Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 r., godz. 9:10 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.061 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Porady ekspertów na temat rozliczania kosztów podatkowych
Dodatek nr 14
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 18
z dnia 20.09.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KOSZTY ZALICZANE DO KOSZTÓW PODATKOWYCH
1.
Naprawa uszkodzonego składnika majątku
Podczas transportu koparki, z winy przewoźnika, koparka uległa uszkodzeniu. Spółka z o.o. zakupiła uszkodzone części, a o zwrot kosztów zwróciła się do przewoźnika. Czy koszty (...)
str. 3
2.
Część odsetkowa raty kapitałowej a wartość leasingowanego samochodu
Czy przy leasingu kapitałowym samochodu osobowego o wartości przekraczającej 20.000 euro część odsetkową raty w całości można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Tak. Część odsetkowa (...)
str. 4
3.
Opłaty za zerwanie umowy leasingu
Stosownie do postanowień umowy leasingu podatnik (osoba fizyczna) został obciążony opłatą za rozwiązanie umowy leasingu przed upływem terminu, na jaki została zawarta. Czy koszt z (...)
str. 5
4.
Artykuły spożywcze kupione w celu wykonania usługi
Spółka z o.o. wynajmuje pomieszczenia wraz z wyposażeniem. Za wynajem pomieszczeń pobiera czynsz. W cenie usług za dany okres wkalkulowana jest wartość materiałów biurowych, higienicznych (...)
str. 6
5.
Podatek VAT zawarty w cenie usługi o charakterze reprezentacyjnym
Organizując w restauracjach spotkania biznesowe z kontrahentami, podatnik ponosi koszty usług gastronomicznych. Wydatków tych, z uwagi na ich reprezentacyjny charakter, nie uwzględnia w kosztach podatkowych. (...)
str. 7
6.
Czynsz za najem lokalu zapłacony przed rozpoczęciem działalności
Podatnik po uzyskaniu decyzji o powołaniu na notariusza rozpoczął w trakcie roku prowadzenie działalności notarialnej w lokalu wyznaczonym mu na siedzibę kancelarii. Lokal ten został (...)
str. 8
7.
Wynajem mieszkania w miejscowości będącej siedzibą kontrahenta
Podatnik (osoba fizyczna) prowadzi firmę w miejscowości swojego zamieszkania. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik współpracuje z firmą mającą siedzibę w innej miejscowości. Wykonywanie zleceń (...)
str. 8
8.
Koszt pobytu za granicą związany z promocją firmy
Podatnik PIT prowadzi działalność gospodarczą. W celu zwiększenia sprzedaży produktów za granicą wziął udział w targach branżowych. Po zakończeniu imprezy przedłużył pobyt za granicą. W (...)
str. 9
9.
Koszt udokumentowany fakturą VAT marża
Otrzymaliśmy fakturę VAT marża za telefon komórkowy. Czy kwota wykazana na fakturze powinna być w całości zaliczona do kosztów uzyskania przychodów? Tak. Wymieniona na fakturze (...)
str. 10
10.
Koszty przegranego sporu sądowego
Po ustaniu zatrudnienia wypłacaliśmy byłemu pracownikowi odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji. Po kilku miesiącach zaprzestaliśmy wypłaty odszkodowania, ponieważ pracownik - według nas - (...)
str. 10
11.
Renta wypłacana w związku z wypadkiem przy pracy
Firma co miesiąc wypłaca pracownikowi rentę uzupełniającą z tytułu wypadku przy pracy. Czy wydatek ten jest kosztem uzyskania przychodów? Przy tego rodzaju wydatkach o ich (...)
str. 11
12.
Dofinansowanie kosztów szkolenia pracownika
Pracodawca kieruje pracownika na szkolenie, które w części będzie dofinansowane ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jednocześnie pracodawca będzie zobowiązany do poniesienia (...)
str. 12
13.
Usługi świadczone przez wspólnika na rzecz spółki z o.o.
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczy usługi doradztwa technicznego na rzecz tej spółki? Czy wynagrodzenie wypłacane na podstawie wystawionych spółce (...)
str. 13
14.
Koszty ponoszone na rzecz członków zarządu spółki
W skład zarządu sp. z o.o. wchodzą osoby pochodzące z zagranicy, które nie są pracownikami spółki. Za pełnienie swoich funkcji nie pobierają wynagrodzenia, ale spółka (...)
str. 14
15.
Ubezpieczenie od odpowiedzialności z tytułu zarządzania spółką
Spółka z o.o. zawarła umowę ubezpieczenia odpowiedzialności z tytułu zarządzania spółką. Składka ubezpieczeniowa, uiszczona w całości przez spółkę, dzieli się w następujących proporcjach: w 20% (...)
str. 15
16.
Wpłata za niezrealizowane zamówienie
Spółka z o.o. dokonała wpłaty za towar zamówiony przez Internet. Zamówienie nie zostało zrealizowane, gdyż okazało się, że firma, na rzecz której dokonano wpłaty nie (...)
str. 17
17.
Opłata za kredyt kupiecki
Spółka z o.o. otrzymuje faktury za paliwo. W fakturach tych zawarta jest również opłata za kredyt kupiecki. Czy opłata ta jest kosztem w firmie? Opłata (...)
str. 17
18.
Podatek od nieruchomości od zakładowych obiektów socjalnych
Firma nabyła domki letniskowe nad jeziorem. Z domków tych korzystają jej pracownicy. Czy podatek od nieruchomości płacony od tych budynków jest kosztem uzyskania przychodów? Zaznaczam, (...)
str. 18
19.
Zakup książek o tematyce biznesowej
Czy wydatek na zakup książek o tematyce biznesowej można uznać za koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej? Wydatek z tytułu zakupu literatury fachowej można uwzględnić (...)
str. 19
20.
Zakup odzieży służbowej
Pracownicy zatrudnieni w naszym hotelu (recepcjoniści, kelnerki, pokojowe) mają obowiązek noszenia ubrań służbowych. Ubrania kupuje nasza firma. Są one jednakowe dla poszczególnych grup pracowników. Określony (...)
str. 19
II.
KOSZTY NIEUWAŻANE ZA KOSZTY PODATKOWE
1.
Wydatki służące budowaniu wizerunku firmy
W celu zacieśnienia współpracy z kontrahentami podatnik zamierza wydawać im bilety na imprezy kulturalne. Bilety będą kupowane bezpośrednio w instytucjach kultury i nie będą opatrzone (...)
str. 20
2.
Koszty związane z wizytą kontrahenta
Chcemy opłacić wizytę kontrahenta zagranicznego (przelot, hotel), którego zaprosiliśmy w celu negocjacji warunków umowy. Czy takie wydatki możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Fundowanie kontrahentowi (...)
str. 21
3.
Kary umowne i odszkodowania za nienależyte wykonanie usługi
Nasza firma świadczy usługi transportowe. Czy możemy zaliczać do kosztów podatkowych kary umowne, które wypłacamy kontrahentom z tytułu uszkodzenia towaru w transporcie? Kara umowna z (...)
str. 21
4.
Regres ubezpieczeniowy
Spółka z o.o. wynajęła od dostawcy maszynę, którą następnie wypożyczyła swojemu kontrahentowi. Maszynę ukradziono z placu budowy. Właściciel maszyny (wynajmujący) otrzymał odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej, (...)
str. 22
5.
Odpis aktualizujący należność z tytułu kary umownej
Spółka z o.o. wystawiła notę obciążeniową z tytułu kary pieniężnej za przekroczenie umownych terminów wykonania i dostarczenia na budowę materiałów budowlanych. Kilka dni później ogłoszono (...)
str. 23
6.
Różnice kursowe, gdy wydatek nie stanowi kosztu podatkowego
Jeżeli poniesiony wydatek nie jest kosztem uzyskania przychodów w działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika (osobę fizyczną), to czy różnice kursowe powstałe z tytułu poniesienia tego (...)
str. 24
7.
Koszty uczestnictwa członków rady nadzorczej w szkoleniach
Spółka akcyjna ponosi koszty związane z uczestnictwem członków rady w szkoleniach z zakresu funkcjonowania rad nadzorczych. Czy kosztami tych szkoleń spółka może obciążyć koszty podatkowe? (...)
str. 24
8.
Odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy
Czy odszkodowanie wypłacone pracownikowi za rozwiązanie umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa jest kosztem uzyskania przychodów? Analizowałam przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób (...)
str. 25
9.
Diety za czas wyjazdu przedsiębiorcy na uczelnię
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. W celu podniesienia swoich kwalifikacji podjął studia na kierunku zgodnym z rodzajem wykonywanej działalności. Zajęcia odbywają się w systemie weekendowym. Czy (...)
str. 26
10.
Składka zdrowotna zapłacona za osobę współpracującą
W prowadzeniu działalności gospodarczej pomaga mi żona, która również prowadzi swoją działalność gospodarczą. Za żonę, jako osobę współpracującą, opłacam do ZUS składkę na ubezpieczenie zdrowotne. (...)
str. 26
11.
Niezwrócona zaliczka
Organizator odwołał imprezę artystyczną, w trakcie której miała być przedstawiona reklama firmy podatnika. Na poczet tej usługi podatnik wpłacił zaliczkę, której organizator imprezy nie zwrócił. (...)
str. 27
12.
Odsetki od zapłaconej po terminie zaliczki na podatek
Jestem podatnikiem PIT. Uzyskuję przychody z działalności gospodarczej. Zaliczkę na podatek dochodowy zapłaciłem po terminie, ponieważ w ustawowym terminie jej płatności przebywałem w szpitalu. Czy (...)
str. 28
13.
Mandaty za nieprzestrzeganie przepisów o ruchu drogowym i koszty ich egzekucji
Podatnik poniósł koszty zajęcia komorniczego za niezapłacone mandaty za nieprzestrzeganie przepisów o ruchu drogowym przez pracownika kierującego firmowym autem. Obejmują one kwotę mandatów, kosztów manipulacyjnych (...)
str. 29
14.
Podatek od czynności cywilnoprawnych związany z wniesieniem dopłat
Wspólnicy spółki z o.o., zgodnie z podjętą uchwałą, wnieśli do spółki dopłaty. W związku z tą czynnością spółka zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy zapłacony (...)
str. 29
15.
Opłata za nieopłacone parkowanie
Otrzymaliśmy z urzędu miasta upomnienie, na którym wyszczególniono opłatę za nieopłacony postój i koszty upomnienia. Czy są to koszty podatkowe? Zarówno dodatkowa opłata parkingowa podlegająca (...)
str. 30
16.
Wydatki na nabycie udziałów umorzonych bez wynagrodzenia
Spółka z o.o. X jest większościowym udziałowcem innej spółki z o.o. Spółka X objęła udziały w zamian za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Ich wartość odpowiada wartości (...)
str. 31
III.
POTRĄCALNOŚĆ KOSZTÓW
1.
Wynagrodzenia, premie i składki ZUS
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Wynagrodzenie zasadnicze za dany miesiąc wypłacam pracownikom ostatniego dnia roboczego tego miesiąca, np. za lipiec - w lipcu. Premię natomiast przyznaję (...)
str. 32
2.
Wynagrodzenia za pełnienie funkcji w zarządzie spółki
W skład zarządu spółki z o.o. wchodzą dwie osoby, które są jednocześnie wspólnikami tej spółki. Uchwałą zgromadzenia wspólników, członkom zarządu przyznano wynagrodzenie miesięczne za pełnienie (...)
str. 33
3.
Nagroda roczna
Spółka wypłaciła w marcu 2012 r. nagrodę roczną. Z zapisów zakładowego układu zbiorowego pracy wynika, że nagroda roczna powinna być wypłacona w terminie do 31 (...)
str. 34
4.
Nieodliczony VAT od wartości ubezpieczenia samochodu
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Oprócz opłat leasingowych, leasingodawca obciążył nas wartością ubezpieczenia, wystawiając fakturę (...)
str. 35
5.
Faktura dotycząca leasingu operacyjnego
Spółka z o.o. otrzymała fakturę dotyczącą miesięcznej raty leasingowej (leasing operacyjny), wystawioną z datą sierpniową, ale z wyznaczonymi na wrzesień datami sprzedaży i płatności. Faktura (...)
str. 36
6.
Koszty opracowania wniosku o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych
Spółka (podatnik CIT) przygotowuje się do realizacji inwestycji, w związku z którą może starać się o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Spójności. Opracowanie wniosku o (...)
str. 36
7.
Odszkodowanie za nieterminowe wykonanie usługi
Podatnik CIT otrzymał z końcem grudnia 2011 r. notę obciążeniową, w której widniała kwota kary umownej (odszkodowania) za nieterminowe wykonanie usługi transportowej świadczonej również w (...)
str. 37
8.
Wierzytelności nieściągalne
Spółka z o.o. w 2012 r. otrzymała od komornika postanowienie o nieściągalności wierzytelności. Wcześniej nie utworzono odpisu aktualizującego, pomimo iż istniały ku temu przesłanki. Wartość (...)
str. 38
9.
Reklama zamieszczona w miesięczniku
W sierpniu 2012 r. spółka z o.o. otrzymała fakturę za reklamę w czasopiśmie nr 9/2012 wydawanym co miesiąc. Miesięcznik był w sprzedaży w sierpniu 2012 (...)
str. 39
10.
Faktura za energię elektryczną
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. Kiedy ująć w księdze fakturę za energię elektryczną, wystawioną w lipcu 2012 r., z której wynika, że (...)
str. 40
11.
Remont środka trwałego użytkowanego sezonowo
Spółka z o.o. posiada pensjonat nad morzem, który jest użytkowany tylko w sezonie letnim. Poza sezonem spółka ponosi jednak pewne stałe koszty, np. zużycia energii (...)
str. 41
12.
Podatek od nieruchomości
Podatnik prowadzi księgi rachunkowe. Podatek od nieruchomości za 2012 r. zarachował do kosztów jednorazowo. Czy również do celów podatkowych możliwe jest jednorazowe potrącenie kosztu z (...)
str. 41
13.
Koszty podlegające refakturowaniu
Jesteśmy spółką budowlaną. W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkich naszych budów, w przypadku niektórych z nich całość realizacji budowy oddajemy (...)
str. 42
14.
Koszty pośrednie po zmianie ewidencji księgowej
Prowadzę księgi rachunkowe. Od przyszłego roku podatkowego zamierzam przejść na podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadzoną metodą uproszczoną. Polisy ubezpieczeniowe dotyczące firmowych nieruchomości wystawione w (...)
str. 43
15.
Koszty usług prawnych i księgowych
Spółka niebędąca osobą prawną korzysta z usług prawnych i księgowych świadczonych przez firmy zewnętrzne. Faktura za usługi prawne wykonane w danym miesiącu jest wystawiana w (...)
str. 44
IV.
DOKUMENTOWANIE KOSZTÓW
1.
E-faktura jako podstawa zapisu w ewidencji księgowej
Jakie warunki muszą być spełnione, aby możliwe było uznanie e-faktury za dowód księgowy będący podstawą ujęcia kosztu w księgach podatkowych? Faktury wystawione w formie elektronicznej (...)
str. 45
2.
Uznanie wyciągu bankowego drukowanego z systemu bankowości internetowej za dowód księgowy
Podatnik (spółka z o.o.) dotychczas dokumentował koszty związane z operacjami bankowymi (np. opłaty za prowadzenie rachunku, prowizje za przelewy, odsetki od kredytów) wyciągami bankowymi odbieranymi (...)
str. 46
3.
Wydatek poniesiony, lecz nieudokumentowany
Podatnik CIT zapłacił przelewem za faktury. Niestety faktur tych już nie otrzyma. Należy zaznaczyć, że nie ma szans na duplikaty faktur. Czy należy uznać kwoty (...)
str. 47
4.
Dokumentowanie nieściągalności wierzytelności
Podatnik PIT posiada wierzytelności należne od kontrahenta. Z dokumentacji sporządzonej przez firmę windykacyjną wynika, że odzyskanie tych wierzytelności nie będzie możliwe. Czy na tej podstawie (...)
str. 48
5.
Wykazanie strat w środkach obrotowych
Jak dla celów podatkowych należy dokumentować straty w składnikach majątku obrotowego? Straty w środkach obrotowych i przyczyny ich wystąpienia mogą potwierdzać takie dokumenty jak protokół, (...)
str. 49
6.
Dowód potwierdzający nieodpłatne nabycie towarów na "wystawce"
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na handlu sprzętem AGD nabywanym nieodpłatnie na niemieckich “wystawkach". Nabyte w ten sposób towary handlowe nie są w żaden sposób udokumentowane. (...)
str. 50
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.