Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 8 (320) z dnia 20.04.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Kto wystawia faktury korygujące?
Sformalizowany charakter podatku VAT wymaga, aby dokumenty, które potwierdzają dokonywane przez podatników transakcje podlegające opodatkowaniu, były prawidłowe pod względem formalnym i odzwierciedlały rzeczywisty przebieg transakcji. (...)
str. 4
2.
Obniżenie podatku należnego wskutek wystawienia faktury korygującej przez sprzedawcę
W myśl art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o VAT, w sytuacji gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej (...)
str. 5
3.
Faktury korygujące podwyższające podatek należny
Choć przyjmuje się zasadniczo, że brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej uniemożliwia skorygowanie podatku VAT, zdarzyć się może w praktyce sytuacja, w której skorygowanie podatku i (...)
str. 6
4.
Kiedy wystawia się fakturę korygującą a kiedy notę?
Na poprawieniu błędnego dokumentu zależeć powinno obu stronom transakcji. Z jednej bowiem strony wystawienie faktury niezgodne z przepisami, czyli wadliwe, zagrożone jest - na mocy (...)
str. 7
5.
Jak nabywca rozlicza fakturę korygującą?
W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, a więc faktury obniżającej kwotę (...)
str. 8
1.
Obowiązek podatkowy uzależniony od zapłaty i terminu płatności
Świadczone na terytorium kraju usługi najmu zostały przez ustawodawcę potraktowane w sposób szczególny. Dla usług tych określił on bowiem szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, który (...)
str. 9
2.
Czy kaucję można zaliczyć na poczet czynszu?
Zasady pobierania i zwrotu kaucji pobieranej przy zawieraniu umowy najmu strony określają w postanowieniach umownych. W sytuacji gdy lokal będzie przez najemcę "zwrócony" bez zniszczeń, (...)
str. 10
3.
Podatek naliczony z faktury otrzymanej po rozwiązaniu umowy najmu
Najemcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu najmu, jeśli najem ten miał związek z prowadzoną przez niego działalnością opodatkowaną. Generalnie prawo do odliczenia (...)
str. 11
4.
Zwrot nakładów ulepszających
Z reguły w momencie zawierania umowy najmu strony określają sposób późniejszego wzajemnego rozliczenia poniesionych w trakcie trwania umowy nakładów ulepszających. Jeżeli natomiast w umowie nie (...)
str. 11
5.
Bezumowne korzystanie z lokalu
W przypadku bezumownego korzystania z lokalu, korzystający w złej lub dobrej wierze od chwili, w której dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie (...)
str. 12
III.
Dzierżawa gruntu - podstawa opodatkowania, stawka VAT oraz obowiązek podatkowy
Spółka z o.o. jest właścicielem gruntów, które użytkuje na cele rolnicze. Część tych gruntów została wydzierżawiona na okres 29 lat firmie (spółce prawa handlowego) prowadzącej (...)
str. 13
1.
Czy podatek od nieruchomości stanowi część składową czynszu dzierżawnego?
Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót (z pewnymi zastrzeżeniami, które jednak nie mają zastosowania w opisywanej sytuacji). Obrotem (...)
str. 13
2.
Dokumentowanie kosztów związanych z wydzierżawioną nieruchomością
Czy właściwym dokumentem do obciążenia dzierżawcy podatkiem od nieruchomości oraz innych kosztów związanych z funkcjonowaniem farmy wiatrowej będzie faktura VAT czy nota księgowa? Jeżeli faktura (...)
str. 14
3.
Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT z tytułu usług dzierżawy?
W art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT, określono, że w przypadku świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o (...)
str. 15
IV.
Usługi budowlane i konserwacyjne - moment powstania obowiązku podatkowego
Obowiązek podatkowy w podatku VAT, co do zasady powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeśli jednak dostawa towaru bądź wykonanie usługi powinny być (...)
str. 16
V.
Dostawa sprzętu medycznego wraz z usługą budowlaną - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Dostawa sprzętu medycznego i wykonanie prac polegających na dostosowaniu (adaptacji, przebudowie, rozbudowie) pomieszczenia szpitala, w którym ten sprzęt ma być użytkowany stanowią dwa oddzielne świadczenia (...)
str. 19
VI.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Błąd w deklaracji z wykazaną kwotą zwrotu
Chcemy uzyskać zwrot w terminie 25 dni, ale w deklaracji wykazaliśmy jedną niezapłaconą fakturę. Dostaliśmy wezwanie do urzędu, aby dostarczyć wszystkie dokumenty za ten miesiąc. (...)
str. 21
2.
Paragon za przejazd autostradą
Pracownik otrzymał polecenie wyjazdu służbowego i dostarczył paragon za przejazd autostradą. Czy można odliczyć podatek VAT z tego paragonu? [pytanie 626484] Komentarz 1 Możesz odliczyć (...)
str. 22
3.
Nieprecyzyjne dane na fakturze a prawo do odliczenia VAT
Czy mogę odliczyć podatek VAT z faktury, na której nie ma sformułowania "Faktura VAT", a jest tylko "Faktura"? [pytanie 626099] Komentarz 1 Musi być na (...)
str. 23
4.
Zakup paliwa do ciągnika rolniczego
Rolnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Czy w takim przypadku może odliczać podatek naliczony od paliwa zużytego przez ciągniki rolnicze? [pytanie 626734] Komentarz 1 Nie (...)
str. 23
B.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Odliczanie kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących przez czynnych podatników VAT
Prawo do odliczenia części kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej przysługuje podatnikom bezpośrednio na mocy ustawy o VAT. Stosownie bowiem do zapisu art. 111 ust. (...)
str. 25
VIII.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Przekroczenie limitu zwalniającego z obowiązku stosowania kas fiskalnych
W styczniu wystawiono faktury zaliczkowe dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Ich suma przekroczyła 40 tys. zł. Usługa była wykonana w lutym. Czy obowiązek instalacji (...)
str. 31
C.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Ogólne zasady opodatkowania przesunięcia własnych towarów
Przemieszczenie własnych towarów do zagranicznych magazynów jest bardzo uciążliwe dla podatników pod względem formalnym. W określonych bowiem przypadkach sam wywóz towarów do innego państwa członkowskiego, (...)
str. 32
2.
Uproszczenie rozliczeń za pomocą magazynów konsygnacyjnych
Magazyn konsygnacyjny oznacza magazyn położony blisko lub bezpośrednio na terenie zakładu ostatecznego nabywcy towarów, utworzony po to by zapewnić stały dostęp do części bądź półfabrykatów (...)
str. 33
3.
Wywóz towarów do zagranicznych magazynów
W polskiej ustawie o VAT sposób opodatkowania towarów przemieszczanych do składów konsygnacyjnych położonych w innych państwach członkowskich uregulowano w art. 20a. Regulacje te dotyczą momentu (...)
str. 34
4.
Przywóz zagranicznych towarów do polskich magazynów
Przemieszczenie towarów do magazynu konsygnacyjnego zlokalizowanego na terytorium Polski powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów u polskiego nabywcy towarów zarejestrowanego jako podatnik (...)
str. 35
X.
Czytelnicy pytają
1.
Usługa budowlana wykonana poza terytorium kraju przez podatnika zwolnionego z opodatkowania
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem zwolniony z opodatkowania ze względu na niskie obroty. Wykonałem usługę budowlaną w Niemczech na zlecenie polskiej firmy. Czy usługa tego (...)
str. 36
2.
Dostawa towarów poza terytorium UE na zlecenie podatnika unijnego
Firma czeska zakupiła u nas towar, jednocześnie zlecając ich transport na Ukrainę, co zostanie potwierdzone dokumentem IE-599. Fakturę za dostawę towarów wystawimy na czeskiego podatnika. (...)
str. 38
3.
Import usług w zakresie edukacji
Czy uczelnia wyższa (podatnik VAT) nabywając usługi edukacyjne (wygłaszanie wykładów) od zagranicznej firmy szkoleniowej z terytorium Unii Europejskiej ma obowiązek rozliczenia podatku VAT? Czy istnieje (...)
str. 39
4.
Usługi na ruchomym majątku rzeczowym świadczone poza terytorium kraju
Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT i świadczymy usługi w zakresie transportu towarów oraz remontu pojazdów. Otrzymaliśmy propozycję wykonywania usług montażu części i podzespołów w maszynach rolniczych (...)
str. 41
5.
Świadczenie usług elektronicznych dla unijnych podatników
Firma (podatnik VAT UE) świadczy usługi telekomunikacyjne, kolokacji serwerów i cloud computing. Od niedawna firma nawiązała kontakt z niemieckim kontrahentem, który będzie nabywał te usługi. (...)
str. 42
XI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Rozliczenie usług noclegowych świadczonych poza terytorium kraju
Pracownicy naszej firmy otrzymali we Francji fakturę za usługi noclegowe, na której doliczony został podatek VAT. Czy naszym obowiązkiem jest opodatkowanie importu tych usług w (...)
str. 44
2.
Dostawa towarów na terytorium kraju na rzecz unijnego podatnika
Hiszpański kontrahent kupił od polskiej spółki towary, które nie zostały jednak wywiezione z Polski. Towary pozostały w kraju, ponieważ hiszpańska firma wykorzystuje je w Polsce (...)
str. 44
3.
Brak numeru VAT UE nabywcy na fakturze od unijnego kontrahenta
Kupiliśmy we Włoszech towar i przewieźliśmy go do Polski. Na fakturze od dostawcy podano numer VAT UE włoskiego sprzedawcy ale nie wpisano naszego numeru, chociaż (...)
str. 45
4.
Zakup na terytorium UE towarów opodatkowanych marżą
Prowadzę działalność polegającą na handlu używanymi samochodami. Zakupiłem na terenie UE kilka samochodów, których sprzedaż opodatkowana była w systemie marży. W jaki sposób powinienem opodatkować (...)
str. 46
5.
Rozliczenie uczestnictwa w targach za granicą
Posiadam fakturę za opłatę związaną z uczestnictwem w targach w Niemczech. Czy jest to dla mnie import usług? Z ogólnej zasady wyrażonej w art. 28b (...)
str. 47
6.
Kurs walut stosowany dla potrzeb importu towarów
Kupujemy materiały na Ukrainie. Do każdej dostawy agencja celna dostarcza nam SAD i faktury zakupu za materiały. Czy wprowadzenie do ewidencji zakupu VAT wartości z (...)
str. 47
D.
PORADY I KOMENTARZE
XII.
Dostawa książek, gazet i czasopism - moment powstania obowiązku podatkowego
Generalnie powstanie obowiązku podatkowego w VAT związane jest z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Z chwilą zaistnienia tych zdarzeń gospodarczych, powstaje obowiązek podatkowy w podatku (...)
str. 48
E.
VAT OD PODSTAW
1.
Które faktury mogą być uznane za wadliwe i nierzetelne?
Prawidłowe dokumentowanie transakcji podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT należy do podstawowych obowiązków podatników. W przepisach ustawy o VAT i rozporządzenia w sprawie faktur określone zostały szczegółowo (...)
str. 50
2.
Faktura nierzetelna - brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę
Z nierzetelnością faktury mamy do czynienia wówczas, gdy treść dokumentu będzie pozornie zgodna z obowiązującymi przepisami czyli pod względem formalnym faktura będzie prawidłowa, natomiast jej (...)
str. 50
3.
Błędy w treści faktury przesądzają o jej wadliwości
Pojęcie wadliwości faktury należy utożsamiać z jej niezgodnością z obowiązującymi przepisami prawa. Zatem za wadliwą uznać należy fakturę, która nie odpowiada przepisom prawa, np. nie (...)
str. 51
4.
Wadliwe dokumenty korygujące
W praktyce możemy mieć również do czynienia z wadliwymi dokumentami korygującymi. Aby skorygować błędną fakturę korygującą podatnik powinien wystawić kolejną korektę faktury. Żaden z przepisów (...)
str. 52
5.
Konsekwencje karnoskarbowe
Podatnik, który nieprawidłowo prowadzi księgi podatkowe, naraża się na odpowiedzialność karnoskarbową, o której mowa w art. 61 Kodeksu karnego skarbowego. Z przepisu tego wynika, że (...)
str. 52
F.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIV.
Dokumenty związane ze stosowaniem zwrotu w systemie TAX FREE
Prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju przysługuje osobom fizycznym niemającym stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, zwanymi dalej (...)
str. 53
1.
Wymogi wobec podmiotów dokonujących zwrotu
Zwrot podatku zapłaconego przez podróżnego przy nabyciu towarów na terytorium Polski dokonywany jest bądź przez sprzedawcę towaru, bądź przez podmiot, którego przedmiotem działalności jest dokonywanie (...)
str. 53
2.
Warunki dokonywania zwrotów
Zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Unii Europejskiej nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, (...)
str. 55
3.
Stawka VAT przy sprzedaży dokonywanej na rzecz podróżnych zagranicznych
Zgodnie z art. 129 ustawy o VAT, w przypadku gdy sprzedawca dokonuje dostawy towarów podróżnym spoza Wspólnoty z zastosowaniem procedury zwrotu podatku, stosuje on stawkę (...)
str. 57
G.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
VAT od opłaty administracyjnej wynikającej z umowy leasingowej
Dokonałem zmiany formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z powyższym otrzymałem aneks do umów leasingowych (dotyczących samochodów osobowych). Jednocześnie leasingodawca wystawił mi fakturę o (...)
str. 58
2.
Odliczenie podatku VAT przy sprzedaży z zastrzeżeniem prawa własności
W marcu br. spółka z o.o. zakupiła maszynę (środek trwały) i przejęła ją bezpośrednio od producenta. W tym też miesiącu uiściła zaliczkę za ten towar, (...)
str. 58
3.
Projektowanie budynków mieszkalnych - stawka VAT
Spółka z o.o. świadczy usługi projektowe. Obecnie wykonuje projekt techniczny budowy sieci instalacji grzewczej, dotyczącej budynku mieszkalnego sklasyfikowanego w PKOB w dziale 11. Czy do (...)
str. 59
4.
Odliczenie VAT z faktury dokumentującej zakup usług organizacji konferencji
Spółka otrzymała fakturę wystawioną w lutym 2012 r. za usługę organizacji konferencji, która będzie wykonana w październiku 2012 r. W treści faktury nie ma informacji, (...)
str. 61
5.
Okres przechowywania dokumentów w przypadku 10-letniej korekty podatku naliczonego
Ile lat należy przechowywać dokumentację dotyczącą podatku VAT (łącznie z deklaracjami) w przypadku rozliczenia inwestycji? Prowadzimy sprzedaż "mieszaną" i dokonujemy korekt podatku naliczonego w ciągu (...)
str. 62
6.
Wskaźnik proporcji wynoszący 2% a korekta podatku naliczonego
Podatnik ustalił na 2011 r. prognozowany wskaźnik proporcji w wysokości 2%. W chwili ustalania tego wskaźnika w świetle obowiązujących przepisów nie mógł odliczać w ogóle (...)
str. 63
7.
Udostępnianie obiektów sportowych
Jesteśmy operatorem kompleksu sportowo-rekreacyjnego, w skład którego wchodzi boisko, korty tenisowe, ścianka wspinaczkowa, lodowisko. Udostępnienie obiektu sportowego sklasyfikowaliśmy w PKWiU 93.11.10.0, którą to klasyfikację stosujemy (...)
str. 64
8.
Faktura zaliczkowa a kompensata należności
Podpisaliśmy z kontrahentem umowę długoterminową, z której wynikał obowiązek zapłaty przez kontrahenta 100% zaliczki na poczet usług, które będą świadczone w okresie 5 lat. Jednocześnie (...)
str. 66
9.
Stawka VAT na rezerwację miejsca w kolumbarium
Jesteśmy właścicielami cmentarza i świadczymy usługi pogrzebowe. Klienci dokonujący kremacji swoich bliskich umieszczają urny z prochami w specjalnie do tego przygotowanej ścianie z niszami, tzw. (...)
str. 66
10.
Darowizna samochodu osobowego
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (zwolnioną z VAT) chce darować samochód osobowy osobie bliskiej. Przy nabyciu samochodu podatnik nie odliczył podatku VAT. Czy taka darowizna (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.