Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 18 (324) z dnia 10.09.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe chorego pracownika zgłoszonego do ubezpieczeń jako osoba współpracująca
Córka przedsiębiorcy jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę za wynagrodzeniem ustalonym w stałej miesięcznej wysokości (3.000 zł). Ze względu na prowadzenie z przedsiębiorcą wspólnego (...)
str. 4
2.
Składki ZUS z umowy zlecenia po rozwiązaniu umowy o pracę
Osoba wykonuje umowę zlecenia zawartą na okres od 1 lipca do 31 października 2012 r., za wynagrodzeniem określonym kwotowo, wypłacanym za dwa miesiące w pierwszym (...)
str. 7
3.
Opłacanie składki na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy
Przedsiębiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W połowie sierpnia br. przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Składki ZUS opłaca od najniższych podstaw. Czy składkę (...)
str. 8
4.
Zwrot nienależnie opłaconej składki zdrowotnej za członka zarządu spółki z o.o.
1) Jesteśmy nowo powstałą spółką z o.o. Członkowie zarządu spółki pełnią tę funkcję na podstawie powołania i z tego tytułu otrzymują wynagrodzenie za posiedzenie zarządu. (...)
str. 9
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ustalenie tytułu ubezpieczenia dla osoby wykonującej kontrakt menedżerski
Zawarliśmy kontrakt menedżerski z osobą fizyczną. W umowie zapisano, że będzie ona zarządzała firmą osobiście lub przez upoważnionych zastępców zaakceptowanych przez naszą firmę. Czy z (...)
str. 11
2.
Zatrudnienie w trakcie urlopu rodzicielskiego a obowiązek ubezpieczeń
1) Pracownica od połowy stycznia do końca br. jest na urlopie wychowawczym. Chcielibyśmy zawrzeć z nią umowę o dzieło. Czy z tej umowy obowiązkowe są (...)
str. 13
3.
Numer identyfikacyjny pracownika-przedsiębiorcy
1) Zamierzamy zatrudnić na umowę o pracę osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W jaki sposób identyfikować tego pracownika w rozliczeniach z ZUS i urzędem skarbowym? (...)
str. 13
4.
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytalno-rentowe dla wspólników wieloosobowej spółki z o.o.
1) Jesteśmy wspólnikami dwuosobowej spółki z o.o. Czy możemy zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego? Tak, zawierając stosowną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Na wstępie (...)
str. 14
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Premia za czas faktycznie przepracowany w podstawie wymiaru zasiłków
Wypłacamy pracownikom miesięczną premię regulaminową w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Przy jej przyznawaniu bierzemy pod uwagę sumienność i staranność podczas wykonywania pracy oraz poleceń przełożonych. (...)
str. 16
2.
Uwzględnianie nagrody rocznej przy ustalaniu wysokości świadczeń chorobowych
1) Pracownik zatrudniony od 4 maja 2011 r. w lutym br. otrzymał nagrodę za rok ubiegły. Nagroda nie jest wypłacana za okresy choroby. W jakiej (...)
str. 17
3.
Wynagrodzenie chorobowe dla pracownika, który za poprzedni okres choroby nie miał do niego prawa
Pracownik chorował przez 5 dni marca i 1 dzień maja 2012 r. Zaświadczenia lekarskie zawierały kod literowy "C", nie wypłaciliśmy więc wynagrodzenia chorobowego. Ponownie pracownik (...)
str. 18
4.
Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla pracownika będącego wcześniej uczniem zawodu
Zatrudniamy pracownika, który do 31 lipca 2012 r. był w naszej firmie uczniem zawodu. Od 1 sierpnia br. pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy za (...)
str. 19
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Ustalanie okresu płatności zasiłku chorobowego
Z dniem 21 czerwca 2012 r. pracownik wyczerpał pełen okres zasiłkowy. Kolejne zaświadczenie lekarskie rozpoczęło się 2 sierpnia 2012 r. (na zaświadczeniu nie ma kodu (...)
str. 20
2.
Zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego w razie zmiany przyczyny niezdolności do pracy z powodu choroby
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy i z tego tytułu przez 3 miesiące był niezdolny do pracy. W tym czasie przez kilka dni przebywał w szpitalu (...)
str. 22
3.
Złożenie zaświadczenia lekarskiego za okres wsteczny a wypłata zasiłku
Pracownik, który od miesiąca był nieobecny w pracy, przedłożył zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza psychiatrę na okres obejmujący trzy miesiące poprzedzające datę wystawienia zaświadczenia lekarskiego (...)
str. 23
4.
Obniżenie zasiłku za nieterminowe dostarczenie zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA
Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA po zakończeniu okresu orzeczonej nim niezdolności do pracy. Jak należy liczyć okres opóźnienia w celu obniżenia zasiłku chorobowego o (...)
str. 24
5.
Wypłata wynagrodzenia chorobowego po rozwiązaniu umowy o pracę
Pracownik kilka dni przed rozwiązaniem stosunku pracy zaprzestał przychodzenia do pracy. Okres ten potraktowaliśmy jako nieusprawiedliwioną nieobecność bez prawa do wynagrodzenia. Obecnie otrzymaliśmy jego zaświadczenie (...)
str. 26
V.
Emerytury i renty
1.
Czy przysługuje renta rodzinna dla dziecka w razie śmierci jego opiekuna?
Czy dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym opiekunie? Dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie w ramach (...)
str. 27
2.
Praca instruktora praktycznej nauki zawodu a nauczycielskie świadczenie kompensacyjne
Czy charakter pracy instruktora praktycznej nauki zawodu jest tożsamy z pracą nauczyciela i osoba taka może uzyskać prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Rozwiązania przyjęte w (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zmiana warunków płacy w trakcie wypowiedzenia zmieniającego
W lipcu br. ze względu na ograniczenie działalności wypowiedzieliśmy dwóm długoletnim pracownikom warunki płacy. Okresy ich wypowiedzenia upłyną z dniem 31 października br. Aktualnie istnieje (...)
str. 30
2.
Bieg wypowiedzenia w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą
Pracownikowi w dniu 27 czerwca 2012 r. doręczono trzymiesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Od następnego dnia pracownik zachorował i do tej pory przedkłada zwolnienia lekarskie (...)
str. 31
3.
Wygaśnięcie umowy o pracę wspólnika spółki z o.o.
Do połowy sierpnia br. spółka z o.o. była własnością dwóch wspólników. Jednocześnie jeden z nich jako prezes był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Ponieważ (...)
str. 32
4.
Rozwiązanie umowy o pracę nakładczą
1) Czy nakładca wypowiadający umowę o pracę nakładczą zawartą bezterminowo powinien wskazać wykonawcy przyczynę wypowiedzenia tej umowy? Nakładca nie ma obowiązku wskazywania w swoim oświadczeniu (...)
str. 33
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Uzupełnianie podstawy ekwiwalentu za urlop
Wypłacamy wynagrodzenia za pracę za dany miesiąc 10 dnia następnego miesiąca. Z tego powodu w podstawie ekwiwalentu za urlop uwzględniamy wynagrodzenie zmienne miesięczne należne za (...)
str. 35
2.
Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku
1) Pracownik nie rozliczył zaliczki, a ponadto opłaca za naszym pośrednictwem składkę od następstw nieszczęśliwych wypadków (Nw). W sierpniu br. przez większość miesiąca chorował, za (...)
str. 36
3.
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych dla pracownika - członka zarządu
Pracownik był zatrudniony jako członek zarządu spółki z o.o. ds. handlu. Wskutek znacznego obciążenia obowiązkami, niemal codziennie wykonywał pracę w wymiarze 11-12 godzin. Pracodawca nie (...)
str. 39
4.
Odszkodowanie dla pracownika rozwiązującego umowę o pracę bez wypowiedzenia
W związku z ciężkim naruszeniem przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika, pracownik rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia. Strony łączyła umowa na czas określony, co (...)
str. 40
5.
Zaliczalność pracy na roli w charakterze domownika do stażu pracy
Pracownica jest uprawniona do nagrody jubileuszowej. W latach 1989-1994 pracowała w gospodarstwie rolnym rodziców jako domownik. Czy okres ten podlega zaliczeniu do stażu pracowniczego, jeśli (...)
str. 41
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Umowa na czas wykonania określonej pracy a urlop wypoczynkowy
Zatrudniamy pracownika, z którym zawarliśmy umowę o pracę na czas trwania zadania inwestycyjnego. Czy nabędzie on prawo do urlopu wypoczynkowego? Generalnie każdy pracownik podejmujący zatrudnienie (...)
str. 43
2.
Wymiar urlopu z dwóch kolejnych umów o pracę
Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jest to druga umowa tego rodzaju zawarta z pracownikiem, (...)
str. 44
3.
Nabywanie prawa do pierwszego dodatkowego urlopu przez pracownika niepełnosprawnego
W dniu 1 sierpnia 2012 r. przyjęliśmy do pracy na czas nieokreślony pracownika, który legitymuje się wydanym w dniu 5 marca 2011 r. orzeczeniem o (...)
str. 45
4.
Prawo do urlopu ojcowskiego przy zatrudnieniu u kilku pracodawców jednocześnie
Czy pracownik pozostający jednocześnie w kilku stosunkach pracy ma prawo do urlopu ojcowskiego u każdego pracodawcy? Czy terminy korzystania z urlopu ojcowskiego w poszczególnych zakładach (...)
str. 47
5.
Warunki nabycia przez nauczyciela prawa do urlopu dla poratowania zdrowia
Czy nauczyciel zatrudniony równolegle w 2 szkołach, w każdej w wymiarze 1/2 pensum, ma prawo do urlopu dla poratowania zdrowia? Czy wymóg minimalnego 7-letniego okresu (...)
str. 48
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Wystawienie świadectwa w razie porzucenia pracy w trakcie wypowiedzenia
Po odrzuceniu przez pracodawcę oferty rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron pracownik z końcem lipca złożył 3-miesięczne wypowiedzenie. Jednak od początku września przestał przychodzić do (...)
str. 49
2.
Ustalenie stanu zatrudnienia dla utworzenia rady pracowników
Firma od miesiąca zatrudnia 50 pracowników. Czy ma obowiązek przeprowadzić wybory do rady pracowników? W jaki sposób należy ustalać wielkość zatrudnienia dla wskazanego celu? Obowiązek (...)
str. 50
3.
Kto może być pełnomocnikiem pracodawcy przed sądem pracy?
Firma wystąpi do sądu pracy z powództwem przeciwko byłemu pracownikowi domagając się zasądzenia odszkodowania za szkodę jaką wyrządził wskutek nienależytego wykonywania swoich obowiązków. Jako pełnomocnika (...)
str. 52
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Przeprowadzanie badań profilaktycznych w czasie wolnym a czas pracy
Pracownik zatrudniony na drugiej zmianie wobec braku innych możliwości przeprowadził badania okresowe w czasie wolnym od pracy. Czy okres tych badań należy zaliczyć do czasu (...)
str. 54
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Ubezpieczenia dla przedsiębiorcy będącego emerytem lub rencistą
1) Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W sierpniu 2012 r. złożyłem w ZUS wniosek o ustalenie prawa do emerytury. Czy w związku z tym mogę (...)
str. 55
2.
Zwrot zasiłku stałego a składka zdrowotna
Osoba otrzymująca zasiłek stały z pomocy społecznej, za którą opłacana była składka zdrowotna, w sierpniu br. poinformowała ośrodek, że od czerwca br. ma przyznaną rentę z ZUS. Jak (...)
str. 56
3.
Składki na Fundusz Pracy i FGŚP zleceniobiorcy
1) Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zatrudniła na podstawie umowy zlecenia dwie osoby (w wieku 27 i 32 lat). Czy powinna za nie opłacać składki na Fundusz (...)
str. 57
4.
Obliczanie wysokości świadczeń chorobowych
1) Pracownik do 31 sierpnia br. był uprawniony do dodatku funkcyjnego (niewypłacanego za okresy choroby). Pod koniec tego miesiąca zachorował. Czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego (...)
str. 57
5.
Ustalanie okresu zasiłkowego
1) Pracownik przystąpił do pracy po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego. Po czterech tygodniach ponownie zachorował, ale z powodu innej choroby (dostarczył odpowiednie zaświadczenie lekarskie). Czy możemy (...)
str. 59
6.
Zatrudnianie pracownika, w tym będącego członkiem rodziny przedsiębiorcy
1) Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może zatrudnić członka rodziny na podstawie umowy o pracę? Jakie elementy taka umowa powinna zawierać? Czy po jej zakończeniu należy (...)
str. 59
7.
Udzielanie urlopu wypoczynkowego i zwolnienie na poszukiwanie pracy
1) Czy pracownik zatrudniony na zastępstwo ma prawo do urlopu na żądanie? O ile dysponuje odpowiednią ilością urlopu, to tak. Uprawnienie do 4 dni urlopu w roku (...)
str. 60
8.
Kwota wolna od potrąceń
1) Pracownik, którego wynagrodzenie było zajęte przez komornika sądowego, rozwiązał umowę w trakcie miesiąca. Czy kwota wolna od potrąceń podlega w tej sytuacji zmniejszeniu? Nie. Jedyną przesłanką (...)
str. 61
9.
Zwrot kosztów niewykorzystanego biletu do teatru w razie wysłania pracownika w podróż służbową
Pracodawca skierował pracownika w kilkudniową podróż służbową. W tym samym czasie pracownik miał zaplanowane wyjście do teatru. Czy pracodawca powinien zwrócić mu cenę biletu za uniemożliwienie wzięcia (...)
str. 62
1.
Warunki formalne zmiany wysokości wynagrodzenia
Realizacja podwyżki płac odbywa się przez sporządzenie przez pracodawcę i potwierdzenie przez pracownika aneksu do umowy o pracę. Wynagrodzenie za pracę jest bowiem jednym z (...)
str. 62
2.
Obliczanie wynagrodzenia w miesiącu zmiany
Zmiana wysokości wynagrodzenia o charakterze stałym miesięcznym z pierwszym dniem miesiąca nie wymaga żadnych dodatkowych obliczeń. Jeżeli jednak zmiana następuje w trakcie miesiąca, to w (...)
str. 63
3.
Ustalenie wynagrodzenia po zmianie w razie absencji w pracy
W przypadku nieobecności spowodowanej chorobą lub inną przyczyną, za okres której przysługują świadczenia określone w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby (...)
str. 64
4.
Świadczenia chorobowe po zmianie wynagrodzenia
Zmiana wysokości wynagrodzenia bez równoczesnej zmiany wymiaru czasu pracy pozostaje bez wpływu na zasady ustalania podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków. W myśl bowiem art. (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Podstawa wymiaru zasiłku dla przedsiębiorcy po wyroku TK - wyjaśnienie ZUS
W dniu 24 maja 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 48 ust. 2 i art. 52 ustawy zasiłkowej w zakresie, w jakim nie przewidują (...)
str. 66
2.
Od 1 listopada br. zmiany wysokości dochodu przyjmowanego do ustalenia świadczeń rodzinnych
W Dzienniku Ustaw z dnia 24 sierpnia 2012 r., pod poz. 959 opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.