Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przepływy pieniężne i zmiany w kapitale własnym w sprawozdaniu za 2012 r.
Dodatek nr 16
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 24
z dnia 20.12.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
OBOWIĄZEK SPORZĄDZANIA RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH I ZESTAWIENIA ZMIAN W KAPITALE
1.
Kogo dotyczy obowiązek sporządzania rachunku przepływów pieniężnych i zestawienia zmian w kapitale?
Czy wszystkie jednostki muszą obowiązkowo sporządzać rachunek przepływów pieniężnych i zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym? Rachunek przepływów pieniężnych i zestawienie zmian z kapitale (funduszu) (...)
str. 3
2.
Z jakich elementów składa się uproszczone sprawozdanie finansowe spółki akcyjnej?
Jesteśmy spółką akcyjną, która może sporządzić sprawozdanie finansowe za 2012 r. w formie uproszczonej. Na czym polega takie uproszczenie? Czy możemy zrezygnować ze sporządzenia zestawienia (...)
str. 4
3.
Czy przedsiębiorstwo osoby fizycznej ma obowiązek sporządzania rachunku przepływów pieniężnych?
Prowadzę księgi rachunkowe przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Podczas badania bilansu biegły poprosił o dane niezbędne do sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych za rok poprzedni. Do tej pory (...)
str. 5
II.
ZASADY SPORZĄDZANIA RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
1.
Zakres danych prezentowanych w rachunku przepływów pieniężnych
Zakres podstawowych informacji wykazywanych w rachunku przepływów pieniężnych (sporządzanym przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji) określa załącznik nr 1 do ustawy (...)
str. 5
2.
Cel sporządzania rachunku przepływów pieniężnych
Rachunek przepływów pieniężnych dostarcza informacji na temat wpływów oraz wydatków środków pieniężnych. Na jego podstawie dokonuje się oceny zdolności przedsiębiorstwa do generowania środków pieniężnych z (...)
str. 7
3.
Metody sporządzania rachunku przepływów pieniężnych
W świetle przepisów ustawy o rachunkowości oraz KSR nr 1, rachunek przepływów pieniężnych można sporządzać metodą bezpośrednią lub pośrednią. Określenie "metoda" oznacza sposób prezentacji informacji (...)
str. 7
4.
Korekty wyniku finansowego w metodzie pośredniej rachunku przepływów pieniężnych
Wzór rachunku przepływów pieniężnych (metoda pośrednia) przedstawiony w ustawie o rachunkowości wyróżnia w pozycji A.II następujące korekty wyniku finansowego: 1. Amortyzacja 2. Zyski (straty) z (...)
str. 9
4.1.
Korekty amortyzacji, zysku (straty) z działalności inwestycyjnej oraz inne korekty
Korekty oznaczone numerami A.II.1, A.II.4 i A.II.10, czyli amortyzacja, zysk (strata) z działalności inwestycyjnej oraz inne korekty, obejmują przypadki typowo niepieniężnych przychodów i kosztów, które (...)
str. 9
4.2.
Korekty dotyczące zysków (strat) z tytułu różnic kursowych
Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 1 "Rachunek przepływów pieniężnych", w zakres korekt pod pozycją A.II.2. "Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych" wchodzi: 1) wyłączenie (...)
str. 11
4.3.
Korekty dotyczące odsetek i udziałów w zyskach (dywidend)
W pozycji A.II.3. "Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy)" następuje korekta wyniku finansowego o odsetki i dywidendy dotyczące działalności inwestycyjnej oraz odsetki dotyczące działalności finansowej. (...)
str. 14
4.4.
Korekty dotyczące zmiany stanów pozycji bilansowych
Ostatnia grupa korekt dotyczy zmiany stanu niektórych pozycji aktywów (tj. zapasy, należności oraz rozliczenia międzyokresowe czynne) oraz pasywów (rezerwy, zobowiązania krótkoterminowe, rozliczenia międzyokresowe przychodów). Korekta (...)
str. 16
III.
PREZENTACJA WYBRANYCH OPERACJI GOSPODARCZYCH W RACHUNKU PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
1.
Wniesienie wkładów pieniężnych przez wspólników
Gdzie w rachunku przepływów pieniężnych ująć wniesiony przez wspólników wkład pieniężny na kapitał zakładowy? Wniesienie przez wspólników wkładów pieniężnych powoduje w jednostce przepływ pieniężny zaliczany (...)
str. 20
2.
Odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę środka trwałego
W której pozycji rachunku przepływów pieniężnych wykazać odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę środka trwałego? Odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę środka trwałego wykazywane są (...)
str. 20
3.
Zaliczki na poczet przyszłych świadczeń
W których pozycjach rachunku przepływów pieniężnych wykazywać wpłacone i otrzymane na poczet przyszłej sprzedaży zaliczki? Zarówno zaliczki otrzymane, jak i wpłacone na poczet przyszłej sprzedaży (...)
str. 21
4.
Zmiana stanu zobowiązań długoterminowych
Gdzie w rachunku przepływów pieniężnych sporządzanym metodą pośrednią ująć zmianę (spłatę) stanu zobowiązań długoterminowych? Sporządzając rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią, wynik finansowy netto roku obrotowego (...)
str. 24
5.
Przemieszczenie środków pieniężnych między rachunkami bankowymi
Czy przemieszczenie środków pieniężnych między rachunkami bankowymi stanowić będzie wpływ i wydatek działalności operacyjnej w rachunku przepływów pieniężnych? Przemieszczenie środków pieniężnych między rachunkami bankowymi nie (...)
str. 24
6.
Otrzymanie dywidendy
Jesteśmy spółką z o.o. Posiadamy udziały innej spółki z o.o. W 2012 r. otrzymaliśmy dywidendę za 2011 r. Czy otrzymaną dywidendę wykazuje się w rachunku (...)
str. 25
7.
Koszty napraw samochodów i otrzymane odszkodowania
Jak w rachunku przepływów pieniężnych ująć poniesione przez jednostkę koszty napraw powypadkowych samochodów i otrzymane z tego tytułu odszkodowanie? W przypadku sporządzania przez jednostkę rachunku (...)
str. 27
8.
Sprzedaż środka trwałego za gotówkę
Czy w rachunku przepływów pieniężnych należy wykazać sprzedaż środka trwałego całkowicie zamortyzowanego, za który zapłacono gotówką? W związku z tym, że sprzedaż środka trwałego, za (...)
str. 27
9.
Odsetki od lokat bankowych
W której pozycji rachunku przepływów pieniężnych wykazuje się odsetki od lokaty założonej na okres poniżej 3 miesięcy? Odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na lokatach terminowych, (...)
str. 29
IV.
ZASADY SPORZĄDZANIA ZESTAWIENIA ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
1.
Zakres informacji wykazywanych w zestawieniu zmian w kapitale
Jaki jest zakres informacji wykazywanych w zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym? Czy w zestawieniu tym wykazuje się dane porównawcze? W świetle art. 48a ust. (...)
str. 31
2.
Cel sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym
Celem zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym jest dostarczenie odbiorcy sprawozdania finansowego informacji o: zmianach jakie nastąpiły w poszczególnych składnikach kapitału (funduszu) własnego oraz przyczynach (...)
str. 32
3.
Organizacja ksiąg rachunkowych na potrzeby sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym
W oparciu o zapisy jakich kont wypełnia się poszczególne elementy zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym? Źródłem danych, potrzebnych do sporządzenia zestawienia zmian w kapitale (...)
str. 33
4.
Charakterystyka poszczególnych pozycji zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym
Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym składa się z trzech części: I. Kapitał (fundusz) własny na początek okresu (BO) II. Kapitał (fundusz) własny na koniec (...)
str. 34
V.
WPŁYW WYBRANYCH OPERACJI GOSPODARCZYCH NA ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
1.
Sprzedaż zaktualizowanego środka trwałego
W trakcie roku obrotowego sprzedano środek trwały, zaktualizowany uprzednio na podstawie odrębnych przepisów. Różnicę z aktualizacji wyceny tego środka trwałego, ujętą na koncie kapitału z (...)
str. 41
2.
Wydanie udziałów w zamian za wkład pieniężny
Wspólnicy spółki z o.o. podjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez wydanie nowych udziałów. Wszystkie udziały objęte zostały za gotówkę. Jak zdarzenie to wpłynie na (...)
str. 43
3.
Wypłata zaliczki na poczet dywidendy
W 2012 r. wypłaciliśmy udziałowcom naszej spółki zaliczki na poczet przewidywanego za rok 2012 zysku. Czy wypłacone zaliczki podlegać będą wykazaniu w zestawieniu zmian w (...)
str. 44
4.
Korekta błędu popełnionego w latach ubiegłych
Czy korektę błędu popełnionego w poprzednich latach obrotowych, ujętą na koncie 82, należy wykazać w zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym? Jeżeli popełniony w poprzednich (...)
str. 46
5.
Wniesienie dopłat do kapitału
W 2012 r. udziałowcy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wnieśli dopłaty do kapitału (na bieżącą działalność spółki). Jak powinna wyglądać ewidencja wniesienia tych dopłat i ich (...)
str. 49
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.