Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 2 (338) z dnia 20.01.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
OBRÓT KRAJOWY
I.
Jak w praktyce stosować nowe przepisy w sprawie VAT?
Nowelizacja przepisów ustawy o VAT oraz rozporządzeń wykonawczych, spowodowała, że wielu naszych Czytelników ma wątpliwości czy z początkiem 2013 r. prawidłowo rozliczają podatek VAT i (...)
str. 4
1.
Nazwa podatnika i nabywcy na fakturze - pełna czy skrócona?
Czy w świetle nowych przepisów, wystawiając fakturę należy pisać słownie "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością"? W KRS mamy zgłoszone, że możemy używać nazwy skróconej. Czy usunięcie (...)
str. 4
2.
"Faktura" czy "Faktura VAT"
Czy po zmianie przepisów mogę dalej wystawiać faktury oznaczone jako "faktura VAT" czy muszę zmienić oprogramowanie? [pytanie z forum nr 689501] W związku ze zmianą (...)
str. 5
3.
Czy oznaczenie "faktura VAT-MP" dyskwalifikuje wystawioną fakturę?
Czy mali podatnicy wystawiający "faktury VAT-MP", bezwzględnie nie mogą faktur tych już w ten sposób oznaczać? Czy możemy pozostawić oznaczenie VAT-MP i dopisać jedynie wyrazy (...)
str. 6
4.
Numer rejestracyjny samochodu na fakturze nie jest już obowiązkowy
Czy coś zmieniło się w zakresie odliczania podatku VAT od paliwa do samochodów osobowych do 3,5 tony posiadających specjalne zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów? Czy (...)
str. 6
5.
Akceptacja noty korygującej w dowolnej formie
Czy zmieniło się coś w sprawie wystawiania not korygujących? Czy mogę wystawiać takie dokumenty w 2013 r.? [pytanie z forum nr 688834] Noty korygujące są (...)
str. 6
6.
Obowiązek podatkowy - bez istotnych zmian w 2013 r.
Jak wykazać w deklaracji VAT faktury sprzedaży wystawione w styczniu 2013 r., których termin płatności przypada w lutym? Czy VAT należy odprowadzić tylko z faktur (...)
str. 7
7.
VAT od niezapłaconych faktur - obowiązek korekty podatku naliczonego
Czy w deklaracji za styczeń 2013 r. powinnam już uwzględnić faktury niezapłacone, z terminem płatności między 4 sierpniem a 3 wrześniem 2012 r.? W styczniu (...)
str. 7
8.
Faktury korygujące według nowych zasad
W grudniu 2012 r. wystawiłem fakturę dokumentującą wykonaną usługę. W styczniu 2013 r. okazało się, że muszę ją skorygować. Czy fakturę korygującą powinienem wystawić już zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie (...)
str. 8
9.
Data dokonania dostawy na fakturze
Dotychczas na fakturze wpisywałam datę sprzedaży. Obecnie ma to być data dokonania dostawy towarów. Czy faktura, w której pozostanie oznaczenie "data sprzedaży" będzie musiała być (...)
str. 8
II.
Stawki VAT w 2013 r.
Generalną zasadą, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, jest opodatkowanie towarów i usług stawką podstawową, która w 2013 r. nadal wynosi 23%. (...)
str. 8
1.
Towary i usługi opodatkowane stawką VAT 8%
Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, stawkę 8% stosuje się do towarów (...)
str. 9
2.
Towary opodatkowane stawką 5%
Obniżona do 5% stawka VAT obowiązuje na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT. Lista towarów objęta tą stawką znajduje się w załączniku nr (...)
str. 11
3.
Opodatkowanie towarów i usług stawką 0%
W myśl art. 41 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, stawkę podatku VAT w wysokości 0% stosuje się w eksporcie i wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, (...)
str. 11
4.
Zwolnienia z podatku VAT
Zwolnieniu z VAT podlegają czynności wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 2-41 wraz z warunkami i zastrzeżeniami określonymi w ust. 2-20 tego artykułu. Warunki korzystania ze zwolnień wymienionych w art. 43 ust. 1 określone są (...)
str. 12
1.
Termin wystawienia e-faktury
Czy w zakresie terminów wystawiania e-faktur przewidziano jakieś szczególne uregulowania? Kiedy należy wystawić e-fakturę? Terminy wystawiania faktur określone zostały szczegółowo w przepisach rozporządzenia w sprawie (...)
str. 14
2.
Treść faktury elektronicznej
Czy faktura elektroniczna różni się w swej treści od zwykłej faktury? Czy musi zawierać wszystkie elementy takie jak faktura papierowa? Czy można zrezygnować z podawania (...)
str. 14
3.
Kto może wystawiać e-faktury?
Czy każdy podatnik ma prawo wystawiać e-faktury? Czy również podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT mogą wystawiać takie dokumenty? Jeżeli chodzi o krąg podmiotów uprawnionych do (...)
str. 15
4.
Zgoda odbiorcy na otrzymywanie e-faktur
Chciałbym wystawiać moim kontrahentom faktury elektroniczne. Czy muszę uzyskać ich pisemną zgodę na otrzymywanie takich dokumentów? Czy jeżeli mam od niektórych kontrahentów taką zgodę otrzymaną (...)
str. 15
5.
Kontrole biznesowe
Czy w odniesieniu do e-faktur konieczne będą tzw. kontrole biznesowe, czy też dotyczą one tylko faktur wystawianych w formie papierowej? Kontrole biznesowe mają na celu (...)
str. 15
6.
Faktury wysłane e-mailem
Czy mogę wysyłać e-faktury e-mailem? W jaki sposób to zrobić, aby zachować autentyczność i integralność treści faktury? Nie ma przeszkód, aby podatnik wysyłał faktury elektroniczne (...)
str. 16
IV.
Co dalej ze zwrotem części VAT w budownictwie mieszkaniowym?
System zwrotu osobom fizycznym części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym będzie kontynuowany do końca 2013 r. Po tej dacie powinno nastąpić jego zamknięcie z zachowaniem (...)
str. 16
V.
Dokumentowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych w pytaniach Czytelników
Dostawa towarów czy też świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przez podmiot gospodarczy (tj. czynnego podatnika VAT), w myśl obowiązujących przepisów w (...)
str. 17
1.
Niereprezentatywność wyliczonej proporcji
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuję zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z opodatkowania VAT. W poprzednim roku przeważającą część mojej działalności stanowiły czynności zwolnione (...)
str. 19
2.
Proporcja sprzedaży nieprzekraczająca 2%
Dokonałem wyliczenia struktury sprzedaży, która wyniosła 1%, na podstawie obrotu osiągniętego za rok poprzedni. Czy w tej sytuacji mogę odliczyć podatek naliczony? Przepis art. 90 (...)
str. 19
3.
Zmiana przeznaczenia środka trwałego
W 2012 r. zakupiłam urządzenia medyczne do wykonywania usług zwolnionych z VAT, wprowadziłam je do ewidencji środków trwałych i rozpoczęłam dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Nie odliczyłam (...)
str. 20
4.
Obrót z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i dostawy towarów w systemie VAT marża a proporcja sprzedaży
W prowadzonej działalności gospodarczej wykonuję czynności zwolnione (usługi pośrednictwa finansowego) i opodatkowane VAT (sprzedaż samochodów). W ramach czynności opodatkowanych rozliczam podatek na zasadach ogólnych i (...)
str. 20
B.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Rodzaj wykonywanych czynności a możliwość zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług dostawy ciepła zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych. Każda sprzedaż udokumentowana jest fakturą. Sporadycznie podatnik sprzedaje (...)
str. 23
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Odliczenie ulgi z tytułu zakupu kasy w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej
Jestem czynnym podatnikiem VAT i prowadzę działalność sezonową, polegającą na sprzedaży roślin ogrodowych. We wrześniu 2012 r. przekroczyłam limit obrotów w wysokości 40.000 zł zwalniający (...)
str. 25
2.
Przekroczenie limitu w 2012 r. a termin instalacji kasy fiskalnej
Od 2008 r. prowadzę zakład fryzjerski i korzystam ze zwolnienia z ewidencjonowania w ramach limitu 40.000 zł. W listopadzie 2012 r. przekroczyłam tę kwotę. Od (...)
str. 27
3.
Kasa fiskalna przy nieodpłatnym przekazaniu
W ramach prowadzonej działalności spółka cywilna świadczy usługi wyłącznie dla podmiotów gospodarczych. Obecnie zamierza nieodpłatnie przekazać jeden z samochodów na cele prywatne wspólnika. Czy przekazanie (...)
str. 28
C.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
X.
Nowe regulacje w zakresie dostaw łańcuchowych
Ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (ustawa obecnie oczekuje na publikację (...)
str. 29
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Dokumentowanie importu usług
W listopadzie 2012 r. zakupiliśmy licencję na użytkowanie programu komputerowego z USA. W tym samym miesiącu dokonaliśmy 30% przedpłaty. Zakup ten wykazaliśmy w deklaracji podatkowej (...)
str. 32
2.
Odsprzedaż towarów, które pozostają na terytorium kraju
Zakupiliśmy matryce niezbędne przy produkcji towarów na zamówienie amerykańskiej firmy. Matryce te nie opuszczają terytorium Polski. Koszt ich zakupu refakturowaliśmy na firmę z USA, która (...)
str. 33
3.
Koszty transportu towarów w podstawie opodatkowania WDT i eksportu towarów
Dokonujemy dostaw konstrukcji stalowych w ramach WDT do Niemiec i eksportu towarów do Szwajcarii. Konstrukcje wywożone są wynajętym przez nas transportem. Nabywcę obciążamy odrębnymi fakturami (...)
str. 34
XII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Sprzedaż towarów realizowana poza terytorium kraju
Kupiliśmy od producenta z Włoch towary, które nie opuściły terytorium tego państwa, gdyż zamierzamy sprzedać je innej polskiej firmie, która wywiezie je do kraju. Czy (...)
str. 35
2.
Usługi budowlane a informacja podsumowująca
Wykonaliśmy remont magazynu położonego w Holandii dla zagranicznego kontrahenta. Usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Czy powinniśmy wykazać ją w informacji podsumowującej? Usługa, o której (...)
str. 36
3.
Rozliczenie sprzedaży towarów wraz montażem w innym państwie UE
Sprzedaliśmy włoskiej firmie urządzenia, które zainstalujemy w miejscu gdzie będą użytkowane czyli we Włoszech. Montaż dokonany będzie przez innego podatnika polskiego, na nasze zlecenie. Czy (...)
str. 36
4.
Miejsce opodatkowania sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju
Niemiecki przedsiębiorca zamierza sprzedawać swoje towary w Polsce. Towary wysyłane z Niemiec dostarczane będą osobom fizycznym, które nie mają obowiązku rozliczania podatku VAT. Z prognoz (...)
str. 37
D.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Zmiana sposobu rozliczeń z miesięcznego na kwartalny
Podatnik od 2013 r. zamierza rozliczać VAT kwartalnie. Z uwagi na osiągnięte obroty za rok poprzedni nie będzie miał statusu małego podatnika. W jaki sposób należy wypełnić deklarację (...)
str. 38
E.
VAT OD PODSTAW
XIV.
Jak rozliczyć nabycie i świadczenie usług w obrocie z zagranicą?
Świadczenie usług na rzecz zagranicznych podmiotów oraz nabywanie od nich usług, oznacza dla polskiego podatnika konieczność wypełnienia dodatkowych obowiązków w zakresie rozliczania podatku VAT. Podatnicy (...)
str. 42
1.
Miejsce opodatkowania usług
Najistotniejszym czynnikiem decydującym o sposobie, w jaki dana usługa zostanie rozliczona, jest miejsce jej świadczenia. Dla celów VAT miejsce świadczenia usług ustala się zgodnie z (...)
str. 42
2.
Usługi świadczone dla zagranicznych podatników
2.1. Usługi opodatkowane w Polsce W sytuacji gdy polski podatnik świadczy usługę dla kontrahenta zagranicznego, a miejsce świadczenia tej usługi, znajduje się w Polsce, usługę (...)
str. 43
3.
Import usług
Import usług to - w myśl art. 2 pkt 9 ustawy o VAT - świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym (...)
str. 45
F.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Nowy wzór deklaracji VAT-7
W deklaracji za styczeń 2013 r. będę wykazywał korektę podatku należnego w ramach ulgi na złe długi, według zasad obowiązujących w 2013 r. W jaki sposób należy prawidłowo wypełnić deklarację VAT-7? (...)
str. 48
G.
PODATEK AKCYZOWY
1.
Przekazanie znaków akcyzy następcom prawnym lub podmiotom przekształconym
W myśl art. 130 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm.), co do zasady, znaków (...)
str. 54
2.
Nowe wyroby akcyzowe objęte procedurą zawieszenia akcyzy
Od 1 stycznia 2013 r., wyroby akcyzowe o kodach CN 3811 11 10, 3811 11 90, 3811 19 00 i 3811 90 00 podlegają przepisom (...)
str. 55
3.
Nowe wzory dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku akcyzowego
W związku z wprowadzeniem zmian do ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i (...)
str. 56
H.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Korekta odliczonego VAT przy sprzedaży samochodu osobowego
W styczniu br. zamierzamy sprzedać samochód osobowy, który używany jest w prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Kupiliśmy go w 2009 r. za kwotę przekraczającą 15.000 (...)
str. 57
2.
Obrót u małego podatnika
Firma świadczy usługi transportowe i chce w 2013 r. korzystać ze statusu małego podatnika. Powstanie przychodu ze sprzedaży oraz data powstania obowiązku podatkowego w VAT (...)
str. 57
3.
Korekta czy anulowanie faktury?
W 2010 r. wpłaciliśmy zaliczkę, w ramach której sprzedawca sukcesywnie na przełomie trzech miesięcy dokonywał dostaw zamówionych przez nas materiałów. Dostawca nie wystawił nam jednej (...)
str. 59
4.
Przechowywanie faktur pro forma
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Otrzymałem fakturę pro forma, na podstawie której dokonałem zapłaty za utrzymanie domeny internetowej na kolejny rok. Czy muszę przechowywać ją tak (...)
str. 61
5.
Kaucja przy usłudze najmu
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Wynająłem spółce na biuro lokal. Wynajmujący wpłacił kaucję na wypadek zniszczeń. Czy jej otrzymanie powinienem opodatkować i (...)
str. 61
6.
Sprzedaż uszkodzonego budynku w wyniku pożaru
W latach 80-tych spółka wybudowała budynek gospodarczy, który następnie sama wykorzystywała w prowadzonej działalności. Nie ponosiła nakładów na jego ulepszenie. W wyniku pożaru budynek został (...)
str. 62
7.
Organ podatkowy właściwy w sprawie zwrotu części VAT w prywatnym budownictwie mieszkaniowym
W 2010 r. rozpocząłem budowę domu jednorodzinnego. Obecnie zamierzam złożyć wniosek o zwrot części VAT (VZM-1). W którym urzędzie skarbowym powinienem złożyć wniosek: według mojego (...)
str. 63
I.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVII.
Kronika legislacyjna
1. Zmiana rozporządzenia w sprawie VAT W Dzienniku Ustaw z dnia 28 grudnia 2012 r., pod poz. 1485, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia (...)
str. 64
VII.
Nieodpłatne przekazanie folderów reklamowych
Jesteśmy producentem stolarki okiennej i drzwiowej. W celu promowania naszych produktów zamawiamy foldery reklamowe, w których prezentujemy profil naszej działalności oraz ofertę produktową. Czy wydanie (...)
str. 21
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.