Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 14 (769) z dnia 10.05.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Opakowania kaucjonowane a podatek dochodowy
Uważa się, że kaucja jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania. Gdy wpłacający wywiąże się z warunków umowy, kaucja jest mu zwracana. Natomiast (...)
str. 4
1.2.
Opakowania kaucjonowane - ewidencja księgowa
Wpłatę kaucji za opakowania zwrotne można ująć w księgach rachunkowych: - Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Nazwa dostawcy opakowań), - Ma konto 13-0 (...)
str. 5
1.3.
Opakowania zwrotne a VAT
Zasady wystawiania faktur VAT szczegółowo określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur. W rozporządzeniu tym uregulowano również (...)
str. 6
2.1.
Przychody i koszty w działalności statutowej stowarzyszenia - w świetle przepisów podatkowych
Dochody stowarzyszenia, którego celem statutowym jest np. działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy (...)
str. 7
2.2.
Działalność statutowa stowarzyszenia w ewidencji księgowej
Jeżeli stowarzyszenie prowadzi wyłącznie działalność statutową, wówczas prowadzi księgi rachunkowe oraz sporządza roczne sprawozdanie finansowe zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie (...)
str. 10
2.3.
Odliczenie VAT od wydatków na działalność statutową
Czynności wykonywane w ramach działalności statutowej są z reguły poza zakresem ustawy o VAT albo są zwolnione z opodatkowania. Przykładowo - zwolnione z VAT są (...)
str. 11
3.
Rozliczenie polis gwarancyjnych z tytułu należytego wykonania usług
Wydatki związane z wykupieniem gwarancji ubezpieczeniowych są związane z ogólnym funkcjonowaniem jednostki i dlatego odnosi się je do kosztów działalności operacyjnej z chwilą ich poniesienia. (...)
str. 12
II.
PODATEK VAT
1.
Obniżenie VAT należnego u sprzedającego z faktury korygującej, dopiero gdy jest potwierdzenie odbioru korekty przez nabywcę - wyrok NSA
Polskie przepisy, w zakresie, w jakim wymagają posiadania potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę, nie naruszają przepisów unijnych. (wyrok NSA z 3 lutego 2012 r., sygn. (...)
str. 14
2.
Opodatkowanie sprzedaży mieszkań z wykończeniem - stanowisko Ministra Finansów
Minister Finansów uznał, że trwała zabudowa meblowa oraz dostawa sprzętu AGD opodatkowana jest według stawki 23%, nawet jeżeli sprzedaż następuje w ramach jednego świadczenia (dostawy (...)
str. 15
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zwolnienie ze stosowania kasy fiskalnej przy sprzedaży wysyłkowej
Zamierzamy sprzedawać towary przez Internet (dostawa przesyłkami kurierskimi). Zapłata będzie dokonywana bezpośrednio na nasz rachunek bankowy lub kurierowi, który otrzymane kwoty będzie wpłacał na nasze (...)
str. 17
3.2.
Jak przeliczać kwoty z faktury wystawionej w walucie obcej?
Wystawiamy faktury w walucie obcej. Jedna faktura zawiera kilka pozycji. Czy trzeba przeliczać każdą pozycję na PLN, czy można jedynie przeliczyć łączną wartość faktury? Proszę o podanie (...)
str. 18
3.3.
Rozliczenie VAT od zakupu produktów rolnych
Zaliczka wpłacona dla rolnika ryczałtowego Kupujemy produkty spożywcze od rolników ryczałtowych. Transakcje te dokumentujemy fakturami VAT RR. Czy jeżeli na poczet przyszłego zakupu wpłacimy zaliczkę, (...)
str. 20
3.4.
Jak określać nazwę towarów i usług na fakturze VAT?
Czy na fakturze można podać nazwy towarów lub usług jedynie ogólnie (np. materiały według zamówienia), wskazując jednocześnie, iż szczegóły są w załączniku? Jeżeli załącznik jest integralną (...)
str. 23
3.5.
Jak ustalić odpowiednią stawkę VAT do sprzedaży?
Jaką stawkę VAT zastosować, jeżeli towary, które zamierzamy sprzedawać, znajdują się zarówno w wykazie towarów opodatkowanych stawką 8%, jak i stawką 5%? Jeżeli towary (usługi) zostały wymienione (...)
str. 24
III.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Przeniesienie udziałów jako zapłata za odsetki umożliwia zaliczenie tych odsetek do kosztów uzyskania przychodów - wyrok NSA
Świadczenie w miejsce wykonania (datio in solutum) jest formą zapłaty. Jeśli obejmowało ono świadczenie główne wraz z odsetkami, to należało uznać, że odsetki od pożyczek (...)
str. 25
2.
Z wyjaśnień organów podatkowych
2.1.
Wydatki na drobny poczęstunek w siedzibie firmy a koszty podatkowe
Zwyczajowy, drobny poczęstunek (np. kawa, herbata, soki, słodycze), serwowany podczas spotkań biznesowych w siedzibie firmy, niemający charakteru wystawności czy okazałości, nie jest reprezentacją, w związku (...)
str. 26
2.2.
Moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów jednorazowych wynagrodzeń za ustanowienie służebności przesyłu
Gdy umowa za odpłatne ustanowienie służebności przesyłu została zawarta na czas nieokreślony, wówczas płacone z tego tytułu jednorazowe wynagrodzenia są potrącalne w dacie poniesienia, czyli (...)
str. 27
2.3.
Wydatki związane z wniesieniem dopłat do spółki
Wydatki na obsługę prawną oraz na podatek od czynności cywilnoprawnych, ponoszone przez spółkę w związku z wniesieniem dopłat przez wspólników, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. (...)
str. 28
2.4.
Kiedy straty w środkach obrotowych mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych?
Straty w środkach obrotowych (towarach) ujmowane są w kosztach uzyskania przychodów wtedy, gdy są wynikiem zdarzeń losowych, rozumianych jako zdarzenia nieprzewidywalne i nie do uniknięcia. (...)
str. 29
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Rozliczenie odpisu aktualizującego dokonanego w latach ubiegłych
W 2010 r. na wierzytelność został utworzony niepodatkowy odpis aktualizujący. W roku 2011 komornik umorzył postępowanie ze względu na brak majątku u dłużnika. Jak technicznie (...)
str. 30
3.2.
Moment zaliczenia w koszty wydatków na przełomie miesiąca
Faktury dokumentujące koszty pośrednie, dotyczące danego miesiąca, otrzymujemy już po zamknięciu tego miesiąca. Czy wynikające z nich wydatki powinniśmy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na (...)
str. 32
3.3.
Obowiązki podatkowe w przypadku nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie
W br. spółka otrzymała prawomocne postanowienie sądu potwierdzające nabycie przez zasiedzenie z dniem 1 października 2008 r. własności nieruchomości gruntowej. Jak powyższą nieruchomość ująć w (...)
str. 33
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wybór formy wpłacania zaliczek na podatek może być dokonany w ramach wniosku CEIDG-1 - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Zasadą jest, że zaliczki na podatek dochodowy podatnicy wpłacają miesięcznie. Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą jednak wpłacać zaliczki kwartalnie. Jeżeli dokonają (...)
str. 34
2.
Wniesienie aportu do spółki osobowej przez osobę fizyczną jest podatkowo neutralne - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Wniesienie do spółki osobowej aportu w postaci składników majątkowych wykorzystywanych dotychczas w prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej nie powoduje u wnoszącego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. (...)
str. 35
3.
Stanowisko Ministra Finansów w sprawie ulgi rehabilitacyjnej
Osoba niepełnosprawna, zaliczona do I lub II grupy inwalidztwa, od dochodu może odliczyć m.in. wydatki z tytułu używania samochodu osobowego stanowiącego jej własność (współwłasność) dla (...)
str. 36
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Składki na ubezpieczenie grupowe na życie pracowników
Nasza firma opłaca z własnych środków składki na grupowe ubezpieczenie na życie pracowników. Każdy pracownik złożył deklarację przystąpienia do tego ubezpieczenia, w której została określona (...)
str. 37
4.2.
Opłaty ponoszone przez wynajmującego w związku z przedmiotem najmu
W umowie najmu lokalu mieszkalnego zapisano, że najemca zobowiązany jest do zapłaty czynszu, a także do pokrycia wszelkich opłat eksploatacyjnych związanych z przedmiotem najmu, np. (...)
str. 39
4.3.
Prywatny najem opodatkowany ryczałtem nawet po przekroczeniu limitu 150.000 euro
Podatnik jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej uzyskuje przychody z prywatnego najmu, opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Czy po przekroczeniu limitu 150.000 euro będzie zobowiązany do przejścia z ryczałtu (...)
str. 40
4.4.
Sprzedaż waluty zakupionej uprzednio na cele osobiste a powstanie różnic kursowych
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą posiada euro (są to środki prywatne), które zamierza sprzedać i uzyskanymi złotówkami zasilić prowadzoną działalność. Czy powstaną w tej sytuacji różnice kursowe, które (...)
str. 41
5.
Relacja z dyżuru telefonicznego
5.1.
Odsetki od środków zgromadzonych na rachunku bankowym jednostki
Czy dopisane do rachunku bankowego - prowadzonego w działalności gospodarczej - środki pieniężne w postaci odsetek można ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Tak, (...)
str. 42
5.2.
Zapomoga wypłacona emerytowi ze środków ZFŚS
W kwietniu 2012 r. wypłaciliśmy emerytowi (byłemu pracownikowi) zapomogę ze środków ZFŚS. Jak tę zapomogę opodatkować? Zapomoga wypłacona emerytowi ze środków ZFŚS korzysta - łącznie (...)
str. 42
5.3.
Podwyższone koszty uzyskania przychodów
Pracownik złożył w kwietniu 2012 r. oświadczenie o zamieszkiwaniu w miejscowości innej niż miejscowość, w której znajduje się zakład pracy. Od kiedy można w związku (...)
str. 43
5.4.
Zmniejszenie przychodu w związku ze zwrotem sprzedanego towaru
Otrzymaliśmy od kontrahenta zwrot części sprzedanego towaru. Jak ten zwrot ująć w księdze podatkowej? Zwrot sprzedanych towarów wiąże się z koniecznością pomniejszenia przychodu ze sprzedaży (...)
str. 43
5.5.
Składka na ubezpieczenie składników majątkowych w kosztach
W kwietniu 2012 r. opłaciliśmy składkę na ubezpieczenie składników majątkowych stanowiących nasze środki trwałe - za okres od kwietnia 2012 r. do marca 2013 r. (...)
str. 44
V.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Sprzedaż gruntu - PCC czy VAT?
W ramach działalności gospodarczej spółka ma zamiar sprzedać innemu przedsiębiorcy niezabudowaną nieruchomość gruntową. Czy od tej transakcji należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Zgodnie z (...)
str. 45
2.
Podatek od części budowli oddanej do użytku
Czy część ciepłociągu, którego budowę zakończono i zgłoszono w inspekcji nadzoru budowlanego, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości? Podatkowi od nieruchomości podlegają m.in. budowle lub ich (...)
str. 45
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Niezamortyzowana część inwestycji w obcym środku trwałym
Tylko fizyczna likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym, niebędąca następstwem zmiany rodzaju prowadzonej działalności, daje prawo zaliczenia jej niezamortyzowanej części do kosztów uzyskania przychodów. Podstawą (...)
str. 46
2.
Wykup przedmiotu leasingu a jednorazowa amortyzacja
Spółka jawna dokonała wykupu maszyny, którą użytkowała trzy lata na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Jak ustalić jej wartość początkową i jak ją amortyzować? Czy kwotę (...)
str. 48
3.
Ulepszenie i amortyzacja środka trwałego objętego częściową refundacją
Dokonaliśmy ulepszenia środka trwałego, którego zakup był częściowo zrefundowany. Dotychczas część odpisów amortyzacyjnych odpowiadającą procentowemu udziałowi refundacji w wartości początkowej wyłączaliśmy z kosztów uzyskania przychodów. (...)
str. 49
4.
Zakup powypadkowego samochodu nieobjętego ubezpieczeniem
Nabyliśmy uszkodzony (powypadkowy) samochód ciężarowy. Czy koszty poniesione na jego naprawę można rozliczyć jako remont, czy też wpłyną one na zwiększenie jego wartości początkowej? Czy (...)
str. 50
5.
Skutki kasacji samochodu użytkowanego w ramach leasingu operacyjnego
W ramach leasingu operacyjnego (podatkowo i bilansowo) spółka użytkowała samochód, który w ubiegłym roku uległ kasacji na skutek wypadku. Leasingodawca nie obciążył spółki wartością pozostałych (...)
str. 51
VII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Przeniesienie udziału w spółce na inną osobę
W trzyosobowej spółce jawnej jeden ze wspólników ze względów zdrowotnych nie będzie mógł dalej prowadzić działalności w ramach spółki. W związku z tym chciałby swoje (...)
str. 53
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki ZUS za pracownika dodatkowo wykonującego zlecenie
Z jednym z naszych pracowników, zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, dodatkowo zawarliśmy umowę zlecenia. Z jakim kodem tytułu ubezpieczenia (pracowniczym czy dotyczącym zleceniobiorców) mamy (...)
str. 55
2.
Wyjazd firmowy jako świadczenie przekazane pracownikom
Zatrudnionym w naszej firmie pracownikom zorganizowaliśmy, na jeden z czerwcowych weekendów, wyjazd do ośrodka wypoczynkowego w górach. Koszt takiego wyjazdu na 1 osobę wyniesie 520 (...)
str. 56
3.
Raporty miesięczne za pracowników
1) Pracownica od 1 maja do 30 czerwca br. korzysta z urlopu bezpłatnego. Czy okres tego urlopu powinienem wykazać w imiennym raporcie ZUS RSA za (...)
str. 56
4.
Zasiłek macierzyński z dwóch tytułów ubezpieczenia chorobowego
Zatrudniliśmy na 1/2 etatu pracownicę, która przebywa na urlopie wychowawczym w innym zakładzie pracy. Obecnie urodziła ona kolejne dziecko. Który z pracodawców powinien wypłacać zasiłek (...)
str. 57
5.
Wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia
Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, za wynagrodzeniem 7.000 zł. Umowa została rozwiązana z dniem 31 marca 2012 r. (...)
str. 58
IX.
PRAWO PRACY
1.
Czy samorządowe instytucje kultury muszą tworzyć ZFŚS?
Czy samorządowe instytucje kultury zatrudniające na 1 stycznia danego roku poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą wypłacać świadczenia urlopowe i tym samym (...)
str. 59
2.
Czy zwolnienie lekarskie z wsteczną datą chroni przed wypowiedzeniem?
Pracownik, któremu wystawiliśmy wypowiedzenie umowy o pracę, przyniósł nam po kilku dniach zwolnienie lekarskie wypisane z datą wsteczną. Czy oznacza to, że wypowiedzenie jest nieprawidłowe? (...)
str. 60
3.
Dalsze zwolnienia po upływie okresu zasiłkowego a rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
1) Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni, tj. przez cały dotyczący go okres zasiłkowy. Po powrocie do pracy został skierowany na badania kontrolne (...)
str. 61
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Zasady i terminy archiwizowania dokumentów
Prosimy o podanie zasad archiwizowania dokumentów księgowych spółki z o.o. Czy możemy je przechowywać w formie elektronicznej? Planujemy w przyszłym roku przenieść siedzibę spółki z (...)
str. 63
2.
Sporządzenie sprawozdania finansowego a umowa o dzieło
Czy spółka z o.o. może zawrzeć z osobą, która nie jest jej pracownikiem, umowę o dzieło na sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego oraz wniosku kredytowego? Naszym (...)
str. 65
3.
Zatwierdzenie oraz udostępnienie sprawozdania finansowego za 2011 r.
Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego Art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości nakazuje, aby zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego nastąpiło nie później niż 6 miesięcy od dnia (...)
str. 66
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Sprawozdanie finansowe spółki jawnej w KRS
Prowadzimy działalność w formie spółki jawnej. Z uwagi na fakt, iż przekroczyliśmy limit w zakresie przychodów, prowadzimy księgi rachunkowe i sporządzamy sprawozdanie finansowe zgodnie z (...)
str. 68
4.2.
Ewidencja zakupionej kwoty mlecznej
Prosimy o informację, w jaki sposób ująć w księgach rachunkowych zakupione przez nas w 2011 r. kwoty mleczne? Według nas można je zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych. Spotkaliśmy się jednak z interpretacją (...)
str. 69
4.3.
Dane porównawcze w rachunku zysków i strat
Prowadzimy działalność w formie spółki jawnej. Do 31 grudnia 2010 r. prowadziliśmy podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jednak z uwagi na fakt, iż przekroczyliśmy limit (...)
str. 70
4.4.
Badanie sprawozdania finansowego spółki akcyjnej
Spółka akcyjna powstała w drugiej połowie 2011 r., rejestracja w KRS nastąpiła w październiku 2011 r. Czy sprawozdanie finansowe spółki za 2011 r. podlega badaniu (...)
str. 71
5.
Relacja z dyżuru telefonicznego
5.1.
Wynagrodzenie biegłego rewidenta w informacji dodatkowej
Czy jednostka, która poddała sprawozdanie finansowe dobrowolnemu badaniu przez biegłego rewidenta ma obowiązek zaprezentować jego wynagrodzenie w informacji dodatkowej? W informacji dodatkowej prezentuje się wynagrodzenie (...)
str. 71
5.2.
Prowadzenie biura rachunkowego przez osobę nieposiadającą odpowiednich uprawnień
Czy mogę prowadzić biuro rachunkowe jako osoba nieposiadająca uprawnień, jeśli zatrudnię do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych doradcę podatkowego? Tak, pod warunkiem, że czynności (...)
str. 72
5.3.
Wstępne badania lekarskie pracowników
Jak zaksięgować koszt wstępnych badań lekarskich pracowników, jeżeli dodatkowo ponieśliśmy wydatek na przejazd pracowników na badania do innej miejscowości? W księgach rachunkowych wydatki związane z przeprowadzeniem obowiązkowych (...)
str. 72
5.4.
Umorzenie udziałów własnych w spółce z o.o.
Spółka z o.o. nabyła własne udziały w celu ich umorzenia. Jak zaksięgować umorzenie, jeśli nastąpi ono z kapitału rezerwowego utworzonego z zysków netto lat poprzednich? Umorzenie udziałów własnych z kapitału (...)
str. 73
5.5.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przez spółkę jawną z udziałem osoby prawnej
Czy spółka jawna, w której jednym ze wspólników jest osoba prawna, ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe, nawet jeśli nie osiągnie limitu przychodów 1.200.000 euro? Tak, spółka (...)
str. 73
6.
Sprawozdanie finansowe w stowarzyszeniu prowadzącym działalność gospodarczą
Czy w stowarzyszeniu, które prowadzi działalność gospodarczą, należy sporządzać oddzielny rachunek zysków i strat dla działalności statutowej i oddzielny dla działalności gospodarczej? Nie, w stowarzyszeniu (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.