Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Wybrane wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów w 2012 r.
Dodatek nr 32
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 30
z dnia 20.10.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KOSZTY REPREZENTACJI
1.
Wydatki poniesione w związku z jubileuszem firmy
Jubileusz firmy niewątpliwie stanowi dobrą okazję do integracji jej pracowników, jak również do umocnienia pozycji firmy na rynku. Kwestia rozliczenia skutków podatkowych związanych ze zorganizowaniem (...)
str. 3
2.
Wydatki na alkohol podawany podczas spotkań z pracownikami i kontrahentami
Wydatki na alkohol serwowany podczas spotkań z kontrahentami to wydatki na reprezentację, niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Nie ma żadnego znaczenia, czy wydatki te mają charakter (...)
str. 5
3.
Prezenty wydawane klientom i kontrahentom
Rozliczając koszty dotyczące prezentów, należy zwrócić uwagę, czy aby koszty takich działań nie noszą znamion wydatków o charakterze reprezentacji. Jak wynika bowiem z art. 16 (...)
str. 7
4.
Wydatek na nocleg dla kontrahenta
Spółka organizuje w swojej siedzibie spotkania z kontrahentami, mające na celu omówienie bieżących spraw dotyczących m.in. realizacji zamówień, płatności, rozwoju współpracy, itp. Kontrahentom, przyjeżdżającym z (...)
str. 8
II.
WYDATKI DOTYCZĄCE PRZEDSIĘBIORCY
1.
Jakie wydatki z tytułu podróży służbowej przedsiębiorcy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów?
Przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet związanych z własnymi podróżami służbowymi, do wysokości nieprzekraczającej wysokości diet określonych dla pracowników - w (...)
str. 9
2.
Wydatki związane z wyjazdami przedsiębiorcy na studia
"(...) Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą - świadczy usługi ratownictwa medycznego. (...). (...) Wnioskodawca podjął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej na wydziale ratownictwo medyczne. Do (...)
str. 10
3.
Gdy składka na Fundusz Pracy opłacana jest tylko za jednego wspólnika
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, wspólnicy zobowiązani są - co do zasady - do opłacania z własnych środków m.in. składki na (...)
str. 10
4.
Transakcje prywatne z firmowego rachunku a prowizje bankowe
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Z firmowego rachunku bankowego reguluję również swoje prywatne zobowiązania, które nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy prowizje (...)
str. 11
5.
Zakup okularów korekcyjnych
Jestem przedsiębiorcą świadczącym usługi transportowe. Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatek na zakup okularów korekcyjnych? Zaznaczam, że obowiązek ich noszenia zaznaczony jest w (...)
str. 12
6.
Wydatki na zakup kasku oraz odzieży ochronnej do jazdy motocyklem
"(…) Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych, a ponadto wykonuje prezentacje oraz różnego rodzaju analizy biznesowe. W celu zapewnienia sobie szybkiego dostępu do (...)
str. 13
III.
WYDATKI NA RZECZ PRACOWNIKÓW I BYŁYCH PRACOWNIKÓW
1.
Nagrody dla pracowników wypłacone z zysku netto
Zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników, spółka wypłaciła swoim pracownikom nagrody z zysku netto. Czy wartość tych nagród spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Nie. (...)
str. 14
2.1.
Odszkodowanie za niezgodne z przepisami rozwiązanie umowy o pracę
Na mocy zawartej ugody sądowej spółka wypłaciła na rzecz byłego pracownika odszkodowanie z tytułu rozwiązania z nim umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa. Czy (...)
str. 15
2.2.
Jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
Zasadniczo odszkodowania wypłacane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych, pod warunkiem jednak, że celem ich poniesienia było osiągnięcie przychodów (...)
str. 16
3.
Wydatki na wynajem sali gimnastycznej dla pracowników
Spółka ponosi wydatki na wynajem sali gimnastycznej dla pracowników, którzy korzystają z niej nieodpłatnie (nie jest prowadzona żadna ewidencja, z której wynikałoby, którzy konkretnie pracownicy (...)
str. 19
4.
Zwrot pracownikowi kosztu karnej opłaty parkingowej
Spółka zwraca swoim pracownikom koszty z tytułu podróży służbowych, m.in. za opłaty parkingowe. Czy karna opłata parkingowa za nieopłacenie parkingu jest kosztem uzyskania przychodów? Korzystający (...)
str. 20
5.
Umorzenie pożyczki, która została udzielona pracownikowi ze środków obrotowych
Ze środków obrotowych spółka udzieliła swoim pracownikom oprocentowane pożyczki. Czy w sytuacji, gdy spółka pożyczki te umorzy (wraz z odsetkami), będzie mogła ich wartość zaliczyć (...)
str. 20
IV.
WYDATKI NA RZECZ ORGANÓW STANOWIĄCYCH
Jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w (...)
str. 21
V.
SAMOCHÓD W FIRMIE
1.
Wykorzystywanie "obcych" samochodów
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30 (dotyczącym wydatków (...)
str. 22
2.
Gdy faktura za zakup paliwa do samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej nie zawiera numeru rejestracyjnego pojazdu
Nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup paliwa do samochodów wykorzystywanych w prowadzonej działalności z powodu braku na fakturach numerów rejestracyjnych (...)
str. 26
3.
Naprawa samochodu nieobjętego ubezpieczeniem AC
Za koszty uzyskania przychodów nie uważa się strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte (...)
str. 27
4.
Wydatki na remont samochodu uszkodzonego z winy kierowcy
Czy wydatki na remont samochodu po wypadku spowodowanym przez nietrzeźwego kierowcę można zaliczyć do kosztów podatkowych firmy? Zaznaczam, że samochód był objęty ubezpieczeniem AC. Wydatki (...)
str. 27
5.
Opłata za odbiór odholowanego pojazdu
Pracownik spółki pozostawił samochód służbowy w niedozwolonym miejscu i pojazd ten został odholowany na parking strzeżony straży miejskiej. Czy opłata za odbiór samochodu może zostać (...)
str. 28
VI.
STRATY W MAJĄTKU FIRMY
1.
Straty w środkach trwałych
Zasadniczo straty w środkach trwałych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Istnieją jednak pewne ustawowe ograniczenia, które należy uwzględniać przy ujmowaniu strat w kosztach (...)
str. 28
2.
Straty w środkach obrotowych
Z magazynu skradziono towary handlowe. Złodziej dostał się do magazynu poprzez niedomknięte okno. Zdarzenie zgłoszono policji i udokumentowano odpowiednim protokołem. Czy wartość skradzionych towarów można (...)
str. 30
VII.
INNE WYDATKI
1.
Odsetki oraz inne wydatki związane z kredytem zaciągniętym na wypłatę dywidendy
Odsetki oraz inne wydatki związane z kredytem zaciągniętym przez spółkę na wypłatę dywidendy należnej jej udziałowcom nie stanowią kosztów uzyskania przychodów tej spółki. Tak uznał (...)
str. 31
2.
Składki ubezpieczeniowe opłacane na rzecz członków zarządu (udziałowców)
"(…) Czy Spółka może uznać całość opłacanych składek na rzecz członków zarządu niebędących pracownikami, wykonujących swoje obowiązki na podstawie aktu powołania, zarazem będących udziałowcami Spółki, (...)
str. 33
3.
Nakłady na środek trwały, który nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca wybudował budynek, ale nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych, mimo że wykorzystywał go do potrzeb tej działalności. Obecnie (...)
str. 34
4.
Utracone wadium z powodu odstąpienia od umowy
Utrata wręczonej przedpłaty (zaliczki, zadatku) powoduje, że powstała w ten sposób strata nie będzie zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, co wynika z art. 16 ust. (...)
str. 35
5.
Wydatki związane z emisją akcji
Wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie kapitału zakładowego spółki, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej (...)
str. 36
6.
Odszkodowanie wypłacone za zerwanie umowy najmu lokalu wykorzystywanego w działalności gospodarczej
Warunkiem zaliczenia wydatku do kosztów jest wykazanie jego związku ze spodziewanymi przychodami. Ewentualnie celem jego poniesienia musi być zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Nie można (...)
str. 37
7.
Wydatki ponoszone w związku z wniesieniem dopłat do spółki
Wydatki na obsługę prawną oraz na podatek od czynności cywilnoprawnych, ponoszone przez spółkę w związku z wniesieniem dopłat przez wspólników, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. (...)
str. 38
8.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne za osobę współpracującą
Prowadzę działalność opodatkowaną według skali podatkowej. W prowadzeniu tej działalności pomaga mi żona, za którą, jako osobę współpracującą, opłacam składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie (...)
str. 39
9.
Przekazanie darowizny pieniężnej na rzecz pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej
Spółka z o.o. zamierza przekazać w darowiźnie środki pieniężne na rzecz pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej (PKZP). Czy wartość przekazanej darowizny spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów (...)
str. 39
10.
Wpłaty na PFRON
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wpłat, o których mowa w art. 21 (...)
str. 40
11.
Odpis aktualizujący na zaliczkę
Spółka zapłaciła kontrahentowi zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towaru. Okazało się, że kwota zaliczki przekroczyła wartość towaru, różnicy tej jednak spółka nie otrzymała (kontakty handlowe (...)
str. 41
12.
Dodatkowe wynagrodzenie pełnomocnika
"(...) Wnioskodawca korzystał z usług Pełnomocnika w związku z mającym miejsce sporem pomiędzy Zainteresowanym a Urzędem Kontroli Skarbowej. Jednocześnie należy podkreślić, że z wniosku nie (...)
str. 41
13.
Nota obciążeniowa za niedobory towarów a koszt franczyzobiorcy
Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach określonych w umowie franczyzy. Towar nie stanowi mojej własności. Po zakończeniu każdego miesiąca wystawiam dla franczyzodawcy fakturę z kwotą prowizji (...)
str. 42
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.