Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 10 (322) z dnia 20.05.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
OBRÓT KRAJOWY
I.
Projekt zmian do ustawy o VAT - nowe regulacje w obrocie krajowym
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o VAT. Zmiany, które projekt przewiduje związane są przede wszystkim z koniecznością dostosowania niektórych przepisów ustawy do przepisów unijnych, (...)
str. 4
1.
Prezenty o małej wartości i próbki
Obecnie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT przekazanie jednej osobie towarów o określonej wartości. Dla podatników, którzy prowadzą ewidencję osób obdarowanych limit ten nie może przekroczyć (...)
str. 4
2.
Obowiązek podatkowy
W projekcie proponuje się wprowadzenie w art. 19a ust. 1 ustawy, generalnej zasady, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstawać będzie z upływem miesiąca, w którym (...)
str. 5
3.
Podstawa opodatkowania
W obecnie obowiązujących regulacjach, podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego (...)
str. 5
4.
Zwolnienia przedmiotowe
Aby pełniej odwzorować przepis art. 136 dyrektywy w sprawie VAT, możliwe będzie zastosowanie zwolnienia od podatku dla dostawy towarów wykorzystywanych przez podatnika wyłącznie do działalności (...)
str. 6
5.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego
Zgodnie z unijną dyrektywą skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest uzależnione od spełnienia pewnych wymogów formalnych. W przypadku nabywanych towarów i usług konieczne (...)
str. 6
6.
Zasady wystawiania faktur VAT
Aby dostosować obowiązujące przepisy do zasad dyrektywy i zarazem uprościć i zmodernizować przepisy dotyczące fakturowania, wprowadzono pewne zmiany dotyczące ogólnych zasad wystawiania faktur, oraz podmiotów (...)
str. 7
7.
Zwolnienia podmiotowe
Limit uprawniający do zwolnienia z VAT tzw. drobnych przedsiębiorców pozostać ma na niezmienionym poziomie 150.000 zł. Zwolnienie podmiotowe ma jednak być adresowane nie do podatnika, (...)
str. 7
II.
Kto podlega przepisom ustawy o VAT? - odpowiedzi na pytania Czytelników
Pojęcie podatnika VAT określone zostało w przepisach art. 15-17 ustawy o VAT. Co do zasady podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (...)
str. 8
III.
Obowiązek podatkowy w VAT - wyjaśnienia organów podatkowych
1.
Moment wykonania usługi transportowej
Za moment wykonania usługi należy uznać chwilę, w której następuje realizacja końcowego efektu danej usługi. Biorąc pod uwagę, że istotą usługi transportowej jest przewiezienie osób (...)
str. 13
2.
Udzielanie pożyczek - kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
Zapłata należnych odsetek dokonana przed upływem terminu zapłaty lub upływ terminu ich zapłaty, określonego w umowie, będzie rodzić obowiązek podatkowy, a jeżeli wykonanie usług powinno (...)
str. 13
3.
Zbycie zabudowanej nieruchomości
W przypadku transakcji sprzedaży budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie (...)
str. 14
4.
Usługi świadczone przez biegłych na rzecz sądów
Świadczenie usług przez biegłych sądowych na zlecenie sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury, objęte jest szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego, który powstaje z chwilą otrzymania (...)
str. 15
IV.
Nieodpłatne przekazanie towarów pracownikom w świetle ustawy o VAT
Spółka zakupiła paczki dla dzieci pracowników, które w całości sfinansowane zostały ze środków obrotowych firmy. Koszt jednej paczki wyniósł netto 37,40 zł, podatek VAT 8,60 (...)
str. 16
1.
Zakupy, które uprawniają do odliczenia VAT
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. (...)
str. 16
2.
Przekazanie "prezentów o małej wartości"
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (...)
str. 16
3.
Prawo do odliczenia VAT od towarów przekazywanych nieodpłatnie
Jak wspominano wcześniej opodatkowanie nieodpłatnych przekazań uzależnione jest od tego, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT od ich nabycia. Z kolei prawo do odliczenia (...)
str. 18
V.
Pośrednictwo w świadczeniu usług ubezpieczeniowych
Na podstawie umów z agentami świadczymy (jako pośrednik) usługi pośrednictwa w zawieraniu umów ubezpieczenia. Usługi te polegają m.in. na pozyskiwaniu klientów, przygotowywaniu ofert, sporządzaniu polis (...)
str. 19
1.
Kiedy usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego zwolnione są z podatku VAT?
Zarówno ustawa o VAT oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia pośrednictwa ubezpieczeniowego. W tym celu należy odnieść się do ustawy z dnia 22 (...)
str. 19
2.
Usługi pośrednictwa świadczone na zlecenie agenta ubezpieczeniowego
W praktyce agent ubezpieczeniowy często swoje czynności wykonuje przy pomocy różnych podmiotów. Organy podatkowe nie negują, że podmioty te wykonują czynności, które mieszczą się rodzajowo (...)
str. 20
VI.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Zwrot wykazany w deklaracji złożonej po terminie
Czy można wystąpić o przyspieszony zwrot podatku VAT (w terminie 25 dni), w przypadku gdy deklaracja została złożona po terminie? [pytanie 633440] Komentarz 1 Jedno (...)
str. 22
2.
Faktura zaliczkowa czy końcowa?
Czy mogę wystawić od razu fakturę końcową, a nie zaliczkową w przypadku gdy 26 kwietnia otrzymałem zaliczkę na towar, a w maju w ciągu 7 (...)
str. 23
3.
Mały podatnik i usługi transportowe
Nasza firma jest małym podatnikiem rozliczającym podatek VAT metodą kasową. Jak określić, kiedy powstaje obowiązek podatkowy od świadczonych usług transportowych - czy na zasadach określonych (...)
str. 25
B.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Rozpoczęcie działalności w 2012 r. - od kiedy kasa rejestrująca?
Obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy wszystkich podatników, którzy rozpoczną działalność określoną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, czyli będą dokonywać (...)
str. 26
VIII.
Kasy rejestrujące w pytaniach Czytelników
1.
Ewidencjonowanie obrotów z tytułu świadczenia usług pomocy drogowej w kasie fiskalnej
W ramach spółki cywilnej świadczymy usługi pomocy drogowej, głównie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Użytkujemy 3 samochody i rzadko świadczą one usługi w (...)
str. 31
2.
Sprzedaż towaru pracownikowi a kasa rejestrująca
Spółka w prowadzonej działalności dotychczas nie stosowała kasy rejestrującej, ponieważ dokonywała sprzedaży przede wszystkim dla podmiotów gospodarczych (dla osób fizycznych sporadycznie). Czy sprzedaż pracownikowi aparatu (...)
str. 32
C.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
IX.
Nowelizacja ustawy o VAT - projektowane zmiany w obrocie z zagranicą
Przygotowana przez Ministerstwo Finansów nowelizacja do ustawy o VAT znajdująca się obecnie w fazie uzgodnień międzyresortowych przewiduje wiele zmian w przepisach dotyczących obrotu z zagranicą. (...)
str. 33
X.
Miejsce świadczenia dla dostawy towarów
W świetle ustawy o VAT, faktyczne miejsce wykonania danej czynności nie w każdym przypadku jest miejscem jej świadczenia, a w rezultacie - jej opodatkowania. Ustawa (...)
str. 35
1.
Opodatkowanie dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych
Dla sprzedaży towarów, które w wyniku realizowanej dostawy są transportowane lub wysyłane, bez względu na to, kto dokonuje ich wywozu, miejscem opodatkowania jest miejsce, w (...)
str. 35
2.
Transakcje łańcuchowe - przypadek szczególny
W ustawie o VAT uregulowano również przypadek tzw. transakcji łańcuchowych, kiedy towar jest sprzedawany kolejno przez kilka podmiotów, ale w rzeczywistości przemieszczany jest tylko od (...)
str. 36
3.
Dostawa towarów instalowanych lub montowanych
Miejscem świadczenia (opodatkowania) w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający (...)
str. 36
4.
Dostawa towarów niewysyłanych i nietransportowanych
Miejscem opodatkowania towarów niewysyłanych i nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy (art. 22 ust. 1 pkt 3). Zasadę tę stosuje (...)
str. 37
5.
Dostawa towarów sprzedawanych na pokładach statków, samolotów lub pociągów
Miejscem opodatkowania dostawy towarów na pokładach statków, samolotów lub pociągów w trakcie części transportu pasażerów, która wykonywana jest na terenie Unii Europejskiej, jest miejsce rozpoczęcia (...)
str. 37
6.
Dostawa gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym
Energia elektryczna, cieplna lub chłodnicza oraz gaz dla celów podatku VAT traktowane są jako towary, jednak trudno jest śledzić ich fizyczne przemieszczenie. Ze względu na (...)
str. 38
7.
Opodatkowanie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju
Generalnie w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów (art. (...)
str. 38
8.
Miejsce świadczenia dla sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju
Zasady opodatkowania sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju uregulowano w art. 24 ustawy o VAT. Co do zasady określono tam, iż w przypadku sprzedaży wysyłkowej na (...)
str. 39
9.
Miejsce opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. W tym (...)
str. 40
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Rozliczenie opłat za przejazd autostradami w Polsce
Zawarliśmy umowę z holenderską firmą, która rozlicza dla nas przejazdy po polskich autostradach, doliczając za tę usługę swoją prowizję. Do faktury obciążeniowej nasz holenderski kontrahent (...)
str. 41
2.
Stawka VAT na składowanie ładunków w kontenerach przewożonych statkami
Czy usługę składowania ładunków w kontenerach przeznaczonych do przewozu środkami transportu morskiego na trasie Chiny - Polska, świadczoną na ternie portu morskiego w okresie nieprzekraczającym (...)
str. 42
XII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Import towarów o niewielkiej wartości wysłanych firmą kurierską
Dostawca z Chin sprzedał nam próbki towarów, które dostarczane są za pośrednictwem firmy kurierskiej. Wartość tych próbek nie przekracza kwoty 20 euro. Są one zwolnione (...)
str. 43
2.
Transport towarów z Polski poza terytorium Unii
Wykonaliśmy usługę transportu towarów z Polski do Rosji na rzecz polskiego spedytora. Czy mamy prawo do zastosowania stawki VAT 0%, pomimo tego, że odbiorcą usługi (...)
str. 43
3.
Sprzedaż samochodu przed pierwszą rejestracją - zaświadczenie o zapłacie podatku VAT
Jestem czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności sprowadzam z krajów UE używane samochody i dokonuję ich odprzedaży na terytorium kraju. We wpisie do działalności (...)
str. 44
4.
Brak potwierdzenia wywozu towarów w WDT a stawka VAT
Spółka dokonała dostawy towarów do Niemiec i wystawiła fakturę VAT w dniu 11 kwietnia 2012 r. (ze stawką 0%). W jaki sposób należy rozliczyć tę (...)
str. 45
5.
Sprzedaż wysyłkowa a informacje podsumowujące
Czy sprzedaż na rzecz osób fizycznych z krajów Unii, niebędących podatnikami podatku od wartości dodanej na terytorium ich miejsca zamieszkania (tzw. sprzedaż wysyłkowa), jest wykazywana (...)
str. 45
D.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Ujemna sprzedaż jako skutek korekty faktur
Prowadząc działalność gospodarczą podatnicy muszą liczyć się z tym, że w niektórych sytuacjach zmuszeni będą do korygowania swoich rozliczeń. Wśród przypadków, w których w wyniku (...)
str. 46
2.
Ujemny podatek naliczony
Wystawienie przez dostawcę towaru bądź wykonawcę usługi faktury korygującej obniżającej podatek należny powoduje jednocześnie obniżenie podatku naliczonego u nabywcy tego towaru czy usługi. Dlatego też (...)
str. 48
E.
VAT OD PODSTAW
1.
Czy rolnik ryczałtowy może stać się czynnym podatnikiem VAT?
Rolnik, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze, może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 (...)
str. 50
2.
W jaki sposób i kiedy możliwy jest powrót do zwolnienia z VAT?
Każdy czynny podatnik VAT ma prawo do rezygnacji z opodatkowania i skorzystania ze zwolnienia z VAT - w terminie i na zasadach określonych w obowiązujących (...)
str. 50
3.
Obowiązki związane ze zmianą statusu
W myśl art. 96 ust. 12 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę danych wynikających ze zgłoszenia rejestracyjnego, do naczelnika urzędu skarbowego w terminie (...)
str. 51
F.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy od samochodu osobowego
Opodatkowanie samochodów osobowych podatkiem akcyzowym regulują przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. nr 108, poz. (...)
str. 53
G.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Kwalifikacja samochodów osobowych w świetle ustawy o podatku akcyzowym
Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m.in. import, nabycie wewnątrzwspólnotowe i pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o (...)
str. 56
H.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Termin wniesienia sprzeciwu w przypadku korekty deklaracji dokonanej przez organ podatkowy
Dostałem informację, że organ podatkowy skorygował złożoną przeze mnie deklarację VAT-7 za marzec 2012 r. Jestem pewien, że sporządziłem ją prawidłowo. Czy organ podatkowy może (...)
str. 60
2.
Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku kompensaty należności
Firma transportowa w grudniu 2011 r. wykonała usługę transportu towaru na terenie kraju, co zostało potwierdzone wystawioną fakturą. W związku z tym, że do dnia (...)
str. 61
3.
Obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług pomocy drogowej
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczymy usługi pomocy drogowej (holowanie pojazdów). Czy dla tych usług oraz usług wynajmu samochodu zastępczego obowiązek podatkowy powstaje w sposób (...)
str. 62
4.
Zakup części do samochodu osobowego
Posiadam samochód osobowy, który służy do wykonywanej przeze mnie działalności opodatkowanej. Czy mogę odliczyć podatek naliczony od zakupu części i usług remontu tego samochodu? Co (...)
str. 63
5.
Kiedy odliczyć VAT z faktury wystawionej przed dostawą towaru?
Kiedy powinienem odliczyć podatek VAT z faktury, która została wystawiona i odebrana w dniu 27 kwietnia, a towar dotarł do nas 4 maja, czyli jeszcze (...)
str. 64
6.
Stawka VAT na sprzedaż książek
Osoba fizyczna prowadząca wydawnictwo otrzymała zlecenie wydania książki. W tym celu korzysta z usług drukarni, która świadczoną usługę druku opodatkowuje stawką 23%. Czy w tej (...)
str. 65
7.
Dokumentowanie transakcji nabycia towaru na współwłasność
Razem z sąsiadem nabyliśmy budynek (magazyn) na współwłasność. Prowadzimy odrębnie działalność gospodarczą (różnego rodzaju). Czy będziemy mogli oboje skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, (...)
str. 65
8.
Stawka VAT na dostawę tablic interaktywnych dla szkół
Spółka cywilna prowadzi sklep m.in. ze sprzętem komputerowym. Zamierzamy przystąpić do przetargu ogłoszonego przez prywatną szkołę podstawową na dostawę 5 tablic interaktywnych. Czy przy sprzedaży (...)
str. 66
9.
Faktura dokumentująca abonament za dostęp do programu komputerowego
Kiedy mogę odliczyć podatek VAT z otrzymanej na początku roku faktury za usługę dostępu do programu komputerowego, bazy wiedzy fachowej oraz za prowadzenie strony internetowej, (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.