Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 9:59 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 9 (315) z dnia 01.05.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe zleceniobiorcy
Zleceniodawca na okres od 1 do 30 kwietnia br. zawarł z osobą fizyczną umowę zlecenia za wynagrodzeniem w wysokości 2.800 zł, które zostanie wypłacone w (...)
str. 4
2.
Wypłata byłemu pracownikowi odprawy rentowej a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
Z pracownikiem przebywającym na długotrwałym zwolnieniu lekarskim została rozwiązana umowa o pracę. ZUS po świadczeniu rehabilitacyjnym przyznał mu rentę z tytułu niezdolności do pracy i (...)
str. 6
3.
Opłacanie składki na FGŚP za pracowników spokrewnionych ze wspólnikami spółki jawnej
Czy spółka jawna jest zobowiązana do opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnionych w spółce małżonków i dzieci wspólników? Spółka jawna za zatrudnionych (...)
str. 7
4.
Rozliczenie składek ZUS za pracownika zatrudnionego przez rolnika
Rolnik planuje zatrudnić na umowę o pracę pracownika. Czy to zatrudnienie podlega takim samym zasadom jak zatrudnienie pracownika u przedsiębiorcy? W jaki sposób są naliczane (...)
str. 8
5.
Odpowiedzialność członka zarządu spółki za zaległości składkowe
Spółka z o.o. w związku z trudną sytuacją finansową nie opłacała składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS wydał decyzję na podstawie, której obciążył odpowiedzialnością za niezapłacone (...)
str. 10
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Zwolnienie z oskładkowania nagrody jubileuszowej
Pracownik w 2009 r. otrzymał nagrodę za 20 lat pracy. Obecnie, po dostarczeniu dodatkowych dokumentów potwierdzających zatrudnienie, które wcześniej nie były uwzględniane osiągnie w połowie (...)
str. 11
2.
Koszty odnowienia uprawnień elektrycznych a obciążenia składkowo-podatkowe
Zatrudniony w zakładzie elektryk w celu kontynuowania dotychczasowej pracy musi odnowić uprawnienia. Czy w przypadku sfinansowania przez pracodawcę związanego z tym szkolenia wydatkowana na ten (...)
str. 12
3.
Oskładkowanie i opodatkowanie biletów do teatru
Firma zakupiła dla pracowników ze środków obrotowych bilety do teatru. Czy wartość tego świadczenia uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS i podatku dochodowego? Tak. Podstawę (...)
str. 13
4.
Składki ZUS za pracowników delegowanych do pracy za granicę
Pracownicy udadzą się na polecenie polskiego pracodawcy przejściowo na terytorium drugiego państwa (Maroko) w celu wykonywania tam czynności na rzecz tego pracodawcy. Nastąpi to w (...)
str. 14
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Ustalenie wysokości zasiłków dla pracownika wynagradzanego prowizyjnie
Pracownik otrzymuje prowizję, której wysokość jest obliczana od wielkości dokonanej przez niego sprzedaży. W okresie choroby nie prowadzi sprzedaży, nie otrzymuje więc wynagrodzenia prowizyjnego. Czy (...)
str. 15
2.
Wpływ zmiany etatu na wysokość nagrody rocznej wliczanej do podstawy wynagrodzenia chorobowego
Jak obliczyć wysokość nagrody rocznej, którą należy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli w ubiegłym roku (za który wypłaciliśmy nagrodę) pracownik był zatrudniony na (...)
str. 16
3.
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe dla pracownicy po urlopie wychowawczym?
Pracownica korzystała z urlopu wychowawczego przez 2 lata. Bezpośrednio po zakończeniu urlopu przedłożyła zaświadczenie lekarskie obejmujące cały miesiąc. W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia (...)
str. 17
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Okres płatności wynagrodzenia chorobowego po zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego
W styczniu 2012 r. pracownik uległ wypadkowi przy pracy i do połowy marca br. otrzymywał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. W kwietniu 2012 r. ponownie (...)
str. 19
2.
Drugie zatrudnienie podczas urlopu wychowawczego a wypłata wynagrodzenia chorobowego
Pracownica w trakcie urlopu wychowawczego udzielonego do 30 kwietnia 2012 r. podjęła pracę na 1/4 etatu u innego pracodawcy (umowa zawarta na czas nieokreślony). Przed (...)
str. 20
3.
Zasiłek macierzyński gdy urodzenie dziecka przypada w okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownicy po wykorzystaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 12 miesięcy. W trakcie tego świadczenia urodziła dziecko. Od kiedy należy wypłacać zasiłek macierzyński? (...)
str. 21
4.
Opieka nad zdrowym dzieckiem podczas choroby stałego opiekuna
Żona pracownika, będąca stałą opiekunką dziecka, nie może zapewnić opieki dziecku z powodu choroby. W bieżącym roku pracownik wykorzystał już 14 dni opieki nad żoną. (...)
str. 22
5.
Zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy w razie wypłaty odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia
Z pracownikiem rozwiązaliśmy umowę o pracę, skracając trzymiesięczny okres wypowiedzenia do jednego miesiąca. Za skrócony okres wypowiedzenia pracownik otrzymał odszkodowanie. Czy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy (...)
str. 23
V.
Emerytury i renty
1.
Prawo do renty szkoleniowej
1) Lekarz orzecznik ZUS orzekł w stosunku do byłej pracownicy (w wieku 39 lat) celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym (...)
str. 24
2.
Wypłata emerytury pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy
1) W maju 2012 r. ukończę 65 lat i mając wymagany staż zamierzam przejść na emeryturę. Ponieważ jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę i (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zatrudnienie w spółce akcyjnej
Spółka akcyjna zamierza zatrudnić pracownika na stanowisku pełnomocnika ds. ISO, który od 2 lat na podstawie powołania pełni funkcję członka rady nadzorczej tej spółki. Osoba (...)
str. 27
2.
Czy zmiana zakresu czynności wymaga wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy?
Pracownikowi zatrudnionemu jako magazynier zamierzamy zmienić zakres czynności powierzając nowe obowiązki dotyczące sporządzania miesięcznych sprawozdań oraz kontrolowania rzetelności wydawanych towarów i narzędzi. Czy w razie (...)
str. 28
3.
Ponowne zatrudnienie pracownika zwolnionego z tymczasowego aresztu
Pracownik zgłosił się do pracodawcy po kilkumiesięcznym okresie nieobecności w pracy z powodu tymczasowego aresztowania żądając dopuszczenia do pracy i wypłacenia wynagrodzenia za okres nieobecności. (...)
str. 29
4.
Rozwiązanie umowy o pracę z powodu ujawnienia tajemnicy pracodawcy
Pracownik przekazał konkurencyjnej firmie informacje objęte tajemnicą handlową. Konkurencyjna firma posługiwała się tymi informacjami zniechęcając niektórych kontrahentów do współpracy z nami. Czy możemy wypowiedzieć umowę (...)
str. 31
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Zmiana harmonogramu czasu pracy w trakcie okresu rozliczeniowego
1) Czy można w trakcie okresu rozliczeniowego dowolnie zmieniać harmonogram pracy pracowników? Zmiana harmonogramu jest dozwolona tylko w sytuacjach wyjątkowych. Harmonogram czasu pracy jest sprecyzowanym (...)
str. 32
2.
Odpoczynek tygodniowy a okres rozliczeniowy
Zatrudniamy dozorców w równoważnym systemie czasu pracy. Okres rozliczeniowy wynosi 1 miesiąc. W jaki sposób należy liczyć dla nich tygodniowy okres odpoczynku? Pracownikowi przysługuje w (...)
str. 34
3.
Praca ponadnormatywna głównego księgowego
1) Czy głównemu księgowemu spółki przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych? Jak prowadzić ewidencję jego czasu pracy? Pracownik zatrudniony na stanowisku głównego (...)
str. 35
4.
Czas pracy zatrudnionych na statkach i kutrach rybackich
Jak określić czas pracy rybaków? W jaki sposób należy ustalać godziny nadliczbowe i nocne tych pracowników? Czas pracy rybaków jest uzależniony od tego czy pracują (...)
str. 36
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie urlopowe po dłuższym okresie niewykonywania pracy
Pracownica przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim. Bezpośrednio po tym urlopie wystąpiła o urlop wypoczynkowy. Jak należy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia (...)
str. 38
2.
Kompensowanie pracy nadliczbowej
Jak należy kompensować pracę nadliczbową z przekroczenia dobowego i średniotygodniowego oraz w niedzielę? W razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia (...)
str. 39
3.
Określenie miejsca pracy a należności z tytułu podróży służbowej
Pracownik zatrudniony jako przedstawiciel handlowy w Wałbrzychu przyjeżdża na spotkanie z dyrektorem handlowym do siedziby firmy w Grudziądzu. Jego pobyt w siedzibie trwa zwykle kilka (...)
str. 42
4.
Zaliczenie pracy na roli do stażu jubileuszowego
Pracownica urzędu gminy ubiegająca się o wypłatę nagrody jubileuszowej złożyła wniosek o zaliczenie do stażu pracowniczego 3-letniego okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców w latach (...)
str. 43
5.
Wynagrodzenie za pracę nadliczbową lekarza
Jaki dzielnik należy zastosować w celu obliczenia wynagrodzenia oraz dodatku za godziny nadliczbowe lekarza zatrudnionego w obniżonej normie dobowej z powodu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym? (...)
str. 44
6.
Podstawa odprawy pieniężnej z tytułu zwolnień grupowych
Pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną oraz otrzymuje zmienną premię. W jaki sposób należy obliczyć odprawę pieniężną z tytułu rozwiązania umowy z przyczyn dotyczących pracodawcy, (...)
str. 46
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Treść świadectwa pracy a prawo do świadczenia przedemerytalnego
Firma zatrudniająca kilkunastu pracowników likwiduje część stanowisk. Wobec powyższego nie zamierza zawierać kolejnej umowy z pracownikiem, któremu kończy się umowa terminowa. Czy w świadectwie pracy (...)
str. 47
2.
Odsetki z tytułu spóźnionej wypłaty wynagrodzenia
Postanowieniem regulaminu pracy ustalono, że wynagrodzenie za pracę będzie wypłacane trzeciego roboczego dnia następnego miesiąca po tym miesiącu, za które przysługuje. Pracodawca często ustalonych terminów (...)
str. 48
3.
Nietrzeźwość przyczyną niedopuszczenia do pracy
Jak powinien postąpić pracodawca, gdy podejrzewa, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu? Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek (...)
str. 49
4.
Pobieranie składek związkowych przez pracodawcę
W dużej firmie utworzona została zakładowa organizacja związkowa. Jej zarząd wystąpił z wnioskiem aby przy sporządzaniu list płac służby finansowe pracodawcy pobierały i przekazywały na (...)
str. 50
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Badania lekarskie pracowników kierujących pojazdami
Czy pracownicy niebędący kierowcami, prowadzący w ramach obowiązków służbowych samochody prywatne lub firmowe, powinni posiadać badania lekarskie wymagane dla kierowców? Czy ma znaczenie częstotliwość korzystania (...)
str. 51
D.
OBNIŻANIE KOSZTÓW ZATRUDNIENIA
1.
Kolejne orzeczenie o niepełnosprawności a prawo do dofinansowania do wynagrodzenia pracownika
1) Pracownik do 30 września 2011 r. posiadał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wniosek o wydanie kolejnego złożył po upływie terminu ważności poprzedniego. Czy pracodawca po otrzymaniu nowego (...)
str. 53
2.
Zawieszenie obowiązywania regulaminu wynagradzania
1) Na jakich zasadach pracodawca będący w trudnej sytuacji finansowej może zawiesić wypłacanie niektórych świadczeń określonych regulaminem wynagradzania? Zasady zawieszania obowiązującego regulaminu wynagradzania regulują przepisy art. 91 (...)
str. 55
3.
Ryczałtowa kompensata dla pracodawców zatrudniających skazanych
Czy przedsiębiorca może zatrudniać osoby odbywające karę pozbawienia wolności? Czy korzysta wówczas z preferencji? Zatrudnianie osób pozbawionych wolności odbywa się w trybie i na zasadach określonych w przepisach Kodeksu (...)
str. 57
E.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Zasady ogólne
Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a (...)
str. 58
2.
Rodzaje nieobecności w pracy
2.1. Nieobecności kodeksowe Kodeks pracy w sposób wyczerpujący reguluje udzielanie urlopów wypoczynkowych, bezpłatnych, tzw. rodzicielskich, a także innych zwolnień od pracy związanych z wychowywaniem dzieci. (...)
str. 58
2.1.
Nieobecności kodeksowe
Kodeks pracy w sposób wyczerpujący reguluje udzielanie urlopów wypoczynkowych, bezpłatnych, tzw. rodzicielskich, a także innych zwolnień od pracy związanych z wychowywaniem dzieci. Jeżeli chodzi o (...)
str. 58
2.2.
Nieobecności określone w rozporządzeniu w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności
Nieobecności określone ww. rozporządzeniem prezentujemy w ujęciu tabelarycznym. Lp.CelZakres terminowyCharakter 1234 1stawiennictwo na wezwanie organu właściwego w zakresie powszechnego obowiązku obrony (§ 5 rozporządzenia)na czas (...)
str. 59
2.3.
Nieobecności zasiłkowe
Zalicza się do nich absencje spowodowane chorobą pracownika (w tym obejmujące okres rehabilitacji) albo chorobą członka jego rodziny uregulowane przede wszystkim ustawą zasiłkową. Zalicza się (...)
str. 61
3.
Terminy usprawiedliwiania nieobecności w pracy
W zakresie zawiadamiania pracodawcy o nieobecności w pracy można wyróżnić dwie sytuacje. Pierwsza to taka, w której pracownik z góry uprzedza o niej pracodawcę, gdyż (...)
str. 61
4.
Dokumenty będące podstawą usprawiedliwienia nieobecności w pracy
Dowody usprawiedliwiające nieobecność w pracy zostały wymienione w przepisie § 3 rozporządzenia i są to: zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, wystawione zgodnie z (...)
str. 62
5.
Odpłatność za okres nieobecności
Nieobecność w pracy może wywierać wpływ na wysokość wynagrodzenia za pracę. Jeżeli zostało ustalone w stałej miesięcznej wysokości, to gdy nieobecność ma charakter niepłatny należy (...)
str. 63
6.
Postępowanie w przypadku utraty wynagrodzenia
Za niektóre rodzaje nieobecności pracownik otrzymuje rekompensatę utraconych zarobków od organu wzywającego albo podmiotu organizującego określone czynności. W tym celu pracodawca jest obowiązany wystawić stosowne (...)
str. 65
7.
Konsekwencje nieusprawiedliwienia nieobecności w pracy
Za nieprzestrzeganie przez pracownika przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może zastosować karę upomnienia lub nagany. Za (...)
str. 66
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla potrzeb dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - wyjaśnienie PFRON
W dniu 6 kwietnia 2012 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował o sposobie ustalania wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla potrzeb dofinansowań do wynagrodzeń pracowników (...)
str. 67
2.
EKUZ dla obywateli polskich zamieszkałych w Szwajcarii - komunikat NFZ
W dniu 6 kwietnia 2012 r. NFZ na stronie internetowej www.nfz.gov.pl poinformował, że podjęta przez Konfederację Szwajcarską decyzją o przyjęciu do stosowania od 1 kwietnia (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.