Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 24 (336) z dnia 20.12.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo!Przekazujemy Państwu ostatni w tym roku numer Przeglądu Podatku Dochodowego. Już od piętnastu lat okazują nam Państwo swoje zaufanie, prenumerując nasze czasopismo. Serdecznie za (...)
str. 4
I.
TEMAT NUMERU
1.
Zmiany w ustawach o podatku dochodowym
Od 1 stycznia 2013 r. przedsiębiorców czekają istotne zmiany przepisów podatkowych, w szczególności: wprowadzony będzie obowiązek zmniejszenia kosztów w przypadku nieuregulowania w określonym czasie zobowiązań, (...)
str. 5
1.1.
Skutki podatkowe nieuregulowania w określonym czasie zobowiązań
Korekta kosztów lub zwiększenie przychodów Ustawa deregulacyjna wprowadza z dniem 1 stycznia 2013 r. do obu ustaw o podatku dochodowych mechanizmy zobowiązujące podatnika będącego dłużnikiem (...)
str. 5
1.2.
Zmiany w leasingu
Prawo wieczystego użytkowania gruntów jako przedmiot umowy Uregulowania obowiązujące w ustawach o podatku dochodowym do końca 2012 r. wykluczają możliwość zawierania umów leasingu, których przedmiotem (...)
str. 7
2.
Definicja samochodu osobowego, która będzie obowiązywać w 2013 r.
Ustawą z dnia 9 listopada 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, wejście w życie nowej definicji samochodu osobowego zostanie (...)
str. 8
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Nowe formularze niektórych zeznań podatkowych PIT
Ogłoszono nowe wzory formularzy podatkowych: PIT-37(18), PIT-3618), PIT-38(8), PIT-36L(8) i PIT-39(4). Stanowią one załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2012 r. zmieniającego (...)
str. 9
2.
Stawki karty podatkowej na 2013 r.
W Mon. Pol. pod poz. 904 opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 9 listopada 2012 r. w sprawie stawek karty podatkowej, kwoty, do której (...)
str. 9
3.
Obniżenie stawek odsetek od zaległości podatkowych
W rezultacie obniżenia przez Radę Polityki Pieniężnej stopy oprocentowania kredytu lombardowego do poziomu 5,75% w skali roku, od 6 grudnia 2012 r. stawka odsetek od (...)
str. 9
4.
Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2013 r.
Wybierając na 2013 r. szacunkową metodę ustalenia dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, podatnicy będą obowiązani stosować normy szacunkowe określone w załączniku do rozporządzenia Ministra (...)
str. 9
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.1.
Świąteczne wydatki w kosztach podatkowych
W grudniu przedsiębiorcy starają się pamiętać, że to czas świąteczny. W firmach pojawia się świąteczny wystrój, do kontrahentów kierowane są życzenia i drobne upominki, a (...)
str. 10
1.2.
Prezenty dla pracowników a pobór zaliczek na podatek
Bony towarowe Bony towarowe mogą być finansowane ze środków obrotowych lub ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Dla opodatkowania bonów towarowych bez znaczenia jest (...)
str. 11
2.
Podatkowe konsekwencje uzyskania pożyczki przez spółkę kapitałową
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest jedynym udziałowcem w spółce z o.o. Osoba ta zaciągnęła w banku pożyczkę i pieniądze uzyskane w wyniku tej pożyczki (...)
str. 14
3.
Jak rozliczyć w kosztach opłatę adiacencką?
Spółka z o.o. w 2010 r. złożyła wniosek o podział swojej działki i w tym samym roku podział został zatwierdzony. W 2012 r. spółka otrzymała (...)
str. 16
4.
Zwrot kosztów podróży prezesa spółki niebędącego jej pracownikiem
Prezes spółki z o.o. pełniący swoje obowiązki na podstawie powołania, który odbywa zagraniczną podróż w imieniu spółki celem ustalenia współpracy z głównym kontrahentem w USA (...)
str. 18
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Polisa ubezpieczeniowa dla pracownika w podróży służbowej
Nasza firma wykupiła pracownikowi polisę ubezpieczeniową na okres trwania podróży służbowych (krajowych i zagranicznych). Ubezpieczenie obejmuje: następstwa nieszczęśliwych wypadków, koszty leczenia, bagaż i odpowiedzialność cywilną. (...)
str. 20
1.1.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Definicja przychodu ze stosunku pracy W świetle definicji zawartej w art. 12 ust. 1 updof, co do zasady, każde przysporzenie majątkowe (w tym również z (...)
str. 20
1.2.
Składki ZUS
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne pracownika, co do zasady, stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, (...)
str. 22
2.
Podatek pobrany w niewłaściwej formie od wynagrodzenia zleceniobiorcy
W październiku 2012 r. od umowy zlecenia pobrałem zryczałtowany podatek dochodowy. Należało jednak pobrać zaliczkę na podatek, ponieważ w umowie zlecenia nie określono kwoty należności, (...)
str. 23
3.
Przy ustalaniu zaliczki na podatek płatnik nie uwzględnia rzeczywistych kosztów dojazdu pracownika do pracy
Pracownicy mieszkający poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, dojeżdżają do pracy prywatnymi samochodami. Pracownicy ci chcą, abym od nowego roku przy obliczaniu zaliczki (...)
str. 24
4.
Opodatkowanie wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej
Wspólnota mieszkaniowa wybrała członka zarządu spośród właścicieli lokali wspólnoty. Za pełnienie tej funkcji pobiera on diety. Czy wspólnota ta od diet wypłacanych członkowi zarządu powinna (...)
str. 25
5.
Świadczenia dla żony zmarłego pracownika
Zakład pracy przekazał paczkę świąteczną wdowie pobierającej rentę rodzinną po zmarłym pracowniku tego zakładu. Paczkę sfinansowano ze środków ZFŚS. Czy wdowa będzie musiała zapłacić podatek (...)
str. 26
6.
Nie każde świadczenie otrzymywane od pracodawcy stanowi przychód ze stosunku pracy - interpretacja indywidualna organu podatkowego
U pracownika wykorzystującego nieodpłatnie po godzinach pracy biuro pracodawcy na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, który należy zaliczyć (...)
str. 28
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.1.
Okresy dokonywania odpisów amortyzacyjnych
Podatnicy mają do wyboru trzy możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych, tj.: 1) w równych ratach co miesiąc, 2) w równych ratach co kwartał, 3) jednorazowo na (...)
str. 29
1.2.
Podwyższanie i obniżanie stawek amortyzacyjnych
Podatnicy, którzy dokonują odpisów amortyzacyjnych według metody liniowej, tzn. z zastosowaniem stawek określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, mają prawo podwyższyć lub obniżyć stawkę amortyzacji (...)
str. 29
1.3.
Czy warto obniżać stawki amortyzacyjne?
Obniżenie stawek z Wykazu może okazać się korzystne dla niektórych podatników. Niższe odpisy amortyzacyjne powodują zmniejszenie kosztów podatkowych, a tym samym zwiększenie dochodu. Ma to (...)
str. 32
1.4.
Zmiana metody degresywnej na liniową
Metoda degresywna polega na tym, że podstawa dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest zmniejszana w każdym roku podatkowym o sumę odpisów dokonanych w poprzednich latach. Tak ustaloną (...)
str. 32
2.
Zakupiona lista klientów może być amortyzowana
Nabycie prawa do korzystania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z list klientów utworzonych przez inny podmiot, daje podatnikowi prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości (...)
str. 32
3.
Koszty remontu powypadkowego samochodu nieobjętego ubezpieczeniem AC
Nasz firmowy samochód ciężarowy miał kolizję na drodze. Samochód ten nie miał dobrowolnego ubezpieczenia AC. Czy koszt remontu powypadkowego tego samochodu, wykonanego przez nas we (...)
str. 35
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Zamknięcie roku podatkowego przez podatników prowadzących podatkową księgę
Zamknięcie roku podatkowego przez prowadzących podatkową księgę regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i (...)
str. 36
1.1.
Sporządzenie spisu z natury i jego wycena
Spis z natury należy sporządzić na koniec roku podatkowego, czyli obecnie na dzień 31 grudnia 2012 r. Powinien on objąć towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe (...)
str. 36
1.2.
Roczne podsumowanie kolumn księgi oraz wpisanie do niej wartości spisu z natury
Sposób rocznego podsumowania kolumn podatkowej księgi zależy od tego, w jaki sposób podatnik w trakcie roku podsumowywał poszczególne kolumny księgi, tj. czy sumował je narastająco (...)
str. 38
1.3.
Ustalenie dochodu rocznego
W przypadku podatników prowadzących podatkową księgę, ostatnią czynnością w roku podatkowym jest ustalenie i wpisanie do księgi obliczenia dochodu. W tym celu na oddzielnej stronie (...)
str. 39
2.
Koniec roku u podatników opodatkowanych w formach zryczałtowanych
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych Podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, mają obowiązek sporządzić spis z natury na koniec każdego (...)
str. 40
3.
Niechodliwy towar można zlikwidować albo przekazać w darowiźnie
Na stanie magazynowym mam towary, na które od dłuższego czasu nie mogę znaleźć nabywcy. Jakie skutki podatkowe wystąpią w przypadku zlikwidowania albo przekazania w darowiźnie (...)
str. 42
4.
Odszkodowanie za skradziony samochód otrzymane przez ryczałtowca
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym według 5,5% stawki. W październiku 2012 r. skradziono mi samochód osobowy będący środkiem trwałym w mojej firmie. Samochód (...)
str. 44
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Dochody ze świadczenia usług za granicą
Prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W ramach tej działalności świadczę usługi montażowe w Islandii. W Polsce znajduje się siedziba mojej firmy, tutaj (...)
str. 46
1.1.
Kiedy dochody polskiego przedsiębiorcy podlegają opodatkowaniu w innym kraju?
Z pytania wynika, że miejscem zamieszkania przedsiębiorcy jest Polska, a zatem jako polski rezydent podatkowy, co do zasady, podlega on w naszym kraju nieograniczonemu obowiązkowi (...)
str. 46
1.2.
Pojęcie zagranicznego zakładu
Pojęcie zakładu zostało zdefiniowane w art. 5 ust. 1 powołanej umowy i generalnie oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. (...)
str. 47
1.3.
Unikanie podwójnego opodatkowania
Jeżeli faktyczne warunki, w jakich przedsiębiorca prowadzi na terytorium Islandii działalność gospodarczą w zakresie usług montażowych, nie spełniają przesłanek do uznania, że działalność ta jest (...)
str. 48
2.
Zróżnicowanie zwolnień podatkowych dla pracowników oddelegowanych i przebywających w podróżach służbowych
Pracownik przez osiem miesięcy będzie wykonywał pracę na terytorium Niemiec. W tym czasie będzie w podróży służbowej. Czy przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od (...)
str. 49
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Czy odprawa pośmiertna podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
Śmierć pracownika skutkuje samoistnym wygaśnięciem stosunku pracy. U pracodawcy zdarzenie to powoduje natomiast obowiązek wypłaty bliskim zmarłego pracownika nie tylko przysługujących mu należności wynikających ze (...)
str. 50
1.1.
Podstawa prawna wypłaty świadczenia
Podstawę prawną wypłaty odprawy pośmiertnej stanowi art. 93 Kodeksu pracy. Obowiązek wypłaty tego świadczenia ciąży na pracodawcy, w razie gdy śmierć pracownika nastąpiła w czasie (...)
str. 50
1.2.
Opodatkowanie odprawy pośmiertnej
Do celów podatku dochodowego przyjmuje się, że odprawa pośmiertna wypłacona uprawnionym członkom rodziny zmarłego pracownika, stanowi u nich przychód z tzw. innych źródeł (art. 10 (...)
str. 51
2.
Rozliczanie wydatków na Internet - pytania i odpowiedzi
1) Podatnik w przyszłym roku nie będzie miał prawa do ulgi na Internet. Zamierza więc w grudniu 2012 r. wpłacić na rzecz operatora kwotę na (...)
str. 52
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Opodatkowanie przychodów uzyskiwanych za pośrednictwem Internetu
Internet jest obecnie powszechnie dostępnym narzędziem, dla którego podatnicy znajdują coraz to nowe zastosowania. Niektórzy obecność w sieci wykorzystują w celach zarobkowych. Gdy przychodzi do (...)
str. 54
1.1.
Odsetki od pożyczek udzielanych przez Internet
Umowa pożyczki może być odpłatna. Przychodem pożyczkodawcy z reguły są odsetki naliczane według określonej stopy procentowej od kapitału przez okres korzystania z pożyczonej sumy przez (...)
str. 54
1.2.
Wynagrodzenie za udostępnienie miejsca reklamowego
Do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, mogą również być zaliczane przychody z tytułu udostępniania miejsca pod reklamę na prywatnej stronie internetowej. Taka kwalifikacja (...)
str. 54
1.3.
Kupno-sprzedaż walut na cele prywatne
Podatnicy mogą osiągać zysk, dokonując sprzedaży waluty obcej (gdy kurs sprzedaży jest wyższy od kursu zakupu waluty). Jeżeli sprzedaż waluty obcej nie pozostaje w związku (...)
str. 55
1.4.
Sprzedaż praw majątkowych do własnych utworów
Źródłem przychodów może stać się u podatników również działalność hobbystyczna, np. fotografowanie, kręcenie filmów, pisarstwo. Jeżeli efektem takiej działalności jest utwór w rozumieniu przepisów regulujących (...)
str. 56
1.5.
Aukcja prywatnych rzeczy
Na aukcjach internetowych podatnicy często "wystawiają" do sprzedaży składniki prywatnego majątku. Jeżeli przedmiotem sprzedaży są rzeczy używane co najmniej pół roku, to zawarcie transakcji jest (...)
str. 56
2.
Odsetki od pożyczki - niedostateczna kapitalizacja
Spółka zaciągnęła kilka pożyczek od udziałowca posiadającego większość jej udziałów. We wszystkich umowach pożyczek obowiązuje zapis, zgodnie z którym odsetki od pożyczek spłacane są w (...)
str. 56
3.
Skutki wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej bez wynagrodzenia - stanowisko NSA
Pozostawienie udziałów w spółce jawnej przez występującego wspólnika skutkuje u pozostających w spółce wspólników powstaniem przychodu z nieodpłatnego świadczenia. Przychód ten powstaje z chwilą oznaczenia (...)
str. 60
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Nadwyżki i niedobory stwierdzone w wyniku inwentaryzacji
Na ostatni dzień roku podatkowego spółka z o.o. przeprowadzi inwentaryzację. Czy ustalone w wyniku tej inwentaryzacji różnice, tj. nadwyżki i niedobory, będą stanowić przychód i odpowiednio koszt podatkowy? Stwierdzone (...)
str. 61
2.
Koszty upomnień
Prowadzę działalność gospodarczą, w której ponoszę koszty różnych upomnień. Są to m.in. upomnienia z tytułu zwłoki w zapłacie zobowiązań wystawiane przez kontrahentów, czy upomnienia z (...)
str. 62
3.
Przewalutowanie kredytu nie powoduje powstania różnic kursowych
Na potrzeby firmy zaciągnąłem kredyt obrotowy w złotówkach. Przed dokonaniem spłaty pierwszej raty przewalutowałem ten kredyt. Aneksem zmieniona została waluta kredytu ze złotówek na euro. Czy przewalutowanie (...)
str. 62
4.
Zbycie samochodu poniżej wartości rynkowej
W ubiegłym roku podatkowym sprzedałem samochód osobowy. Nie był to nowy pojazd, ale ponieważ byłem jego właścicielem tylko przez pięć miesięcy, przychód z jego sprzedaży wykazałem w zeznaniu (...)
str. 63
5.
Opodatkowanie wynagrodzenia za poręczenie kredytu
Podatnik poręczył kredyt zaciągnięty przez spółkę, której jest wspólnikiem. Za udzielenie poręczenia otrzymał wynagrodzenie. Jak do celów podatkowych zakwalifikować i rozliczyć przychód z tego tytułu? Wynagrodzenie za (...)
str. 64
6.
Przesłanki zaliczenia do kosztów podatkowych dodatkowego odpisu na ZFŚS
Spółka z o.o. tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W listopadzie 2012 r. spółka zasiliła rachunek Funduszu dobrowolną wpłatą. Czy uiszczoną kwotę może uznać za koszt uzyskania przychodów? Kwota (...)
str. 64
7.
Udokumentowanie kosztów z tytułu zapłacenia odsetek od kredytu bankowego
Podatnik jest przedsiębiorcą. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze. Podatnik spłaca oprocentowany kredyt bankowy, który przeznaczył na działalność gospodarczą. Dowodem potwierdzającym potrącenie przez bank z rachunku podatnika (...)
str. 65
XI.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - STYCZEŃ 2013 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 9.01.2013 r. (środa) - złożenie płatnikowi oświadczenia do celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.