umowy na czas określony jest ograniczone okresem jej trwania, po przekroczeniu którego stosunek pracy należy traktować jako zawarty na czas nieokreślony? (...)
str. 32
2.
Zastosowanie niewłaściwego okresu wypowiedzenia
1) W grudniu 2012 r. pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, przyjmując 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Ze względu na zakładowy staż strony obowiązuje okres wypowiedzenia (...)
str. 33
3.
Cofnięcie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę
Pracodawca zmniejszający zatrudnienie zaproponował pracownikom rozwiązanie umów o pracę na zasadzie porozumienia stron, deklarując wypłacenie odpraw pieniężnych. Jedna z pracownic (która przyjęła już propozycję pracodawcy) (...)
str. 35
4.
Ochrona zatrudnienia społecznego inspektora pracy
Zatrudniamy pracownika pełniącego funkcję społecznego inspektora pracy na podstawie dwóch umów o pracę w wymiarze odpowiednio 3/4 i 1/2 etatu. Aktualnie czynności wykonywane na podstawie (...)
str. 36
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Jak zmienić wynagrodzenie za pracę?
Od 15 lutego 2013 r. zamierzamy podwyższyć pracownikom wynagrodzenia za pracę. Czy zmiana warunków umów o pracę w tym zakresie powinna odbyć się w formie (...)
str. 36
2.
Wynagrodzenie za pracę przy oddawaniu dnia wolnego
Jak należy obliczyć wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej pracownikowi, który w tym samym miesiącu odbiera czas wolny za pracę w dniu wolnym, jeżeli w tym dniu przepracował mniej (...)
str. 37
3.
Ustalanie wynagrodzenia za urlop po obniżeniu wymiaru czasu pracy
Z początkiem br. pracodawca obniżył kilku pracownikom wymiar czasu pracy i wynagrodzenie. Niektórzy z nich posiadają zaległy urlop. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikom za ten urlop, (...)
str. 39
4.
Nagroda jubileuszowa pracownika służby cywilnej
W lutym 2009 r. pracownik służby cywilnej otrzymał nagrodę jubileuszową z tytułu 20-lecia pracy. Ostatnio doręczył pracodawcy zaświadczenie stwierdzające, że w latach osiemdziesiątych przez 2 (...)
str. 40
5.
Zbieg prawa do odpraw u nauczyciela
Od 1 września 2012 r. do 28 lutego 2013 r. nauczyciel dyplomowany gimnazjum prowadzonego przez samorządową jednostkę budżetową przebywa w stanie nieczynnym w związku z (...)
str. 42
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Uprawnienie do urlopu w kolejnym stosunku pracy
Pracownik wykonuje pracę na łącznie półtora etatu u dwóch pracodawców. Zatrudnienie w pełnym wymiarze trwa już kilka lat. Natomiast na pół etatu pracuje od 1 stycznia br. (...)
str. 43
2.
Urlop pracownika niepełnosprawnego zatrudnionego na część etatu
1) Mamy wątpliwości jak wyliczyć dodatkowy urlop przysługujący pracownikowi niepełnosprawnemu zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy proporcjonalny wymiar urlopu ustalać od sumy wymiarów urlopu (...)
str. 45
3.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika socjalnego
1) Zatrudniamy pracownika socjalnego na część etatu. Czy korzystanie z urlopu wychowawczego przerywa okres nieprzerwanej pracy wymagany dla nabycia prawa do urlopu dodatkowego? Naszym zdaniem tak. (...)
str. 46
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Termin wykorzystania opieki na dziecko do lat 14
Pracownik wychowujący dziecko do lat 14 jest z tego tytułu uprawniony do 2 dni wolnych od pracy. Od maja ubiegłego roku do połowy stycznia bieżącego (...)
str. 48
2.
Oddelegowanie czy podróż służbowa
Firma prowadzi budowy w Niemczech i zatrudnia polskich pracowników do realizacji prac wykończeniowych. W umowach o pracę określono, że miejscem ich pracy jest siedziba pracodawcy. Pomimo tego pracownicy pracują (...)
str. 49
3.
Rozwiązanie umowy o pracę za uprzedzeniem a zwrot kosztów kształcenia
1) Pracownik prawomocnym wyrokiem sądu został przywrócony do pracy u poprzedniego pracodawcy. W tej sytuacji skorzystał z możliwości rozwiązania z nami umowy za 3-dniowym uprzedzeniem. Pracownik ukończył przed miesiącem (...)
str. 50
4.
ZFŚS w razie likwidacji pracodawcy
Pracodawca wszczął procedurę likwidacyjną. Jak powinien postąpić ze środkami pozostającymi na rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych po rozwiązaniu umowy o pracę z ostatnim pracownikiem? Wobec (...)
str. 52
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu pracy
Czy pracodawca jest zobowiązany do urządzenia palarni, a jeżeli nie, to czy pracownicy mogą wychodzić w celu palenia papierosów przed budynek? Jeżeli pracodawca wprowadził zakaz (...)
str. 53
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Termin opłacania składek ZUS
1) Z jakiego przepisu wynika, że jeśli dzień 15 przypada w sobotę, to ostatni dzień na opłacenie składek ZUS przesuwa się na poniedziałek? Przepis art. 31 ustawy o sus (...)
str. 54
2.
Liczba ubezpieczonych dla celów sporządzenia informacji ZUS IWA
1) Pracownica od 12 czerwca do 26 listopada 2012 r. była na urlopie macierzyńskim (podstawowym i dodatkowym). Sporządzając informację ZUS IWA za 2012 r. pracownicy tej nie uwzględniliśmy (...)
str. 55
3.
Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia dla pracownika po ustaleniu prawa do emerytury
1) Pracownik uzyskał prawo do emerytury w trakcie trwania stosunku pracy. Do ZUS pierwotnie został zgłoszony z kodem 01 10 0 0. Czy w momencie kiedy pracownik ma (...)
str. 55
4.
Ustalenie okresu zasiłkowego
1) Czy należy otworzyć nowy okres zasiłkowy dla pracownicy, która wykorzystała okres zasiłkowy przed porodem, a następnie bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego dostarczyła (...)
str. 56
5.
Obliczanie wysokości zasiłków
1) Pracownica otrzymywała zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru (na zwolnieniu nie było kodu literowego "B"). Czy wystarczy odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, aby po (...)
str. 57
6.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego
1) Z własnym pracownikiem zawarliśmy umowę zlecenia na okres roku. Wynagrodzenie z tytułu tej umowy zostało wliczone do podstawy wymiaru zasiłku. Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku (...)
str. 57
7.
Limit umów na czas określony
1) Pierwszą umowę na czas określony zawarliśmy z pracownikiem na okres od 12 lipca 2010 r. do 11 stycznia 2011 r., a kolejną od 12 stycznia 2011 r. do 31 (...)
str. 58
8.
Podstawa zatrudnienia radcy prawnego
Czy jest dopuszczalne zatrudnienie w firmie radcy prawnego w ramach umowy cywilnoprawnej? Czy można wypłacać radcy dodatkowe wynagrodzenie za dobrą współpracę? Zawód radcy prawnego polega na świadczeniu (...)
str. 59
9.
Zmniejszanie ekwiwalentu za pranie odzieży
Pracownicy co miesiąc otrzymują ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Jest on wypłacany z dołu i nie przysługuje w przypadku absencji trwającej miesiąc. Czy jeśli pracownik jest nieobecny w pracy (...)
str. 59
10.
Warunki zatrudnienia
1) Jak należy uzupełnić informację o warunkach zatrudnienia w części dotyczącej okresu wypowiedzenia w przypadku umowy na czas wykonania określonej pracy? Umowa o pracę na czas wykonania określonej pracy (...)
str. 60
11.
Bilet a rozliczenie kosztów podróży służbowej
Czy dla rozliczenia kosztów przejazdu pociągiem w trakcie krajowej podróży służbowej jest niezbędne dołączenie biletu? Podstawą zwrotu poniesionych kosztów przejazdu może być zarówno bilet, jak i każdy (...)
str. 60
12.
Zawiadomienie pracownika o karze porządkowej
Pracownik naruszył swoje obowiązki w dniu 2 stycznia 2013 r. Pracodawca wysłuchał go w dniu 10 stycznia br. i udzielił ustnie kary nagany w obecności bezpośredniego przełożonego tego pracownika. Pisemnie (...)
str. 61
1.
Pojęcie przestoju
Problematykę przestoju reguluje art. 81 K.p. nie wyjaśniając jednak czym jest przestój. W literaturze i orzecznictwie przyjmuje się, że "przestój" jest rodzajem przerwy, w czasie (...)
str. 61
2.
Wynagrodzenie za czas przestoju
Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej świadczenia, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, (...)
str. 62
3.
Powierzenie innej pracy
Na czas przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia przestojowego. (...)
str. 64
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
NIP pracodawcy niezbędny do wystawienia zwolnienia lekarskiego - komunikat ZUS
Wejście w życie systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, zwany eWUŚ, nie oznacza, że osoby ubezpieczone nie muszą przedstawiać u lekarza NIP pracodawcy. Numer ten jest (...)
str. 66
2.
Dokumenty zgłoszeniowe za ubezpieczonych i członków rodzin - komunikat ZUS
W dniu 22 stycznia 2013 r. ZUS na stronie internetowej www.zus.pl zamieścił wyjaśnienie w sprawie zasad składania dokumentów zgłoszeniowych za ubezpieczonych i członków rodzin obowiązujące (...)
str. 66
3.
Czy za pierwsze 33 dni choroby w danym roku pracownik będzie otrzymywał zasiłek?
Zgodnie z art. 92 § 1 K.p. w przypadku niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, pracodawca ma obowiązek (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.