Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 19 (331) z dnia 01.10.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Odpis aktualizujący w kosztach podatkowych
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą nieraz borykają się z problemem nieuregulowanych należności. Nie dość, że nie otrzymują one zapłaty za towar lub wykonaną usługę, to należne (...)
str. 4
1.1.
Odpis nie może być dowolny
Zasadniczo odpisy aktualizujące wartość należności podlegają wyłączeniu z kosztów podatkowych, na co wskazuje treść przepisów art. 23 ust. 1 pkt 21 updof i art. 16 (...)
str. 4
1.2.
Przesłanki zaliczenia odpisu do kosztów podatkowych
Aby odpis mógł być ujęty jako koszt podatkowy, nieściągalność wierzytelności musi być uprawdopodobniona. Przepisy obu ustaw o podatku dochodowym wskazują przykładowe sposoby uprawdopodobnienia, że odzyskanie (...)
str. 5
1.3.
Skutki podatkowe rozwiązania odpisu
U podatników, którzy zaliczyli do kosztów podatkowych odpisy aktualizujące wartość należności, zaistnienie zdarzeń skutkujących rozwiązaniem tych odpisów oznacza powstanie przychodu z działalności gospodarczej. Wynika to (...)
str. 7
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Przychody i koszty przedsiębiorcy w świetle projektowanych zmian do ustawy o PIT i CIT
Projekt zmian w ustawach o podatku PIT i CIT przygotowany przez Ministerstwo Finansów ma służyć uszczelnieniu systemu podatków dochodowych oraz ograniczeniu mechanizmów optymalizacji podatkowej w (...)
str. 10
2.
Stosowanie kursu walut w przypadku kompensaty
Jaki kurs zastosować do kompensaty zobowiązań i należności w walucie obcej w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2012 r.? Czy powstałe różnice kursowe będą (...)
str. 12
3.
Rozliczenie straty w związku z utratą środków obrotowych
Kwalifikowanie straty do kosztów podatkowych W toku prowadzonej działalności mogą wystąpić zdarzenia skutkujące utratą środków obrotowych, w tym m.in. towarów, zapasów, materiałów do produkcji czy (...)
str. 13
4.
Zmiana kursu waluty przy kredycie i leasingu finansowym waloryzowanych walutą obcą
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik zaciągnął kredyt waloryzowany w walucie obcej oraz zawarł umowę leasingu finansowego indeksowanego w walucie obcej. Indeksacja kredytu oraz umowy (...)
str. 16
4.1.
Spłata kredytu
Zaciągnięcie i spłata kredytu jest do celów podatku dochodowego operacją neutralną podatkowo. Jednak w przypadku gdy kredyt jest waloryzowany walutą obcą, spłata części kapitałowej takiego (...)
str. 16
4.2.
Koszt umowy leasingu
Wątpliwości podatnika dotyczą również rozliczania umowy leasingu tzw. finansowego waloryzowanej w walucie obcej. Jak zauważył podatnik, spłata poszczególnych rat leasingowych przeliczonych na złote po kursie (...)
str. 17
5.
Kiedy można zaliczyć do kosztów podatkowych niezamortyzowaną wartość zlikwidowanego budynku? - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Jeżeli likwidacja nie w pełni umorzonego środka trwałego jest wynikiem utraty jego przydatności gospodarczej z innych przyczyn niż zmiana rodzaju działalności, to powstała strata może (...)
str. 18
6.
Różnice kursowe od zobowiązań i należności przejętych w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wyrok WSA
Brak uniwersalnej sukcesji podatkowej w przypadku aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie stanowi przeszkody do rozliczenia różnic kursowych od przejętych należności i zobowiązań wyrażonych w walucie (...)
str. 19
III.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Opodatkowanie kontraktu menedżerskiego
Przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym także przychody z tego rodzaju umów zawieranych w (...)
str. 21
2.
Podatek i składka zdrowotna od należności z tytułu podróży członka rady nadzorczej
Przychody osiągane przez członka rady nadzorczej z tytułu pełnienia tej funkcji stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 7 (...)
str. 22
3.
Opodatkowanie umowy przewidującej wynagrodzenie do 200 zł, gdy zleceniobiorca uzyskuje także inne przychody
Przedsiębiorca zawarł umowę zlecenia z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej. Osoba nie jest pracownikiem przedsiębiorcy. Z zawartej umowy wynika, że oprócz wynagrodzenia w wysokości 150 zł (...)
str. 24
4.
Rozliczenie podatkowo-składkowe świadczenia z tytułu zakwaterowania pracowników
Spółka z o.o. pracownikom, których miejsce zamieszkania jest znacznie oddalone od siedziby firmy, finansuje koszty zakwaterowania w wynajętym mieszkaniu lub w hotelu. Jakie warunki muszą (...)
str. 25
5.
Zleceniodawca nie pobiera podatku od wypłaconego zleceniobiorcy zasiłku chorobowego
Zleceniobiorcy nie mają prawa do wynagrodzenia za czas choroby. Osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia należy się od pierwszego dnia choroby zasiłek chorobowy (pod warunkiem, (...)
str. 28
6.
Ustalenie i opodatkowanie przychodu z tytułu udziału w pikniku sportowo-rekreacyjnym - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Udział w pikniku sportowo-rekreacyjnym powoduje u pracownika powstanie przychodu, jeżeli pracownik faktycznie brał w nim udział. Przychód ten po spełnieniu warunków określonych w art. 21 (...)
str. 29
IV.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych zakupionych lub wytworzonych przed założeniem firmy
Do środków trwałych przedsiębiorca ma prawo zaliczyć składniki majątku, które wcześniej wykorzystywał do osobistych celów. W takim przypadku wartość początkową ustala na zasadach ogólnych, czyli (...)
str. 31
1.1.
Cena nabycia lub wycena dokonana przez podatnika
Podstawą do określenia wartości początkowej składników majątkowych nabytych w drodze kupna jest cena nabycia, którą ustala się na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 1 (...)
str. 31
1.2.
Koszt wytworzenia lub wycena przez biegłego
Gdy podatnik wytworzy środek trwały we własnym zakresie (np. wybuduje budynek gospodarczy), wówczas wartością początkową tego składnika majątku będzie koszt wytworzenia (art. 22g ust. 1 (...)
str. 33
2.
Czasowe zaprzestanie produkcji nie pozbawia prawa do amortyzacji
Spółka z o.o. czasowo wstrzymała działalność w zakresie produkcji cementu. Teraz podejmuje działania w celu wznowienia produkcji. Czy w związku z tym może nadal amortyzować (...)
str. 35
3.
Wydłużenie czasu wykorzystywania składnika majątku w firmie
Spółka z o.o. kupiła samochód osobowy. Z uwagi na to, że po kilku miesiącach planowała go sprzedać, wydatki, które poniosła na jego zakup, zaliczyła bezpośrednio (...)
str. 36
V.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Rozliczenie zwrotu podatku od środków transportowych
W lutym 2012 r. ująłem w podatkowej księdze podatek od środków transportowych za cały ten rok. Podatek dotyczył samochodu ciężarowego będącego środkiem trwałym w prowadzonej (...)
str. 38
2.
Przejście z podatkowej księgi na księgi rachunkowe
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 24a ust. 4 wprowadza dla osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz (...)
str. 40
3.
Strata na sprzedaży środka trwałego a ujęcie jego niezamortyzowanej wartości w kosztach podatkowych
Sprzedałem samochód ciężarowy będący środkiem trwałym w prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. W wyniku sprzedaży poniosłem stratę. Czy pomimo straty na sprzedaży tego samochodu mogę (...)
str. 40
4.
Na podstawie jakiego dowodu ująć w księdze zakup paliwa za granicą?
Czy prawidłowe jest ujmowanie w podatkowej księdze paragonów na zakup paliwa za granicą na podstawie sporządzonego zestawienia, w którym przeliczono kwoty z paragonów na złotówki (...)
str. 42
5.
Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku
Wybór danej formy opodatkowania jest wiążący przez cały rok podatkowy. Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku jest jednak konieczna, jeżeli podatnik utraci prawo do wybranej (...)
str. 43
5.1.
Podatek liniowy
W art. 9a ust. 3 updof wskazano okoliczności, w jakich przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, traci prawo do korzystania z niego. I tak, podatnik (...)
str. 43
5.2.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt ewidencjonowany nie może być stosowany, jeżeli zachodzą przesłanki określone w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od (...)
str. 43
5.3.
Karta podatkowa
W przypadku karty podatkowej zmiana formy opodatkowania w trakcie roku następuje po utracie prawa do karty albo po wygaśnięciu tego prawa. Podatnik traci prawo do (...)
str. 44
6.
Udokumentowanie nabycia drewna od rolników indywidualnych - odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską
Ministerstwo Finansów nie zamierza wprowadzić zmian zasad dokumentowania nabycia drewna od rolników indywidualnych. Tak wynika z odpowiedzi przedstawiciela Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 7570. (...)
str. 46
VI.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Czy sprzedaż towarów za pośrednictwem zagranicznego serwera prowadzi do powstania zakładu?
Mam miejsce zamieszkania w Polsce i tu prowadzę działalność gospodarczą. Zajmuję się handlem w Internecie. Swoje towary sprzedaję przede wszystkim niemieckim klientom za pośrednictwem witryny (...)
str. 48
2.
Miejsce opodatkowania dochodów członka zarządu polskiej firmy wykonującego swoje obowiązki za granicą
Członek zarządu otrzymuje wynagrodzenie z tytułu pełnienia tej funkcji oraz z tytułu zatrudnienia na stanowisku dyrektora handlowego. W poniedziałki i wtorki wykonuje obowiązki pracownika, a (...)
str. 49
3.
Czy pobrać podatek od odsetek przekazywanych za granicę w związku z kredytem kupieckim?
Nasi unijni kontrahenci sprzedając nam maszyny i urządzenia przemysłowe, udzielili kredytu kupieckiego. Czy wypłacając im odsetki, powinniśmy potrącać podatek? Nie. Odsetki wypłacane w związku ze (...)
str. 50
VII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Ulga na zakup i naprawę sprzętu (narzędzi, urządzeń technicznych) niezbędnego w rehabilitacji
Ulga rehabilitacyjna polega na odliczeniu od dochodu określonych wydatków poniesionych w roku podatkowym na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Dokonując (...)
str. 52
2.
Zameldowanie nie zawsze chroni przed opodatkowaniem dochodu ze sprzedaży nieruchomości
Sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomości zostały nabyte (wybudowane) na cele prywatne, powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Na (...)
str. 53
VIII.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Problem opodatkowania wynagrodzeń z tytułu świadczenia pomocy prawnej z urzędu ciągle nierozstrzygnięty
Adwokaci czy radcowie prawni to profesjonalni pełnomocnicy, którzy mogą zastępować stronę w postępowaniu sądowym. Na pomoc prawną z urzędu mogą liczyć m.in. osoby gorzej sytuowane, (...)
str. 55
1.1.
Stanowisko resortu finansów
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że "urzędówki" wypłacane przez sądy pełnomocnikom świadczącym pomoc prawną z urzędu stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa (...)
str. 55
1.2.
Stanowisko sądów
Odmienne podejście do omawianego problemu prezentuje NSA. W wyrokach z 22 września 2011 r., sygn. akt II FSK 1532/10 oraz z 29 maja 2012 r., (...)
str. 56
1.3.
Podsumowanie
Mimo iż NSA opowiedział się za uznaniem wynagrodzenia z tytułu zastępstwa procesowego pełnomocnikom ustanowionym z urzędu za przychody z działalności gospodarczej, organy podatkowe nie zmieniły (...)
str. 57
2.
Koszty związane z pożyczką zaciągniętą na zakup certyfikatów inwestycyjnych - pytania i odpowiedzi
Osoby fizyczne mogą lokować środki pieniężne w fundusze inwestycyjne. Inwestycja taka może polegać na nabyciu certyfikatów inwestycyjnych. Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy z (...)
str. 57
3.
Rozdzielność majątkowa, jako negatywna przesłanka wspólnego rozliczenia się małżonków
Jednym z warunków pozwalającym małżonkom złożyć w zeznaniu wniosek o wspólne opodatkowanie uzyskanych przez nich dochodów, jest istnienie między nimi przez cały rok wspólności majątkowej (...)
str. 59
IX.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Udokumentowanie przebiegu pojazdu przez przedsiębiorcę i pracownika
Na potrzeby podróży służbowych odbywanych w prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej ja oraz mój pracownik wykorzystujemy swoje prywatne samochody osobowe. Czy abym mógł zaliczać do kosztów (...)
str. 61
2.
Data powstania przychodu przy usługach rozliczanych w okresach rozliczeniowych
Jestem podatnikiem PIT. Zawarłem z kontrahentem umowę na świadczenie usług. Zgodnie z treścią umowy, świadczenie tych usług rozpocznie się od 1 października 2012 r. i będą one rozliczane co (...)
str. 62
3.
Odpis aktualizujący wartość materiałów, które utraciły wartość użytkową
Podatnik posiada materiały, które utraciły wartość użytkową. Z tego względu utworzył odpis aktualizujący wartość tych materiałów. Czy dokonanie i późniejsze rozwiązanie tego odpisu znajdzie odzwierciedlenie w rachunku podatkowym? (...)
str. 62
4.
Zatrudnienie przez przedsiębiorcę własnego dziecka a koszty uzyskania przychodu
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, którą rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Chciałbym zatrudnić w firmie na umowę zlecenia córkę (studentkę). Czy wydatki na jej wynagrodzenie (...)
str. 63
5.
Zaliczka na podatek od wynagrodzenia członka zarządu nie jest ustalana według skali podatkowej
Na podstawie powołania spółka z o.o. zatrudnia członków zarządu. Czy zaliczkę na podatek dochodowy od wypłacanego im wynagrodzenia należy obliczać stosując skalę podatkową? Nie. Płatnik od (...)
str. 64
6.
Wpłata środków na wyodrębniony rachunek ZFŚS jest kosztem podatkowym w dacie jej dokonania
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą, na potrzeby której tworzę ZFŚS. Ze względu na brak środków finansowych nie wpłaciłem do 30 września 2012 r. na wyodrębniony rachunek funduszu (...)
str. 65
7.
Ujęcie w kosztach podatkowych rat umowy leasingu samochodu osobowego o wartości powyżej 20.000 euro
Prowadzę działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowane są według skali podatkowej. Na potrzeby tej działalności wziąłem w leasing operacyjny samochód osobowy o wartości powyżej 20.000 euro. Czy raty wynikające (...)
str. 65
8.
Zmiana pracodawcy w trakcie miesiąca a wysokość miesięcznych kosztów uzyskania przychodów
Pracownik do połowy miesiąca był zatrudniony w innym zakładzie pracy. Po rozwiązaniu umowy o pracę, w tym samym miesiącu został zatrudniony w naszej firmie. Czy powinniśmy mu zastosować koszty (...)
str. 66
9.
Kogo wiąże limit ustalony dla przychodów z wykonywania usług na rzecz odbiorców innych niż ludność?
Podatnik świadczy usługi w zakresie montażu, naprawy i konserwacji domofonów na rzecz ludności oraz innych odbiorców. Podatek opłaca w formie karty podatkowej. We wrześniu przychody podatnika z tytułu usług (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.