Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 8:30 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 18 (330) z dnia 20.09.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Ogólne zasady dokumentowania kosztów
Zasady dokumentowania wydatków zaliczanych w ciężar kosztów uzyskania przychodów określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej (...)
str. 4
1.2.
Faktura nie zawsze wystarczy, by zaliczyć wydatek do kosztów
Nie zawsze faktura (rachunek) jest dowodem wystarczającym, aby dany wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Przekonał się o tym podatnik (spółka z o.o.), któremu organ (...)
str. 5
1.3.
Nie tylko faktura dokumentuje koszty
W pewnych sytuacjach uzyskanie dokumentu potwierdzającego poniesienie wydatku jest bardzo trudne lub niemożliwe. W takich przypadkach poniesione koszty mogą być dokumentowane innymi dowodami. Stosownie do (...)
str. 6
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia wątpliwości podatkowe
1.1.
Przy ustalaniu zaliczki za grudzień (ostatni kwartał) nie trzeba uwzględniać różnicy remanentowej
Z dniem 1 stycznia 2012 r. zmienił się termin wpłaty zaliczki na podatek za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego. W przypadku podatników PIT chodzi tu (...)
str. 8
1.2.
Skutki podatkowe przekazania na cele osobiste składnika majątku niezaliczonego do środków trwałych
Nabyte na potrzeby wykonywanej działalności składniki majątku nie stanowią środków trwałych, jeżeli przewidywany okres ich używania nie jest dłuższy niż rok. W takim przypadku koszty (...)
str. 10
2.
Koszty organizacji zgromadzenia wspólników
Spółki kapitałowe działają przez swoje organy. Wśród tych organów wyróżnia się m.in. zgromadzenie wspólników w spółce z o.o. i walne zgromadzenie wspólników w spółce akcyjnej. (...)
str. 11
3.
Problemy z określeniem momentu potrącalności kosztów na przykładzie kosztów remontu środków trwałych
Wydatki na nabycie, wytworzenie we własnym zakresie lub ulepszenie środków trwałych mogą być ujmowane do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Inaczej jest w przypadku (...)
str. 13
4.
Warunki uznania świadczenia urlopowego za koszt podatkowy
Świadczenie urlopowe to rodzaj dofinansowania do wypoczynku pracownika. Możliwość jego wypłaty przewiduje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń Socjalnych (Dz. (...)
str. 15
5.
Koszty przedterminowego rozwiązania umowy leasingu
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. W ramach tej działalności zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego na korzystanie z samochodu osobowego. Przedmiotem umowy leasingu jest (...)
str. 16
6.
Wynagrodzenia cudzoziemców przebywających nielegalnie w Polsce nie są kosztami uzyskania przychodów
Od 21 lipca 2012 r. obowiązuje ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej (...)
str. 18
7.
Zaliczenie do kosztów podatkowych opłaty za udzielenie gwarancji ubezpieczeniowej
W praktyce gospodarczej podatnicy działający w określonych branżach, np. na rynku usług budowlanych, w celu pozyskania kontraktu muszą przedstawić inwestorom zabezpieczenie należytego wykonania umowy oraz (...)
str. 19
III.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Świadczenia na rzecz członków rady nadzorczej
Członkami rady nadzorczej są m.in. nierezydenci. Osobom tym zwracamy koszty zakwaterowania i dojazdu na posiedzenia rady. Czy z tego tytułu powstanie u tych osób przychód (...)
str. 21
2.
Pobór zaliczki na podatek od świadczeń niepieniężnych - stanowisko Ministra Finansów
Zakład pracy, który dokonując świadczeń niepieniężnych na rzecz pracowników nie ma możliwości pobrania zaliczki na podatek, nie jest zobligowany do opłacenia zaliczki z własnych środków. (...)
str. 22
3.
Komornik sądowy płatnikiem podatku
Do obowiązków płatnika należy obliczanie, pobieranie i wpłacanie podatku we właściwym terminie, a także sporządzanie odpowiednich deklaracji i informacji podatkowych. Jeżeli za zakład pracy wypłaty (...)
str. 23
4.
Kwota zmniejszająca podatek - pytania i odpowiedzi
Płatnik (zakład pracy) obowiązany jest obliczać i pobierać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od niego przychody ze stosunku (...)
str. 25
5.
Tryb wyznaczania i zgłaszania osób odpowiedzialnych za pobór podatku
Spółka cywilna zawarła umowę zlecenia z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. W związku z tym stała się płatnikiem podatku dochodowego. Czy fakt ten powinna zgłosić (...)
str. 28
IV.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Jak ustalić wartość początkową gruntu i budynku, gdy znana jest łączna cena ich zakupu?
Spółka z o.o. kupiła budynek razem z gruntem, na którym budynek ten jest posadowiony. W akcie notarialnym nie wyszczególniono wartości budynku i gruntu. Rzeczoznawca wycenił (...)
str. 29
2.
Amortyzacja środków trwałych otrzymanych w spadku
Po śmierci ojca odziedziczyłem jego przedsiębiorstwo. Amortyzacja niektórych urządzeń zakończyła się w jego firmie kilka lat temu. Mimo to nadal nadają się do używania, a (...)
str. 30
3.
Sprzedaż samochodu osobowego o wartości powyżej 20.000 euro - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[656568] Samochód całkowicie zamortyzowany. Czy w momencie sprzedaży mam prawo wrzucić w KUP odpisy amortyzacyjne niestanowiące kosztu uzyskania przychodu (te, powyżej 20 tys. euro)? Wybrane (...)
str. 31
4.
Składniki majątku trwałego wykorzystywane jedynie na potrzeby statutowe nie podlegają amortyzacji - wyrok NSA
Wydatki poniesione przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową na nabycie składników majątku użytkowanych wyłącznie na potrzeby statutowe nie mogą obciążać kosztów uzyskania przychodów poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne. (...)
str. 32
V.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
W koszcie wytworzenia nie uwzględnia się wartości pracy podatnika
W ramach działalności gospodarczej rozliczanej przy pomocy podatkowej księgi prowadzę pracownię, w której wytwarzam biżuterię. Czy przy wycenie na koniec roku spisu z natury wyrobów (...)
str. 34
2.
Czy wykazać w podatkowej księdze posezonową obniżkę cen?
Prowadzę sklep z odzieżą damską. Po zakończeniu sezonu letniego zamierzam dokonać obniżki cen niektórych towarów. Czy fakt ten powinienem wykazać w podatkowej księdze? Jak udokumentować (...)
str. 36
3.
Czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oblicza się narastająco?
Niedawno rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej, z której przychody opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy ryczałt powinienem wyliczać od przychodów narastająco, czy za każdy miesiąc (...)
str. 37
4.
Zaliczki otrzymanej przed wykonaniem usługi nie wykazuje się w księdze
W sierpniu 2012 r. otrzymałem zaliczkę na poczet usługi, którą wykonam we wrześniu 2012 r. Na otrzymaną kwotę zaliczki wystawiłem fakturę VAT. Czy zaliczkę tę (...)
str. 40
VI.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Nowa konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania z Kanadą
W dniu 14 maja 2012 r. została podpisana nowa konwencja między Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania (...)
str. 41
2.
Podatek od należności licencyjnych przekazywanych za granicę
Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Do celów tej działalności wykorzystuję cysterny do transportu drogowego chemii płynnej wynajęte od kontrahenta belgijskiego. Kontrahent ma siedzibę w (...)
str. 42
3.
Kurs waluty stosowany do przeliczania przychodu nierezydenta
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie reguluje wprost sposobu przeliczania przychodów nierezydenta. W tej sytuacji trzeba zastosować zasady ogólne i przychody przeliczyć na (...)
str. 44
VII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Nieopodatkowane świadczenia przysługujące rodzicom uczących się dzieci
Na podstawie odrębnych ustaw, rodzice mogą otrzymywać różnego rodzaju świadczenia na dzieci w wieku szkolnym. Zasadniczo wartość pieniężna takich świadczeń jest przychodem podatkowym w rozumieniu (...)
str. 45
1.1.
Wyprawka szkolna
Do przychodów wolnych od podatku, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 updof, zaliczają się świadczenia pomocy materialnej m.in. dla uczniów, przyznane na podstawie (...)
str. 45
1.2.
Dowóz dzieci do szkoły
Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 40c updof, ze zwolnienia od podatku dochodowego korzystają kwoty otrzymane tytułem zwrot kosztów przejazdu, o których mowa w (...)
str. 46
1.3.
Posiłki w szkole
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 79 updof, wolne od podatku są świadczenia z pomocy społecznej. Na tej podstawie nie jest opodatkowany m.in. przychód (...)
str. 46
2.
Sezonowe dochody ze sprzedaży owoców i grzybów leśnych
Trwa sezon na zbieranie owoców runa leśnego. Rodzinne wyjście do lasu może okazać się więc nie tylko sposobem na spędzenie wspólnie wolnego czasu, ale również (...)
str. 47
3.
Do skorzystania ze zwolnienia od podatku ważny jest moment poniesienia wydatku na cele mieszkaniowe
Zadatek otrzymany na poczet sprzedaży nieruchomości, wydatkowany na zakup mieszkania przed ostatecznym sfinalizowaniem umowy sprzedaży nieruchomości, nie korzysta ze zwolnienia od podatku. Tak wynika z (...)
str. 48
VIII.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.1.
Zasady korzystania ze zwolnień podatkowych przez przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenia przed 1 stycznia 2001 r.
W poprzednich częściach opracowania zostały omówione zasady, warunki oraz wielkość zwolnień od podatku dochodowego, z których korzystają przedsiębiorcy, którzy uzyskali zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej (...)
str. 49
1.2.
Wpływ zmiany zezwoleń uzyskanych przed 1 stycznia 2001 r. na wielkość zwolnień podatkowych
Mali i średni przedsiębiorcy, legitymujący się zezwoleniami na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie stref, udzielonymi do końca 2000 r., zachowali prawo do zwolnień podatkowych w (...)
str. 50
1.3.
Utrata prawa do zwolnień podatkowych w przypadku sprzedaży środka trwałego wykorzystywanego w działalności strefowej
Ponieważ "starzy" przedsiębiorcy zachowali prawo do zwolnień na takich zasadach, jakie wynikały z przepisów obowiązujących w dacie uzyskania zezwolenia na prowadzenie przez nich działalności na (...)
str. 51
2.
Przychody osób fizycznych z udostępniania powierzchni reklamowej oraz baz danych w Internecie
Udostępnienie powierzchni reklamowej na stronie www Podatnicy, którzy prowadzą w Internecie własne blogi czy portale udostępniają niekiedy odpłatnie powierzchnię strony pod reklamę. Osiągane z tego (...)
str. 53
3.
Dokumentacja podatkowa usług
Uprzejmie proszę o poruszenie tematu sporządzania dokumentacji dotyczącej transakcji z podmiotami powiązanymi wynikającej z przepisów ustawy o CIT i zaprezentowanie, o ile to możliwe, modelu (...)
str. 54
4.
Opodatkowanie darowizn w stowarzyszeniu
Stowarzyszenie kynologiczne nieprowadzące działalności gospodarczej uzyskuje przychody statutowe z tytułu składek członkowskich oraz z tytułu darowizn otrzymanych od osób fizycznych. Dochody stowarzyszenia nie są objęte (...)
str. 56
5.
Świadczenia po zmarłym rodzicu "wchodzą" do limitu dochodów pełnoletniego dziecka
Dla podatników, na których utrzymaniu pozostają m.in. dzieci pełnoletnie do ukończenia 25 roku życia, uczące się w szkołach, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)
str. 58
IX.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Koszty przesyłania materiałów reklamowych
Podatnik PIT ponosi koszty usług kurierskich w związku z przesyłaniem do potencjalnych i aktualnych kontrahentów próbek swoich towarów oraz materiałów reklamowych zawierających ofertę asortymentową podatnika. Czy koszty tych (...)
str. 59
2.
Wydatki na naprawę wynajętego samochodu
Jestem podatnikiem PIT. Na potrzeby prowadzonej działalności wynająłem samochód osobowy. Czy wydatki na naprawę tego samochodu mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Wydatki na naprawę (...)
str. 59
3.
Amortyzacja po uzyskaniu zezwolenia na użytkowanie części budynku
Podatnik PIT wybudował na potrzeby firmy budynek usługowy. Część budynku została wykończona. Podatnik uzyskał zezwolenie na jej używanie. Czy mimo prowadzenia dalszych prac wykończeniowych podatnik (...)
str. 60
4.
Faktura z błędem
Podatnik otrzymał fakturę za wykonanie remontu środka trwałego. Faktura zawierała błędy formalne (brak NIP, błąd w danych nabywcy). Czy taki dokument może być podstawą zaksięgowania kosztów (...)
str. 61
5.
Koszty badania rynku w celu wdrożenia nowego produktu
Podatnik zamierzając wprowadzić na rynek nowy produkt poniósł koszty badania rynku. Pozyskane dane, w tym w zakresie analizy popytu, wyboru docelowego segmentu odbiorców, gustów konsumentów (...)
str. 61
6.
Status wspólników spółki komandytowej a rozliczanie przychodów i kosztów podatkowych
Spółkę komandytową tworzą spółka z o.o. (komplementariusz) oraz osoby fizyczne (komandytariusze). Na podstawie jakich przepisów - ustawy o PIT czy ustawy o CIT - należy ustalać przychody i koszty (...)
str. 62
7.
Kiedy zapłacić zaliczkę od wynagrodzeń wypłaconych po terminie?
Wynagrodzenia wypłacamy pracownikom ostatniego dnia miesiąca. Na dzień 31 sierpnia 2012 r. naliczyliśmy pracownikom wynagrodzenia za sierpień, ale z powodu trudności finansowych wypłaty tych wynagrodzeń dokonaliśmy 5 (...)
str. 63
8.
Czy zmiana zasad rozliczania kosztów mediów wpływa na wysokość przychodów z najmu?
Podatnik wynajmuje mieszkanie. Podatek płaci w formie ryczałtu ewidencjonowanego w wysokości 8,5% kwoty czynszu. Nie zalicza natomiast do przychodów opłat za media, które zgodnie z umową, obciążają najemcę. (...)
str. 63
9.
Czy zwrot kosztów dojazdu do pracy powoduje utratę prawa do podwyższonych kosztów pracowniczych?
Pracownik dojeżdża do pracy z innej miejscowości. Zwracamy mu wydatki poniesione na zakup biletów kolejowych. Czy w takiej sytuacji pracownik ma prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów? (...)
str. 64
10.
Zapomoga na rzecz emeryta nie zawsze opodatkowana
Emerytowi (byłemu pracownikowi) będącemu w trudnej sytuacji materialnej wypłaciliśmy zapomogę ze środków ZFŚS. Czy zapomoga ta podlega opodatkowaniu? Zapomoga wypłacona emerytowi ze środków ZFŚS, o ile łącznie (...)
str. 65
11.
Konsekwencje niezgłoszenia się płatnika na wezwanie urzędu skarbowego
Otrzymałem z urzędu skarbowego wezwanie do stawienia się w związku z nieprawidłowościami w złożonej deklaracji PIT-4R. Jednak nie zgłosiłem się na to wezwanie. Jakie mogę z tego tytułu ponieść konsekwencje (...)
str. 65
12.
Zaliczki na podatek od wynagrodzeń pracowników wpłaca się do urzędu skarbowego właściwego dla płatnika
Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą. W ramach tej działalności zatrudniam pracowników, którzy mieszkają w różnych miejscowościach i przez to podlegają właściwości miejscowej w różnych urzędach skarbowych. Czy zaliczki (...)
str. 66
X.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - PAŹDZIERNIK 2012 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 8.10.2012 r. (poniedziałek) − wpłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za wrzesień 2012 r. - 22.10.2012 r. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.