Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 10 (765) z dnia 01.04.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Kurs waluty obcej stosowany do wyceny wpływów/rozchodów walut z rachunku walutowego - odpowiedź Ministerstwa Finansów
W Biuletynie Informacyjnym nr 7 z 1 marca 2012 r., w artykule pt. "Jaki kurs należy stosować do wyceny wpływu i rozchodu waluty obcej z (...)
str. 4
2.
Jak ustalić i od kiedy naliczać nową składkę wypadkową?
Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na rok składkowy. Od dzisiaj, tj. 1 kwietnia 2012 r., rozpoczął się nowy rok składkowy i będzie (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Otrzymanie zaliczki w walucie obcej a moment powstania przychodu
Pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, nie stanowią przychodów (art. 12 ust. 4 (...)
str. 10
1.2.
Zaliczka w walucie obcej a różnice kursowe
Mimo iż - jak wcześniej wspomnieliśmy - otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej dostawy towaru/wykonania usługi nie powoduje powstania przychodu podatkowego, to zaliczkę w walucie obcej (...)
str. 11
1.3.
Zaliczka w walucie obcej - w księgach rachunkowych
Również w świetle przepisów ustawy o rachunkowości otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów lub wykonania usługi (czy to w walucie krajowej, czy w walucie (...)
str. 11
1.4.
Zaliczki otrzymane w walucie obcej - rozliczenie VAT
Otrzymanie zaliczki a obowiązek podatkowy w VAT Zgodnie z zasadą ogólną, otrzymanie części należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT (...)
str. 13
2.
Podział zysku netto w spółkach kapitałowych
W spółkach kapitałowych podziałowi podlega zysk (wynik) finansowy netto. Jego podział może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, którym jest: zwyczajne (...)
str. 16
2.1.
Przeznaczenie zysku na dywidendę dla udziałowców (akcjonariuszy)
Do otrzymania dywidendy za dany rok obrotowy uprawnieni są wspólnicy (udziałowcy), którym przysługiwały udziały (akcje) w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Umowa spółki (statut) (...)
str. 18
2.2.
Przekazanie zysku na zasilenie kapitału zapasowego lub rezerwowego
Spółki z o.o. nie muszą tworzyć kapitału zapasowego, tworzą go na zasadzie dobrowolności i mogą przekazywać na jego zasilenie np. część wypracowanego zysku. Z kolei (...)
str. 19
2.3.
Zysk netto przeznaczony na nagrody dla pracowników
Zysk netto, wypracowany przez spółkę kapitałową, może być także przeznaczony na wypłatę nagród dla pracowników. Wypłaty te podlegają takim samym obciążeniom jak "zwykłe" wynagrodzenie ze (...)
str. 19
2.4.
Przeznaczenie zysku netto na inne cele
Spółki kapitałowe mogą przeznaczyć zysk netto także na inne niż ww. cele, np. na zasilenie ZFŚS. W takim przypadku wpłaty na Fundusz będą obojętne podatkowo. (...)
str. 20
III.
PODATEK VAT
1.
Najem prywatny - rozliczanie VAT
Najem prywatny jako działalność gospodarcza Dla celów VAT wynajmowanie prywatnych nieruchomości (np. mieszkania, lokalu użytkowego) uznawane jest generalnie za działalność gospodarczą, czyli - co do (...)
str. 21
2.
Wydanie deputatów węglowych pracownikom podlega opodatkowaniu VAT - wyrok NSA
Przekazywanie deputatów węglowych pracownikom, byłym pracownikom i członkom ich rodzin należy uznać za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT. (wyrok NSA z 10 lutego 2012 r., (...)
str. 24
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Czy dobrowolne opodatkowanie sprzedaży budynku jest korzystne?
Zamierzam sprzedać budynek kupiony kilka lat temu (przy zakupie VAT odliczono, nie dokonywano modernizacji). Przysługuje mi prawo do zastosowania do sprzedaży zwolnienia z VAT. Czy dobrowolne opodatkowanie tej (...)
str. 26
3.2.
Kiedy można składać kwartalne informacje podsumowujące?
W 2011 r. wartość wewnątrzwspólnotowych dostaw przekroczyła limit dla kwartalnych informacji podsumowujących obowiązujący w 2012 r., ale nie przekroczyła limitu z 2011 r. Czy nadal (...)
str. 28
3.3.
Odliczanie VAT za pomocą wskaźnika proporcji
Wykonujemy czynności opodatkowane i zwolnione z VAT. Czy wskaźnik proporcji do odliczania VAT należy stosować tylko do zakupów, których nie da się przypisać do jednej z tych działalności, czy też do wszystkich (...)
str. 30
3.4.
Podatek akcyzowy zawarty jest w podstawie opodatkowania VAT
Jesteśmy pośredniczącym podmiotem węglowym. W sytuacji, gdy sprzedaż węgla opodatkowana jest podatkiem akcyzowym, do ceny netto węgla wliczona jest akcyza, a tylko na żądanie odbiorcy wpisujemy na (...)
str. 31
4.
Z wyjaśnień organów podatkowych
4.1.
Refakturowanie mediów
Jeżeli gmina obciąża najemców kosztami mediów (w tym - za wodę i ścieki), ich wartość wliczana jest do podstawy opodatkowania najmu i zastosowanie tu ma (...)
str. 32
4.2.
Brak zapłaty za zakupione towary pozbawia prawa do zwrotu VAT w terminie 25 dni
Podatnik, który wykazuje w deklaracji podatek naliczony z faktur niezapłaconych, nie może ubiegać się o zwrot VAT w terminie 25 dni nawet od tej części (...)
str. 34
4.3.
Korygująca faktura wewnętrzna - kiedy skorygować VAT?
Jeżeli podatnik niesłusznie opodatkował świadczenie nieodpłatne, może wystawić korygującą fakturę wewnętrzną i skorygować VAT należny w miesiącu (kwartale) wystawienia tej korekty. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby (...)
str. 34
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wydatki na usługi doradcze związane z podwyższeniem kapitału zakładowego są kosztem podatkowym - wyrok WSA
Wydatki na usługi doradcze stanowią koszty uzyskania przychodów niezależnie od tego, czy doprowadzą do podwyższenia kapitału zakładowego (w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości (...)
str. 35
2.
Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów - nabycie i ulepszenie środków trwałych
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 16 ust. 1 aż w ponad 50 punktach wymienia różne wydatki, które nie mogą być zaliczone (...)
str. 37
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Powiązania między spółką z o.o. a firmą członka jej zarządu
Jesteśmy spółką z o.o. Produkujemy wyroby, które sprzedajemy m.in. do firmy członka zarządu, który prowadzi działalność gospodarczą na swoje imię i nazwisko. Żona członka zarządu jest udziałowcem w naszym (...)
str. 47
3.2.
Podatkowe różnice kursowe, gdy data wystawienia faktury jest inna niż data sprzedaży
Spółka z o.o. otrzymała od polskiego dostawcy fakturę, gdzie wartość netto wykazano w euro, a kwotę VAT - w złotówkach. Na fakturze data sprzedaży była inna niż data wystawienia (...)
str. 48
3.3.
Kara umowna za nieterminowe wykonanie robót jest kosztem podatkowym
Spółka podpisała umowę na wykonanie robót budowlanych, jednak mimo że zadanie to potraktowała priorytetowo, nie udało się robót wykonać w terminie. W związku z tym (...)
str. 43
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odsetki uzyskane z tytułu udzielania pożyczek osobom fizycznym za pośrednictwem Internetu to przychody z działalności gospodarczej - wyrok NSA
Jeżeli pożyczkodawca będący osobą fizyczną udziela innym osobom fizycznym pożyczek za pośrednictwem internetowego serwisu social lending, to czynności te stanowią pozarolniczą działalność gospodarczą. W konsekwencji, (...)
str. 44
2.
Składka na grupowe ubezpieczenie pracownicze opłacana przez pracodawcę a przychód pracownika
Na temat składek na grupowe ubezpieczenie pracownicze opłacanych przez pracodawcę w kontekście kosztów uzyskania przychodów u pracodawcy pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 9 z 20 (...)
str. 45
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Wynagrodzenie chorobowe a pracownicze koszty uzyskania przychodów
W marcu 2012 r. pracownik był przez cały miesiąc na zwolnieniu lekarskim. Za ten okres wypłacimy wynagrodzenie chorobowe. Czy obliczając zaliczkę na podatek od tego (...)
str. 47
3.2.
Bony towarowe dla uczestników projektu współfinansowanego z udziałem środków europejskich
Nasze Stowarzyszenie realizuje projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego projektu zakupimy bony towarowe o wartości 1.200 zł, które zostaną przekazane jego uczestnikom jako nagrody. (...)
str. 48
3.3.
Zwrot kosztów przejazdów inkasentów
Inkasenci (przeważnie sołtysi), niebędący naszymi pracownikami, zbierają od członków spółki wodnej składki członkowskie, które następnie w określonym terminie wpłacają do kasy w siedzibie tej Spółki. Na podstawie zawartej (...)
str. 50
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Skup złomu - podatek od czynności cywilnoprawnych
Firma prowadzi działalność skupu złomu. Czy w przypadku skupu złomu dostarczanego do naszej składnicy złomu przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, o wartości przekraczającej 1.000 (...)
str. 51
2.
Budynek z uszkodzonym dachem a podatek od nieruchomości
Wichura znacznie uszkodziła budynek handlowo-usługowy, m.in. zerwała dach. Obiekt nie jest więc aktualnie użytkowany. Czy musimy od niego płacić podatek od nieruchomości? Opodatkowaniu podatkiem od (...)
str. 52
3.
Solidarna odpowiedzialność za zobowiązanie w podatku od nieruchomości
Firma nabyła prawo współwłasności do nieruchomości (garaż w budynku mieszkalnym). Na kim w takim przypadku spoczywa obowiązek składania deklaracji i opłacania podatku? W przypadku, kiedy (...)
str. 53
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wymiana zużytej nawierzchni placu manewrowego jest remontem
Wydatki mające na celu przywrócenie pierwotnego stanu używalności placu manewrowego mogą zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (...)
str. 54
2.
Jak rozliczać odsetki od kredytu przewyższającego wartość kupionego środka trwałego?
Na zakup środka trwałego otrzymaliśmy kredyt w wysokości wyższej niż wynosi jego cena nabycia. Jak rozliczać prowizje i odsetki od takiego kredytu? Prowizja oraz odsetki (...)
str. 55
3.
Ustalenie wartości ulepszeń środka trwałego a wycena biegłego
Od kilku lat amortyzujemy budynki magazynowe. W nieruchomościach tych dokonano licznych prac modernizacyjnych. Czy poniesione w związku z tym nakłady (w tym pracy własnej) mogą (...)
str. 56
4.
Środek trwały używany sezonowo a odroczony podatek dochodowy
Czy na skutek sezonowej amortyzacji środka trwałego występuje konieczność ustalania na koniec roku z tego tytułu odroczonego podatku dochodowego? Konieczność ustalenia odroczonego podatku dochodowego z (...)
str. 57
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Kolejne wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w sprawie posługiwania się numerem PESEL i NIP
1.1. Identyfikator podatkowy dla osoby uzyskującej przychody z najmu prywatnego Identyfikatorem podatkowym osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która uzyskuje przychody z najmu prywatnego, jest numer (...)
str. 59
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Raporty ZUS za zleceniobiorcę na macierzyńskim
W firmie wykonuje umowę zlecenia kobieta, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W marcu br. urodziła dziecko. Jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń, więc wypłacamy jej (...)
str. 60
2.
Opieka nad chorym dzieckiem po wykorzystaniu okresu płatności zasiłku chorobowego
Pracownik po wykorzystaniu pełnego 182-dniowego okresu zasiłkowego złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Dni opieki orzeczonej (...)
str. 61
3.
Uwzględnianie premii uznaniowej w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków
Pracodawca wypłaca pracownikom miesięczną premię uznaniową. W regulaminie premiowania umieścił zapis, że pracownik zachowuje prawo do premii również w okresie choroby trwającej do 33 dni (...)
str. 62
X.
PRAWO PRACY
1.
Umowy na czas określony po ustaniu obowiązywania ustawy antykryzysowej
1) Pracownik miał podpisaną umowę na czas określony od 1 października 2006 r. do 31 marca 2007 r. i następną od 1 kwietnia 2007 r. (...)
str. 63
2.
Dokonywanie potrąceń z umowy zlecenia
Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy zlecenia zawartej na rok. Dostaliśmy niedawno zajęcie komornicze innej wierzytelności, dotyczące tego zlecenia. Z zawiadomienia o zajęciu wynika, że potrąceń (...)
str. 65
3.
Wpływ przejścia na czas letni na wysokość wynagrodzenia
Zatrudniamy pracowników, którzy regularnie pracują w nocy. Kilku z nich wykonywało pracę w porze nocnej z soboty na niedzielę 25 marca 2012 r. Są to (...)
str. 66
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ustalanie i rozliczanie odchyleń od cen ewidencyjnych wyrobów gotowych
Wyroby gotowe przyjmowane z produkcji do magazynu ewidencjonuje się w księgach rachunkowych według kosztów wytworzenia (art. 28 ust. 11 pkt 1 ustawy o rachunkowości). Mogą (...)
str. 67
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Termin sporządzenia sprawozdania finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (sp zoz), którego organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego (powiat). Zgodnie z art. 265 ustawy o finansach publicznych, szpital (...)
str. 69
2.2.
Nazwa jednostki w sprawozdaniu finansowym
Jesteśmy spółką z o.o. W 2012 r. zmieniliśmy nazwę naszej jednostki. Czy w rocznym sprawozdaniu finansowym sporządzanym za 2011 r. powinniśmy wpisać nową nazwę spółki, (...)
str. 70
2.3.
Jaki kurs waluty zastosować do obciążenia kontrahenta zagranicznego karą umowną?
Za nieterminową realizację usługi obciążyliśmy kontrahenta zagranicznego - na podstawie umowy - karą umowną w euro. Jaki kurs przyjąć do wyceny przychodu oraz do wpływu tej kary na (...)
str. 71
2.4.
Zwrot składki ubezpieczeniowej w związku ze sprzedażą samochodu
Sprzedaliśmy samochód ciężarowy, który objęty był ubezpieczeniem OC i AC. Ubezpieczenie to rozliczaliśmy w czasie poprzez czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. W jaki sposób zaksięgować zwrot składki oraz (...)
str. 73
2.5.
Jaką wartość gruntu w użytkowaniu wieczystym wykazać w informacji dodatkowej?
Nasza spółka posiada grunty w użytkowaniu wieczystym. Czy w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego sporządzanego na 31 grudnia 2011 r. trzeba podać wartość gruntu użytkowanego (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.