Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 26 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 r., godz. 12:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.204 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
Bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa za 2012 rok
Dodatek nr 15
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 22
z dnia 20.11.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WAŻNE TERMINY ZWIĄZANE Z ZAMKNIĘCIEM KSIĄG I SPORZĄDZENIEM SPRAWOZDANIA ZA 2012 ROK
1.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych w jednostkach, w których dniem bilansowym jest 31 grudnia 2012 r.
Większość jednostek zakończyło rok obrotowy 31 grudnia 2012 r. i zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości musi na ten dzień zamknąć księgi rachunkowe oraz sporządzić (...)
str. 3
2.
Termin i cel sporządzenia zestawienia obrotów i sald
Po ujęciu wszystkich operacji gospodarczych jednostka sprawdza czy przez cały rok obrotowy operacje gospodarcze były ujmowane w księgach rachunkowych zgodnie z zasadą podwójnego zapisu. W (...)
str. 4
3.
Termin sporządzenia sprawozdania finansowego
W jednostkach, w których dniem bilansowym jest 31 grudnia 2012 r., ostatecznym terminem sporządzenia sprawozdania finansowego jest 31 marca 2013 r. Stosownie do przepisów art. (...)
str. 5
II.
PREZENTACJA POSZCZEGÓLNYCH AKTYWÓW I PASYWÓW JEDNOSTKI W BILANSIE
1.
Aktywa trwałe
1.1. Wartości niematerialne i prawne W bilansie wykazuje się wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych pomniejszoną o dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne, z podziałem na: 1) (...)
str. 6
2.
Aktywa obrotowe
2.1. Zapasy Zapasy (wiersz B.I) w znaczeniu określonym ustawą o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 18 lit. a), są to rzeczowe aktywa obrotowe, przeznaczone (...)
str. 15
3.
Kapitał (fundusz) własny
3.1. Kapitał (fundusz) podstawowy W wierszu A.I. "Kapitał (fundusz) podstawowy" wykazuje się stan kapitału (funduszu) podstawowego danej jednostki - w zależności od jej formy prawnej (...)
str. 23
4.
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania
4.1. Rezerwy na zobowiązania 4.1.1. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego W wierszu B.I.1 wykazuje się rezerwę na odroczony podatek dochodowy, którą tworzą tylko jednostki (...)
str. 26
5.
Przykłady ewidencji i prezentacji w bilansie wybranych operacji gospodarczych
5.1.
Nakłady na nabycie i wdrożenie oprogramowania
W 2012 r. spółka poniosła nakłady na zakup i wdrożenie oprogramowania użytkowego. Do dnia bilansowego nie zakończymy wdrażania, w związku z czym nie ujmiemy poniesionych (...)
str. 32
5.2.
Zaliczka wpłacona na modernizację środka trwałego
Spółka wpłaciła przyszłemu wykonawcy zaliczkę na montaż okien w modernizowanym budynku. Jak ująć w księgach i bilansie otrzymaną fakturę zaliczkową? Zaliczki przekazane na poczet dostaw (...)
str. 32
5.3.
Kaucja za urządzenie viaBOX
Gdzie w bilansie wykazać wpłaconą za urządzenie viaBOX kaucję? Kaucja ta została przez nas zaksięgowana na koncie pozostałych rozrachunków. W myśl rozporządzenia Ministra Infrastruktury z (...)
str. 33
5.4.
Udziały w innych jednostkach
W jaki sposób spółka z o.o., będąca komplementariuszem w spółce komandytowej, wykazuje w bilansie udziały w tej spółce? Czy należy wykazać je w pozycji długoterminowych (...)
str. 33
5.5.
Podatek VAT do przeniesienia na następny okres
W której pozycji bilansu ująć podatek VAT "do przeniesienia" wynikający z deklaracji VAT za grudzień? Stosownie do art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 (...)
str. 35
5.6.
Zobowiązania z tytułu zakupu środków trwałych
W 2012 r. zakupiliśmy od osoby fizycznej (niebędącej jednostką powiązaną) środek trwały. W umowie zostało ustalone, że zapłata nastąpi najpóźniej do końca 2014 r. Czy (...)
str. 35
5.7.
Zatrzymane płatności stanowiące kaucje gwarancyjne
W jakiej pozycji pasywów bilansu powinny być ujęte zatrzymane płatności stanowiące kaucje gwarancyjne? Kwoty umowne stanowiące kaucje gwarancyjne wstrzymane podwykonawcom robót budowlanych, zostały przeksięgowane z (...)
str. 36
5.8.
Podwyższenie kapitału zakładowego niezarejestrowane do dnia bilansowego
Wspólnicy spółki z o.o. wnieśli wpłaty na podwyższenie kapitału zakładowego. Do dnia bilansowego zmiana wysokości kapitału zakładowego nie została zarejestrowana przez Krajowy Rejestr Sądowy. W (...)
str. 36
5.9.
Zobowiązania z tytułu VAT od aportu
W której pozycji bilansu należy wykazać zobowiązanie wobec udziałowca, który wniósł aport do spółki z o.o., dokumentując to fakturą VAT? Przy czym wartość nominalna objętych (...)
str. 37
5.10.
Pożyczka od udziałowca
Udziałowiec spółki z o.o. (osoba fizyczna) udzielił spółce pożyczki. W której pozycji bilansu wykazać zaciągniętą pożyczkę? Zaciągnięte przez jednostkę pożyczki prezentuje się bilansie w zależności (...)
str. 37
5.11.
Nierozliczone płatności kartami
Pracownik zapłacił firmową kartą za fakturę dotyczącą zakupu materiałów biurowych do firmy. Na koniec roku bank jeszcze nie potrącił rozliczenia karty z rachunku bieżącego. W (...)
str. 39
III.
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE SPORZĄDZANIA RACHUNKU ZYSKÓW I STRAT
1.
Cel i termin sporządzenia rachunku zysków i strat
Rachunek zysków i strat jest drugim po bilansie elementem sprawozdania finansowego. Dostarcza informacji o wielkości wyniku finansowego jednostki i strukturze poszczególnych przychodów i kosztów w (...)
str. 40
2.
Warianty rachunku zysków i strat
Ustawa o rachunkowości zezwala na sporządzenie rachunku zysków i strat w dwóch wariantach: porównawczym lub kalkulacyjnym. Stosowany w jednostce wariant rachunku zysków i strat zależy (...)
str. 41
3.
Charakterystyka poszczególnych segmentów rachunku zysków i strat
3.1. Działalność operacyjna Na działalność operacyjną jednostki składają się przychody i koszty operacyjne. Działalność operacyjna dotyczy statutowej działalności przedsiębiorstwa. Wynik na działalności operacyjnej stanowi różnicę (...)
str. 42
4.
Zamknięcie kont wynikowych i ustalenie wyniku finansowego
4.1. Jak ustala się wynik finansowy z działalności gospodarczej jednostki? Wynik finansowy jest różnicą między przychodami dotyczącymi okresu sprawozdawczego a kosztami poniesionymi w związku z (...)
str. 47
5.
Przykłady ewidencji i prezentacji w rachunku zysków i strat wybranych zdarzeń gospodarczych
5.1.
Ujemne saldo konta przychodów finansowych
Na koniec 2011 r. dokonaliśmy wyceny bilansowej naszych należności wyrażonych w walutach obcych. Powstałe z wyceny dodatnie różnice kursowe zwiększyły wynik finansowy spółki. Pod datą (...)
str. 54
5.2.
Wynik ze zbycia udziałów
Jak ująć w rachunku zysków i strat przychód uzyskany ze sprzedaży udziałów? W rachunku zysków i strat prezentuje się sam wynik finansowy uzyskany ze sprzedaży (...)
str. 56
5.3.
Różnice kursowe w rachunku zysków i strat
Jak wykazuje się różnice kursowe w rachunku zysków i strat - jako nadwyżkę ujemnych nad dodatnimi, czy osobno dodatnie i ujemne? Z przepisów art. 42 (...)
str. 56
5.4.
Podatek dochodowy w rachunku zysków i strat a rozliczenie straty podatkowej z lat ubiegłych
W rocznym zeznaniu podatkowym (CIT-8) za ten rok dochód zostanie pomniejszony o stratę z lat ubiegłych, w związku z czym podatek będzie niższy niż podatek (...)
str. 57
5.5.
Prezentacja otrzymanej dotacji
W której pozycji rachunku zysków i strat wykazać otrzymaną dotację? Rzeczywiście otrzymane dotacje przeznaczone na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży i nabycie lub (...)
str. 58
5.6.
Koszty i przychody nieuznawane przez przepisy podatkowe
Do poszczególnych kont przychodów i kosztów prowadzimy ewidencję analityczną z wyodrębnieniem kosztów i przychodów nieuwzględnianych w podstawie opodatkowania. W jakich pozycjach rachunku zysków i strat (...)
str. 59
5.7.
Krąg kosztów i ewidencja na kontach obrotów wewnętrznych
Jesteśmy firmą produkcyjną. Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5. Sporządzamy porównawczy rachunek zysków i strat. W jakich przypadkach powinniśmy stosować konta obrotów (...)
str. 59
IV.
INFORMACJA DODATKOWA
1.
Uwagi ogólne
Jednostki zobowiązane do stosowania przepisów ustawy o rachunkowości, niezależnie od ich wielkości czy formy prawnej, sporządzają - jako obowiązkową część składową sprawozdania finansowego - informację (...)
str. 60
2.
Wprowadzenie do sprawozdania finansowego
Wprowadzenie do sprawozdania finansowego, zawierające opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny i sporządzenia sprawozdania finansowego w zakresie, w jakim ustawa pozostawia jednostce (...)
str. 62
3.
Dodatkowe informacje i objaśnienia
Podstawowym celem sporządzenia drugiej części składowej informacji dodatkowej, czyli dodatkowych informacji i objaśnień, jest dostarczenie użytkownikom sprawozdań finansowych dodatkowych opisowych wyjaśnień i informacji nieujętych we (...)
str. 66
V.
DANE PORÓWNAWCZE W SPRAWOZDANIU FINANSOWYM
1.
Porównywalność danych w poszczególnych elementach rocznego sprawozdania finansowego
Użyteczność danych sprawozdawczych - liczbowych i słownych - wykazanych w poszczególnych elementach składowych sprawozdania finansowego za rok obrotowy wzrasta, jeżeli użytkownik tego sprawozdania może dane (...)
str. 97
2.
Dane porównawcze w pierwszym sprawozdaniu finansowym
Danych za poprzedni rok obrotowy nie wykazują jedynie jednostki powstałe w bieżącym roku obrotowym, niemające poprzednika, w którego prawa i obowiązki weszły. Jednostki nowo powstałe (...)
str. 98
3.
Dane porównawcze w następnych (kolejnych) sprawozdaniach finansowych
Warunkiem uzyskania korzyści z zestawienia danych sprawozdawczych i porównawczych jest ich porównywalność, co ma miejsce wtedy, gdy - przy zachowaniu istotności: a) zakres (treść) danych (...)
str. 98
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.