Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Środki trwałe od nabycia do ich likwidacji
Dodatek nr 14
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 20
z dnia 20.10.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
NABYCIE I INNE FORMY POZYSKANIA ŚRODKÓW TRWAŁYCH
1.
Środek trwały otrzymany w formie aportu
Do spółki z o.o. wniesiono aportem środek trwały. Jak zaksięgować nadwyżkę wartości otrzymanego aportu nad wartością wydanych udziałów? Jeśli wartość otrzymanego przez spółkę z o.o. (...)
str. 3
2.
Wprowadzenie do ewidencji środka trwałego zakupionego na raty
Spółka zakupiła maszynę, która stanowić będzie środek trwały. Zgodnie z zawartą ze sprzedawcą umową zapłatę rozłożono na raty. Jak zaksięgować zakup tego środka trwałego? Sposób (...)
str. 4
3.
Zakup środka trwałego od osoby fizycznej
Zakupiliśmy przyczepę od osoby fizycznej. Na podstawie jakiego dokumentu powinniśmy wprowadzić tę przyczepę do ewidencji środków trwałych? Posiadamy tylko umowę kupna-sprzedaży. Jeżeli zakup używanej przyczepy (...)
str. 4
4.
Środek trwały otrzymany przez jednostkę nieodpłatnie
Otrzymaliśmy nagrody o łącznej wartości 15.000 zł, które będziemy wykorzystywać na potrzeby firmy (są to środki trwałe). Jak zaksięgować otrzymane nagrody? Z pytania wynika, iż (...)
str. 5
5.
Przekwalifikowanie towarów do środków trwałych
W 2010 r. zakupiliśmy towar handlowy, którego do tej pory nie udało nam się sprzedać. Chcemy ten towar przyjąć na środki trwałe i użytkować na (...)
str. 6
6.
Nieruchomość wybudowana ze środków właściciela
Prowadzę działalność gospodarczą w formie sklepu spożywczego. Cztery lata temu wybudowałam systemem gospodarczym budynek, w którym prowadzę sklep. Budynku nie wprowadziłam do ewidencji środków trwałych. (...)
str. 7
7.
Wykup samochodu z leasingu po zakończeniu umowy
W ewidencji środków trwałych jednostki figuruje leasingowany samochód osobowy, który dla celów bilansowych został w 100% zamortyzowany w okresie trwania umowy. Bilansowo był to leasing (...)
str. 8
8.
Dokument przyjęcia środka trwałego do używania - OT
Dowód OT dokumentuje przyjęcie do używania nabytych lub wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych. Dowód ten wystawia się na podstawie faktury zakupu, protokołu technicznego odbioru (...)
str. 11
II.
USTALENIE WARTOŚCI POCZĄTKOWEJ NABYTYCH ŚRODKÓW TRWAŁYCH
1.
Ogólne zasady ustalania ceny nabycia środka trwałego
Środki trwałe ujmuje się w księgach rachunkowych w wartości początkowej. Wartość początkowa środka trwałego stanowi podstawę do ustalenia i dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W zależności od (...)
str. 13
2.
Jak ustalić wartość początkową samochodu?
Cena nabycia środka trwałego obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę do dnia przyjęcia do używania. Przy ustalaniu wartości początkowej nowego samochodu osobowego, zaliczanego do środków (...)
str. 14
3.
Ustalenie wartości początkowej maszyny produkcyjnej
Ewidencja księgowa nabycia oraz sposób ustalenia wartości początkowej maszyny przedstawiono na przykładzie liczbowym. Przykład Nabycie maszyny produkcyjnej I. Założenia: 1. Jednostka zakupiła używaną maszynę produkcyjną. (...)
str. 16
4.
Zakup środka trwałego w walucie obcej
Zakupiliśmy za granicą środek trwały. Fakturę zakupu wystawiono 12 kwietnia 2012 r. Środek trwały wprowadziliśmy do ewidencji 30 kwietnia 2012 r., natomiast zobowiązanie uregulowaliśmy w (...)
str. 18
5.
Podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przed przyjęciem środka trwałego do używania
Na podstawie umowy kupna-sprzedaży nabyliśmy maszynę na potrzeby prowadzonej działalności od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Od tej umowy odprowadziliśmy podatek od czynności cywilnoprawnych. Jak (...)
str. 19
6.
Ubezpieczenie komunikacyjne przyczepy i jej wartość początkowa
We wrześniu 2012 r. opłaciliśmy ubezpieczenie OC i AC zakupionej przyczepy. W październiku przyczepa została przyjęta do używania. Czy wartość ubezpieczenia należy zaliczyć do wartości (...)
str. 20
7.
Opony zimowe a wartość początkowa środka trwałego
Spółka zakupiła w grudniu samochód ciężarowy. Następnie dokupiła zestaw opon zimowych. Czy opony doliczyć do wartości początkowej samochodu, czy zaliczyć jednorazowo w koszty? Zakup kompletu (...)
str. 20
8.
Koszty noclegu i wyżywienia przedstawicieli dostawcy
Zakupiliśmy maszynę produkcyjną w kraju UE, a do jej montażu, uruchomienia i przeszkolenia naszych pracowników przyjechało dwóch przedstawicieli dostawcy. Czy koszty pobytu tych przedstawicieli w (...)
str. 21
9.
Odsetki od kredytu a wartość początkowa
Czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego zwiększają wartość początkową tego środka trwałego? Tak. Odsetki od kredytu, który zaciągnięto na zakup lub budowę (...)
str. 22
10.
Zakup wyposażenia do nowego biura
Jak zaksięgować zakup wyposażenia do nowo wybudowanego budynku biurowego przed jego przyjęciem do używania, w tym np. mebli, lamp, umywalki? Czy zakupy te będą zwiększać (...)
str. 23
III.
ŚRODKI TRWAŁE WYBUDOWANE WE WŁASNYM ZAKRESIE
1.
Ustalenie kosztu wytworzenia środka trwałego
1.1. Nakłady zaliczane do kosztu wytworzenia środka trwałego Środki trwałe w momencie przyjęcia do użytkowania ujmuje się w księgach rachunkowych w wartości początkowej, za którą (...)
str. 25
2.
Zasady ewidencji środków trwałych w budowie
Środki trwałe w okresie ich budowy ujmuje się na przeznaczonym do tego celu koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Ewidencja analityczna konta 08 powinna zapewnić (...)
str. 28
3.
Rozliczanie kosztów wspólnych budowy środka trwałego
Jeśli jednostka realizuje budowę jednego środka trwałego, to wszystkie koszty jego budowy ujmuje na jednym koncie 08 "Środki trwałe w budowie". W sytuacji natomiast, gdy (...)
str. 30
4.
Zaniechanie budowy środka trwałego
Na koncie "Środki trwałe w budowie" mamy zaksięgowaną wartość projektu inwestycyjnego. Na dzień dzisiejszy kierownik jednostki zdecydował o zaniechaniu inwestycji. Jak to zdarzenie ująć w (...)
str. 31
5.
Koszt oleju opałowego do ogrzewania środka trwałego w budowie
Nasza firma zakupiła nagrzewnicę na olej opałowy. Nagrzewnica stanowi środek trwały jednostki. Czy olej opałowy kupowany do tej nagrzewnicy celem ogrzewania nieruchomości, która nie jest (...)
str. 32
IV.
AMORTYZACJA ŚRODKÓW TRWAŁYCH
1.
Termin rozpoczęcia amortyzacji podatkowej i bilansowej
Amortyzację środków trwałych rozpoczynamy według przepisów podatkowych, tj. w miesiącu następującym po miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania. Czy taką samą zasadę możemy przyjąć dla (...)
str. 32
2.
Ustalenie stawek amortyzacyjnych dla celów bilansowych
W jaki sposób ustala się stawkę amortyzacji według ustawy o rachunkowości? Ustawa o rachunkowości nie określa wysokości stawek amortyzacyjnych oraz długości okresu amortyzacji, ale wymaga, (...)
str. 33
3.
Amortyzacja metodą liniową i degresywną na przykładach
Przepisy ustawy o rachunkowości nie precyzują jakimi metodami należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych. Wybór metody amortyzacji pozostawiono jednostce. Może to być np. metoda degresywna, (...)
str. 34
4.
Obniżenie stawki amortyzacyjnej i wydłużenie okresu amortyzacji
Amortyzujemy dla celów bilansowych prawo wieczystego użytkowania gruntów. W momencie wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych przyjęliśmy 20-letni okres amortyzowania i stawkę roczną 5%. Czy (...)
str. 37
5.
Różnice w amortyzacji bilansowej i podatkowej a ewidencja księgowa
Jak prowadzić w spółce jawnej ewidencję księgową odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, jeśli dla tego samego środka trwałego inna jest amortyzacja bilansowa i podatkowa? Ze (...)
str. 40
6.
Naliczanie amortyzacji w okresie zawieszenia działalności
Zamierzamy zawiesić działalność i skorzystać z przepisów art. 12 ust. 3b ustawy o rachunkowości. Czy powinniśmy wówczas amortyzować posiadane środki trwałe? Czy o czas zawieszenia (...)
str. 41
7.
Korekta wartości początkowej i odpisów amortyzacyjnych
W październiku 2011 r. przyjęliśmy do używania środek trwały. Na wartość początkową tego środka trwałego składały się także usługi świadczone przez dostawcę sprzętu. Na zwiększenie (...)
str. 42
8.
Ostatni odpis amortyzacyjny przy sprzedaży środka trwałego
Czy sprzedając środek trwały we wrześniu 2012 r. i wyksięgowując go z ewidencji środków trwałych powinniśmy uwzględnić jego amortyzację za wrzesień 2012 r.? Z przepisów (...)
str. 44
V.
NAKŁADY PONOSZONE NA ŚRODEK TRWAŁY W TRAKCIE UŻYWANIA
1.
Różnice pomiędzy remontem a ulepszeniem środka trwałego
Jakie nakłady poniesione na środek trwały można uznać za ulepszenie, a jakie za remont? Ulepszenie Ulepszenie środka trwałego polega na rozbudowie, przebudowie, modernizacji lub rekonstrukcji (...)
str. 44
2.
Montaż instalacji gazowej w samochodzie osobowym
W kwietniu 2012 r. zakupiliśmy samochód osobowy o wartości początkowej: 27.000 zł. Amortyzujemy go od maja bieżącego roku. Za okres amortyzacji przyjęliśmy 5 lat. Planujemy (...)
str. 46
3.
Zakup części zamiennych - remont czy ulepszenie?
Jesteśmy spółką z o.o. W 2009 r. wykupiliśmy z leasingu maszynę i przyjęliśmy na stan środków trwałych. W marcu 2012 r. zakupiliśmy część do maszyny. (...)
str. 47
4.
Ulepszenie zamortyzowanego środka trwałego na przykładzie liczbowym
Nawet jeśli środek trwały został już całkowicie zamortyzowany, to w przypadku gdy następuje jego ulepszenie, należy zwiększyć jego wartość początkową o kwotę wydatków poniesionych na (...)
str. 48
5.
Wpływ zdarzenia losowego na wartość środka trwałego
W sierpniu 2011 r. wskutek pożaru uszkodzona została część magazynowa hali produkcyjnej. Ubezpieczyciel oszacował straty w styczniu 2012 r. i w styczniu wypłacił odszkodowanie, które (...)
str. 49
6.
Nakłady na ulepszenie w obcym środku trwałym
Za zgodą administratora budynku jednostka dokonała ulepszenia w postaci zakupu i montażu klimatyzacji w lokalu wynajmowanym na siedzibę firmy. Jak ująć poniesione nakłady w księgach (...)
str. 50
7.
Koszty związane ze zmianą miejsca użytkowania środka trwałego
W ewidencji środków trwałych naszej firmy figuruje - jako budowla - stalowy komin. Zaistniała konieczność przemieszczenia tego komina z jednej działki gruntowej na inną należącą (...)
str. 51
VI.
ROZCHÓD I LIKWIDACJA ŚRODKÓW TRWAŁYCH
1.
Ogólne zasady ewidencji rozchodu środków trwałych
Jak zaksięgować rozchód środków trwałych? Rozchód środków trwałych wiąże się ze zmniejszeniem ich stanu i wartości w ewidencji księgowej. Przyczyną rozchodu środków trwałych mogą być (...)
str. 53
2.
Udokumentowanie likwidacji środka trwałego
Podjęliśmy decyzję o dokonaniu fizycznej likwidacji (utylizacji) przestarzałego, nieprzydatnego zestawu komputerowego, który wycofaliśmy z używania pod koniec ubiegłego roku. Jak udokumentować likwidację tego środka trwałego? (...)
str. 53
3.
Przychody i koszty związane ze sprzedażą i likwidacją środka trwałego
Jak zaksięgować przychody i koszty związane ze sprzedażą środka trwałego? W związku ze sprzedażą środka trwałego należy wyksięgować z ewidencji bilansowej wartość początkową środka trwałego (...)
str. 56
4.
Przekazanie środka trwałego w formie darowizny
Przekazaliśmy nieodpłatnie szkole podstawowej drukarkę figurującą w ewidencji środków trwałych. Jak zaksięgować taką operację gospodarczą? Przekazanie środka trwałego w formie darowizny wiąże się z koniecznością (...)
str. 59
5.
Zaliczka otrzymana na poczet sprzedaży środka trwałego
Spółka z o.o. w sierpniu 2012 r. otrzymała zaliczkę na poczet sprzedaży samochodu (środek trwały). Fakturę zaliczkową spółka ujęła w rejestrze sprzedaży VAT za sierpień (...)
str. 60
6.
Środek trwały sprzedany przed upływem roku od zakupu
Czy składnik majątku przyjęty przez spółkę do środków trwałych i sprzedany jeszcze w tym samym roku trzeba przekwalifikować i potraktować jak towar, a odpisy amortyzacyjne (...)
str. 61
7.
Sprzedaż środka trwałego sfinansowanego ze środków ZFRON
Nasza spółdzielnia, zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, tworzy zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Planujemy sprzedaż kilku środków (...)
str. 61
8.
Likwidacja środka trwałego sprzedanego na złom
Sprzedaż złomu w świetle przepisów o VAT Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Sprzedaliśmy zlikwidowane środki trwałe całkowicie umorzone jako złom. Nabywcą był też podatnik VAT. Jak (...)
str. 62
9.
Rozliczenie kosztów ubezpieczenia po sprzedaży samochodu
We wrześniu 2011 r. ubezpieczyliśmy samochód służbowy (koszty ubezpieczenia rozliczamy w czasie). W marcu 2012 r. samochód sprzedaliśmy. Jak zaksięgować nierozliczoną część kosztów ubezpieczenia? Dostaliśmy (...)
str. 64
10.
Konsekwencje rezygnacji z zakupu przedmiotu leasingu
Zakwalifikowaliśmy umowę leasingu operacyjnego środków transportu jako leasing finansowy. Aktualnie zbliża się wykup tych środków transportu, jednak zamierzamy wskazać osobę trzecią, na którą finansujący ma (...)
str. 66
11.
Sprzedaż niskocennego składnika majątku wykupionego z leasingu
W ubiegłym roku wykupiliśmy z leasingu wózek widłowy i odnieśliśmy go w koszty zużycia materiałów. Obecnie chcemy sprzedać ten wózek. Jak zaksięgować przychód z tej (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.