Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 24 (330) z dnia 10.12.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo! Przekazanie do druku ostatniego w 2012 r. numeru Ubezpieczeń i Prawa Pracy skłania nas do podsumowania mijającego roku. Mamy nadzieję, że zagadnienia poruszane (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenia składkowo-podatkowe od 1 stycznia 2013 r.
Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne Od 1 stycznia 2013 r. stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nie ulegną zmianie. Nadal (...)
str. 5
2.
Składki ZUS i podatek od umowy zlecenia zawartej z bezrobotnym
Przedsiębiorca chciałby na kilka dni zatrudnić na umowę zlecenia osobę bezrobotną, za wynagrodzeniem w wysokości nieprzekraczającej 200 zł. Czy z tego tytułu będzie ona podlegała (...)
str. 7
3.
Opłacanie przez przedsiębiorcę składek ZUS na preferencyjnych warunkach
Jestem wspólnikiem wieloosobowej spółki z o.o. Od listopada br. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Czy z tej działalności mogę (...)
str. 9
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Zgłoszenie do ubezpieczeń pracownicy na urlopie macierzyńskim
Pracownica w okresie od 1 czerwca do 31 października 2012 r. pobierała wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy, natomiast od 1 listopada br. jest na urlopie (...)
str. 10
2.
Ubezpieczenia z działalności gdy z umowy o pracę pracownik uzyskał niższe wynagrodzenie
Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na pół etatu i dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą. Moje wynagrodzenie określone w umowie o pracę wynosi mniej niż (...)
str. 11
3.
Zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
Rozpocząłem działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jednak w ustawowym terminie nie złożyłem w ZUS zgłoszenia do ubezpieczeń. Jakie dokumenty powinienem obecnie (...)
str. 12
4.
Od 1 stycznia 2013 r. NFZ elektronicznie potwierdzi prawa ubezpieczonego do świadczeń zdrowotnych
Świadczeniobiorca będący osobą ubezpieczoną ubiegający się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej jest obowiązany przedstawić kartę ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku świadczeniobiorcy innego niż ubezpieczony dokumentem, o (...)
str. 13
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Dodatki za pracę zmianową w podstawie wymiaru zasiłków
Pracownik do 31 sierpnia br. był zatrudniony w systemie pracy zmianowej. Od 1 września 2012 r. pracuje na innym stanowisku tylko na jedną zmianę (od (...)
str. 15
2.
Premia wypłacana za czas choroby a najniższa podstawa wymiaru zasiłku
Pracownik w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Ponadto otrzymuje premie miesięczne w wysokości 30% wynagrodzenia określonego w umowie. W świetle (...)
str. 16
3.
Wysokość zasiłku dla pracownika zatrudnionego na podstawie kolejnej umowy o pracę
Pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby na początku grudnia br. kilka dni po zawarciu z nim umowy na czas określony. Bezpośrednio przed (...)
str. 17
4.
Uzupełnianie nagrody rocznej wliczanej do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
W marcu każdego roku wypłacamy pracownikom nagrodę roczną w wysokości 9% przychodu uzyskanego za pracę w roku poprzednim. Do obliczenia nagrody przyjmujemy wynagrodzenie, premie i (...)
str. 18
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Nowy okres zasiłkowy po świadczeniu rehabilitacyjnym
Pracownik po wykorzystaniu 182 dni okresu zasiłkowego oraz 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego wrócił do pracy. Po miesiącu uległ wypadkowi przy pracy. Czy należy wypłacać (...)
str. 19
2.
Zasiłek macierzyński za okres łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą
Jak ustalić wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres, w którym pracownica łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą u pracodawcy, który udzielił tego urlopu? Pracownica (...)
str. 20
3.
Dokumentowanie związku choroby z wypadkiem w drodze z pracy i do pracy
Pracownik po kilkutygodniowej przerwie w niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze z pracy do domu dostarczył kolejne zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA. Na zaświadczeniu nie (...)
str. 21
4.
Wykazywanie wynagrodzeń w zaświadczeniu płatnika składek ZUS Z-3
Proszę o przedstawienie zasad wykazywania wynagrodzeń w zaświadczeniu płatnika składek ZUS Z-3. Składniki wynagrodzenia wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała (...)
str. 22
V.
Emerytury i renty
1.
Od 1 stycznia 2013 r. ZUS w inny sposób obliczy emeryturę przyznaną po wcześniejszej emeryturze
Od 1 stycznia 2013 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń (...)
str. 25
2.
Jak przeliczyć wysokość emerytury pomostowej?
Zatrudniamy pracownika, który pobiera emeryturę pomostową. Czy emerytura ta może być ponownie przeliczona z tytułu zatrudnienia w naszej firmie? Tak. Wysokość emerytury pomostowej może być (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Okresy wypowiedzenia przy umowie terminowej
Czy możemy przedłużyć okres wypowiedzenia umowy na czas określony w taki sposób, żeby zamiast w ostatnią sobotę grudnia, zakończył się w ostatnim dniu tego miesiąca, (...)
str. 27
2.
Rozpoczęcie biegu wypowiedzenia zmieniającego
Pracodawca złożył oświadczenie woli w przedmiocie wypowiedzenia warunków płacy niezawierające propozycji nowego wynagrodzenia. Informację o zmienionej wysokości płacy doręczono pracownikowi po tygodniu, w następnym już (...)
str. 28
3.
Zawarcie umowy zlecenia z członkiem zarządu jednoosobowej spółki z o.o.
W dwuosobowej spółce z o.o. wspólnicy są członkami zarządu i jednocześnie jeden z nich jest zatrudniony na umowę zlecenia. Spółka zostanie przejęta przez wspólnika wykonującego (...)
str. 30
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Czas pracy a łączone stanowisko pracy
Zatrudniamy pracownika na łączonym stanowisku pracy kierowcy-pracownika produkcji. Czy może on pracować w ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy, o którym mowa w ustawie o czasie (...)
str. 31
2.
Wymiar i organizacja czasu pracy pracownika podmiotu leczniczego
Pielęgniarka zatrudniona w podmiocie leczniczym wykonuje pracę tylko w dniach otwarcia ośrodka zdrowia, tj. od poniedziałku do czwartku po 9 godzin i 22 minuty dziennie. (...)
str. 32
3.
Czas pracy w podróży służbowej w razie wypadku
1) Podczas krajowej podróży służbowej kierowca uczestniczył w wypadku drogowym, w wyniku którego trafił do szpitala. Po przeprowadzeniu badań lekarskich został wypisany (na własne żądanie), (...)
str. 34
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie za urlop i pracę ponadwymiarową niepełnoetatowca
Pracownik jest zatrudniony na część etatu. Jego wynagrodzenie określono w stałej stawce miesięcznej niższej niż wynika z minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalonego proporcjonalnie do wymiaru). (...)
str. 35
2.
Dzielnik do obliczenia dodatku za pracę w porze nocnej
Pracownik jest zatrudniony w dłuższym niż 1-miesięczny okresie rozliczeniowym. W niektórych miesiącach pracuje więcej w innych mniej godzin, niż to wynika z nominału dla okresów (...)
str. 36
3.
Dodatek za wieloletnią pracę dla pracownika szkoły
Z pracownikiem administracyjnym szkoły zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy zawieramy dodatkową umowę na czas określony na zastępstwo nieobecnego pracownika na 1/2 etatu. Czy będzie (...)
str. 37
4.
Prawo do diet za okres niezdolności do pracy podczas zagranicznej podróży służbowej
Spółka z o.o. wypłaca pracownikom będącym w podróży służbowej świadczenia na warunkach określonych w rozporządzeniach dotyczących pracowników tzw. sfery budżetowej. Czy pracownik, który stał się (...)
str. 38
5.
Zbieg potrąceń egzekucyjnych z wynagrodzenia pracownika
Wynagrodzenie pracownika równe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę zostało zajęte na mocy tytułów wykonawczych na poczet alimentów w stałej kwocie miesięcznej oraz należności niealimentacyjnych. Czy wobec (...)
str. 40
6.
Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników SPZOZ
Czy samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej może ubiegać się w PFRON o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych? Nadmieniamy, że osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w (...)
str. 41
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku dwóch równoległych umów o pracę
1) Zatrudniliśmy pracownika legitymującego się 10-letnim stażem pracy, w ramach umowy na czas określony do końca bieżącego roku. Jednocześnie jest on zatrudniony w innym przedsiębiorstwie, (...)
str. 42
2.
Udzielenie urlopu wypoczynkowego w święta Bożego Narodzenia dla pracownika weekendowego
Jak należy udzielić urlopu wypoczynkowego w święta Bożego Narodzenia pracownikowi, który jest zatrudniony w systemie pracy weekendowej na część etatu? Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego (...)
str. 44
3.
Urlop uzupełniający nauczyciela
Czy nauczycielce, która chorowała podczas ferii, a także przebywała na urlopie macierzyńskim przysługuje urlop uzupełniający? Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano (...)
str. 45
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Wydawanie świadectw pracy po zakończeniu umów terminowych
1) Zatrudniamy pracownika na podstawie kilku umów terminowych, które nie przekroczyły 24 miesięcy, a ostatnio umowy na czas nieokreślony, rozwiązującej się z końcem grudnia br. (...)
str. 46
2.
Dokument właściwy do zamieszczenia postanowienia w sprawie przyjętej organizacji pracy
Spółka z o.o. zatrudnia część pracowników na 2/3 etatu. Czy postępuje prawidłowo wskazując w informacji o warunkach zatrudnienia tych pracowników, że obowiązuje ich czas pracy (...)
str. 47
3.
Wymiana prawa jazdy kierowcy zawodowemu a badania psychologiczne
Czy kierowca zawodowy wymieniający prawo jazdy w związku ze zmianą przepisów od 2013 r. będzie podlegał badaniom psychologicznym? Wymiana praw jazdy przez kierowców nie wiąże (...)
str. 49
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Napoje i posiłki profilaktyczne w okresie zimowym
Czy i w jakim okresie firma prowadząca zewnętrzne prace budowlane, jest zobowiązana zapewnić pracownikom gorące posiłki i napoje profilaktyczne? Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym (...)
str. 49
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Ubezpieczenia w ZUS z umowy zlecenia dla emeryta
1) W 1999 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą fizyczną będącą pracownikiem innego podmiotu. Z tego tytułu zgłosiliśmy ją tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. W 2007 r. osoba ta przeszła na emeryturę (...)
str. 51
2.
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe
1) Pracownica w połowie marca br. powróciła do pracy po urlopie macierzyńskim. Czy ustalając roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe należy uwzględnić kwoty stanowiące (...)
str. 52
3.
Odsetki za zwłokę od nieopłaconych w terminie składek ZUS
1) Czy na płatniku składek ciąży obowiązek samodzielnego naliczenia odsetek za zwłokę? Tak. Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o sus od nieopłaconych w terminie składek należne są od (...)
str. 53
4.
Zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
1) Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wyłączyć miesiąc, za który z przyczyn dotyczących pracodawcy nie zostało wypłacone wynagrodzenie za pracę? Nie. W podstawie wymiaru (...)
str. 54
5.
Ustalanie nowego okresu zasiłkowego
1) Pracownik zgłosił się do pracy po wykorzystaniu 182 dni okresu zasiłkowego. Obecnie ponownie choruje, ale z powodu innej choroby (dostarczył zaświadczenie od lekarza). Czy należy (...)
str. 55
6.
Osiąganie przychodu a wypłata zasiłków
1) Pracownik jest jednocześnie osobą prowadzącą działalność gospodarczą. W okresie jego choroby prowadzeniem działalności zajmuje się żona będąca osobą współpracującą. Czy uzyskiwanie przychodu z działalności w okresie pobierania (...)
str. 55
7.
Zatrudnienie na podstawie umów o pracę
1) Pracownik był zatrudniony w spółce z o.o. na okres próbny od 17 stycznia do 16 kwietnia 2011 r., a obecnie pracuje na czas określony od 17 kwietnia 2011 r. (...)
str. 56
1.
Zakres podmiotowy ustawy
W przypadku dokonywania zwolnień uzasadnionych redukcją etatów albo zmianami organizacyjnymi pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników musi uwzględnić również przepisy odrębne. Chodzi tu o ustawę (...)
str. 59
2.
Definicja zwolnień grupowych i indywidualnych
Zwolnienia mają charakter grupowy, jeśli pracodawca w okresie nieprzekraczającym 30 dni wypowiada albo proponuje rozwiązanie umowy za porozumieniem stron grupie: 10 pracowników, gdy zatrudnia mniej (...)
str. 60
3.
Powinności pracodawcy przeprowadzającego zwolnienia
Pracodawca zamierzający przeprowadzić (i realizujący) zwolnienia grupowe jest zobowiązany do współdziałania ze związkami zawodowymi, a w razie ich braku, z przedstawicielami pracowników. Polega ono na (...)
str. 61
4.
Ochrona zatrudnionych podczas zwolnień grupowych i indywidualnych
Przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia nie stosuje się art. 38 i 41 K.p. (z zastrzeżeniem art. 5 ust. 2-4 ustawy), a (...)
str. 63
5.
Odprawy pieniężne
Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w ramach zwolnienia grupowego albo indywidualnego przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość tej odprawy zależy od zakładowego stażu pracy (...)
str. 65
6.
Wydanie świadectwa pracy
Szczegółową treść świadectwa pracy oraz sposób i tryb jego wydawania i prostowania regulują przepisy art. 97 K.p. oraz rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
ZUS, KRUS i NFZ będą publikować interpretacje indywidualne w Biuletynie Informacji Publicznej
Do Senatu została przekazana ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Powołany akt prawny wprowadza zmiany m.in. w (...)
str. 66
2.
Wypłata wynagrodzenia dla pracownika niepełnosprawnego - wyjaśnienie PFRON
Począwszy od wniosków za grudzień 2012 r., miesięczne dofinansowanie nie przysługuje, jeżeli wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego nie zostało przekazane na jego rachunek bankowy lub rachunek w (...)
str. 66
3.
Składki ZUS od świadczeń z ZFRON wypłacanych przez podmioty, które utraciły status zakładu pracy chronionej - wyjaśnienie MPiPS
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (Biuro Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych) w piśmie z dnia 31 października 2012 r., znak BON-I-52311-401-2-PM/12 przedstawiło wyjaśnienie w (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.