Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 30 (785) z dnia 20.10.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Ważne limity na 2013 r.
1.1. Jakie jednostki będą obowiązane prowadzić księgi rachunkowe w 2013 r.? Na podstawie art. 24a ust. 4 ustawy o PDOF oraz art. 2 ust. 1 (...)
str. 4
2.
Moment ujęcia w księgach rachunkowych kosztów reklamy - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Co do zasady, koszty reklamy np. produktów, świadczonych usług czy sprzedawanych towarów zwiększają koszty okresu, w którym je poniesiono. Rozwiązanie takie jest oparte na założeniu, że (...)
str. 6
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Więcej deklaracji można składać drogą elektroniczną
W Dzienniku Ustaw z 28 września 2012 r., pod poz. 1083, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 września 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 7
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Czy utrata towaru (materiału) na skutek kradzieży powoduje konieczność skorygowania VAT naliczonego?
W ustawie o VAT nie zawarto żadnych regulacji, które wprost odnosiłyby się do konieczności korygowania VAT naliczonego w sytuacji, gdy towary zostały skradzione. Zasadą jest (...)
str. 8
1.2.
Koszty uzyskania przychodów
Straty w środkach obrotowych (np. towarach, materiałach) nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP i odpowiednio (...)
str. 9
1.3.
Kradzież towarów w ewidencji księgowej
Kradzież towarów jest zdarzeniem mieszczącym się w ogólnym ryzyku prowadzenia działalności gospodarczej, związanym pośrednio z tą działalnością. Wobec tego wartość skradzionych towarów obciąża koszty pozostałej (...)
str. 10
2.
Wydatki związane z zakupem oraz użytkowaniem sprzętu AGD w firmie
Niezależnie od tego, czy jest to sekretariat dyrekcji, wspólna kuchnia w budynku biurowym, produkcyjnym czy pomieszczenie socjalne na budowie, wszędzie tam można spotkać sprzęt AGD, (...)
str. 11
2.1.
Zakup sprzętu a koszty uzyskania przychodu
Przepisy prawa pracy generalnie nie wprowadzają obowiązków w zakresie udostępniania pracownikom sprzętu AGD. Pewne wymogi w tej kwestii zawarto jedynie w § 29 oraz § (...)
str. 11
2.2.
Odliczenie VAT
Zakup sprzętu AGD z przeznaczeniem do używania przez wszystkich pracowników danego podmiotu należy wiązać z nabyciem towarów dotyczącym całości prowadzonej działalności. W związku z tym (...)
str. 12
2.3.
Ewidencja księgowa
Podobnie jak dla celów podatku dochodowego, również w księgach rachunkowych zakup sprzętu AGD dla pracowników należy ewidencjonować na ogólnych zasadach dotyczących nabycia środków trwałych czy (...)
str. 13
IV.
PODATEK VAT
1.
Wprowadzenie do obrotu faktury o wartości wyższej niż należna zobowiązuje do zapłaty VAT - wyrok WSA
Jeżeli podatnik przekazał kontrahentowi (wprowadził do obrotu) fakturę na kwotę wyższą niż ujął w swojej ewidencji, od tej różnicy musi zapłacić VAT na podstawie art. (...)
str. 14
2.
Komu można wystawiać faktury w języku obcym? - wyjaśnienie Ministra Finansów
Faktury dla konsumentów polskich muszą być wystawione w języku polskim. Natomiast faktury dla polskich podmiotów gospodarczych oraz nabywców zagranicznych mogą być wystawione w języku obcym. (...)
str. 15
3.
Zakup samochodu w ramach WNT - rozliczenie VAT
Zazwyczaj zakup towaru od kontrahenta unijnego, który stanowi dla nabywcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, rozlicza się poprzez wykazanie w deklaracji VAT zarówno podatku należnego, jak i (...)
str. 16
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Nieodpłatne przekazanie towarów o niskiej wartości jednostkowej
W celach reklamowych przekazujemy towary (długopisy, breloczki, kalendarze), których jednostkowa cena nabycia nie przekracza 10 zł. Czy jeżeli jednej osobie wydamy kilka takich towarów, a (...)
str. 18
4.2.
Odliczenie VAT od wydatków związanych z używaniem do działalności prywatnego samochodu
Jestem podatnikiem VAT. Do prowadzenia działalności używam mój prywatny samochód osobowy niewprowadzony do ewidencji środków trwałych. Czy mam prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących (...)
str. 19
4.3.
Organizacja ewidencji VAT przy rozszerzeniu działalności
Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Do tej pory cała sprzedaż odbywała się na rzecz podmiotów gospodarczych i wystawialiśmy wyłącznie faktury VAT. Obecnie chcemy poszerzyć ofertę o (...)
str. 20
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odzyski powstałe po likwidacji środka trwałego są przychodem
Odzyskanie elementów ze zlikwidowanego środka trwałego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. (wyrok WSA w Kielcach z 22 sierpnia 2012 r., sygn. akt I SA/Ke 254/12 - (...)
str. 22
2.
Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów - koszty egzekucyjne związane z niewykonaniem zobowiązań
Koszty egzekucyjne związane z niewykonaniem zobowiązań nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 17 ustawy o PDOP). Dotyczy to zarówno kosztów egzekucyjnych (...)
str. 23
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Jakie kursy waluty stosować przy nettingu?
Jaki kurs waluty powinno się przyjmować przy rozliczeniach kompensacyjnych należności i zobowiązań w ramach nettingu? Czy powstające różnice kursowe skutkują podatkowo? Jak wyceniać rozchód waluty celem uregulowania (...)
str. 25
3.2.
Miejsce opodatkowania dochodów spółki zarejestrowanej za granicą
Zamierzamy (obywatele polscy) założyć i zarejestrować za granicą spółkę kapitałową (odpowiednik polskiej spółki z o.o.). Sprawować też będziemy nad nią zarząd. Czy fakt, że spółka taka będzie (...)
str. 27
3.3.
Zamiana wierzytelności odsetkowej na udziały
Spółka z o.o. z siedzibą w Polsce otrzymała pożyczkę od podmiotu niemieckiego - również będącego spółką kapitałową. Przez czas korzystania z pożyczki Spółka nie płaciła odsetek. Obecnie rozważana jest (...)
str. 29
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Skutki podatkowe korekty podstawy wymiaru składek ZUS byłego zleceniobiorcy
Zdarza się że firma popełni błąd i z wynagrodzeń zleceniobiorcy nieprawidłowo pobierze składki na ubezpieczenie zdrowotne czy na ubezpieczenia społeczne. Przykładowo - potrąci tylko składkę (...)
str. 31
1.1.
Korekta deklaracji PIT-4R i informacji PIT-11 za lata ubiegłe
Zgodnie z regułami określonymi przez ustawodawcę, w rozliczeniu podatku dochodowego osób fizycznych: od dochodu zleceniobiorcy odlicza się składki na ubezpieczenia społeczne, które zostały potrącone w (...)
str. 32
1.2.
Zapłata zaległych składek ZUS za byłego zleceniobiorcę
• Przychód zleceniobiorcy Kwota sfinansowanych przez byłego zleceniodawcę zaległych składek na ubezpieczenia społeczne, które zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami powinny być potrącone ze (...)
str. 33
1.3.
Zwrot byłemu zleceniobiorcy nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne
Jeżeli były zleceniobiorca otrzyma za pośrednictwem byłego zleceniodawcy zwrot składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą uprzednio zapłacił i odliczył od podatku dochodowego, to składkę tę powinien (...)
str. 34
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Uiszczona kaucja na poczet zabezpieczenia należytego wykonania umowy a koszt uzyskania przychodów
Czy kwota pieniężna wpłacona jako zabezpieczenie należytego wykonania umowy i rękojmi za wady (usługa budowlana) stanowi koszt uzyskania przychodów podlegający wpisowi do podatkowej księgi przychodów (...)
str. 34
2.2.
Wybór podatku liniowego dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Czy w przypadku przystąpienia dodatkowo do spółki osobowej może być w tej części opodatkowana według skali podatkowej? Niestety nie. (...)
str. 35
2.3.
Darowizna udziałów w spółce jawnej a obowiązek sporządzenia spisu z natury
Czy w związku z darowizną udziałów w spółce jawnej należy sporządzić spis majątku na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki? Czy powinien on zawierać cały majątek spółki? Tak, sporządzenie (...)
str. 36
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Księgowa likwidacja budowli i budynku a podatek od nieruchomości
Czy od budowli i budynku wykreślonych z ewidencji środków trwałych trzeba płacić podatek od nieruchomości? Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości wygasa z upływem (...)
str. 37
2.
Wyliczanie wskaźnika zatrudnienia na potrzeby wpłat na PFRON
W najbliższych tygodniach planuję przyjęcie do pracy kilku nowych osób. W efekcie tych przyjęć być może okaże się, że konieczne będzie dokonanie zgłoszenia do Państwowego (...)
str. 38
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Ulepszenie składników majątku niezaliczonych do środków trwałych ze względu na niską wartość - wyjaśnienie Ministra Finansów
W poprzednim numerze Biuletynu Informacyjnego, odpowiadając na pytanie dotyczące ulepszenia składnika majątku niezaliczonego do środków trwałych ze względu na niską wartość, wskazaliśmy na wątpliwości interpretacyjne (...)
str. 39
2.
Jak ustalić wartość początkową i kwotę VAT do odliczenia od nowobudowanego budynku w części wykorzystywanego na działalność?
1) Jestem podatnikiem VAT. Na działce będącej moją własnością rozpoczęłam budowę budynku, w którym mają znajdować się lokale użytkowe przeznaczone na działalność gospodarczą oraz własny (...)
str. 40
3.
Amortyzacja środków trwałych wniesionych do spółki kapitałowej w ramach aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej
Planuję utworzenie spółki kapitałowej, do której wniosę prowadzone obecnie przedsiębiorstwo. Czy amortyzacja środków trwałych wchodzących w skład tego aportu w nowej spółce powinna być liczona (...)
str. 43
4.
Ujawnienie środka trwałego
Czy można wprowadzić do ewidencji środek trwały, który został ujawniony? Jaką przyjąć dla niego wartość początkową i czy można go amortyzować? Wprowadzenie środka trwałego do (...)
str. 43
5.
Rozliczenie nakładów ulepszeniowych zespołu obiektów budowlanych
Kilka lat temu kupiliśmy obiekt, na który składały się: budynek centrum szkoleniowo-konferencyjnego, grunt, na którym go posadowiono, droga dojazdowa, system oświetlenia zewnętrznego oraz parking. Sam (...)
str. 45
IX.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
1.1.
Aktualizacja danych przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą
Zgłoszenie identyfikacyjne osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą zawiera szereg informacji. Są to: dane personalne wymienione w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 13 października (...)
str. 46
1.2.
Zmiana miejsca zamieszkania (siedziby) podatnika a obowiązek złożenia nowego pełnomocnictwa do podpisywania e-deklaracji
Zasadą jest, że deklaracje podatkowe (zeznania, informacje itp.) podpisują podatnicy (płatnicy lub inkasenci). Nie zawsze jednak muszą to robić osobiście. Mogą bowiem działać przez pełnomocnika, (...)
str. 47
X.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Świadczenia wypłacone pracownikom w jednakowej wysokości należy oskładkować
Na koniec października br. przekazaliśmy wszystkim zatrudnionym w firmie pracownikom dofinansowanie ze środków ZFŚS na zakup biletów na spotkania teatralne, które odbędą się w naszym (...)
str. 48
2.
Składka na FP od wypłaconej pracownikowi premii
Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/3 etatu. Na koniec każdego miesiąca będziemy mu wypłacać wynagrodzenie w kwocie niższej niż 1.500 zł. (...)
str. 50
3.
Prawo do zasiłku chorobowego po zakwestionowaniu zaświadczenia ZUS ZLA przez lekarza orzecznika
Pracownik w trakcie zwolnienia lekarskiego został wezwany na badanie do lekarza orzecznika ZUS, który skrócił orzeczony w nim okres niezdolności do pracy. Jednocześnie lekarz orzecznik (...)
str. 51
4.
Dodatek za pracę w nocy w podstawie wymiaru zasiłków
Czy dodatek za pracę w porze nocnej należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych? Jeżeli tak, to czy powinien być uzupełniony za dni usprawiedliwionej nieobecności (...)
str. 52
XI.
PRAWO PRACY
1.
Pracownikom za święto przypadające w dzień wolny od pracy przysługuje inny dzień wolny
Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis, zgodnie z którym, za święto przypadające w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w (...)
str. 53
2.
Urlop dodatkowy dla niepełnosprawnego zatrudnionego na część etatu
Zatrudniliśmy osobę niepełnosprawną (niepełnosprawność od dzieciństwa, w stopniu umiarkowanym). Czy należy się jej dodatkowy urlop wypoczynkowy, jeżeli pracuje na 1/4 etatu, a jeżeli tak, to (...)
str. 54
3.
Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, a przed wychowawczym
Pracownica zatrudniona w naszej firmie od 5 września 2011 r. na pełny etat (była to jej pierwsza praca w tym roku), w okresie od 22 (...)
str. 55
XII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Obowiązki kierownika jednostki i działu księgowości związane z inwentaryzacją roczną
Generalnie inwentaryzacja to zespół czynności, których celem jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów (i pasywów) jednostki na określony dzień, porównania tego stanu ze stanem księgowym oraz (...)
str. 57
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Rozliczenie faktury dokumentującej sporną należność
Spółka z o.o. otrzymała w 2010 r. fakturę VAT za usługę. Z uwagi na kwotę sporną (zawyżenie) nie zapłacono całej kwoty. Spółka w koszty ujęła pełną kwotę oraz odliczyła cały (...)
str. 60
2.2.
Rozliczenie niezamortyzowanej wartości początkowej aktywów trwałych sfinansowanych dotacją w SP ZOZ
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Do czasu obowiązywania ustawy o zakładach opieki zdrowotnej wszelkie otrzymywane przez nas dotacje odnoszone były na zwiększenie (...)
str. 62
2.3.
Przechowywanie dokumentów księgowych i ich archiwizowanie w przypadku likwidacji firmy
Jak długo należy przechowywać dokumenty księgowe, a po jakim czasie można je niszczyć? Czy istnieją dokumenty księgowe, których nie można zniszczyć? Jak wygląda proces archiwizowania dokumentów (...)
str. 65
2.4.
Prezentacja w rachunku zysków i strat środków pieniężnych otrzymanych na działania związane z podstawową działalnością jednostki
Jesteśmy spółką akcyjną, której przedmiotem podstawowej działalności jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw poprzez organizowanie i prowadzenie konferencji i szkoleń, a także doradztwa w różnych formach. Finansowanie tych działań odbywa (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.