Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 14 (326) z dnia 20.07.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Różnice kursowe - omówienie zasad ustalania z przykładami (część I)
Podatnicy mają do wyboru jedną z dwóch metod rozliczania różnic kursowych. Pierwsza, oparta na przepisach ustawy o rachunkowości, jest dostępna tylko dla podatników prowadzących księgi (...)
str. 4
1.1.
Kurs faktycznie zastosowany
Ustawy o podatku dochodowym nie definiują pojęcia "kurs faktycznie zastosowany". Pomimo wprowadzonych z początkiem tego roku zmian w przepisach wciąż istnieją rozbieżności w jego interpretacji. (...)
str. 4
1.2.
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych powstają w określonych przez ustawodawcę przypadkach. Otóż, na mocy art. 24c ust. 2 pkt 3 updof i art. 15a (...)
str. 8
2.
NSA uchwalił, że strata z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności powinna uwzględniać należny VAT
NSA w siedmioosobowym składzie 11 czerwca 2012 r. podjął korzystną dla firm uchwałę o sygn. akt I FPS 3/11, zgodnie z którą zaliczenie do kosztów (...)
str. 11
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Z interpretacji Ministra Finansów
1.1.
Moment powstania przychodu z tytułu refakturowania usług
Jeżeli opłaty za media z tytułu umowy najmu są refakturowane na najemcę, to uzyskany przez wynajmującego z tego tytułu przychód powstaje zgodnie z okresami rozliczeniowymi (...)
str. 12
1.2.
Moment powstania przychodu w związku z wydaniem karty prezentowej
Wydanie (sprzedaż) karty prezentowej nie powoduje powstania przychodu. Przychód powstanie w momencie wydania artykułów, za które klient zapłacił tą kartą, nie później niż w dniu (...)
str. 13
1.3.
Ubezpieczenie samochodów demonstracyjnych w kosztach uzyskania przychodów
Wydatki z tytułu ubezpieczenia samochodów osobowych, stanowiących tzw. samochody demonstracyjne, zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów z uwzględnieniem art. 23 ust. 1 pkt 47 updof. (...)
str. 14
2.
Sprzedaż albo najem lokalu użytkowego przez spółkę cywilną
Spółkę cywilną utworzyło 3 wspólników, których udziały w zysku wynosiły odpowiednio A - 50%, B - 40% i C - 10%. W wyniku zmiany umowy (...)
str. 15
2.1.
Specyfika spółki cywilnej
Istotę i właściwości spółki cywilnej regulują przepisy art. 860-875 Kodeksu cywilnego. W myśl tych unormowań, przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego (...)
str. 15
2.2.
Sprzedaż lokalu przez spółkę
Zgodnie z dyspozycją art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane m.in. (...)
str. 16
2.3.
Sprzedaż lokalu po likwidacji spółki
W przypadku likwidacji spółki cywilnej, podatnicy mają obowiązek sporządzić wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej zawierający co najmniej dane wskazane w art. 24 (...)
str. 17
2.4.
Forma opodatkowania przychodów z najmu lokalu
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskiwane z tytułu najmu mogą zostać zaliczone do jednego z dwóch odrębnych źródeł przychodów, którymi (...)
str. 17
3.
Dokumentowanie nieściągalności kilku wierzytelności od tego samego dłużnika
Spółce z o.o. przysługują od kontrahenta należności za sprzedane towary. Czy dysponując postanowieniem komornika stwierdzającym nieskuteczność egzekucji jednej z wierzytelności, spółka może ująć do kosztów (...)
str. 18
4.
Moment powstania przychodu z tytułu usług zdrowotnych wykonanych ponad limit
Jesteśmy SP ZOZ utworzonym przez jednostkę samorządu terytorialnego. W tym roku podpisaliśmy ugodę z oddziałem NFZ, w wyniku której NFZ zobowiązał się zapłacić naszemu szpitalowi (...)
str. 19
5.
Kara za opóźnienie w wykonaniu inwestycji w kosztach podatkowych
Kwalifikując wydatki z tytułu zapłaconych kar umownych do kosztów podatkowych, należy kierować się zasadami wynikającymi z art. 22 updof i art. 15 updop. W rozumieniu (...)
str. 21
6.
Wynagrodzenia związkowców za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy a koszty uzyskania przychodów
Zakład pracy, zgodnie z przepisami ustawy o związkach zawodowych, wypłaca pracownikom wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy w związku z pełnieniem przez nich funkcji w (...)
str. 22
III.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Rozliczenie podatkowe zwrotu nienależnie otrzymanej premii
Pracownikowi w pierwszym kwartale 2012 r. wypłaciliśmy nienależnie premię. Pracownik wyraził zgodę na zwrot premii i wpłacił ją do naszej kasy w czerwcu 2012 r. (...)
str. 23
2.
Kiedy od wartości świadczeń zapewnianych pracownikom nie pobiera się podatku?
Świadczenia, które pracownicy otrzymują od pracodawców w związku z łączącym ich z pracodawcą stosunkiem pracy, kwalifikują się do przychodów ze stosunku pracy (art. 12 ust. (...)
str. 25
3.
Wypłata diet ponad limit - skutki podatkowo-składkowe
Według obowiązującego w naszym zakładzie pracy regulaminu wynagradzania, pracownikom odbywającym krajową podróż służbową przysługują diety w wysokości 50 zł za dobę podróży. Czy nadwyżka diety (...)
str. 26
4.
Składka na rzecz organizacji zrzeszających lekarzy opłacana przez pracodawcę podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu
Pracodawca opłaca za swoich pracowników (lekarzy) składki na rzecz organizacji, do których przynależność tych pracowników jest obowiązkowa (okręgowej izby lekarskiej). Czy pracownicy uzyskują z tego (...)
str. 28
IV.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Podwyższamy stawkę amortyzacyjną dla samochodu
Spółka zatrudnia przedstawicieli handlowych, którzy samochodami służbowymi przejeżdżają rocznie duże ilości kilometrów. Czy roczny przebieg pojazdu może świadczyć o tym, że samochód jest używany bardziej (...)
str. 29
2.
Przeniesienie budynku może wiązać się z wytworzeniem nowego obiektu
Na potrzeby działalności gospodarczej kupiłem budynek starej biblioteki i dokonałem relokacji tego budynku na inny teren. Relokacja polegała na rozebraniu budynku i użyciu tej samej (...)
str. 30
3.
Licencje jako wartości niematerialne i prawne
1) Spółka zakupiła na trzy miesiące licencję na prawo do korzystania z utworu. Czy spółka powinna tę licencję amortyzować? Nie amortyzuje się licencji uzyskanej na (...)
str. 31
4.
Inwestycja w obcym środku trwałym - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[643517] Spółka z o.o. wynajęła biuro. Wymieniła instalację, podłogi itp. Wydatki te zaliczyła do inwestycji w obce środki trwałe. Dodatkowo kupiła meble i wyposażenie o (...)
str. 33
V.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Rozliczenia w walutach obcych w podatkowej księdze
Jak w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ująć następujące zdarzenia: 1) rachunek bankowy walutowy stan na 1 maja 2012 r. 0 euro, 2) przelew na (...)
str. 35
2.
Czy dotację otrzymaną w ramach PO Innowacyjna Gospodarka należy wykazać w zeznaniu rocznym?
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, opodatkowaną liniowym podatkiem dochodowym według stałej stawki 19%. Otrzymałem dotację w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 8.2. W jaki sposób (...)
str. 37
3.
Składki ubezpieczeniowej dotyczącej dwóch lat nie trzeba rozliczać na poszczególne miesiące
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. Czy składkę na ubezpieczenie samochodu dotyczącą dwóch lat obowiązany jestem rozliczać na poszczególne miesiące? Nie ma obowiązku (...)
str. 38
4.
Udokumentowanie przekazania własnych produktów rolnych na potrzeby działalności pozarolniczej
Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego i jednocześnie prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Jak udokumentować przekazanie produktów rolnych z mojego gospodarstwa rolnego do prowadzonej przeze mnie działalności pozarolniczej? (...)
str. 39
5.
Rozliczenie składki zdrowotnej przez kartowicza - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Podatnik, który w poprzednich latach podatkowych odliczał od karty podatkowej nienależnie zapłaconą składkę zdrowotną, a następnie otrzymał jej zwrot, powinien doliczyć kwotę uprzednio odliczoną do (...)
str. 40
6.
Zapisy w poszczególnych kolumnach księgi - część II - kolumny od 7 do 9
Kolumna 7 "wartość sprzedanych towarów i usług" Do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i sprzedaży usług przeznaczona jest kolumna 7 podatkowej księgi "wartość (...)
str. 41
VI.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania obowiązująca z Królestwem Arabii Saudyjskiej
W Dz. U. z 11 maja 2012 r. pod poz. 502 opublikowano konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (...)
str. 44
2.
Skrócenie planowanego okresu oddelegowania pracownika za granicę a obowiązek naliczenia i poboru zaliczek na podatek - wyrok WSA
Pracodawca, który oddelegował pracownika do pracy za granicą na dłużej niż 183 dni i z tego powodu zaniechał poboru zaliczek na podatek dochodowy, powinien jednak (...)
str. 47
VII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.1.
Warunki zwolnienia
Osoby posiadające gospodarstwa wiejskie mogą "podreperować" swoje budżety, np. wynajmując pokoje przyjezdnym. Osiąganie przychodów z wynajmu, co do zasady, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku (...)
str. 49
1.2.
Forma opodatkowania dochodów
Podatnicy mogą: zawierać umowy najmu poza działalnością gospodarczą, świadczyć usługi zakwaterowania w ramach działalności gospodarczej. Umowy najmu mogą stanowić samodzielne źródło przychodów (art. 10 ust. (...)
str. 50
2.
Preferencje podatkowe dla oszczędzających na emerytury
System emerytalny w Polsce oparty jest na trzech filarach. Opłacanie składek w ramach I i II filaru, które tworzą odpowiednio ZUS oraz OFE, jest obowiązkowe (...)
str. 51
2.1.
Podstawy działania i formy pracowniczych programów emerytalnych
W polskim systemie prawnym, działanie pracowniczych programów emerytalnych reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. nr 116, poz. (...)
str. 51
2.2.
Koszty funkcjonowania programu
Pracodawca może potraktować utworzenie takiego programu jako element polityki lojalnościowej i motywacyjnej prowadzonej wobec pracowników. Realizacja programu emerytalnego wiąże się z ponoszeniem kosztów jego obsługi, (...)
str. 51
2.3.
Korzyści z oszczędzania
Zasadniczym celem oszczędzania w ramach pracowniczego programu emerytalnego jest zapewnienie dodatkowego świadczenia emerytalnego. Dzięki temu, że składkę podstawową opłaca pracodawca, oszczędzanie na emeryturę nie obciąża (...)
str. 52
2.4.
Środki wypłacane z zagranicznych programów emerytalnych
Do końca 2010 r. stosowanie zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 58 updof w odniesieniu do środków wypłacanych z pracowniczych programów emerytalnych prowadzonych (...)
str. 53
2.5.
Skutki wycofania środków z pracowniczego programu emerytalnego
Uczestnicy pracowniczych programów emerytalnych mają prawo wypowiedzieć swój udział w programie, czemu może towarzyszyć wycofanie zgromadzonych środków. Ponadto zwrot środków następuje w przypadku likwidacji programu (...)
str. 53
VIII.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.1.
Podstawa zwolnienia
Zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych i od podatku dochodowego od osób prawnych przysługujące przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie specjalnych stref ekonomicznych (dalej: (...)
str. 54
1.2.
Warunki korzystania ze zwolnienia
Przedsiębiorca prowadzący działalność w strefie jest podatnikiem podatku dochodowego, z tym że jego dochody z działalności prowadzonej na terenie strefy na podstawie właściwego zezwolenia podlegają (...)
str. 54
2.
Czy skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi wywołuje skutki w podatku PIT?
Rozliczenia podatku VAT są neutralne na gruncie podatku dochodowego. Zasada neutralności przejawia się tym, że u podatnika dokonującego sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem VAT (...)
str. 57
2.1.
Jak funkcjonuje tzw. ulga na złe długi?
Powszechnie stosowana tzw. ulga na złe długi dotyczy możliwości "odzyskania" zapłaconego do urzędu skarbowego VAT należnego po wystawieniu faktury sprzedaży, która nie została uregulowana przez (...)
str. 58
2.2.
Rozliczenie ulgi w podatku dochodowym
Wierzyciel Stosując tzw. ulgę na złe długi, wierzyciel odzyskuje część nieuiszczonej przez dłużnika należności za dostarczone towary lub wykonane usługi. Należność ta odpowiada kwocie podatku (...)
str. 58
3.
Problemy podatkowe związane z realizacją praw ze świadectw użytkowych w spółkach komandytowo-akcyjnych
W zakresie podatku dochodowego status podatników mają wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej. Ich przychody z tytułu udziału w zyskach spółki są przychodami z działalności gospodarczej (por. interpretację (...)
str. 59
IX.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Rozliczenie kosztów z tytułu zaległego podatku od nieruchomości
Spółka z o.o. jest podatnikiem podatku od nieruchomości. W 2012 r. skorygowała deklaracje dla podatku od nieruchomości za poprzednie lata podatkowe (tj. 2010 i 2011 r.) i uregulowała powstałą zaległość w tym (...)
str. 61
2.
Zapewnienie noclegu wykonawcy dzieła - skutki podatkowe
Zgodnie z zawartą umową o dzieło, firma ponosi koszty z tytułu zapewnienia wykonawcy dzieła noclegu w miejscowości, w której mieści się siedziba firmy. Jak potraktować zapłaconą kwotę w świetle przepisów ustawy (...)
str. 61
3.
Amortyzacja nieruchomości za okres zwolnienia najemców z opłacania czynszu
Podatnik PIT zamierza wynajmować lokale w budynku stanowiącym środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej. Pozyskaniu najemców ma służyć akcja promocyjna. Najemcom, z którymi umowa zostanie podpisana w okresie trwania (...)
str. 62
4.
Korekta nienależnego przychodu
W ubiegłym roku spółka z o.o. otrzymała odszkodowanie w związku z uszkodzeniem samochodu. W maju tego roku musiała zwrócić część nienależnie otrzymanego odszkodowania. Czy zwrócona kwota odszkodowania zwiększa koszty tego (...)
str. 63
5.
Moment potrącania kosztu z tytułu dokonania odpisu na ZFŚS
Jak podatnik prowadzący księgi rachunkowe powinien rozliczać podatkowo koszty z tytułu odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych? Koszty z tytułu odpisu na ZFŚS ujmuje się do kosztów (...)
str. 63
6.
Wydatek na fundusz remontowy w kosztach podatkowych przedsiębiorcy
Podatnik PIT prowadzi działalność gospodarczą w lokalu użytkowym (stanowiącym jego własność) usytuowanym w budynku należącym do spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia obciążyła podatnika kosztami remontu przeprowadzonego w części wspólnej budynku, (...)
str. 64
7.
Świadczenia BHP na rzecz pracowników wolne od podatku
Czy wartość środków higieny (tj. mydło i papierowe ręczniki) wydawanych pracownikom, stanowi u nich przychód wolny od podatku? Tak, pod warunkiem, że rodzaj i ilość środków higieny wydawanych (...)
str. 65
8.
Jakie zaliczki na podatek wykazać w PIT-36L, jeżeli ich wysokość zmniejszyła się?
W lipcu 2012 r. wystawiliśmy fakturę korygującą zmniejszającą przychody lutego 2012 r. Czy w części M PIT-36L sporządzanego za ten rok powinniśmy wykazać zaliczkę faktycznie wpłaconą za luty (w zawyżonej (...)
str. 65
9.
Odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowego uiszczenia zaliczki na podatek
W związku z zaniżeniem w zeznaniu rocznym kwoty przychodu, podatnik złożył korektę zeznania. Zaniżenie przychodu spowodowało zaniżenie zaliczki na podatek za jeden miesiąc (podatnik nie uzyskał za ten (...)
str. 66
X.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - SIERPIEŃ 2012 R.
PodatnikPłatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.08.2012 r. (wtorek) - wpłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za lipiec 2012 r. - 20.08.2012 r. (poniedziałek) (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.