Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 13 (325) z dnia 10.07.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
OBRÓT KRAJOWY
I.
Sprzedaż nieruchomości w obrocie krajowym - zasady opodatkowania
Dostawa nieruchomości lub ich części w obrocie krajowym może być opodatkowana w różny sposób, w zależności od tego, które z obowiązujących przepisów znajdą zastosowanie w (...)
str. 4
1.
Dostawa budynków i lokali
Sprzedaż obiektów budowlanych lub ich części (za wyjątkiem obiektów budownictwa mieszkaniowego i lokali mieszkalnych) zasadniczo podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej. Pamiętać należy, że w skład (...)
str. 4
2.
Zwolnienie z VAT dostawy używanego obiektu budowlanego
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: a) (...)
str. 5
3.
Podstawa opodatkowania i obowiązek podatkowy
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza (...)
str. 7
4.
Dostawa gruntów
Wśród zwolnień zawartych w art. 43 ustawy o VAT wymieniona jest m.in. dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zapis ten (...)
str. 7
II.
Umowa leasingu samochodu a VAT - pytania i odpowiedzi
Podpisałem w maju 2012 r. umowę leasingu operacyjnego samochodu. Kiedy powinienem wystawić fakturę VAT, jeżeli termin płatności pierwszej raty określono na dzień 15 czerwca, a (...)
str. 8
III.
Refakturowanie kosztów mediów w związku ze świadczeniem usług najmu lokalu
Na temat refakturowania mediów w związku ze świadczeniem usług najmu i o skutkach w zakresie rozliczania VAT z nimi związanych pisaliśmy na łamach Poradnika VAT (...)
str. 12
IV.
Sprzedaż towarów refundowanych przez NFZ - podstawa opodatkowania oraz obowiązek podatkowy
Od marca br. prowadzimy działalność gospodarczą w formie punktu aptecznego i jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Część sprzedawanych leków refundowana jest przez NFZ na podstawie przedstawianego (...)
str. 14
1.
Podstawa opodatkowania przy sprzedaży towarów refundowanych
Podstawa opodatkowania definiowana jest w ustawie o VAT w art. 29 ust. 1. Zgodnie z tym przepisem podstawą opodatkowania jest obrót, który jest kwotą należną (...)
str. 14
2.
Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego?
Co do zasady, obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. (...)
str. 15
3.
Obowiązek podatkowy w przypadku zawarcia cesji wierzytelności
Sytuacja się nieco komplikuje, gdy apteka zawarła umowę na cesję refundacji na rzecz swojego dostawcy, którym z reguły jest hurtownia farmaceutyczna lub producent leków. Refundacja (...)
str. 16
V.
VAT w orzecznictwie
1.
Usługi assistance świadczone na zlecenie zakładów ubezpieczeniowych
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT zwolnione z podatku VAT są usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu (...)
str. 17
2.
Przeniesienie udziału w nieruchomości za dopłatą
Przeniesienie udziału we współwłasności nieruchomości za dopłatą stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 18 maja (...)
str. 18
3.
Korekta faktury a obniżenie podatku VAT
Faktury korygujące służą do zmiany danych dotyczących dokonanej transakcji, a także do poprawiania błędów w części zasadniczej faktury, tj. części, która określa przedmiot sprzedaży wraz (...)
str. 18
4.
Pośrednictwo w świadczeniu usług finansowych
Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia "pośrednictwa", jednak określenie to pojawia się przy regulacjach dotyczących zwolnień od podatku VAT. Na podstawie art. 43 ust. (...)
str. 19
VI.
Usługi kształcenia zawodowego finansowane ze środków publicznych - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Warunkiem zwolnienia z VAT danej usługi szkoleniowej jest otrzymanie przez usługodawcę wynagrodzenia z tytułu świadczenia tej usługi pochodzącego w całości lub w części ze środków (...)
str. 20
VII.
Obsługa umów ubezpieczenia
Spółdzielnia mieszkaniowa zawarła umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym (TU) dotyczącą technicznej obsługi ubezpieczenia mieszkań. Przedmiotem tej umowy jest wykonywanie czynności związanych z obsługą umów ubezpieczenia mieszkań (...)
str. 21
VIII.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Duplikaty faktur za usługi telekomunikacyjne
W maju otrzymałam duplikaty faktur za usługi telekomunikacyjne. Duplikaty te były wystawione w kwietniu za styczeń, luty i marzec 2012 r. Terminy płatności z faktur (...)
str. 23
2.
Reklama w Internecie - kiedy odliczyć VAT?
Zamówiłam reklamę w Internecie, która będzie ukazywała się przez rok. Należność z otrzymanej faktury będę uiszczał przez 6 kolejnych miesięcy. Kiedy mogę odliczyć VAT z (...)
str. 24
B.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Zwolnienie z obowiązku stosowania kas rejestrujących ze względu na rodzaj dokonywanej sprzedaży
Obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy podatników, którzy prowadzą działalność określoną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, czyli dokonują sprzedaży na (...)
str. 25
1.
Czy charakter prowadzonej działalności wpływa na zwolnienie podmiotowe z obowiązku stosowania kas rejestrujących?
Podatnicy, których obroty na rzecz osób fizycznych przekraczają (nawet znacznie) kwotę 40.000 zł, mają możliwość korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania w zakresie całej działalności, pod (...)
str. 26
2.
Utrata prawa do zwolnienia podmiotowego ze względu na strukturę obrotów
Podmioty kontynuujące działalność gospodarczą i korzystające ze zwolnienia na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień, tracą prawo do tego zwolnienia (...)
str. 27
X.
Nieodpłatne przekazanie pakietów medycznych dla pracowników
Obecnie dość powszechna jest praktyka, że firmy oferują swoim pracownikom oraz członkom ich rodzin różnego rodzaju abonamenty medyczne, które pozwalają bezpłatnie korzystać z opieki lekarskiej. (...)
str. 29
1.
Nieodpłatne przekazanie pakietów medycznych w całości sfinansowanych przez pracodawcę
Zasadą jest, że podatnicy na mocy art. 111 ust. 1 ustawy obowiązani są prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, jeśli (...)
str. 29
2.
Pakiety medyczne finansowane częściowo przez pracodawcę
Omawiając zagadnienie częściowego finansowania przez pracodawcę, należy zwrócić uwagę na zapis art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku gdy podatnik, (...)
str. 30
XI.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Odczyt zawartości pamięci kasy przy likwidacji działalności
Zamierzam zlikwidować działalność, w której stosowałam kasę fiskalną. Czy odczyt kasy należy przeprowadzić w miejscu prowadzenia działalności, czy też może on być wykonany np. u (...)
str. 31
2.
Zaprogramowanie właściwej stawki VAT w kasie fiskalnej
W prowadzonej działalności przekroczyłam limit 40.000 zł, w związku z tym kupiłam kasę fiskalną. Korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Mam wątpliwość czy mam dobrze (...)
str. 32
C.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Istota refakturowania usług
Refakturowanie jest rozumiane jako ponowienie czynności fakturowania, czyli ponowienie czynności dokumentowania sprzedaży. Z refakturowaniem mamy do czynienia przede wszystkim wówczas, gdy umowa łącząca strony przewiduje (...)
str. 33
2.
Obowiązek podatkowy w usługach transportowych
Analizując ten problem, należy na wstępie przypomnieć zasady dotyczące ustalania obowiązku podatkowego dla usług transportowych rozróżniając przypadki, gdy polski podatnik nabywa tego typu usługi oraz (...)
str. 33
3.
Moment wykonania refakturowanej usługi
Jak wynika z powyższych wyjaśnień, wpływ na powstanie obowiązku podatkowego w usługach transportowych ma przede wszystkim moment wykonania usługi. Przy czym określenie kiedy usługa została (...)
str. 35
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Kradzież importowanego towaru
Zaimportowaliśmy z Chin towary, które po dokonanej odprawie celnej zostały załadowane na kilkanaście samochodów. Jeden z samochodów nie dotarł do firmy - został skradziony. Czy (...)
str. 37
2.
Refakturowanie kosztów paliwa tankowanego poza granicami kraju
Podnajmuję leasingowane ciągniki siodłowe polskiej firmie. Udostępniam jej również karty paliwowe, za pomocą których dokonywane są zakupy oleju napędowego w innych państwach unijnych. Na koniec (...)
str. 38
XIV.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Usługa na ruchomym majątku rzeczowym wykonana w innym państwie
Wykonaliśmy usługę na ruchomym majątku rzeczowym dla czeskiej firmy. Usługa była wykonywana na terytorium Czech. Gdzie należy opodatkować tę czynność i kto powinien rozliczyć podatek (...)
str. 39
2.
Zakup usług transportowych od zagranicznego podatnika
Zleciliśmy czeskiemu przewoźnikowi transport towarów z Niemiec do Rosji przez terytorium Polski. Czy w związku z tym musimy opodatkować import usług? Import usług to - (...)
str. 40
3.
Nabycie towarów z Unii opodatkowanych marżą
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dla potrzeb prowadzonej działalności zakupiłem od francuskiego podatnika używany samochód ciężarowy. Przy sprzedaży tego samochodu dostawca zastosował system marży. Czy w (...)
str. 41
4.
WDT do innego państwa niż siedziba nabywcy
Czy dostawa towarów dokonywana na rzecz podatnika VAT UE w sytuacji, gdy towary wywożone są do innego państwa członkowskiego niż to, w którym znajduje się (...)
str. 41
5.
Miejsce opodatkowania wynajmu maszyny zagranicznemu podatnikowi
Wynająłem czeskiemu kontrahentowi maszynę, którą będzie wykorzystywał w Czechach. Jak mam rozliczyć podatek VAT? Miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest zasadniczo miejsce, w którym (...)
str. 42
D.
PORADY I KOMENTARZE
XV.
Termin odliczenia podatku naliczonego w przypadku zmiany sposobu rozliczeń VAT
Jestem małym podatnikiem VAT. Od dnia 1 lipca 2012 r. rezygnuję z kasowej metody rozliczeń podatku VAT i będę rozliczał ten podatek miesięcznie. W jaki (...)
str. 43
E.
VAT OD PODSTAW
XVI.
Dostawy towarów poza terytorium kraju - WDT i eksport
Polscy podatnicy, którzy zdecydują się na handel z podmiotami zagranicznymi muszą pamiętać, że w ramach tych transakcji mogą dokonywać dostaw towarów, które w zależności od (...)
str. 46
1.
Dostawa towarów poza granice kraju
Dokonując dostawy towarów, które są wysyłane z terytorium naszego kraju do innego państwa na rzecz zagranicznego podatnika, należy rozróżnić dwa przypadki: WDT i eksport towarów. (...)
str. 46
2.
Stawka VAT
Zarówno w przypadku WDT, jak i eksportu towarów podatnicy mają możliwość zastosowania stawki VAT obniżonej do wysokości 0%. Oczywiście zastosowanie tego przywileju łączy się z (...)
str. 48
3.
Dokumentowanie
Dokonując zarówno WDT, jak i eksportu towarów podatnicy muszą udokumentować ten fakt fakturą VAT, która zasadniczo nie różni się od "faktury krajowej". W przypadku faktur (...)
str. 49
4.
Deklarowanie
» Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów Wewnątrzwspólnotową dostawę towarów wykazuje się deklaracji podatkowej VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w poz. 31 w rozliczeniu za miesiąc (kwartał), w którym (...)
str. 50
F.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVII.
Szacunkowa proporcja obrotu - wzór wniosku i protokołu
Podatnik, który prowadzi działalność wyłącznie opodatkowaną VAT, odlicza podatek naliczony od zakupów związanych z tą działalnością w całości, bez konieczności obliczania jakiejkolwiek proporcji. W przypadku (...)
str. 52
G.
PODATEK AKCYZOWY
XVIII.
Warunki uzyskania zwrotu akcyzy od nabycia samochodu osobowego
Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m.in. import, nabycie wewnątrzwspólnotowe i pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej w Polsce zgodnie z przepisami o ruchu (...)
str. 55
H.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Obowiązek podatkowy wykazany z opóźnieniem - jak skorygować deklaracje?
Spółka za późno o jeden miesiąc wykazała obowiązek podatkowy z tytułu wykonanej usługi. Obowiązek podatkowy powstał w sierpniu 2011 r., natomiast wykazany został we wrześniu. (...)
str. 59
2.
Termin odliczenia podatku VAT z faktury za usługi telekomunikacyjne
Otrzymałam fakturę za abonament telefoniczny i dostęp do Internetu. Czy prawo do odliczenia VAT przysługuje mi w terminie płatności wynikającym z tej faktury, czy na (...)
str. 60
3.
Konsekwencje niepoinformowania urzędu skarbowego o wystawianiu faktur przez nabywcę
Czy organ podatkowy może zakwestionować prawo do wystawiania faktur przez nabywcę, w przypadku gdy nie poinformował on urzędu skarbowego o zawarciu umowy dotyczącej wystawiania takich (...)
str. 60
4.
Wynajem lokalu stanowiącego własność osoby fizycznej
Jestem wspólnikiem spółki cywilnej i zamierzam odpłatnie wynajmować prywatne mieszkanie na potrzeby tej spółki. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, w przypadku gdy (...)
str. 61
5.
Jak rozliczyć koszty związane z prowadzeniem działalności w mieszkaniu?
Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu. Otrzymuję faktury VAT za media. Czy mogę odliczyć w części podatek naliczony z takiej faktury, jeśli (...)
str. 62
6.
Przesunięcie złomu do magazynu
W ramach działalności naszej firmy, kupujemy m.in. taśmę mosiężną i miedzianą od producenta i przycinamy ją na określoną szerokość. Przy cięciu powstaje odpad, który traktowany (...)
str. 63
7.
Odliczenie VAT z faktury dokumentującej szkolenie zawodowe pracowników
Spółka otrzymała fakturę VAT od firmy zewnętrznej za przeszkolenie pracowników w zakresie prac spawalniczych. Pracownicy zostali zobowiązani do zwrotu części kosztów szkolenia na rzecz pracodawcy, (...)
str. 64
8.
Płatny dostęp do portalu internetowego - moment powstania obowiązku podatkowego
Spółka z o.o. stworzyła portal internetowy, z którego korzystać będą za odpłatnością osoby fizyczne. Dostęp do tego portalu będzie możliwy za pomocą specjalnych kodów udostępnionych (...)
str. 65
9.
Czy koszty wystawienia wezwania do zapłaty podlegają opodatkowaniu VAT?
Podatnik wysyła do swoich kontrahentów zalegających z zapłatami za energię cieplną wezwania do zapłaty, obciążając ich kosztami wystawienia tych wezwań, na które składają się m.in. (...)
str. 66
10.
Błędy w fakturach spowodowane awarią programu komputerowego
W wystawionych przez nas fakturach pojawiły się błędy spowodowane nieprawidłowym działaniem programu komputerowego. Stwierdziliśmy, że brak jest w nagłówku słowa "VAT", a także kolumna "stawka (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.