Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 19 (325) z dnia 01.10.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Od 1 października br. pracodawca otrzyma dofinansowanie z PFRON jeśli w terminie poniesie koszty płacy
Od 1 października 2012 r. kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć 90% faktycznie i terminowo poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe świadczenia rzeczowego otrzymanego przez pracownika
1) Pracodawca ze środków obrotowych sfinansował pracownikowi zagraniczną wycieczkę. Wartość tego świadczenia jest dość wysoka (3.000 zł) w stosunku do zarobków pracownika, które kształtują się (...)
str. 6
2.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy od wypłat dla pracownika przebywającego na urlopie ojcowskim
Pracownik od 3 do 16 września 2012 r. przebywał na urlopie ojcowskim udzielonym na obecnie 5-miesięczne dziecko, a od 24 do 28 września br. chorował (...)
str. 7
3.
Wymierzenie składek ZUS za okres wstecz a przedawnienie ich dochodzenia
1) Zawarliśmy ze zleceniobiorcą umowę na okres od 27 października do 14 grudnia 2006 r., w której wynagrodzenie określiliśmy kwotowo i wypłaciliśmy po zakończeniu umowy. (...)
str. 10
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Od 1 stycznia 2013 r. zmiany w zgłaszaniu członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
Proszę o przedstawienie zasad zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny pracownika. Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają członkowie rodziny osoby ubezpieczonej (np. pracownika), jeżeli nie mają własnego tytułu (...)
str. 12
2.
Umowa zlecenia z pracownikiem przebywającym na urlopie bezpłatnym a obowiązek ubezpieczeń w ZUS
Na okres od 1 października do 30 listopada 2012 r. udzieliliśmy pracownikowi na jego wniosek urlopu bezpłatnego. Chcielibyśmy w tym czasie zawrzeć z nim umowę (...)
str. 15
3.
Zmiana tytułu ubezpieczeń dla zleceniobiorcy będącego przedsiębiorcą po nabyciu prawa do emerytury
Od 1 sierpnia do 31 października 2012 r. zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia osobę, która jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Osoba (...)
str. 17
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Nabywanie prawa do świadczeń
1.
Prawo do wynagrodzenia i zasiłku po przerwaniu urlopu wychowawczego
Pracownica złożyła wniosek o rezygnację z części urlopu wychowawczego na 30 dni przed terminem wskazanym jako zamierzony powrót do pracy. Przed urlopem wychowawczym przebywała przez (...)
str. 18
2.
Rodzaj zawartej umowy o pracę a prawo do wynagrodzenia chorobowego
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny zachorował po kilku dniach trwania umowy. Czy biorąc pod uwagę rodzaj zawartej umowy, możemy (...)
str. 19
3.
Wynagrodzenie chorobowe dla pracownika pobierającego rentę z tytułu niezdolności do pracy
1) Zatrudniliśmy pracownika pobierającego od kilku lat rentę z tytułu niezdolności do pracy, który po kilku dniach pracy zachorował. Czy ma prawo do wynagrodzenia chorobowego (...)
str. 20
4.
Zasiłek macierzyński dla pracownicy zatrudnionej na zastępstwo
1) Umowa o pracę na zastępstwo zawarta z pracownicą zostanie rozwiązana z końcem października 2012 r. Pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy (...)
str. 21
IV.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wliczanie do podstawy zasiłków premii kwartalnej zmniejszanej procentowo za czas choroby
Pracodawca wypłaca pracownikom premie kwartalne. Zgodnie z regulaminem premiowania premia przysługuje w wysokości 100%, jeśli absencja spowodowana chorobą, opieką lub macierzyństwem (także urlopem bezpłatnym i (...)
str. 23
2.
Uzupełnianie wynagrodzenia godzinowego wliczanego do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
1) W jaki sposób uzupełnić uzyskane przez pracownika za dany miesiąc wynagrodzenie określone w stawce godzinowej, jeśli w tym miesiącu pracownik chorował i przebywał na (...)
str. 25
3.
Czy wartość świadczeń rzeczowych podwyższy kwotę zasiłku?
W sierpniu 2012 r. pracownicy otrzymali upominki z okazji rocznicy firmy. Ich wartość została oskładkowana. Czy podlega ona uwzględnieniu w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i (...)
str. 26
4.
Ustalenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego zleceniobiorcy
Zleceniobiorca, któremu odpłatność za wykonywanie umowy została ustalona kwotowo, stał się niezdolny do pracy w pierwszym miesiącu wykonywania umowy. Czy nabył prawo do zasiłku chorobowego, (...)
str. 27
V.
Emerytury i renty
1.
Prowadzenie działalności gospodarczej a prawo do emerytury pomostowej
Do 1995 r. wykonywałem pracę w szczególnych warunkach jako rybak. Firma została zlikwidowana, a ja podjąłem działalność gospodarczą. Czy po ukończeniu 55 lat nabędę uprawnienia (...)
str. 28
2.
Prawo do wcześniejszej emerytury dla kobiety legitymującej się długim stażem pracy
W październiku 2012 r. ukończę 59 lat i udowodnię 36 lat stażu, w tym 15 lat pracy na podstawie umowy o pracę. Czy będę mogła (...)
str. 30
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Umowy na czas określony przekraczający 24-miesięczny limit nie przekształcają się w umowy bezterminowe
Ważne: Umowa o pracę na czas określony zawarta przed dniem 22 sierpnia 2009 r., tj. przed wejściem w życie ustawy z dnia 1 lipca 2009 (...)
str. 31
2.
Cofnięcie oświadczenia woli o wypowiedzeniu
Pracodawca wypowiedział umowę o pracę pracownikowi chronionemu na podstawie przepisów szczególnych. O tym, że pracownik podlega ochronie dowiedział się z pozwu. W tej sytuacji pracodawca (...)
str. 32
3.
Kiedy pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika?
W ubiegłym roku w firmie liczącej mniej niż 20 osób kilku pracownikom wypowiedziano umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy. Obecnie pracodawca, którego kondycja finansowa (...)
str. 33
4.
Podstawa zatrudnienia członka zarządu w spółdzielni
Na jakiej podstawie prawnej może pełnić swoją funkcję członek zarządu w spółdzielni? Czy tworząc w gminnej spółdzielni odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych można ująć (...)
str. 34
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Sposób dokonywania rejestracji czasu pracy i osoby za nią odpowiedzialne
Prowadzimy ewidencję czasu pracy w programie kadrowo-płacowym. Kto w firmie powinien prowadzić tę ewidencję? Czy konieczne jest niezależne odnotowywanie w liście obecności liczby godzin przepracowanych? (...)
str. 36
2.
Umowny limit godzin pracownika niepełnoetatowego
Pracodawca otrzymał polecenie pokontrolne dotyczące uzupełnienia umów o pracę pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze o limit godzin, którego przekroczenie uprawnia do dodatków jak za godziny (...)
str. 37
3.
Wyznaczenie dni wolnych od pracy w innym dniu niż sobota
Od nowego roku zamierzamy uruchomić dwie nowe placówki gastronomiczne, czynne od wtorku do niedzieli. Czy możemy wprowadzić dla zatrudnionych w nich pracowników wolne od pracy (...)
str. 38
4.
Praca nadliczbowa w dniu odwołania czasu letniego
Czy odwołanie czasu letniego spowoduje wystąpienie pracy nadliczbowej na zmianie nocnej w tym dniu? Pracownicy, których organizacja czasu pracy w dniu odwołania czasu letniego przewiduje (...)
str. 39
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc a wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej. Ponadto ma wypłacaną premię od sprzedaży, co następuje po zakończeniu projektu trwającego od kilku miesięcy do roku i (...)
str. 40
2.
Wynagrodzenie przestojowe w razie niewypracowania wymiaru czasu pracy w związku z wadliwym harmonogramem
Po zakończeniu okresu rozliczeniowego ustalono, że pracownik wynagradzany prowizyjnie, zatrudniony w systemie równoważnym, nie wypracował normatywnego wymiaru czasu pracy. Nastąpiło to wskutek wadliwego harmonogramu, który (...)
str. 42
3.
Diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej
Pracownik przebywał w kilkudniowej zagranicznej podróży służbowej. Jak ustalić diety, jeżeli tylko w niektórych dniach zapewniono mu posiłki? Prawo do diet należy rozpatrzyć w oparciu (...)
str. 43
4.
Brak uprawnień do dodatku wyrównawczego dla pracownika w wieku przedemerytalnym
Od 1 października 2012 r. zostanie wprowadzony w firmie nowy, mniej korzystny dla pracowników regulamin wynagradzania. Czy pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwał dodatek wyrównawczy? (...)
str. 45
5.
Prawo do dodatku stażowego dla nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach
Od 1 września br. zatrudniamy w szkole nauczyciela w niepełnym wymiarze zajęć. Jesteśmy dla niego drugim pracodawcą bowiem również w innej szkole jest on zatrudniony (...)
str. 46
6.
Potrącenia z wynagrodzenia i odprawy
Z powodu likwidacji zakładu rozwiązujemy umowy o pracę z kolejnymi grupami pracowników. Wynagrodzenie niektórych jest zajęte przez komornika. Jak dokonywać potrąceń w przypadku wypłaty odprawy (...)
str. 48
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Umocowanie do podpisania świadectwa pracy w imieniu pracodawcy
Czy pracownik może domagać się okazania pełnomocnictwa do podpisania świadectwa pracy w trybie sprostowania tego dokumentu? Nie. Istotą świadectwa pracy jest jego treść, a nie (...)
str. 49
1.1.
Prostowanie treści świadectwa
Świadectwo pracy jest oświadczeniem wiedzy pracodawcy, w którym zgodnie z art. 97 § 2 K.p. należy podać m.in. informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, (...)
str. 49
1.2.
Pełnomocnictwo do podpisania świadectwa pracy
Pracodawca może umocować do podpisania świadectwa pracy zarówno pracownika, jak i osobę spoza zakładu pracy. W pierwszym przypadku upoważnienie do działania w imieniu pracodawcy powinno (...)
str. 50
1.3.
Ochrona danych osobowych pełnomocnika
Pełnomocnictwo do działania w imieniu pracodawcy, udzielone osobie spoza zakładu (np. właścicielowi firmy zewnętrznej, prowadzącej na zlecenie pracodawcy sprawy kadrowe), musi zawierać przynajmniej imię i (...)
str. 50
2.
Korzystanie z ZFŚS przez byłych pracowników będących emerytami i rencistami
Czy pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych może zrezygnować z objęcia świadczeniami przewidzianymi w tym funduszu emerytów i rencistów oraz zrezygnować z dokonywania odpisu na (...)
str. 52
3.
Dni wolne na rehabilitację niepełnosprawnego
Czy pracownik niepełnosprawny ma prawo do 21 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego? Jeżeli tak, to czy służy on tylko konkretnym celom (np. rehabilitacji), a w razie (...)
str. 53
4.
Kolejne orzeczenie o niepełnosprawności a wliczenie pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych
Pracownik posiada wydane bezterminowo orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności (bez schorzeń szczególnych). W dniu 17 wrzeœnia 2012 r. dostarczył nowe orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (...)
str. 54
5.
Sprostowanie informacji o warunkach zatrudnienia
Zatrudniliśmy pracownika na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W informacji o warunkach zatrudnienia błędnie podaliśmy obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Czy należy wypowiedzieć (...)
str. 55
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Wykonywanie badań profilaktycznych poza jednostką medycyny pracy, z którą pracodawca zawarł umowę
Czy pracodawca może honorować badania lekarskie pracowników przeprowadzone przez jednostkę medycyny pracy, z którą nie zawarł pisemnej umowy? Jakie konsekwencje może ponieść pracodawca w razie (...)
str. 56
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Wygaśnięcie lub rozwiązanie umowy o pracę
Wygaśnięcie umowy o pracę następuje z mocy prawa, w wyniku określonych w przepisach okoliczności i nie wymaga podejmowania jakichkolwiek czynności przez strony stosunku pracy. Wygaśnięcie (...)
str. 58
2.
Wydanie świadectwa pracy
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy po stronie pracodawcy powstaje obowiązek wydania świadectwa pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego (...)
str. 60
3.
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy
W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 (...)
str. 60
4.
Odprawy i odszkodowania
W niektórych okolicznościach rozwiązanie stosunku pracy wiąże się z koniecznością wypłacenia odchodzącemu pracownikowi związanego z tym świadczenia pieniężnego, zwykle o charakterze rekompensacyjnym. Odprawa w związku (...)
str. 61
5.
Data wypłaty świadczeń
Przepisy prawa nie ustalają wprost daty wypłaty odpraw oraz odszkodowań. Przyjmuje się, iż tym dniem jest dzień nabycia do nich prawa, czyli dzień, w którym (...)
str. 63
6.
Powiadomienie organu egzekucyjnego
W przypadku gdy wynagrodzenie pracownika, z którym ustaje stosunek pracy jest zajęte, stosowną informację w tej sprawie zamieszcza się w ust. 5 świadectwa pracy. To (...)
str. 64
7.
Wyrejestrowanie z ubezpieczeń w ZUS
Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń w ZUS, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Zgłoszenie wyrejestrowania ubezpieczonego płatnik składek jest zobowiązany złożyć (...)
str. 64
8.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wypłat dokonanych zwalnianemu pracownikowi
Odprawy i odszkodowania Z podstawy wymiaru składek ZUS wyłączone są odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym (...)
str. 64
9.
Przekazanie wypłaty zasiłków do ZUS
Pracodawca rozwiązujący z pracownikiem stosunek pracy wypłaca wynagrodzenie chorobowe i zasiłki przysługujące tylko do dnia rozwiązania umowy. Dalszej wypłaty świadczenia dokonuje ZUS, także w przypadkach, (...)
str. 66
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 1 września br. zmiany w rozporządzeniu dotyczącym przygotowania zawodowego młodocianych
Z dniem 1 września br. weszła w życie ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (...)
str. 67
2.
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 r.
Od 1 stycznia 2013 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 1.600 zł i będzie wyższe w stosunku do wynagrodzenia obowiązującego w 2012 r. o 100 (...)
str. 67
3.
Świadczenie rehabilitacyjne rozpoczynające się w IV kwartale br. nie podlega waloryzacji
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego nie podlega waloryzacji w IV kwartale 2012 r., ponieważ wskaźnik waloryzacji obliczony jako stosunek przeciętnego miesięcznego (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.