Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 12 (767) z dnia 20.04.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Czy rozchód walut z własnego rachunku walutowego wyceniać po kursie, po jakim przeliczono je w momencie wpływu, czy po kursie średnim?
Przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, (...)
str. 4
II.
INFORMACJE BIEŻĄCE
1.
Nowe wzory deklaracji podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych
W Dzienniku Ustaw z 30 marca 2012 r., pod poz. 355, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 marca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 5
2.
Opublikowano jednolity tekst ustawy o PDOF
W Dzienniku Ustaw z 3 kwietnia 2012 r., pod poz. 361, opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie (...)
str. 6
3.
Podatek od wydobycia niektórych kopalin i zmiany w ustawach o podatku dochodowym
W Dzienniku Ustaw z 3 kwietnia 2012 r., pod poz. 362, opublikowano ustawę z dnia 2 marca 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin. (...)
str. 6
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Zasady wypłaty dywidendy w spółce z o.o.
W spółkach z o.o., w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do końca czerwca powinny odbyć się zwyczajne zgromadzenia wspólników. Wśród spraw, które (...)
str. 7
1.2.
Czy dywidenda może mieć formę niepieniężną?
Co do zasady, dywidenda stanowi świadczenie pieniężne. Kodeks spółek handlowych nie zabrania wyraźnie, aby przybrała ona formę rzeczową (niepieniężną). Przekazanie wspólnikom zysku w naturze może (...)
str. 9
1.3.
Opodatkowanie wypłacanych dywidend podatkiem dochodowym
Na temat opodatkowania dywidend, wypłacanych przez polskie spółki kapitałowe, a także o obowiązkach spółek (jako płatników) w związku z taką wypłatą pisaliśmy niedawno w Biuletynie (...)
str. 11
1.4.
Ewidencja księgowa wypłaty dywidendy
Ewidencję księgową wypłaty dywidendy zwolnionej od podatku przedstawimy na przykładzie liczbowym. Przykład Uchwałą zgromadzenia wspólników spółki z o.o. postanowiono, że zysk tej spółki za 2011 (...)
str. 13
2.
Wybrane problemy związane z wniesieniem i otrzymaniem aportu w ujęciu podatkowym i bilansowym
Wniesienie aportów (wkładów niepieniężnych) celem objęcia lub podwyższenia udziałów dotyczy zazwyczaj istotnych kwot. W związku z tym, ich prawidłowe rozliczenie dla celów podatkowych, jak i (...)
str. 14
2.1.
Przychody i koszty u wnoszącego i otrzymującego aport oraz ich skutki w podatku dochodowym
Skutki u wnoszącego aport • Ustalenie dochodu oraz zapłata podatku (PIT) z tytułu wniesienia aportu Wnoszący wkład niepieniężny (aport) do spółki kapitałowej w celu objęcia (...)
str. 14
2.2.
Opodatkowanie VAT oraz udokumentowanie wnoszonych aportów
Dla celów VAT aporty są traktowane tak samo jak sprzedaż - czyli, co do zasady, są opodatkowane. Ponieważ jednak w niektórych przypadkach sprzedaż może być (...)
str. 16
2.3.
Ewidencja księgowa wniesienia i otrzymania aportu
• Ewidencja u wnoszącego aport Objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny (aport), w wartości nominalnej objętych udziałów, podlega ewidencji, zapisem: - Wn konto 03 (...)
str. 17
3.1.
Przychody i koszty podatkowe
Zasadniczo wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew) i może to nastąpić bez zgody dłużnika, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo (...)
str. 19
3.2.
Opodatkowanie VAT sprzedaży wierzytelności
Dla celów VAT sprzedaż wierzytelności nie jest ani dostawą towaru, ani świadczeniem usług. Nie podlega zatem opodatkowaniu. Potwierdzają to również organy podatkowe, np. Dyrektor Izby (...)
str. 20
3.3.
Ewidencja księgowa
Zakup wierzytelności ujmuje się w księgach rachunkowych na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" - z wyodrębnieniem w ewidencji analitycznej rozrachunku z jej sprzedawcą oraz z dłużnikiem. (...)
str. 21
IV.
PODATEK VAT
1.
Czy kompleksowe świadczenia należy opodatkować jako jedną transakcję, czy je rozdzielać? - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Ze względu na rozbieżne stanowiska w sprawie opodatkowania świadczeń złożonych (w tym czynności polegających na dostawie sprzętu medycznego i towarzyszącej jej adaptacji pomieszczenia) Minister Finansów (...)
str. 22
2.
Jakie błędy formalne faktury pozbawiają nabywcę prawa do odliczenia VAT naliczonego?
Podatnicy VAT czynni generalnie mają prawo do odliczania VAT od wydatków, które są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki, (...)
str. 23
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Kiedy podatnik nie ma prawa do odliczania VAT przy nabyciu paliwa?
W 2010 r. zakupiliśmy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód ciężarowy z "kratką". Przy jego zakupie podatek VAT odliczyliśmy w całości. Od momentu zakupu do chwili obecnej odliczamy także (...)
str. 27
3.2.
Jak liczyć okres korekty VAT w przypadku sprzedaży środka trwałego?
Samochód osobowy kupiliśmy pod koniec 2008 r., a sprzedaliśmy - w 2012 r. Ponieważ sprzedaż była zwolniona z VAT, a od zakupu odliczyliśmy VAT, będziemy korygować VAT w związku ze zmianą przeznaczenia (...)
str. 29
3.3.
Stawka VAT na przebudowę budynku
Zamierzamy przebudować budynek na placówkę zajmującą się całodobową opieką nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i w podeszłym wieku. Czy do robót budowlanych wykonanych w związku z tą przebudową można zastosować (...)
str. 29
3.4.
Odliczanie VAT przy leasingu maszyn budowlanych
Świadczę usługi budowlane. Zawarłem umowę leasingu operacyjnego na użytkowanie minikoparki, spycharki gąsienicowej oraz maszyny do robót ziemnych. Czy mogę odliczyć cały podatek VAT z faktur dokumentujących raty (...)
str. 31
3.5.
Rozpoczęcie działalności rolniczej przez czynnego podatnika VAT
Prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. Jestem również rolnikiem i zamierzam rozpocząć dodatkowo działalność rolniczą. Czy będę musiał płacić VAT również od obrotu uzyskanego z działalności (...)
str. 32
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Na potrzeby cienkiej kapitalizacji kwota zadłużenia wobec podmiotów powiązanych nie może być kompensowana z należnościami od tych udziałowców - wyrok NSA
Wartość zadłużenia, o której mowa w przepisach o tzw. cienkiej kapitalizacji, nie może być ustalana jako saldo pozostające po skompensowaniu wzajemnych należności i zobowiązań z (...)
str. 34
2.
Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów - straty w środkach trwałych
Zasadniczo straty w środkach trwałych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Istnieją jednak pewne ustawowe ograniczenia, które należy uwzględniać przy ujmowaniu strat w kosztach (...)
str. 35
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Dochód z udziału w zysku spółki jawnej
Spółka z o.o. jest wspólnikiem w Spółce jawnej. Z tego tytułu Spółka z o.o. otrzymywać będzie co miesiąc wypłatę z dochodu uzyskanego przez tę spółkę (...)
str. 37
3.2.
Wypłata dywidendy na rzecz udziałowca o nieustalonym miejscu zamieszkania
W Spółce podjęta została uchwała o wypłacie dywidendy. Część udziałowców Spółki to osoby fizyczne, posiadające po 2-3 udziały. Z kilkunastoma osobami nie ma kontaktu, nie odbierają (...)
str. 39
3.3.
Składki członkowskie zrzeszenia mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego
Czy składki członkowskie zrzeszenia producentów owoców i warzyw podlegają podatkowi dochodowemu od osób prawnych, czy mogą korzystać ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy (...)
str. 40
3.4.
Odsetki od przekwalifikowania składnika majątku na środek trwały
Posiadamy urządzenie produkcyjne o wartości wyższej niż 3.500 zł, którego wartość ze względu na przewidywany okres używania odniesiono bezpośrednio w koszty. Okazało się jednak, że (...)
str. 40
4.
Nieściągalna należność o wartości przewyższającej koszty egzekucji - z dyskusji na forum internetowym (www.forum.gofin.pl)
(Pytanie 622893) Mamy należność z 2009 r., której już nie odzyskamy, wartość brutto przewyższa koszty egzekucji, czy w tej sytuacji możemy wyksięgować ją w kwocie (...)
str. 42
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wartość udziałów w spółce z o.o. nabytych w drodze darowizny nie stanowi kosztów uzyskania przychodów przy odpłatnym ich zbyciu - wyrok NSA
Nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości udziałów w spółce mającej osobowość prawną, które otrzymano w formie darowizny. Sprzedający nie poniósł bowiem wydatków na (...)
str. 43
2.
PIT 2011
2.1.
Ulga prorodzinna a dochody pełnoletniego dziecka z pracy za granicą
W 2011 r. w czasie wakacji moja 23-letnia córka, która jest studentką studiów dziennych, pracowała w Wielkiej Brytanii, gdzie zarobiła około 1,5 tys. GPB. Zgodnie (...)
str. 44
2.2.
Ulga prorodzinna - jak obliczyć dochód pełnoletniego dziecka?
W czasie ubiegłorocznych wakacji moje dziecko podjęło pracę sezonową. Czy dla ustalenia prawa do korzystania z ulgi prorodzinnej za 2011 r. powinnam brać pod uwagę (...)
str. 45
2.3.
Praca za granicą a obowiązek podatkowy w Polsce
W ramach urlopu bezpłatnego udzielonego mi na 3 lata przez polską uczelnię, na której jestem pracownikiem naukowym, w 2010 r. wyjechałam do USA w celu (...)
str. 46
2.4.
Zmiana rezydencji w ciągu roku podatkowego a rozliczenie podatku dochodowego w Polsce
Mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii, gdzie od 1 marca 2011 r. posiadam status rezydenta podatkowego. Jednocześnie prowadzę w Polsce działalność gospodarczą (przyjeżdżam do kraju (...)
str. 49
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Upadłość, likwidacja, zawieszenie działalności a podatek od nieruchomości
Według jakiej stawki podatku od nieruchomości powinny być opodatkowane grunty i budynki przedsiębiorcy w upadłości, w stanie likwidacji lub zawieszającego działalność gospodarczą? Grunty i budynki (...)
str. 51
2.
Podatek od środków transportowych - decyzja wymiarowa za cały rok
Czy jeżeli podatnik nie złożył deklaracji na podatek od środków transportowych w terminie do 15 lutego danego roku, jak również nie dokonał wpłaty I raty (...)
str. 51
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Koszty związane ze zmianą miejsca użytkowania środka trwałego
Gdzie zaksięgować koszty związane ze zmianą miejsca użytkowania środka trwałego oraz jak takie przeniesienie udokumentować? Koszty poniesione w związku ze zmianą miejsca użytkowania środka trwałego (...)
str. 52
2.
Jak rozliczać odsetki od kredytu na budowę domu z częścią usługową?
Posiadam kredyt na budowę budynku mieszkalnego z częścią usługową. Czy odsetki zapłacone do czasu oddania do użytku takiego budynku podwyższają w całości, czy w części (...)
str. 54
3.
Wartość początkowa środka trwałego nabytego w drodze cesji umowy leasingu uznanego za finansowy dla celów bilansowych
Jak spółka (cesjonariusz) powinna ustalić wartość początkową środka trwałego (środka transportu) nabytego w drodze cesji umowy leasingu, który dla celów bilansowych zakwalifikowała jako leasing finansowy? (...)
str. 56
4.
Nieumorzoną wartość początkową likwidowanego środka trwałego zalicza się bezpośrednio do kosztów
Jeżeli w związku z budową nowego środka trwałego konieczna jest likwidacja niezamortyzowanego budynku, to jego nieumorzona wartość odnoszona jest bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów. Nie (...)
str. 57
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Obowiązek ubezpieczeń zleceniobiorcy - studenta po ukończeniu studiów I stopnia - wyjaśnienie ZUS
Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym (zarówno obowiązkowym, jak i dobrowolnym), jeżeli jest studentem i nie ma (...)
str. 59
2.
Wysokość wynagrodzenia do wyliczenia składki zdrowotnej
Od połowy maja 2012 r. zatrudnię na podstawie umowy o pracę pracownika. Na koniec każdego miesiąca będę wypłacał tej osobie wynagrodzenie w kwocie 2.500 zł. (...)
str. 60
3.
Wypłata wynagrodzenia za pracę i godziny nadliczbowe w dokumentach ZUS
Na koniec kwietnia 2012 r. wypłacimy pracownikowi wynagrodzenie za pracę w tym miesiącu oraz za pracę ponadnormatywną. W jaki sposób pracownika tego będziemy musieli wykazać (...)
str. 61
4.
Pracodawca nie zawsze zwraca do ZUS nienależnie wypłacone zasiłki
Jak ma postąpić pracodawca, który wypłacił pracownikowi nienależny zasiłek chorobowy? Postępowanie pracodawcy zależy od tego, czy pracownik pobrał nienależny zasiłek chorobowy z własnej winy, czy (...)
str. 62
5.
Honorarium w podstawie wymiaru zasiłków
Dziennikarze, obok wynagrodzenia zasadniczego, otrzymują honorarium za napisany i opublikowany tekst. W jaki sposób, dla celów obliczenia podstawy wymiaru zasiłku, uzupełnić kwotę honorarium za miesiąc, (...)
str. 63
X.
PRAWO PRACY
1.
Utrata zaufania do pracownika jako przyczyna wypowiedzenia
Spółka zatrudnia ponad 20 pracowników. Jeden z pracowników księgowości otrzymał wypowiedzenie, w którym jako jego powód podano utratę zaufania. Czy pracodawca powinien podać szczegółową przyczynę (...)
str. 64
2.
Praca ponad dobowy wymiar czasu pracy a prawo do dodatku za nadgodziny
Pracownica, zatrudniona na pełny etat, świadczyła pracę w czwartek w godzinach od 1400 do 2200, a w dniu następnym, zgodnie z poleceniem pracodawcy, rozpoczęła pracę (...)
str. 65
3.
Wyjazd na "zieloną szkołę" a dofinansowanie z ZFŚS
W naszym zakładzie dzieci kilku pracowników od dwóch lat jeżdżą na tzw. "zieloną szkołę". Są to wyjazdy turystyczno-edukacyjne, przypadające w różnych okresach, nie tylko w (...)
str. 66
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Jak księgować na koniec roku odroczony podatek dochodowy?
Nie ma potrzeby bieżącego księgowania rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Ujmuje się je w księgach rachunkowych na koniec okresu sprawozdawczego, za który (...)
str. 67
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Ostateczny termin ujęcia w księgach skutków rozliczenia inwentaryzacji
Jaki jest ostateczny termin rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych i ujęcia ich w księgach? Rozliczenia inwentaryzacji należy dokonać w księgach rachunkowych tego roku, na który przypadał termin (...)
str. 69
2.2.
Ujawnienie w sprawozdaniu finansowym informacji o zakończeniu działalności w roku następnym
Czy w sprawozdaniu finansowym sporządzanym za 2011 r. powinniśmy ujawnić informację o tym, że w maju 2012 r. będziemy rozpoczynać likwidację jednostki? Tak. Roczne sprawozdanie (...)
str. 70
2.3.
Jak rozliczyć prowizję od kredytu?
Bank przyznał nam kredyt w rachunku bieżącym. Czy pobrane prowizje powinniśmy rozliczać w czasie w okresie obowiązywania umowy kredytowej? Co z prowizjami dotyczącymi aneksów do umowy kredytowej - związanymi z przedłużeniem (...)
str. 71
2.4.
Otrzymanie zaliczki w walucie obcej na poczet przyszłej usługi
Otrzymaliśmy zaliczkę w walucie obcej od kontrahenta zagranicznego, na udokumentowanie której wystawiliśmy fakturę zaliczkową. Kiedy powinny być rozliczone różnice kursowe od tej operacji? Różnice kursowe związane (...)
str. 72
2.5.
Sporna refundacja z NFZ w aptece
W wyniku kontroli NFZ za lata ubiegłe notą obciążeniową nakazano naszej aptece zwrot pewnej kwoty refundacji z tytułu błędów na receptach. Część tej kwoty uznaliśmy za (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.