Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 20 (332) z dnia 20.10.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Komu przysługuje status małego podatnika?
Na podstawie art. 2 pkt 25 ustawy o VAT, status małego podatnika przysługuje podmiotom, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w (...)
str. 4
2.
Sposoby rozliczania VAT przez małych podatników
Podmioty mające status małego podatnika korzystają w świetle przepisów ustawy o VAT z możliwości szczególnego rodzaju rozliczania tego podatku. Mogą one - przy zastosowaniu ogólnych (...)
str. 5
3.
Metoda kasowa rozliczania VAT
Kasowa metoda rozliczeń polega na tym, że obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje nie według zasad ogólnych, ale z dniem uregulowania całości lub części należności, (...)
str. 6
4.
Utrata prawa do metody kasowej
Możliwość wyboru metody kasowej uzależniona jest od limitu obrotów osiągniętych w poprzednim roku podatkowym. Dlatego też utrata prawa do stosowania metody kasowej została związana z (...)
str. 7
5.
Rezygnacja z kasowej metody rozliczeń
Podatnik, który wybrał metodę kasową może zrezygnować z tego sposobu rozliczeń na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy o VAT. Rezygnacja taka jest jednak możliwa (...)
str. 8
6.
Mali podatnicy rozliczający się kwartalnie
Kwartalne deklaracje VAT może również składać mały podatnik, który nie stosuje kasowej metody rozliczeń VAT. Pozwala na to przepis art. 99 ust. 3 ustawy o (...)
str. 8
II.
VAT w orzecznictwie
1.
Brak dokumentów pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego
Szczególnego dowodu jakim jest oryginał faktury lub jej duplikat nie można zastąpić innymi środkami dowodowymi, np. poprzez przeprowadzenie czynności sprawdzających u wystawców faktur. Na podatniku (...)
str. 9
2.
Odliczenie VAT z faktury otrzymanej od nieuczciwego kontrahenta
Organ podatkowy powinien wykazać w sposób niebudzący wątpliwości, że nabywca dokonując odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur działał ze świadomością, że dokumentują one przestępcze działania (...)
str. 10
3.
Przedawnienie w podatku VAT w świetle wyroków Trybunału Konstytucyjnego
Art. 70 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa jest zgodny z art. 2 Konstytucji. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w (...)
str. 11
4.
Rozliczanie mediów przy umowach najmu - wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE
Wykładni dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy dokonywać w ten sposób, że najem (...)
str. 12
1.
Faktura wystawiona po terminie
Choć co do zasady obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, to jednak zgodnie z art. 19 ust. 4 (...)
str. 13
2.
Faktury dostarczone z opóźnieniem do biura rachunkowego - kiedy odliczyć VAT?
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często korzystają z różnych form pomocy przy rozliczaniu podatków, m.in. biur rachunkowych, które na podstawie cywilnoprawnej umowy dokonują odpowiednich rozliczeń podatkowych (...)
str. 14
3.
Obowiązek podatkowy wykazany z opóźnieniem
Odpowiednie wykazanie obowiązku podatkowego w związku z wykonanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, należy do podstawowych obowiązków wszystkich czynnych podatników VAT. Należy pamiętać, że podatnik nie (...)
str. 15
1.
Czy usługa udzielania pożyczek podlega opodatkowaniu VAT?
Umowa pożyczki jest umową cywilnoprawną, zdefiniowaną w art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze (...)
str. 17
2.
Jednorazowa pożyczka a VAT
Rozstrzygnięciem problemu opodatkowania pożyczki jednorazowo udzielonej przez spółkę zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 4 października 2011 r., sygn. akt (...)
str. 17
3.
Niekorzystne dla podatników stanowisko NSA i WSA
Odmienne stanowisko od prezentowanego powyżej zajął Naczelny Sąd Administracyjny w prawomocnym wyroku z dnia 30 maja 2012 r., sygn. akt II FSK 2276/10, w którym (...)
str. 19
V.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu
Wypowiedzieliśmy najemcy lokalu umowę, jednak nie opuścił on wynajmowanych pomieszczeń w wyznaczonym terminie. Zgodnie z wyrokiem sądowym najemca powinien nam wypłacić odszkodowanie za bezumowne korzystanie (...)
str. 19
2.
Obowiązek podatkowy przy dostawie towaru
Dokonaliśmy dostawy towarów w dniu 31 sierpnia br. a fakturę wystawiliśmy 1 września. Kiedy powstał obowiązek podatkowy w VAT? Zasadniczo obowiązek podatkowy w podatku VAT (...)
str. 20
3.
Stawka VAT przy sprzedaży ulepszonego budynku
Zamierzamy sprzedać budynek administracyjno-warsztatowy, który kupiliśmy w 2005 r. bez podatku VAT. W latach 2005-2006 w trakcie jego użytkowania ponieśliśmy nakłady inwestycyjne, które przekroczyły 30% (...)
str. 20
4.
Odliczenie podatku z faktury VAT marża
Zamierzam kupić na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy. Sprzedawca poinformował mnie, że wystawi fakturę VAT marża. Czy tego typu zakup będzie uprawniał mnie do (...)
str. 21
VI.
Propozycja zmian regulacji dotyczących ulgi na złe długi
Na internetowej stronie Sejmu (www.sejm.gov.pl) znajduje się poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób (...)
str. 22
B.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych
Na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki (www.mg.gov.pl) ukazał się projekt z 19 września 2012 r. nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać (...)
str. 23
1.
Nowe definicje w projekcie rozporządzenia
Przepis § 2 projektu rozporządzenia utrzymuje definicje zawarte w obecnie obowiązującym rozporządzeniu (które w pewien sposób uproszczono i doprecyzowano) oraz zawiera definicje nowych pojęć, takich (...)
str. 23
2.
Zmiany dotyczące niektórych warunków i kryteriów technicznych
W § 5 ust. 1 pkt 1 projektu dodano zapis, iż kasa rejestrująca powinna być zbudowana m.in. z zegara wskazującego datę i czas. Zgodnie z (...)
str. 24
3.
Przepisy przejściowe
Nowe rozporządzenie zawiera również przepisy przejściowe, na mocy których: potwierdzenia wydane dla kas rejestrujących na podstawie dotychczasowych przepisów są ważne do dnia określonego w potwierdzeniach, (...)
str. 25
1.
Terminy i zakres obowiązkowych przeglądów kas fiskalnych
Podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących na podstawie art. 111 ust. 3a ustawy o VAT są obowiązani m.in. do: (...)
str. 26
2.
Sankcje za nieterminowe dokonywanie przeglądu kasy
Obowiązek dopilnowania terminowego przeglądu kasy spoczywa wyłącznie na użytkowniku tej kasy. Podatnik, który nie wywiązuje się z tego obowiązku naraża się na konsekwencje finansowe określone (...)
str. 27
IX.
Instalacja kasy fiskalnej w myjni samoobsługowej
Podatnik prowadzący myjnię samochodową przekroczył limit obrotów na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych objętych zwolnieniem z ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących, w związku z (...)
str. 28
X.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Limit uprawniający do zwolnienia z ewidencjonowania - obrót netto czy brutto?
Czy limit w wysokości 20.000 zł, którego przekroczenie zobowiązuje do stosowania kasy fiskalnej, liczy się netto, czy brutto? [pytanie 665017] Komentarz 1 Vatowiec - kwota (...)
str. 29
2.
Rozliczenie ulgi w deklaracji VAT
Do prowadzonej działalności kupiłam kasę fiskalną. Kasa kosztowała 1.138,21 zł netto. Chcę skorzystać z przysługującej mi ulgi. Czy kwotę netto należy podzielić na 4 (tj. (...)
str. 31
C.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Elementy podstawy opodatkowania w imporcie towarów
Import towarów zdefiniowany został w art. 2 pkt 7 ustawy o VAT jako przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (spoza terytorium Unii Europejskiej) na terytorium (...)
str. 33
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Nabycie towarów z innego państwa UE od podatnika nieposiadającego numeru VAT UE
Spółka zakupiła towar od kontrahenta z Unii Europejskiej. Przemieszczenie towarów nastąpiło z terytorium państwa członkowskiego do Polski, jednak dostawca na fakturze nie podał swojego numeru (...)
str. 35
2.
Zwrot VAT dla członków przedstawicielstw dyplomatycznych
Posiadamy sieć sklepów, w których handlujemy towarami z branży budowlanej. Do jednego z naszych salonów wpłynął wniosek urzędnika Komisji Europejskiej z żądaniem zwrotu podatku VAT (...)
str. 36
3.
Dostawa i montaż stolarki okiennej poza terytorium kraju
Jesteśmy producentem okien i podpisaliśmy umowę z francuskim nabywcą na dostawę i montaż okien w budynkach położonych na terytorium Francji. Jak należy opodatkować tę dostawę? (...)
str. 37
4.
Sprzedaż towarów na terytorium kraju unijnemu nabywcy
Wystawiliśmy kontrahentowi z Czech fakturę VAT na dostawę towarów ze stawką 23%, gdyż zostały one wywiezione do Wrocławia i nie mamy żadnej informacji na temat (...)
str. 38
5.
Usługi szkoleniowe świadczone dla zagranicznego podatnika
Prowadzę szkołę nauki jazdy a moje usługi zaliczane są do usług kształcenia zawodowego. Wykonałem ostatnio usługę dla litewskiego podatnika. Czy powinienem ją udokumentować fakturą uproszczoną? (...)
str. 39
6.
Deklarowanie dostawy opodatkowanej w innym państwie UE
Dokonujemy sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju do Holandii. Z uwagi na przekroczenie obowiązującego tam limitu obrotów, musieliśmy dokonać rejestracji dla potrzeb podatku VAT w tym (...)
str. 40
D.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Szkolenia zawodowe finansowane ze środków publicznych
Czy usługa polegająca na przygotowaniu szkolenia zawodowego w postaci e-learningu w całości sfinansowana ze środków publicznych korzysta ze zwolnienia z opodatkowania VAT? Usługi edukacyjne zostały zwolnione z opodatkowania VAT (...)
str. 41
E.
VAT OD PODSTAW
XIV.
Jak rozliczyć VAT od usług budowlanych - pytania i odpowiedzi
W przypadku świadczenia usług budowlanych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi. Zasada (...)
str. 44
F.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Wniosek o weryfikację numeru VAT zagranicznego podatnika
Wszyscy podatnicy, którzy dokonują transakcji wewnątrzwspólnotowych mają obowiązek dokonania stosownej rejestracji i posługiwania się numerem VAT UE. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z art. 214 dyrektywy (...)
str. 47
1.
Baza VIES
Dla celów kontrolnych, aby potwierdzić, czy kontrahent jest podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE, podatnicy mogą składać wniosek o potwierdzenie zidentyfikowania określonego podmiotu dla potrzeb (...)
str. 47
2.
Sposób potwierdzania numerów VAT UE
Potwierdzanie numerów identyfikacyjnych przydzielonych podatnikom VAT odbywa się za pośrednictwem jednostek administracyjnych (np. urzędów skarbowych) kraju, z którego pochodzi podatnik zwracający się o weryfikację takiego (...)
str. 48
3.
Wniosek VAT-ID
Wniosek dotyczący potwierdzania numerów identyfikacyjnych zagranicznych kontrahentów powinien zawierać co najmniej: 1) nazwę lub imię i nazwisko oraz adres podmiotu; 2) numer rejestracyjny podmiotu, przyznany (...)
str. 49
G.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
VAT od zakupu paliwa do leasingowanego samochodu
Posiadamy w leasingu od maja 2009 r. samochód marki Skoda Kombi. W świadectwie homologacji jest wpisana kategoria pojazdu N1, maksymalna masa całkowita wynosi 1965 kg. (...)
str. 53
2.
Sporadyczna dostawa środków trwałych a struktura sprzedaży
Prowadzę wyłącznie działalność opodatkowaną VAT. Zdarza się, że sporadycznie sprzedaję środek trwały lub wyposażenie ze stawką zwolnioną. Czy sprzedaż taka ma wpływ na strukturę sprzedaży? (...)
str. 54
3.
VAT od zakupu usług kateringowych i gastronomicznych
Firma prowadzi szkolenia, prezentacje i pokazy dla klientów. Są to spotkania trwające kilka godzin, podczas których zamawiany jest poczęstunek dla uczestników. Firma otrzymuje faktury za (...)
str. 55
4.
Faktury zakupu otrzymane przed pozwoleniem na budowę a zwrot VAT
W ubiegłym roku rozpocząłem budowę domu jednorodzinnego. Posiadam faktury potwierdzające zakup materiałów budowlanych. Jednakże część faktur dotyczy zakupów dokonanych jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. (...)
str. 57
5.
Kiedy odliczyć VAT z faktury za transport towarów?
We wrześniu br. otrzymałem fakturę za usługi transportu towarów. Płatność za nią nastąpi dopiero w grudniu. Czy prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z tej (...)
str. 57
6.
Dane na fakturze dokumentującej usługę najmu lokalu
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Dodatkowo wynajmuję prywatne mieszkanie na biuro. Najemca - czynny podatnik VAT - zgodnie z zawartą umową najmu (...)
str. 58
7.
Prawo do odliczania VAT od zakupu biletów
Jestem podatnikiem VAT i świadczę wyłącznie usługi opodatkowane. Do swoich klientów dojeżdżam samochodem osobowym, a czasami także pociągiem. W związku z tym ponoszę wydatki, które (...)
str. 59
8.
Sposób dokumentowania otrzymanych zaliczek
W październiku br. zawarliśmy umowę na dostawę urządzeń dźwigowych. W dwóch kolejnych dniach otrzymaliśmy zaliczki na poczet jednej dostawy towarów. Czy ich otrzymanie możemy udokumentować (...)
str. 59
9.
Opodatkowanie czynności wykonywanych przez stowarzyszenie będące czynnym podatnikiem VAT
Czy stowarzyszenie, które nie prowadzi działalności gospodarczej, ale jest czynnym podatnikiem VAT, powinno od sprzedaży biletów na mecze sportowe, cegiełek (w określonej kwocie) odprowadzić podatek (...)
str. 60
10.
Zaprzestanie wykonywania niektórych czynności
W czasie prowadzenia działalności gospodarczej wynajmowałem również prywatny lokal użytkowy i na tę okoliczność wystawiałem faktury VAT. W czerwcu 2011 r. zakończyłem działalność gospodarczą i (...)
str. 61
11.
Opłata środowiskowa a VAT
Świadczymy usługi w zakresie składowania odpadów, w związku z tym na rachunek urzędu marszałkowskiego jesteśmy zobowiązani do odprowadzania opłaty z tytułu korzystania ze środowiska. Kalkulując (...)
str. 62
12.
Rozliczenie transakcji zamiany nieruchomości
Zamierzamy dokonać zamiany nieruchomości bez dopłaty. Zarówno nasza firma, jak i kontrahent, jesteśmy czynnymi podatnikami VAT. Czynność zamiany zostanie udokumentowana aktem notarialnym. Czy zamiana ta (...)
str. 63
13.
Moment rozliczenia korekty faktury wewnętrznej
W wystawionej przez nas fakturze wewnętrznej zawyżyliśmy podstawę opodatkowania oraz podatek VAT. Czy istnieje możliwość skorygowania faktury wewnętrznej zmniejszającej zobowiązanie podatkowe? Jeśli tak, to w (...)
str. 63
14.
Jaka stawka VAT na usługi budowlane wykonywane przez podwykonawców?
Świadczymy usługi budowlane jako podwykonawca. Obecnie na rzecz głównego wykonawcy wykonujemy prace polegające na wylaniu posadzek w budynku mieszkaniowym. Czy w tej sytuacji możemy zastosować (...)
str. 64
15.
Wyłączenia z zakresu skorzystania z ulgi na złe długi
W najbliższym czasie zamierzam skorzystać z ulgi na złe długi. Czy w każdym przypadku gdy spełniam warunki określone ustawie o VAT, mam prawo do zastosowania (...)
str. 65
16.
Stawka VAT na usługi wywozu drewna z lasu
Rolnik ryczałtowy świadczy usługi polegające na zrywce i wywozie drzewa z lasu do tartaku lub bezpośrednio do osoby fizycznej. Jaką powinien zastosować stawkę VAT na (...)
str. 65
H.
ZMIANY W PRZEPISACH
1.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy
W Dzienniku Ustaw z dnia 26 września 2012 r., pod poz. 1066, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 września 2012 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 66
2.
Zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 września 2012 r., pod poz. 1074, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 września 2012 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
3.
Zmiana rozporządzenia dotyczącego przesyłania deklaracji
W Dzienniku Ustaw z dnia 28 września 2012 r., pod poz. 1083, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 września 2012 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.