Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 r., godz. 9:51 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.223 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 19 (774) z dnia 01.07.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Moment odliczenia VAT z faktury wystawionej w miesiącu późniejszym niż wykonano usługę
Zasadą jest, że prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje w rozliczeniu za okres (miesiąc, kwartał), w którym podatnik otrzymał fakturę. W odniesieniu do tzw. mediów (...)
str. 4
1.2.
Moment zaliczenia w koszty faktury za usługę stanowiącą koszt pośrednio związany z przychodami
Generalnie, koszty pośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie poniesienia, czyli w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej (...)
str. 4
1.3.
Moment ujęcia w kosztach usługi stanowiącej koszt bezpośrednio związany z przychodami
W przypadku, gdy nabyta usługa zostanie zakwalifikowana do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami (np. składa się na koszt wytworzenia produktu), wówczas jej ujęcie w kosztach (...)
str. 6
2.1.
Udzielenie pożyczki - skutki w VAT
Udzielanie pożyczek uznawane jest generalnie dla celów VAT jako świadczenie usług - jeżeli pożyczek dokonuje podatnik w ramach działalności gospodarczej. Są jedynie wątpliwości, czy za (...)
str. 7
2.2.
Pożyczka w walucie obcej a podatkowe różnice kursowe
Co do zasady, kwota udzielonej/otrzymanej pożyczki jest obojętna podatkowo. U pożyczkodawcy nie stanowi ona kosztu uzyskania przychodu, tak jak nie jest przychodem jej zwrot. Z (...)
str. 8
2.3.
Różnice kursowe od udzielonej/otrzymanej pożyczki - ewidencja księgowa
Również dla celów bilansowych do rozliczenia udzielonej/otrzymanej pożyczki w walucie obcej oraz jej zwrotu/spłaty należy stosować kurs faktycznie zastosowany, jeżeli dojdzie do rzeczywistej wymiany waluty. (...)
str. 10
3.
Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki osobowej
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie chciałbym przekształcić swoje przedsiębiorstwo w spółkę osobową. Jakie będą tego skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych i VAT?
str. 12
3.1.
Skutki podatkowe u osoby fizycznej wnoszącej przedsiębiorstwo i w spółce otrzymującej
Podatnik, który jako osoba fizyczna prowadzi indywidualnie działalność gospodarczą, może wnieść całe swoje przedsiębiorstwo aportem do spółki osobowej. Taka czynność nie spowoduje powstania obowiązku zapłaty (...)
str. 12
3.2.
Aport przedsiębiorstwa - skutki w VAT
Dla celów VAT aport całego przedsiębiorstwa (lub zorganizowanej jego części) nie jest czynnością opodatkowaną. Wynika to z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, na (...)
str. 14
II.
PODATEK VAT
1.
Do sprzedaży ogrodzonego gruntu nie można stosować zwolnienia z VAT przysługującego przy sprzedaży budowli - wyrok NSA
Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest ogrodzona działka, sprzedaż należy opodatkować tak, jak sprzedaż gruntu niezabudowanego (czyli - co do zasady - stosując stawkę 23%). Ogrodzenie wokół (...)
str. 17
2.
Deklaracje składane przez podatników VAT
Obecnie obowiązujące wzory deklaracji VAT określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i (...)
str. 17
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zakup i wydanie towaru jako nagrody w loterii
Zamierzamy zorganizować loterię, w której będą wydawane nagrody. Jakie skutki w VAT wywoła ww. zdarzenie? Podatnik może odliczyć VAT od zakupu nagród, które będą wydane (...)
str. 21
3.2.
Zakup samochodu bez VAT i jego sprzedaż w systemie marży
W celach handlowych kupiliśmy samochód osobowy od podatnika, który do sprzedaży zastosował zwolnienie z VAT na podstawie przepisów rozporządzenia w sprawie VAT. Czy sprzedaż tego (...)
str. 22
3.3.
Faktury VAT w euro za organizację usług turystyki
Organizujemy wypoczynek krajowy i zagraniczny. Nasze należności wyrażone są w euro i klientom wystawiamy faktury w tejże walucie. Sprzedaż fakturujemy do 7 dni po zakończeniu (...)
str. 24
3.4.
Wydatki opłacone kartą paliwową - rozliczenie VAT
Otrzymaliśmy zbiorczą fakturę od zagranicznego kontrahenta za zakup w Polsce paliwa i przejazdy autostradą. Wydatki te opłacone były kartą paliwową. Kontrahent obciążył nas za paliwo (...)
str. 26
III.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Otrzymanie 100% wpłaty na poczet usługi wykonanej w miesiącu następnym a przychód podatkowy - wyrok NSA
Otrzymanie zapłaty za imienne bilety miesięczne, dotyczącej usługi przewozu wykonanej w następnym miesiącu, nie może być traktowane jako wpłata na poczet tej usługi. Jest to (...)
str. 27
2.
Moment zaliczenia w koszty wynagrodzenia pracowników bezpośrednio produkcyjnych - kontrowersyjna interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Wynagrodzenia pracowników produkcyjnych nie mogą być ujmowane w kosztach uzyskania przychodów na zasadach przewidzianych dla kosztów bezpośrednich. Podlegają one ujęciu w kosztach podatkowych wyłącznie w (...)
str. 29
3.
Podatkowe skutki zniesienia współwłasności
Współwłasność jest instytucją prawa cywilnego uregulowaną w art. 195 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - Dz. U. nr 16, (...)
str. 31
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Stosowanie kursu walut w przypadku kompensaty zobowiązań określonych w tej samej walucie
Jaki Spółka powinna zastosować kurs w przypadku kompensaty należności i zobowiązań wyrażonych w euro? Kurs poprzedzający dzień kompensaty, czy niższy kurs, jaki wynika z należności (...)
str. 33
4.2.
Odpis aktualizujący wartość towarów handlowych nie może zostać ujęty w kosztach podatkowych
Na skutek działania zjawisk atmosferycznych towar handlowy uległ uszkodzeniu i nastąpiła trwała utrata jego wartości. Czy jeśli spółka dokona odpisu aktualizującego wartość tego towaru (towary (...)
str. 35
4.3.
Podatkowa grupa kapitałowa - utrata statusu podatnika
Spółka wchodzi w skład podatkowej grupy kapitałowej utworzonej przez jednoosobową spółkę gminy. Aktualnie Spółka rozważa zawarcie umowy na świadczenie usług z inną jednoosobową spółką gminy, niewchodzącą jednak (...)
str. 36
4.4.
Zapłata gotówkowa w walucie obcej ujęta w kasie fiskalnej - sposób ewidencjonowania a różnice kursowe
Nasi klienci mają możliwość zapłaty za oferowane towary walutą obcą. Sprzedaż taka ujmowana jest w kasie fiskalnej, która ma ustalony przez nas transakcyjny kurs waluty (...)
str. 37
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Kiedy nagrody, premie i drobne upominki otrzymywane w ramach działań promocyjno-marketingowych są wolne od podatku dochodowego?
W celu umocnienia swojej pozycji rynkowej przedsiębiorcy podejmują różnego rodzaju działania promocyjno-marketingowe. Często mają one formę nagród, premii i drobnych upominków dla faktycznych i potencjalnych (...)
str. 39
1.1.
Wygrane w konkursach oraz nagrody związane ze sprzedażą premiową
W myśl postanowień art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PDOF, wolna od podatku dochodowego jest wartość: wygranych w konkursach i grach organizowanych i (...)
str. 39
1.2.
Drobne upominki, których wartość nie przekracza 200 zł
Różnego rodzaju drobne upominki i gadżety reklamowe, których jednorazowa wartość nie przekracza 200 zł, otrzymane od przedsiębiorcy w związku z promocją lub reklamą jego towarów (...)
str. 42
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Obliczenie zaliczki na podatek dochodowy od zwracanej byłemu pracownikowi kwoty nadpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
Otrzymaliśmy z ZUS-u pismo o składkach nadpłaconych na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przez osobę, która od kilku lat nie jest już naszym pracownikiem. W rozmowie (...)
str. 43
2.2.
Księgowanie faktur sprzedaży w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej przez biuro rachunkowe
Nasze biuro rachunkowe, w ramach świadczonych usług, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów klienta, który w ciągu miesiąca wystawia dużo faktur sprzedaży (jest to hurtownia). (...)
str. 45
2.3.
Czy stypendia dla przedszkolaków mogą być zwolnione od podatku dochodowego?
Dla uczniów szkolnych i studentów wypłacamy stypendia, które są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PDOF. Czy wypłacane w analogicznych okolicznościach stypendia (...)
str. 46
2.4.
Składka (OC i AC) płacona w ratach - moment ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Jak rozliczyć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej metodą memoriałową wydatki poniesione na ubezpieczenie firmowego samochodu ciężarowego (OC i AC), jeżeli składkę płacimy w (...)
str. 48
V.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Podatek od nieruchomości od węzła cieplnego
Jesteśmy firmą ciepłowniczą do 5 MW. Odkupiliśmy sieci oraz węzły ciepłownicze, które wcześniej użytkowaliśmy płacąc dzierżawę. Obecnie sieci po legalizacji są przyjęte na stan środków (...)
str. 49
2.
Nieaktualna ewidencja a podatki lokalne
Czy w każdym przypadku dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków są wiążące dla organu podatkowego przy wymierzaniu podatku od nieruchomości lub rolnego? Podstawę wymiaru (...)
str. 49
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Korekta amortyzacji, gdy otrzymano dotację po oddaniu środka trwałego do używania - wyrok WSA
Otrzymanie dotacji, stanowiącej zwrot wydatków na nabycie środka trwałego, powoduje obowiązek dokonania korekty części dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych. Przy czym korekty tej należy dokonać w miesiącu (...)
str. 51
2.
Rozliczenie utraty środka trwałego na skutek kradzieży
Z placu budowy ukradziono nam urządzenie stanowiące środek trwały. Otrzymaliśmy informację o umorzeniu dochodzenia w tej sprawie. Jak rozliczyć poniesioną stratę? Czy brak ubezpieczenia dobrowolnego (...)
str. 52
3.
Koszty noclegu i wyżywienia ekipy montującej środek trwały
Spółka zakupiła środek trwały z zagranicy. W celu jego montażu, do Polski przyjechali pracownicy dostawcy. Zgodnie z umową, kupujący pokrył koszty ich noclegów i wyżywienia. (...)
str. 54
4.
Winda w leasingu a wartość początkowa budynku
W parterowym budynku dobudowano piętro wraz z lokalami oraz klatkę schodową z szybem na windę. Windę (która została już uruchomiona) nabyto w ramach umowy leasingu (...)
str. 54
5.
Sprzedaż inwestycji w obcym środku trwałym sfinansowanej ze środków ZFRON
Jesteśmy Zakładem Pracy Chronionej. Ze środków ZFRON (uzyskanych z ulg podatkowych) w wynajmowanych przez nas magazynach dokonaliśmy adaptacji pomieszczeń socjalnych dla osób niepełnosprawnych. Koszt tych (...)
str. 56
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zgłoszenie syna i brata do ubezpieczeń w ZUS
Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam z tego tytułu wszystkie składki ubezpieczeniowe. Do pomocy przy jej prowadzeniu na okres wakacji zatrudniłem na podstawie umowy o pracę (...)
str. 58
2.
Składki ubezpieczeniowe za wspólników wieloosobowej spółki z o.o.
Od lipca 2012 r. jestem wspólnikiem w trzyosobowej spółce z o.o. Czy po objęciu tej funkcji będę podlegał wszystkim ubezpieczeniom w ZUS na zasadach przewidzianych (...)
str. 59
3.
Ograniczenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe menedżera
Zatrudnionemu w firmie menedżerowi na koniec czerwca 2012 r. wypłaciliśmy wynagrodzenie w kwocie 12.200 zł. W jaki sposób powinniśmy ograniczyć tej osobie podstawę wymiaru składki (...)
str. 60
4.
Prawo do wynagrodzenia chorobowego bez okresu wyczekiwania
Jakie warunki musi spełnić pracownik, żeby nabyć prawo do wynagrodzenia chorobowego bez konieczności przepracowania 30 dni? Prawo do świadczeń chorobowych od pierwszego dnia niezdolności do (...)
str. 61
5.
Powrót do pracy w okresie niezdolności do pracy orzeczonej z tytułu opieki nad chorym dzieckiem
Czy pracownica, która otrzymała zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, może przerwać zwolnienie i wrócić do pracy? Tak. Pracownica może "przerwać" okres niezdolności (...)
str. 62
VIII.
PRAWO PRACY
1.
Wypowiedzenie umowy w związku z likwidacją zakładu
Pracownica w lipcu 2011 r. zaszła w ciążę i przebywała na zwolnieniu chorobowym. Od lutego 2012 r. przebywa na urlopie macierzyńskim, który, łącznie z dodatkowym (...)
str. 63
2.
Odbiór czasu wolnego za nadgodziny a gwarancja minimalnego wynagrodzenia za pracę
Zatrudniamy pracownika w ramach pełnego etatu, z godzinową stawką wynagrodzenia. W maju 2012 r. pracownik przepracował 6 nadgodzin z przekroczeń dobowych, za które, zgodnie z (...)
str. 65
3.
Rekompensata za dyżur odbyty w siedzibie pracodawcy
Pracodawca polecił pracownikowi pełni? dyżur po godzinach pracy w siedzibie firmy, przez 4 godziny. Trzy godziny pracownik oczekiwał na zgłoszenie pod telefonem, a jedną godzinę (...)
str. 66
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Nowości w Krajowych Standardach Rachunkowości
1.1. Nowy KSR Komitet Standardów Rachunkowości na posiedzeniu w dniu 24 kwietnia 2012 r. podjął uchwałę w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 7 "Zmiany (...)
str. 67
2.
Rachunkowość podmiotów prowadzących działalność leczniczą - Komunikat Ministerstwa Zdrowia i Ministra Finansów
Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej: www.mz.gov.pl zamieściło Komunikat z dnia 28 maja 2012 r. w sprawie dostosowania działalności podmiotów leczniczych do przepisów ustawy o (...)
str. 68
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Ewidencja składników majątkowych otrzymanych przez uczelnię w ramach realizacji projektu partnerskiego
Nasza uczelnia realizuje projekt partnerski z urzędem miasta, który jest organem prowadzącym dla naszej uczelni. Projekt jest współfinansowany ze środków z budżetu Unii Europejskiej w ramach PO KL. (...)
str. 69
3.2.
Przychody przy określeniu obowiązku badania sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego
Jesteśmy fundacją posiadającą status organizacji pożytku publicznego. Prosimy o bliższe określenie pojęcia przychodu, określonego w § 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie obowiązku badania sprawozdań (...)
str. 71
3.3.
Badanie sprawozdań finansowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez biegłego rewidenta
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Naszym organem założycielskim jest powiat. Czy mamy obowiązek poddać badaniu każde roczne sprawozdanie finansowe, skoro nie prowadzimy (...)
str. 72
3.4.
Ujęcie kosztów związanych z egzekwowaniem należności dochodzonej na drodze sądowej
W związku z nieopłacaniem czynszu przez najemcę skierowaliśmy sprawę do sądu. Jednym z dokumentów, które należało dołączyć do akt dowodowych, było poświadczenie kopii faktur z ich oryginałami. Jak zaksięgować otrzymaną z tego (...)
str. 73
3.5.
Ewidencja księgowa otrzymanej przez spółkę z o.o. dywidendy
Jesteśmy spółką z o.o. W czerwcu 2012 r. z tytułu posiadania udziałów w innej spółce z o.o. otrzymaliśmy dywidendę. Jak ująć i rozliczyć taki przychód w księgach rachunkowych przy założeniu, że nie spełniamy (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.