Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 22 (334) z dnia 20.11.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Obowiązek podatkowy
W dniu 29 października 2012 r. w Sejmie złożono rządowy projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Projekt ten zawiera propozycje zmian do (...)
str. 4
2.
Odliczanie podatku naliczonego przez małych podatników rozliczających VAT metodą kasową
W związku z proponowaną zmianą zasad powstawania obowiązku podatkowego u małego podatnika rozliczającego podatek VAT metodą kasową, zaistniała konieczność zmodyfikowania w przepisach ustawy o VAT (...)
str. 5
3.
Przepisy przejściowe
Projektowana zmiana zasad powstania obowiązku podatkowego w przypadku czynności dokonywanych przez małych podatników wymaga wprowadzenia regulacji przejściowych. W projekcie zmian do ustawy o VAT określono, (...)
str. 5
II.
Korzystniejsze dla podatników warunki zastosowania ulgi na złe długi - propozycja zmian na rok 2013
Aby ułatwić podatnikom możliwość korzystania z regulacji dotyczących ulgi na złe długi, rząd zaproponował kilka istotnych zmian, które zostały przedstawione w projekcie ustawy o redukcji (...)
str. 6
1.
Obowiązki formalne związane z ulgą na złe długi
W myśl obowiązujących regulacji wierzyciel, który zamierza skorzystać z ulgi na złe długi ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie dłużnika. Korekta podatku należnego może nastąpić (...)
str. 6
2.
Uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności
Przepis art. 89a ust. 1 i 1a ustawy o VAT stawia warunek, że korekta podatku należnego dotyczyć może wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Uwaga Uprawdopodobnienie (...)
str. 7
3.
Skutki zastosowania ulgi na złe długi
Podatnik, który skorzystał z ulgi na złe długi, ma obowiązek wraz z deklaracją podatkową, w której dokonuje korekty podatku należnego, zawiadomić o dokonanej korekcie właściwy (...)
str. 7
1.
Organ podatkowy właściwy do rozliczania podatku VAT
Od 1 listopada 2012 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Mieszkam w miejscowości, która jest położona w obrębie działania innego urzędu skarbowego (...)
str. 9
2.
Korekty deklaracji składane po zmianie właściwości urzędu skarbowego
Od początku października 2012 r. nasza firma przeniosła działalność na teren działania innego urzędu skarbowego (do końca września rozliczaliśmy VAT w Szczecinie, a obecnie w (...)
str. 9
3.
Kto prowadzi postępowanie podatkowe po zmianie miejsca prowadzenia działalności?
W mojej firmie przeprowadzono kontrolę podatkową i wszczęto postępowanie podatkowe w sprawie prawidłowości rozliczeń podatku VAT za 2010 r. Postępowanie to toczy się od kwietnia (...)
str. 10
4.
Zmiana miejsca prowadzenia działalności przez czynnego podatnika VAT
Spółka z o.o. działająca w Szczecinie zmieniła siedzibę i począwszy od dnia 15 października 2012 r. przeniosła działalność do Poznania. Czy deklarację VAT-7 za październik (...)
str. 10
IV.
Grunt zabudowany czy niezabudowany?
W myśl przepisów ustawy o VAT przy opodatkowaniu sprzedaży gruntu istotne znaczenie ma fakt, czy grunt ten jest niezabudowany czy zabudowany (tj. czy posadowione są (...)
str. 11
1.
Dostawa gruntu i posadowionego na nim budynku w trakcie przebudowy
Artykuł 13 część B lit. g) szóstej dyrektywy Rady 77/388/WE z dnia 17 maja 1977 r. w związku z art. 4 ust. 3 lit. a) (...)
str. 12
2.
Sprzedaż gruntu wraz z obiektem przeznaczonym do rozbiórki
Artykuł 13 część B lit. g) szóstej dyrektywy Rady w związku z art. 4 ust. 3 lit. a) owej dyrektywy należy interpretować w ten sposób, (...)
str. 13
3.
Zbycie prawa użytkowania gruntu oraz budynków podlegających rozbiórce
Celem umowy była w istocie dostawa gruntu niezabudowanego, mimo znajdujących się na tym gruncie budynków, podlegających rozbiórce. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z (...)
str. 14
V.
Odliczanie zryczałtowanego zwrotu podatku z faktur VAT RR
Rolnicy ryczałtowi, dokonujący dostawy własnych produktów rolnych oraz świadczący usługi w zakresie rolnictwa, leśnictwa lub rybactwa korzystają ze szczególnej procedury, umożliwiającej (mimo korzystania ze zwolnienia (...)
str. 15
1.
Zapłata należności za produkty rolne na rachunek wskazany przez organ egzekucyjny
Czy w przypadku zapłaty należności za przetwory mleczne nabyte od rolnika ryczałtowego nie na jego rachunek, lecz na rachunek wskazany przez organ egzekucyjny (tj. przez (...)
str. 16
2.
Termin odliczenia VAT z faktury VAT RR
Czy przy odliczaniu zryczałtowanego zwrotu podatku z faktury VAT RR można stosować ogólne zasady odliczania VAT, tj. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał (...)
str. 17
VI.
Warunki, jakie muszą być spełnione aby usługa pośrednictwa finansowego podlegała zwolnieniu z VAT - wyrok WSA
W przepisach ustawy o VAT, ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 37, 38, 40 zwolnił z podatku VAT: 1) usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i (...)
str. 18
VII.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Kiedy należy zarejestrować się jako czynny podatnik VAT?
Od dnia 1 listopada 2012 r. rozpocząłem wykonywanie działalności gospodarczej (produkcja). Prawdopodobnie będę miał zakupy znacznie przewyższające sprzedaż, dlatego chciałbym stać się czynnym podatnikiem VAT. (...)
str. 20
2.
Termin odliczenia podatku naliczonego
Fakturę VAT otrzymaliśmy w dniu 28 września, jednak towar wraz z innymi dokumentami dotyczącymi zakupu dotarł do nas dopiero w październiku. W rozliczeniu za który (...)
str. 21
B.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Limit obrotów uprawniający do korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania w 2013 r. - odpowiedź na interpelację poselską
W myśl obowiązujących do dnia 31 grudnia 2012 r. przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień, ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych nie muszą stosować podatnicy, u których (...)
str. 22
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Kiedy sprzedaż usług zwolniona jest z ewidencjonowania w kasie fiskalnej?
Nasza firma wykonuje usługi wymiany opon, głównie na rzecz osób fizycznych. W ostatnim czasie podjęliśmy współpracę z hurtownią opon, która polega na tym, że klient (...)
str. 23
2.
Kasa rejestrująca po wznowieniu działalności
W 2008 r. prowadziłam działalność usługową (usługi fryzjerskie), w której użytkowałam kasę fiskalną. W 2009 r. działalność została zlikwidowana. Obecnie zamierzam ponownie rozpocząć nową działalność. (...)
str. 24
3.
Obowiązki związane z instalacją kasy fiskalnej
Do prowadzonej działalności zamierzam kupić kasę fiskalną. Jakie formalności muszę dopełnić zarówno przed, jak i po jej zakupie? Co do zasady podatnik, który rozpoczyna ewidencjonowanie (...)
str. 25
4.
Kasa rejestrująca w szkole nauki jazdy
Jesteśmy przedsiębiorstwem wielobranżowym. Większość usług wykonywanych przez nas na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu i ewidencjonujemy je w kasie fiskalnej. Prowadzimy również (...)
str. 26
C.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
X.
Miejsce opodatkowania usług magazynowania towarów
W aktualnym stanie prawnym regułą stało się określanie miejsca świadczenia usług w oparciu o miejsce, w którym to usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia (...)
str. 27
1.
Opinia organów podatkowych
W przepisie dotyczącym opodatkowania usług związanych z nieruchomościami nie ma wymienionych wprost usług magazynowania towarów, w związku z czym podatnicy mają problem z właściwym ich (...)
str. 27
2.
Stanowisko sądów administracyjnych
Wątpliwości nie rozwiały również wyroki sądów administracyjnych, które prezentują rozbieżne stanowiska w tej sprawie. Korzystne orzeczenie dla polskim firm, które świadczą usług magazynowania na rzecz (...)
str. 29
3.
Wątpliwości NSA
Wątpliwości nie rozwiał również wyrok NSA z 16 grudnia 2011 r., sygn. akt I FSK 220/11 (orzeczenie prawomocne), który jednoznacznie wskazał, że usługi magazynowania, jeśli (...)
str. 31
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Dostawa towarów czy świadczenie usług?
Dokonujemy na terytorium kraju zakupu materiałów, które będą zużyte do wyprodukowania garniturów na zlecenie zagranicznej spółki. Czy możemy refakturować zakupiony materiał na naszego zagranicznego kontrahenta? (...)
str. 32
1.1.
Usługa na powierzonym materiale
Materiał potrzebny do uszycia zamówionych towarów kupowany jest w Polsce i jest własnością polskiej firmy. Nie ma jednak przeszkód aby refakturować koszt zakupu materiałów na (...)
str. 32
1.2.
Dostawa gotowych produktów
Jeśli polska firma nie odsprzeda zakupionego materiału, lecz uszyje z niego garnitury, które następnie dostarczy zagranicznej spółce, wówczas będziemy mówili o dostawie towarów, w postaci (...)
str. 33
2.
Nabycie usług reklamowych świadczonych przez Internet
W jaki sposób należy rozliczyć fakturę wystawioną przez amerykański portal, który zamieścił w Internecie reklamę naszego projektu? Jak potraktować zakup baneru reklamowego na stronie internetowej (...)
str. 34
3.
Usługi spedycyjne związane z transportem międzynarodowym
Świadczymy usługi spedycyjne na rzecz kontrahenta z Polski. Usługi te dotyczą transportu towarów na trasie Polska - Wyspy Kanaryjskie. Czy usługi te opodatkowane są w (...)
str. 35
XII.
Obrót z zagranicą na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Zakup towarów w UE przez podatnika zwolnionego z VAT
Prowadzę działalność gospodarczą i chcę zakupić od firmy z Niemiec (podatnika VAT czynnego) środek trwały o niewielkiej wartości. Zastanawiam się jak odbędzie się rozliczenie podatku (...)
str. 36
2.
Obowiązek podatkowy dla zaliczki na poczet WNT
Firma polska zakupiła towar w UE, za który w lipcu wpłaciła zaliczkę. Włoski dostawca wystawił fakturę zaliczkową ale jej nie wysłał. W deklaracji i informacji (...)
str. 37
3.
Zakup samochodu od unijnego podatnika z zastosowaniem opodatkowania marży
Zakupiłem samochód ciężarowy od firmy z Belgii. Samochód będzie mi służył do działalności gospodarczej. Na fakturze zakupu widnieje pieczątka o treści "Dostawa podlega odrębnym przepisom (...)
str. 38
D.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Jak zafakturować roboty budowlane przy ratalnej płatności?
Wykonywanie przez podatnika robót budowlanych i budowlano-montażowych wiąże się z koniecznością wykazywania przez niego obowiązku podatkowego od wykonanych usług na zasadach szczególnych. Zgodnie bowiem z (...)
str. 39
E.
VAT OD PODSTAW
XIV.
Najem mieszkań - dokumentowanie, ewidencjonowanie i składanie deklaracji
Państwowa jednostka budżetowa poza czynnościami urzędowymi świadczy usługi najmu lokali mieszkalnych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych i w związku z tym zarejestrowana jest jako podatnik (...)
str. 42
F.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
E-deklaracje bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 września 2012 r. zmieniającym rozporządzenie z dnia 30 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i (...)
str. 46
G.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Rządowy projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym na 2013 r.
Złożony w Sejmie 29 października 2012 r. rządowy projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce przewiduje m.in. zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. (...)
str. 49
XVII.
Akcyza na oleje smarowe zgodna z prawem unijnym - uchwała NSA
Objęcie podatkiem akcyzowym wyrobów, o których jest mowa w art. 2 pkt 2 w związku z pozycją 4 załącznika nr 2 i art. 62 ust. (...)
str. 50
H.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Imprezy integracyjne dla pracowników organizowane przez firmę zewnętrzną
Spółka zamierza organizować na zlecenie firm imprezy integracyjne dla ich pracowników, w ramach których zapewniony zostanie lokal wraz z obsługą, zaplecze gastronomiczne i jazdy gokartami (...)
str. 52
2.
Odliczenie VAT z przedwcześnie wystawionej faktury
Podatnik otrzymał w dniu 4 października 2012 r. fakturę VAT z dnia 28 września 2012 r. dotyczącą dostępu do serwisu internetowego (serwis budowlany online) na (...)
str. 53
3.
Sprzedaż towaru używanego kupionego z 0% stawką VAT
W najbliższym czasie zamierzamy sprzedać maszynę rolniczą, przy zakupie której obowiązywała 0% stawka VAT. Czy przy dostawie tej maszyny możemy zastosować zwolnienie z VAT, jeśli (...)
str. 55
4.
Korekta VAT naliczonego w deklaracji
W związku ze złożoną u dostawcy reklamacją, otrzymaliśmy w październiku 2012 r. fakturę korygującą "in minus" dotyczącą zakupu towaru dokonanego w lipcu br. Powinniśmy rozliczyć (...)
str. 56
5.
Rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego z VAT
W jaki sposób mogę przeanalizować, czy korzystniejszym dla mnie podatkowo będzie korzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT? Czy w przypadku gdy zrezygnuję z takiego zwolnienia, (...)
str. 56
6.
Termin przedawnienia a zwrot VAT w budownictwie mieszkaniowym
W latach 2005-2010 poniosłem wydatki na remont domu. Obecnie zamierzam złożyć wniosek o zwrot części VAT. Czy mogę ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków z (...)
str. 57
7.
Płatność bonami a prawo do odliczenia podatku naliczonego
Od kontrahenta, z którym współpracujemy od wielu lat otrzymaliśmy bony towarowe uprawniające do zakupu towarów w danej hurtowni. Za zakupy dokonane w hurtowni zapłaciłem w (...)
str. 58
8.
Obowiązki formalne podatnika likwidującego działalność gospodarczą
Zamierzam zlikwidować prowadzoną jednoosobowo działalność gospodarczą z dniem 1 stycznia 2013 r. Od lipca 2012 r. działalność ta jest zawieszona. Otrzymuję jednak faktury za wynajem (...)
str. 59
9.
Jak skorygować błędną stawkę VAT?
Wystawiłem w lipcu 2012 r. fakturę z błędną stawką VAT. W październiku skorygowałem fakturę i wysłałem ją do nabywcy. W jaki sposób i w rozliczeniu (...)
str. 60
10.
Jaka stawka VAT na zakup lokalu mieszkalnego z przeznaczeniem na biuro?
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i kupiła w nowym budynku lokal mieszkalny o powierzchni 110 m2 z przeznaczeniem na biuro. Sprzedający wystawił nam fakturę ze (...)
str. 61
11.
Przeniesienie prawa do kwoty mlecznej w świetle ustawy o VAT
Prowadzę gospodarstwo rolne - uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana). Od 2006 r. jestem czynnym podatnikiem podatku VAT. W bieżącym roku (...)
str. 62
12.
Ustalenie proporcji obrotu przy rozpoczęciu działalności
Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Będę wykonywał zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT. Czy proporcję stosowaną do odliczania VAT naliczonego (...)
str. 63
13.
Świadczenie usług na rzecz firmy współmałżonka
Prowadzę firmę świadczącą usługi transportowe. W październiku 2012 r. wykonałem usługę na rzecz firmy prowadzonej przez moją żonę (mamy rozdzielność majątkową). Czy mogę wystawić fakturę (...)
str. 64
14.
Jak określić moment powstania obowiązku podatkowego u leasingodawcy przy leasingu operacyjnym?
Podpisaliśmy z kontrahentem umowę leasingu operacyjnego dwóch maszyn na okres dwóch lat. W umowie określono harmonogram spłaty poszczególnych rat leasingowych. Czy możemy jednorazowo wystawić fakturę (...)
str. 64
15.
Zakup części zamiennych do samochodów osobowych
Jestem czynnym podatnikiem VAT i na podstawie umowy użyczenia użytkuję samochód osobowy niestanowiący środka trwałego w mojej firmie. We wrześniu 2012 r. kupiłem kilka części (...)
str. 65
16.
Sprzedaż maszyn
W 2011 r. zakupiłem maszyny rolnicze (byłem podatnikiem zwolnionym z VAT). Od października 2012 r. jestem czynnym podatnikiem VAT. Czy obecnie sprzedaż tych maszyn zwolniona (...)
str. 66
17.
Czy bezpłatny wstęp do muzeum podlega VAT?
Jesteśmy instytucją kultury - muzeum. Zgodnie z przepisami ustawy o muzeach jesteśmy zobowiązani jeden dzień w tygodniu bezpłatnie udostępniać stałe wystawy muzeum. Czy takie nieodpłatne (...)
str. 66
18.
Zaliczka na poczet usług turystycznych
Świadczę usługi turystyczne opodatkowane marżą. Zdarza się, że klienci wpłacają zaliczki na poczet przyszłych usług turystycznych Czy zaliczki te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT? Co do (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.