Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 27 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 r., godz. 12:13 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 49.335 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39
Rachunkowość jednostek budżetowych w pytaniach Czytelników
Dodatek nr 12
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 16
z dnia 20.08.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
JAKIE ZMIANY WPROWADZONO W 2012 ROKU W ZASADACH RACHUNKOWOŚCI BUDŻETOWEJ?
1.
Termin wejścia w życie nowych przepisów i dostosowanie zasad prowadzenia ewidencji do nowych wymogów
Od kiedy obowiązują przepisy rozporządzenia zmieniającego szczególne zasady rachunkowości budżetowej? Do kiedy jednostki budżetowe muszą dostosować zasady prowadzenia ewidencji księgowej do nowych wymogów wprowadzonych rozporządzeniem (...)
str. 3
2.
Równowartość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych w samorządowym zakładzie budżetowym
Prowadzimy działalność w formie samorządowego zakładu budżetowego. W jaki sposób księgować równowartość odpisów amortyzacyjnych środków trwałych, na sfinansowanie których zakład otrzymał środki pieniężne? Nowelizacją rozporządzenia (...)
str. 4
3.
Ewidencja odsetek od należności budżetowych po zmianach
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową. Jak po zmianie rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości budżetowej księgować odsetki od należności budżetowych - na koncie 720, czy 750? (...)
str. 6
4.
Rozliczenie środków pozostających na koniec roku na rachunku dochodów samorządowej jednostki budżetowej
Jako samorządowa jednostka budżetowa, realizująca zadania określone w ustawie o systemie oświaty, na wydzielonym rachunku gromadzimy dochody określone w uchwale organu stanowiącego. Jak należało ująć (...)
str. 8
5.
Ewidencja operacji dotyczących wykonania budżetu w układzie zadaniowym
Na jakim koncie prowadzi się ewidencję operacji dotyczących wykonania budżetu w układzie zadaniowym? Przepisy ustawy o finansach publicznych wprowadziły, od 1 stycznia 2012 r., obowiązek (...)
str. 10
6.
Ewidencja wydatków strukturalnych po zmianach
Jakie są zasady ewidencji wydatków strukturalnych po zmianie opisu konta 975? Przepisy rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości budżetowej, zmieniły m.in. opis konta (...)
str. 10
7.
Rezerwy na świadczenia pracownicze
Czy jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe zobowiązane są do tworzenia i ujmowania w księgach rachunkowych rezerw na świadczenia pracownicze? W obecnym stanie prawnym jednostki (...)
str. 11
8.
Ewidencja kwot ujętych w zapewnieniach finansowania
Według jakich zasad odbywać się ma ewidencja na koncie 992 "Zapewnienia finansowania lub dofinansowania z budżetu państwa"? Z opisu konta pozabilansowego 992 "Zapewnienia finansowania lub (...)
str. 12
9.
Zasady ewidencji na koncie wpływów do wyjaśnienia
Jakie operacje należy księgować na koncie 245 "Wpływy do wyjaśnienia"? Jakie są zasady funkcjonowania tego konta? Przepisy rozporządzenia zmieniającego w załączniku nr 3 do rozporządzenia (...)
str. 13
II.
JAK PROWADZIĆ EWIDENCJĘ ŚRODKÓW TRWAŁYCH W JEDNOSTKACH BUDŻETOWYCH?
1.
Trwały zarząd a aktualizacja wartości środków trwałych
Starosta przekazuje nieruchomości w trwały zarząd jednostce organizacyjnej (jednostka budżetowa) powołanej przez organ stanowiący powiatu. Czy nieruchomości te powinny być wycenione i wprowadzone do ksiąg (...)
str. 14
2.
Inwentaryzacja aktywów otrzymanych w trwały zarząd
Czy składniki majątkowe otrzymane w trwały zarząd na potrzeby jednostki podlegają inwentaryzacji rocznej? Jeśli tak, to jaką metodą należy je inwentaryzować? Z przepisów zawartych w (...)
str. 15
3.
Zakup sprzętu biurowego do obsługi projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej
Jesteśmy jednostką budżetową. W trakcie realizacji inwestycji rozliczanej w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej zakupiliśmy sprzęt biurowy do wykorzystania przez służby rozliczające projekt. (...)
str. 16
4.
Środki trwałe w jednostkach organizacyjnych powiatu
Środki trwałe zaliczane do grupy 0 KŚT są ewidencjonowane w księgach rachunkowych starostwa, natomiast środki trwałe zakwalifikowane do grupy 1 i grupy 2 KŚT są (...)
str. 17
5.
Korekta zapisów dotyczących środków trwałych
W 2006 r. jednostka budżetowa zakupiła dwa zestawy komputerowe, które błędnie zaewidencjonowała. Części składowe tych zestawów wprowadzono na konto 013, zamiast - jako zestawy - (...)
str. 18
6.
Zasady umarzania środków dydaktycznych w jednostce oświatowej
Jakie są zasady umarzania środków dydaktycznych w jednostce oświatowej prowadzonej w formie jednostki budżetowej? Na jakim koncie księgować umorzenie takich środków? Na mocy § 6 (...)
str. 19
7.
Zakup nowego samochodu i pozostawienie w rozliczeniu starego
Jesteśmy państwową jednostką budżetową. Czy nasza jednostka może w salonie samochodowym zakupić nowy samochód, zostawiając w rozliczeniu stary? Jeśli tak, to prosimy o przedstawienie zasad (...)
str. 19
III.
KOSZTY I PRZYCHODY W EWIDENCJI JEDNOSTEK BUDŻETOWYCH
1.
Należności z tytułu dochodów budżetowych w księgach rachunkowych państwowej jednostki budżetowej
Jesteśmy państwową jednostką budżetową. W ramach realizacji zadań ustawowych nakładamy kary pieniężne, m.in. z tytułu nieprzestrzegania przepisów prawa pracy. Wysokość tych kar wynika zawsze z (...)
str. 22
2.
Leasing operacyjny w księgach jednostki samorządu terytorialnego
Jak w księgach jednostki samorządu terytorialnego zaksięgować ratę leasingu operacyjnego? Czy przy tej formie leasingu przedmiot umowy leasingu zaliczany jest do składników majątkowych korzystającego? Rozporządzenie (...)
str. 24
3.
Odszkodowanie za nieumyślne spowodowanie szkody przez funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej
Funkcjonariusza Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej uznano winnym nieumyślnego spowodowania szkody w mieniu komendy (uszkodzeniu uległ samochód). Funkcjonariusz jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Uszkodzony samochód (...)
str. 26
4.
Ewidencja odszkodowania za wywłaszczone grunty w księgach rachunkowych urzędu miasta
Jak powinna przebiegać ewidencja wypłaconego przez nasze miasto odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa? Wypłata odszkodowań za wywłaszczenie nieruchomości na rzecz Skarbu (...)
str. 27
5.
Odsetki od kredytu zaciągniętego na finansowanie inwestycji
Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego (gminą). Zaciągnęliśmy kredyt bankowy na sfinansowanie inwestycji. Wysokość odsetek jest różna w każdym miesiącu. Spłatę kredytu i zapłatę odsetek rozłożono w (...)
str. 28
6.
Koszty audytu zewnętrznego i działań informacyjno-promocyjnych w księgach rachunkowych urzędu miasta
Nasze miasto realizuje projekty współfinansowane z budżetu Unii Europejskiej. Wydatki poniesione na działania informacyjno-promocyjne i audyt zewnętrzny stanowią koszy realizacji inwestycji finansowanej z budżetu Unii (...)
str. 28
7.
Należności nieściągalne w księgach samorządowej jednostki budżetowej
W księgach starostwa powiatowego figurują zaległe należności przysługujące Skarbowi Państwa w stosunku do spółek prawa handlowego z tytułu gospodarowania nieruchomościami. Zaległości te, na podstawie postępowań (...)
str. 29
8.
Materiały odnoszone w koszty bezpośrednio po zakupie
Jesteśmy jednostką budżetową, w której od 2012 r. przyjęto zasadę odnoszenia zakupionych materiałów w koszty bezpośrednio po zakupie. Czy w związku z tym będziemy musieli (...)
str. 30
9.
Koszty ponoszone przez jednostkę budżetową w celu zapewnienia pracownikom okularów korekcyjnych
Jak w księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej ujmuje się koszty ponoszone przez pracodawcę w związku z zapewnieniem okularów korekcyjnych pracownikom pracującym przy komputerze? Zakupu zaleconych (...)
str. 31
10.
Rzeczowe środki obrotowe otrzymywane w formie darowizny
Ośrodek pomocy społecznej działający w formie jednostki budżetowej otrzymuje od osób fizycznych darowizny, m.in. w postaci produktów żywnościowych, środków czystości i higieny osobistej. W jaki (...)
str. 32
IV.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETU JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
1.
Odpisy aktualizujące należności w budżecie jednostki
W jaki sposób przebiegać będzie ewidencja księgowa odpisów aktualizujących należności finansowe w budżecie jednostki samorządu terytorialnego? Czy ma ona wpływ na ewidencję należności ujętej na (...)
str. 32
2.
Jak ująć wydatki niewygasające w księgach budżetu?
Co zalicza się do wydatków niewygasających i jak należy je ewidencjonować w budżecie jednostki samorządu terytorialnego? Generalnie - zgodnie z art. 263 ust. 1 ustawy (...)
str. 35
3.
Ewidencja rozliczeń międzyokresowych
W jaki sposób powinna być prowadzona ewidencja rozliczeń międzyokresowych w budżecie jednostki samorządu terytorialnego? Rozliczenia międzyokresowe kosztów Ustawa o rachunkowości rozróżnia czynne i bierne rozliczenia (...)
str. 37
4.
Odsetki od kredytu zaciągniętego przez powiat
Jak w księgach powiatu (budżetu jednostki samorządu terytorialnego) ująć odsetki od zaciągniętego długoterminowego kredytu bankowego? Czy odsetki te powinny być ujęte w wysokości należnej za (...)
str. 40
5.
Dotacja celowa dla powiatu w księgach jednostki samorządu terytorialnego
Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego (gminą), która podpisała porozumienie z powiatem o udzielenie dotacji celowej w dwóch transzach - jedną płatną w grudniu bieżącego roku, drugą (...)
str. 41
V.
POZOSTAŁE ZAGADNIENIA
1.
Udziały w księgach urzędu jednostki samorządu terytorialnego
Ustawa o finansach publicznych zezwala urzędom jednostek samorządu terytorialnego na posiadanie, obejmowanie i nabywanie udziałów w spółkach. Jak w księgach urzędu ująć nieodpłatne otrzymanie takich (...)
str. 42
2.
Odrębne rachunki bankowe dochodów i wydatków
Czy samorządowa jednostka budżetowa musi posiadać odrębne rachunki bankowe dochodów i wydatków? W samorządowych jednostkach budżetowych nie ma obowiązku posiadania odrębnych (wydzielonych) rachunków bankowych dochodów (...)
str. 43
3.
Połączenie jednostek oświatowych w jeden zespół
Od początku nowego roku szkolnego, tzn. od 1 września 2012 r., nastąpi połączenie szkoły z bursą szkolną w jeden zespół. Na jaki dzień należy zamknąć (...)
str. 44
4.
Zwrot podatku od towarów i usług w następnym roku budżetowym
Na koniec 2011 r. jednostka budżetowa posiadała należność od urzędu skarbowego z tytułu nadwyżki VAT podlegającego odliczeniu nad VAT należnym. Jak w 2012 r. zaksięgować (...)
str. 46
5.
Należności z tytułu usług najmu w księgach zakładu budżetowego
Jesteśmy zakładem budżetowym powołanym przez jednostkę samorządu terytorialnego w celu realizacji zadań gminy, polegających na świadczeniu usług w zakresie najmu lokali mieszkalnych i użytkowych. Jak (...)
str. 47
6.
Techniczny zapis ujemny na koncie 130
Na rachunek bieżący jednostki budżetowej bank zwrócił część pobranej wcześniej opłaty bankowej. Czy w tej sytuacji na koncie 130 należało dokonać zapisu technicznego? W przypadku (...)
str. 48
7.
Zasiłek chorobowy wypłacany w imieniu ZUS
Jesteśmy jednostką budżetową. Jak powinniśmy zaksięgować wypłacony pracownikowi w imieniu ZUS zasiłek chorobowy? Wypłacany przez pracodawcę w imieniu ZUS zasiłek chorobowy zmniejsza kwotę składek na (...)
str. 50
8.
Analityka do konta prezentującego zmiany w funduszu samorządowego zakładu budżetowego
Jak w samorządowym zakładzie budżetowym powinna wyglądać analityka prowadzona do konta 800 "Fundusz jednostki"? Z załącznika nr 3 do rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości (...)
str. 50
9.
Przesunięcie wydatków między paragrafami klasyfikacji budżetowej
Czy dyrektor jednostki budżetowej (szkoły) może sam dokonywać przesunięć wydatków między paragrafami klasyfikacji budżetowej? Przepisy § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 (...)
str. 51
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.