Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 22 (334) z dnia 20.11.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Porównanie obciążeń podatkowych wspólników spółki osobowej i wspólników spółki kapitałowej
Prowadzenie działalności w formie spółki osobowej jest pod względem obciążenia podatkiem dochodowym wspólników korzystniejszą formą prowadzenia działalności niż działalność prowadzona w formie spółki kapitałowej. Z (...)
str. 4
1.2.
Spółka osobowa jako alternatywa dla spółki kapitałowej
W porównaniu ze spółką kapitałową prowadzenie działalności w formie spółki osobowej skutkuje mniejszym obciążeniem podatkowym (patrz przykłady). Z kolei wartość własnej pracy wspólników, ich małżonków (...)
str. 6
1.3.
Opodatkowanie niepodzielonego zysku
Przy przekształceniu spółki kapitałowej w spółkę osobową trzeba mieć na uwadze ryzyko powstania przychodu z niepodzielonych zysków. Stosownie bowiem do art. 24 ust. 5 pkt (...)
str. 8
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Polska i Jersey uregulowały zasady unikania podwójnego opodatkowania
Od 1 grudnia 2012 r. wchodzą w życie, opublikowane odpowiednio w Dz. U. z 26 i 29 października 2012 r. pod poz. 1177 i 1179 (...)
str. 9
2.
Będą zmienione formularze niektórych zeznań podatkowych PIT
Przypominamy, że z końcem marca 2012 r. weszła w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej. W jej wyniku zmienione zostały zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku określone (...)
str. 9
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Ustalanie zaliczki na podatek za grudzień 2012 r. - pytania i odpowiedzi
1) Czy w grudniu 2012 r. obowiązany jestem wpłacić w podwójnej wysokości zaliczkę na podatek dochodowy? W tym roku nie ma już obowiązku płacenia w (...)
str. 10
2.
Jak ustalić odpłatność za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych?
Spółdzielnia użytkuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Pracownik jeździ tym samochodem zarówno w sprawach służbowych, jak i prywatnych. Jest to uregulowane w umowie, (...)
str. 12
3.
Data korekty kosztów podatkowych
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu energią elektryczną. W 2011 r. wpłaciła na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opłatę zastępczą, o (...)
str. 14
4.
Moment ujęcia zaległego odpisu amortyzacyjnego w kosztach uzyskania przychodów
Jestem podatnikiem CIT. Miesięczny odpis amortyzacyjny zaliczam w koszty podatkowe każdego miesiąca. Pomyłkowo przez 4 kolejne miesiące (w ciągu roku) nie zaksięgowałam do ksiąg tych (...)
str. 15
5.
Otrzymanie nagrody i przekazanie jej pracownikowi - skutki podatkowe
Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której wziąłem udział w sprzedaży premiowej i w wyniku konkursu otrzymałem dwie nagrody (wycieczkę oraz pieniądze). Czy wartość tych nagród (...)
str. 17
6.
Wydatki na poczęstunek serwowany w czasie spotkania członków stowarzyszenia mogą być kosztem
Stowarzyszenie jest organizatorem dorocznej imprezy dla swoich członków, której celem jest podziękowanie za cały rok pracy społecznej i integracja. Impreza jest jednocześnie zebraniem sprawozdawczym. W (...)
str. 18
7.
Składki ZUS od wynagrodzeń opłacone po 15 dniu miesiąca - moment ujęcia w kosztach podatkowych
Wynagrodzenie pracowników za sierpień 2012 r. spółka jawna wypłaciła, zgodnie z regulaminem wynagradzania, 10 września 2012 r. Naliczony od tych wynagrodzeń ZUS został opłacony 17 (...)
str. 20
8.
Delegacje pracownika będącego zarazem członkiem rady nadzorczej
Spółka z o.o. zatrudnia na stanowisku specjalisty osobę, która jednocześnie jest członkiem jej rady nadzorczej. Zatrudniając tę osobę określono w umowie miejsce pracy inne niż (...)
str. 21
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Zapewnienie pracownikom bezpłatnego dowozu do pracy i z pracy
Spółka z o.o. zapewnia pracownikom bezpłatny dojazd do pracy i z pracy. W tym celu korzysta z usług przewoźnika zewnętrznego, który na koniec miesiąca wystawia (...)
str. 23
2.
Pracownik w zagranicznej podróży służbowej
1) Pracownikowi przebywającemu w zagranicznej podróży służbowej zwróciliśmy koszty noclegu w wysokości wynikającej z rachunku wystawionego przez hotel. Wypłacona kwota przekroczyła jednak limit przewidziany w (...)
str. 25
3.
Dopłaty do wczasów pod gruszą dla pracownika i członków jego rodziny
W jaki sposób rozliczyć dopłaty do wczasów pod gruszą dla dzieci oraz małżonka pracownika, które pracownik otrzymał z zakładu pracy zgodnie z regulaminem ZFŚS? Czy (...)
str. 26
4.
W jakiej wysokości płatnik wykazuje w PIT-11 pracownicze koszty uzyskania przychodów?
1) Pracownik zatrudniony w trakcie miesiąca (w październiku 2012 r.) otrzymał wynagrodzenie za pracę w wysokości 102 zł. W jakiej wysokości uwzględnić mu w PIT-11 (...)
str. 28
5.
Opodatkowanie wynagrodzenia zasądzonego na rzecz pracownika
Wyrokiem sądu zostaliśmy zobowiązani do wypłaty byłemu pracownikowi wynagrodzenia za godziny nadliczbowe wraz z odsetkami. Jak należy od tej kwoty wyliczyć podatek dochodowy i składki (...)
str. 30
6.
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej wypłacany pracownikowi w stałej, ustalonej kwocie
Czy wypłacany kwartalnie ekwiwalent za pranie i naprawę odzieży roboczej w stałej, ustalonej kwocie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Wysokość tego ekwiwalentu wynika (...)
str. 32
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Zasady ustalania w uproszczony sposób wartości początkowej budynku (lokalu) mieszkalnego
Osoby fizyczne wykorzystujące na potrzeby własnej działalności gospodarczej bądź wynajmujące domy mieszkalne lub lokale mieszkalne mogą je amortyzować. Ich wartość początkową mogą ustalić według wybranej (...)
str. 33
1.1.
Wybór metody ustalania wartości początkowej
Na podstawie art. 22c pkt 2 updof, amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności (...)
str. 33
1.2.
Koszty z tytułu odpisów amortyzacyjnych
W ciągu roku można - co do zasady - zaliczyć w koszty 1,5% wartości początkowej lokalu (budynku) mieszkalnego. Jeżeli tylko część budynku mieszkalnego lub lokalu (...)
str. 34
1.3.
Planowanie kosztów z tytułu amortyzacji
Kwota 988 zł znacznie, a w dużych miastach drastycznie, odbiega od wartości rynkowej metra kwadratowego budynku (lokalu) mieszkalnego. To sprawia, że podatnicy, którzy ustalą wartość (...)
str. 34
2.
Jeden obiekt w postaci zespołu budynków czy pojedyncze składniki majątku? - problem z kwalifikacją środków trwałych
Spółka jawna buduje centrum biurowo-handlowo-szkoleniowe składające się z trzech budynków, przy czym dwa budynki mają wspólną ścianę. Czy przyjmując te budynki do używania, należy wprowadzić (...)
str. 35
3.
Jakie są skutki podatkowe otrzymania środka trwałego za darmo?
Czy otrzymanie przez spółkę z o.o. nieodpłatnego świadczenia w postaci środka trwałego od firmy lub osoby fizycznej korzysta ze zwolnienia od podatku? Nie. Zwolnienie od (...)
str. 36
4.
Różnice kursowe na rachunku walutowym korygują wartość początkową środka trwałego - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Wprowadzając środek trwały do ewidencji, należy we właściwy sposób ustalić jego wartość początkową. Sposób ustalania tej wartości zależy od tego czy środek ten został nabyty (...)
str. 38
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Przesunięcie składników majątku z firmy żony do firmy prowadzonej przez męża
Żona zamierza sprzedać mężowi całą prowadzoną przez siebie firmę (towary, środki trwałe, zobowiązania, należności), a potem zlikwidować działalność. W skład firmy nie wchodzą nieruchomości ani (...)
str. 39
1.1.
Wspólność majątkowa małżonków
Z pytania wynika, że żona chce zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej i przekazać mężowi, do dalszego prowadzenia, przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, stanowiące wspólny (...)
str. 39
1.2.
Forma przekazania firmy pomiędzy małżonkami
Przekazanie omawianych składników majątku pomiędzy małżonkami pozostającymi we wspólnocie majątkowej nie może mieć zatem formy umowy sprzedaży - współwłaścicielami bowiem pozostaną nadal te same osoby (...)
str. 40
1.3.
Rozliczenie podatku dochodowego przez żonę, która przekazuje firmę
Ponieważ małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej, to przekazanie składników majątkowych z firmy żony do firmy męża nie będzie stanowiło odpłatnego zbycia, a zatem nie spowoduje (...)
str. 40
1.4.
Rozliczenie podatku dochodowego przez męża, który przejmie firmę
W przypadku gdy przejęcie przedsiębiorstwa będzie się wiązało z rozpoczęciem działalności gospodarczej przez męża, to wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa towary powinien on ująć w (...)
str. 41
2.
Ujęcie w kosztach zakupu towarów przy zastrzeżeniu prawa własności
Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. Na fakturze dokumentującej zakup towarów handlowych widnieje adnotacja "towar pozostaje własnością sprzedawcy do chwili uiszczenia zapłaty". (...)
str. 42
3.
Rozliczenie otrzymanej dotacji
Podatnik otrzymał środki pieniężne w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Czy osiągnięcie przychodu zwolnionego od podatku ma wpływ na rozliczanie kosztów uzyskania przychodów i czy (...)
str. 43
4.
Raty leasingowe opłacane w okresie zawieszenia działalności
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, której wykonywanie zawiesiłem od października do grudnia 2012 r. Przed zawieszeniem działalności zawarłem umowę leasingu operacyjnego. Czy w okresie zawieszenia działalności (...)
str. 44
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Rozliczanie dochodów obcokrajowców, którzy wykonują dzieło w Polsce
Instytucja kultury realizująca międzynarodowy projekt, zaprosiła do współpracy cudzoziemców z Włoch, Francji i Holandii, którzy będą prowadzić warsztaty (teatralne, taneczne), tworzyć własne dzieło na potrzeby (...)
str. 45
2.
Umowa o pracę z zagranicznym pracownikiem a pobór zaliczek na podatek przez pracodawcę
Jesteśmy firmą posiadającą oddziały tylko na terenie Polski. Chcemy zatrudnić na umowę o pracę na 6 miesięcy obywatela Ukrainy. Będzie on zatrudniony na stanowisku przedstawiciela (...)
str. 47
3.
Dochody pracownika oddelegowanego do pracy za granicę wolne od podatku
Oddelegowaliśmy pracownika na trzy miesiące do Niemiec. Przyznaliśmy mu, na podstawie regulaminu wynagradzania, dodatek za rozłąkę. Czy przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od dochodów (...)
str. 49
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Realizacja ulgi uczniowskiej w ramach praw nabytych - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Nie ma możliwości rozliczenia ulgi uczniowskiej, do której podatnicy nabyli prawo przed 1 stycznia 2004 r., na innych zasadach niż poprzez obniżenie dochodu (przychodu). Tak (...)
str. 50
2.
Jak korzystać z ulgi meldunkowej?
Realizacja ulgi na zasadach praw nabytych Zbywając odpłatnie nieruchomość lub prawo majątkowe do nieruchomości, nabyte w latach 2007-2008, podatnik jest obowiązany zapłacić podatek dochodowy w (...)
str. 51
3.
Ulga rehabilitacyjna na opłacenie przewodnika
Poniesienie w roku podatkowym wydatków na opłacenie przewodnika uprawnia do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej (art. 26 ust. 1 pkt 6 i ust. 7a pkt 7 (...)
str. 53
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Przeniesienie własności gruntów na spółkę jawną w drodze aportu lub sprzedaży - porównanie skutków podatkowych
Podatnicy są wspólnikami spółki jawnej powstałej z przekształcenia spółki cywilnej. Każdy z nich jest współwłaścicielem gruntu nabytego do majątku wspólnego małżeńskiego w 2000 r. Za (...)
str. 55
2.
Szkoła niepubliczna o uprawnieniach publicznej
Organem prowadzącym szkoły podstawowej niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jest stowarzyszenie. Jak wygląda rozliczenie takiej placówki zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych? (...)
str. 56
3.
Wkład do spółki cywilnej
Spółkę cywilną tworzą dwaj wspólnicy. Wspólnicy ci rozliczają podatek na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystują swoje prywatne samochody (...)
str. 57
4.
Sprzedaż opakowanych roślin a działalność rolnicza
Firma (spółka z o.o.) zajmuje się produkcją roślin. Rośliny ze szkółki, kiedy już urosną, są pakowane w folie, doniczki i sprzedawane. Czy przychody z tytułu (...)
str. 59
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Zwrot kosztów budowy środka trwałego - skutki podatkowe
Po poniesieniu całego kosztu budowy środka trwałego (przyłącza do sieci ciepłowniczej) spółka z o.o. (firma ciepłownicza) obciąży klienta kwotą pieniężną za partycypację w inwestycji. Czy otrzymana kwota (...)
str. 60
2.
Składki na rzecz stowarzyszenia zrzeszającego przedsiębiorców
W celu ochrony interesów gospodarczych przewoźników, przedsiębiorcy prowadzący tego rodzaju działalność powołali stowarzyszenie. Przynależność do organizacji jest dobrowolna i wiąże się dla członków z ponoszeniem składek. Czy podatnik, (...)
str. 61
3.
Opłata za wydanie interpretacji przepisów o PIT - koszty wspólnika czy wspólników spółki jawnej?
Podatnik, uzyskujący przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej, wystąpił o interpretację indywidualną dotyczącą rozliczenia podatku z tytułu działalności gospodarczej. Ponieważ interpretacja była dla niego niekorzystna, zaskarżył (...)
str. 62
4.
Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia majątkowego nie jest przychodem z prywatnego najmu
Podatnik wynajmuje lokal na cele mieszkalne, opłacając z tego tytułu ryczałt ewidencjonowany. W związku z zalaniem lokalu podatnik musiał przeprowadzić jego remont. Przeznaczył na to odszkodowanie wypłacone przez (...)
str. 63
5.
Sposób opodatkowania przychodów wypłacanych wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej
Wspólnik spółki jawnej wypowiedział umowę spółki. W związku z tym nabył prawo do otrzymania wynagrodzenia wynikającego z umowy spółki. Po wystąpieniu ze spółki wspólnik nie prowadzi już działalności (...)
str. 64
6.
Przedawnienie zobowiązań z tytułu dostawy materiałów
Kiedy należy ująć w pozostałych przychodach przedawnione zobowiązanie z tytułu dostawy materiałów? Po upływie dwóch lat, czy może po upływie trzech lat od momentu kiedy stało się (...)
str. 65
7.
Kto powinien złożyć zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego w związku z nieterminowym złożeniem deklaracji?
Spółka z o.o. niedopełniła obowiązku złożenia w terminie deklaracji PIT-4R. Czy zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego powinien podpisać księgowy, czy prezes spółki? Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego powinna podpisać (...)
str. 65
8.
Koszty uzyskania przychodów dla twórców
Nasza spółka tworzy systemy informatyczne na zamówienie klientów. Nasi pracownicy oprócz pisania programów zajmują się także wdrożeniami i obsługą techniczną instalowanych systemów. Czy mogą korzystać z 50% (...)
str. 66
XI.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - GRUDZIEŃ 2012 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.12.2012 r. (piątek) - wpłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za listopad 2012 r. - 20.12.2012 r. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.