Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 31 (786) z dnia 01.11.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło
1.1.
Przychody netto z tytułu operacji finansowych dla ustalenia obowiązku badania sprawozdania finansowego oraz prowadzenia ksiąg rachunkowych
Zarówno przy ustalaniu obowiązku badania sprawozdania finansowego, o którym mowa w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, jak i przy ustalaniu obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych (art. 2 ust. 1 pkt (...)
str. 4
1.2.
Nieruchomości otrzymane przez SP ZOZ przed 1 lipca 2011 r. w nieodpłatne użytkowanie
Od 1 lipca 2011 r., czyli od momentu wejścia w życie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. nr 112, poz. 654 ze zm.), samodzielne publiczne zakłady opieki (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Przychody uzyskane na podstawie kontraktu menedżerskiego
Wiele firm do zarządzania przedsiębiorstwem zatrudnia menedżera na podstawie umowy cywilnoprawnej, która jednak nie jest ani umową zlecenia, ani umową o dzieło. Tego rodzaju umowy (...)
str. 5
1.1.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Zaliczenie przychodów menedżera do przychodów z działalności wykonywanej osobiście Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie (...)
str. 5
1.2.
Składki ZUS
Ustalenie tytułu ubezpieczenia menedżera W świetle przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - osoba zatrudniona (...)
str. 9
1.3.
Czynności wykonywane przez menedżera a VAT
Czynności wykonywane przez menedżera mogą być opodatkowane VAT lub wyłączone spod regulacji ustawy o VAT. Zależy to od tego, czy czynności te można uznać za (...)
str. 10
1.4.
Wydatki na menedżera a koszty uzyskania przychodów
Często osoba świadcząca usługi w ramach kontraktu menedżerskiego, oprócz pieniędzy otrzymuje również inne świadczenia, w postaci np.: zwrotu kosztów podróży związanych z realizacją zadań menedżerskich, (...)
str. 11
2.
Kary umowne (odszkodowania) - podatki i ewidencja księgowa
Kwestie związane z zakresem odpowiedzialności wypłacającego odszkodowanie uregulowano w art. 361-363 Kodeksu cywilnego (K.c.). Zarówno kara umowna, jak i odszkodowanie mają na celu zrekompensowanie straty/szkody. (...)
str. 12
2.1.
Kara umowna (odszkodowanie) a VAT
Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Za odpłatną dostawę towarów uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak (...)
str. 12
2.2.
Przychody i koszty podatkowe z tytułu kar umownych (odszkodowań)
Otrzymanie kary umownej (odszkodowania) a przychód podatkowy Otrzymanie kary umownej (odszkodowania) powoduje u podatnika konieczność wykazania przychodu podatkowego. W świetle przepisów ustawy o PDOP (art. (...)
str. 13
2.3.
Otrzymanie i zapłata kary umownej (odszkodowania) w księgach rachunkowych
Dla celów rachunkowych zarówno otrzymanie kary umownej (odszkodowania), jak i jej zapłata kwalifikowane są do pozostałej działalności operacyjnej jednostki. Jak bowiem wynika z art. 3 (...)
str. 14
III.
PODATEK VAT
1.
Wykonywanie i montaż szaf wnękowych jest dostawą towarów - wyrok NSA
Dokonywanie pomiarów, projektowanie i montaż szafy wnękowej nie stanowią elementów dominujących w stosunku do wykonania (produkcji) szafy. Czynność ta jest zatem dostawą towaru (a nie (...)
str. 16
2.
Otrzymanie zaliczki od kontrahenta unijnego na poczet WDT
Obowiązek podatkowy od zaliczek na poczet WDT Co do zasady, otrzymanie zaliczki od innego przedsiębiorcy zobowiązuje do wystawienia faktury zaliczkowej. Fakturę taką należy wystawić nie (...)
str. 17
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Przywóz z kraju UE towaru w ramach reklamacji - czy trzeba rozliczyć WNT?
Zamówiliśmy u kontrahenta unijnego części do maszyny. Otrzymaliśmy towar oraz fakturę. Po sprawdzeniu okazało się, że niektóre przysłane części nie były zgodne z zamówieniem. Złożyliśmy (...)
str. 19
3.2.
Stawka VAT na sprzedaż ulepszanej nieruchomości
Kilka lat temu kupiliśmy nieruchomość (grunt + budynek). Zakup był bez VAT. Od 2011 r. budynek jest modernizowany. Modernizacji jeszcze nie zakończono, ale wydatki przekroczyły (...)
str. 20
3.3.
Obciążenie za niedotrzymanie warunków zlecenia - faktura VAT czy nota?
Jesteśmy firmą transportową. Otrzymaliśmy zlecenie od polskiego podatnika na przetransportowanie towaru z Niemiec do Polski. Do zabezpieczenia towaru w transporcie potrzebne były kątowniki, których nie (...)
str. 21
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wybrane orzecznictwo NSA
1.1.
Certyfikaty inwestycyjne objęte w zamian za udziały w spółce kapitałowej a przychód podatkowy
Certyfikaty inwestycyjne, nabyte przez podatnika w zamian za wniesienie do zamkniętego funduszu inwestycyjnego udziałów w innej spółce kapitałowej, stanowią wartości pieniężne w rozumieniu art. 12 (...)
str. 23
1.2.
Nieodpłatne przekazanie środków trwałych a prawo do zachowania zwolnienia w jednostkach realizujących cele statutowe
Do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP, wystarcza przeznaczenie uzyskanego dochodu na wskazane cele statutowe. Nie (...)
str. 24
2.
Odsetki od pożyczek między spółkami powiązanymi w podatkowej grupie kapitałowej - odpowiedź Ministerstwa Finansów
Regulacje, ograniczające zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielanych pomiędzy podmiotami powiązanymi kapitałowo w określony sposób, odnoszą się również do spółek wchodzących (...)
str. 25
3.
Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów - grzywny, kary pieniężne, odszkodowania z tytułu nieprzestrzegania przepisów prawa
Grzywny i kary orzeczone w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia Do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć grzywien i kar (...)
str. 26
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Kiedy można uznać, że nastąpił zakup przedsiębiorstwa?
Spółka z o.o. zakupiła od syndyka masy upadłościowej likwidowanego przedsiębiorstwa grunty, budynki i wiele innych środków trwałych. W związku z tym zakupem sporządzony został akt notarialny, w którym określona została (...)
str. 28
4.2.
Cele społecznie użyteczne a wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów i możliwość odliczenia straty od dochodu
Szpital dokonuje wpłat na PFRON oraz zapłacił odsetki od nieterminowo regulowanych zobowiązań budżetowych. Czy należy uznać, że są to wydatki nieprzeznaczone na cele statutowe i że (...)
str. 30
4.3.
Czy wydatki na założenie spółki z o.o. mogą być kosztem podatkowym spółki?
Czy koszty usług notarialnych związane z założeniem spółki z o.o. są kup? Jeżeli koszty te poniesie nowo założona spółka z o.o., to wydatki te nie (...)
str. 31
4.4.
Otrzymanie odszkodowania z tytułu szkód górniczych - czy powstanie przychód podatkowy?
Spółka z o.o. podpisała ugodę z kopalnią dotyczącą przekazania jej kwoty celem wykonania prac remontowych mających na celu naprawienie szkód powstałych w związku z działaniem (...)
str. 32
4.5.
Czy wartość nieściągalnej należności od pracownika z tytułu dokonanej przez niego kradzieży może być kosztem podatkowym?
Spółka posiada niezapłaconą należność od byłego pracownika, z tytułu zasądzonego zwrotu skradzionej kwoty środków pieniężnych oraz z tytułu zwrotu opłat za postępowanie sądowe. Sprawa została (...)
str. 34
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Czy strata z tytułu rozliczenia opcji walutowych stanowi koszt uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej? - wyrok NSA
Strata z tytułu opcji walutowych może być uznana za koszty uzyskania przychodów, jeżeli następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, także gdy podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej (...)
str. 35
2.
Rolnik jako płatnik podatku dochodowego - wyjaśnienie Ministra Finansów
Płatnikiem podatku dochodowego jest również rolnik zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę. Natomiast jeżeli rolnik zatrudnia osobę fizyczną na podstawie umowy zlecenia lub o (...)
str. 36
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
W artykule "Moment ujęcia zakupu towarów handlowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów" (B.I. nr 24 z 20.08.2012 r.) przeczytałam, że tylko data wystawienia faktury (...)
str. 37
3.2.
Wydatki poniesione w związku z wyjazdami przedsiębiorcy oraz zleceniobiorców a koszty podatkowe
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą (usługi budowlane), a podatek dochodowy rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Niedawno zawarłem umowę na roboty budowlane na terytorium (...)
str. 40
3.3.
Rozliczenie kosztów w spółce komandytowej powstałej z przekształcenia innej spółki osobowej
Prowadziliśmy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, w skład której wchodziły osoby fizyczne i osoby prawne. W połowie lipca tego roku przekształciliśmy się w spółkę komandytową - o takim samym składzie (...)
str. 44
3.4.
Kwota wolna u pracownika dodatkowo prowadzącego działalność gospodarczą
Pracownik, pozostając na etacie w naszej firmie, rozpoczął we wrześniu br. prowadzenie działalności gospodarczej. Czy przy obliczaniu podatku od wypłacanego mu wynagrodzenia za pracę powinniśmy (...)
str. 46
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Wyjaśnienie pojęcia "względy techniczne" - odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską
Jeśli budynek lub grunt przedsiębiorcy nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych, wówczas zastosowanie ma niższa stawka podatku (...)
str. 47
2.
Firmowe nieruchomości opodatkowane są stawką najwyższą
Firma nabyła halę produkcyjną. Obecnie nie jest ona wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, bowiem nie zostały jeszcze zakupione wszystkie maszyny niezbędne do rozpoczęcia produkcji. (...)
str. 48
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
W stanie prawnym do końca 2010 r. nie było obowiązku kontynuacji amortyzacji w przypadku otrzymania środków trwałych po likwidacji spółki osobowej - wyrok NSA
Likwidacja spółki osobowej i rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej nie stanowi u wspólnika zmiany formy prawnej, a zatem nie daje podstaw do wyceny i amortyzacji (...)
str. 49
2.
Niezamortyzowana wartość zlikwidowanego budynku a wartość początkowa nowej inwestycji - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Skoro likwidacja nie w pełni zamortyzowanego środka trwałego nie będzie mieć związku ze zmianą rodzaju działalności gospodarczej, tym samym strata (w wysokości nieumorzonej wartości środka (...)
str. 50
3.
Obniżenie lub podwyższenie stawek amortyzacyjnych w trakcie roku
Czy można dokonać zmiany stawki amortyzacyjnej w trakcie roku? Zmiany (podwyższenie lub obniżenie) stawek amortyzacyjnych w trakcie roku dokonuje się jedynie w odniesieniu do środków (...)
str. 51
4.
Prowizja od kredytu "balonowego" na zakup środka trwałego płatna przy ostatniej racie
Spółka zawarła umowę tzw. kredytu balonowego na zakup samochodu. Spłata ma nastąpić jednorazowo po roku od zawarcia umowy. Kwota spłaty kredytu będzie zawierać ratę kapitałową (...)
str. 52
5.
Dodatkowe wyposażenie leasingowanego samochodu osobowego
Podpisaliśmy umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Czy wydatki na dodatkowe wyposażenie (montowane po podpisaniu umowy) o wartości jednostkowej poniżej 3.500 zł takie jak radio, czujniki (...)
str. 53
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Od kiedy zmiana adresu i nazwy spółki jest skuteczna?
Spółka podpisała uchwałę o zmianie adresu i nazwy spółki. Między datą podjęcia uchwały a datą rejestracji zmian spółki w tym zakresie w KRS upłynęły 4 (...)
str. 55
2.
Zatrudnienie pielęgniarki w zakładzie pracy chronionej - stanowisko Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy, zatrudniający nie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający (...)
str. 57
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zapłata składek po terminie bez wpływu na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorców
Każdy ze wspólników spółki partnerskiej dokonał zgłoszenia siebie do ubezpieczeń społecznych (w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) i ubezpieczenia zdrowotnego jako płatnik składek na własne (...)
str. 58
2.
Odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi nie podlega oskładkowaniu
Sąd pracy zasądził pracownikowi odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Czy od kwoty tej wypłaty mamy obowiązek (...)
str. 59
3.
Członek rodziny osobą współpracującą, czy zleceniobiorcą w ZUS?
1) Moja żona pomaga mi przy prowadzeniu działalności gospodarczej na podstawie umowy zlecenia. Czy powinienem ją zgłosić z tego tytułu do ubezpieczeń w ZUS jako (...)
str. 60
4.
Zasiłek chorobowy za przepracowany w części pierwszy dzień choroby
Pracownik po przepracowaniu kilku godzin udał się do lekarza i otrzymał zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Okres tej niezdolności rozpoczyna się w dniu badania, (...)
str. 62
5.
Zasiłek opiekuńczy dla ojca za okres opieki nad noworodkiem, którego matka pozostaje w szpitalu
Pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad siedmiodniowym dzieckiem. Do wniosku dołączył zaświadczenie lekarskie o pobycie żony w szpitalu (dziecko zostało (...)
str. 63
X.
PRAWO PRACY
1.
Wpływ wyroku Trybunału Konstytucyjnego na wymiar czasu pracy
W naszym zakładzie dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy dla pracowników kadrowych przypada w sobotę, natomiast dla pracowników działu produkcyjnego nie jest wyznaczony (...)
str. 65
2.
Tylko jeden dodatek za pracę w niedzielę, która przekracza normę średniotygodniową
Zatrudniamy pracowników w ramach jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego. W październiku br. z powodu dużej ilości zleceń pracownicy musieli przyjść do pracy w niedzielę. Nie zdążyliśmy oddać (...)
str. 66
3.
Skrócenie okresu wypowiedzenia za odszkodowaniem lub bez rekompensaty
1) Zamierzamy zwolnić kilkunastu pracowników z powodów ekonomicznych. Ponieważ zależy nam na szybkim rozwiązaniu stosunku pracy, chcemy skorzystać z możliwości jednostronnego skrócenia okresu wypowiedzenia. Jak (...)
str. 67
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ewidencja kosztów reklamy
Otrzymaliśmy fakturę za reklamę w Internecie. Umowa jest zawarta na 1 rok (sierpień 2012 r. - lipiec 2013 r.). Czy całą kwotę powinniśmy od razu zaksięgować w koszty, czy (...)
str. 69
2.
Korekta błędnego księgowania po zamknięciu miesiąca
Księgując wyciąg bankowy, zamiast na konto kontrahenta, kwotę brutto wprowadzono na konto kosztowe. Jak naprawić taki błąd przy założeniu, że miesiąc księgowania został zamknięty oraz (...)
str. 70
3.
Przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego i jego sprawozdanie finansowe
Spółka X z siedzibą w Wielkiej Brytanii posiada w Polsce przedstawicielstwo w postaci podmiotu pod nazwą "X sp. z o.o. Przedstawicielstwo w Polsce". Przedstawicielstwo to zarejestrowane jest we właściwym rejestrze przedstawicielstw (...)
str. 71
4.
Inwentaryzacja niewysokich sald należności od kontrahentów
Jesteśmy firmą handlową i mamy dużą liczbę kontrahentów dokonujących regularnie u nas zakupów. Wielu z nich w ciągu roku dokonuje zakupów na niewielkie kwoty, w związku z tym wysłanie pod koniec (...)
str. 73
5.
Ewidencja zwrotu podatku od wartości dodanej
Posiadamy rachunki z krajów Unii Europejskiej m.in. za paliwo kupowane podczas delegacji. Jak zaewidencjonować uzyskany zwrot VAT w sytuacji, gdy rozliczając delegację w koszty zaksięgowano wartość brutto (ceny (...)
str. 74
XII.
KOMUNIKATY - WSKAŹNIKI
1.
W 2012 r. podatnicy CIT i PIT po raz pierwszy uiszczają zaliczki na podatek dochodowy za grudzień lub odpowiednio za IV kwartał według nowych zasad
W stanie prawnym obowiązującym do końca grudnia 2011 r., podatnicy CIT i PIT (których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym) zobowiązani byli odprowadzać zaliczki (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.