Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 9 (764) z dnia 20.03.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Reprezentacja to przedstawicielstwo podatnika, działanie w jego imieniu, a nie wystawność, okazałość czy wytworność - wyrok NSA
Okazałość czy wystawność oferowanego kontrahentowi poczęstunku w ogóle nie stanowi kryterium kwalifikowania wydatków jako kosztów reprezentacji. Reprezentacja powinna być bowiem rozumiana jako przedstawicielstwo podatnika, reprezentowanie (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Podstawy prawne wypłacania ryczałtu i "kilometrówki"
Kwestie związane ze zwrotem kosztów używania prywatnych samochodów pracowników do celów służbowych reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków (...)
str. 5
1.2.
Miesięczny ryczałt pieniężny - opodatkowanie i oskładkowanie
W formie miesięcznego ryczałtu pieniężnego mogą być zwracane pracownikom koszty używania przez nich prywatnych samochodów do celów służbowych w jazdach lokalnych. Zasady tego zwrotu określa (...)
str. 6
1.3.
"Kilometrówka" - podatki i składki ZUS
Jeżeli strony tak uzgodnią, zwrot kosztów używania prywatnych samochodów pracowników do jazd lokalnych może być dokonywany nie w formie ryczałtu pieniężnego, ale w wysokości tzw. (...)
str. 7
1.4.
Ewidencja księgowa
Sposób ewidencji księgowej zwrotu kosztów używania przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych w jazdach lokalnych jest taki sam zarówno w przypadku dokonywania tego zwrotu (...)
str. 8
2.
Wycofanie z majątku firmy samochodu osobowego wykupionego po zakończeniu leasingu
Dla celów prowadzonej działalności gospodarczej firma korzystała z samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Po zakończeniu umowy firma wykupiła ten samochód oraz wprowadziła go (...)
str. 10
2.1.
Wykupienie samochodu po zakończeniu umowy leasingu i wprowadzenie go do majątku firmy
Na wstępie przypomnijmy, że jeżeli po zakończeniu umowy tzw. leasingu operacyjnego, leasingobiorca korzysta z opcji wykupu samochodu będącego przedmiotem leasingu, to cena wykupu nie powinna (...)
str. 10
2.2.
Przekazanie samochodu z majątku firmy na potrzeby prywatne przedsiębiorcy
Wycofanie samochodu osobowego z majątku trwałego firmy i przekazanie go na potrzeby prywatne przedsiębiorcy (właściciela firmy) nie stanowi odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. (...)
str. 10
2.3.
Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej a VAT
Wycofanie składnika majątku z działalności gospodarczej i jego nieodpłatne przekazanie na cele osobiste podatnika (pracownika, wspólnika, itp.) jest generalnie czynnością opodatkowaną (jeżeli przy jego nabyciu (...)
str. 11
2.4.
Ewidencja księgowa wycofania samochodu osobowego z działalności gospodarczej
Wycofywany z działalności gospodarczej środek trwały - np. samochód osobowy - który zostaje przekazany właścicielowi przedsiębiorstwa na jego prywatne potrzeby, podlega wyksięgowaniu z ewidencji środków (...)
str. 12
3.
Koszty kredytów - ujęcie podatkowe i bilansowe
Kredyt jest jednym z podstawowych źródeł finansowania zasobów majątkowych, a także bieżącej działalności podmiotów gospodarczych. Zgodnie z Prawem bankowym, przez umowę kredytu bank zobowiązuje się (...)
str. 13
3.1.
Koszty uruchomienia i obsługi kredytu w podatku dochodowym
• Koszty opracowania wniosku o udzielenie kredytu Obecnie na rynku usług finansowych wyspecjalizowane instytucje (doradcy finansowi) oferują podmiotom gospodarczym pomoc w doborze optymalnego źródła finansowania (...)
str. 13
3.2.
VAT naliczony od czynności związanych z kredytem
Generalnie wszystkie czynności bankowe związane z podpisaniem umowy i późniejszą obsługą kredytu korzystają ze zwolnienia z VAT. Skutkiem tego u kredytobiorców nie pojawia się problem (...)
str. 15
3.3.
Ewidencja księgowa kredytów
• Kredyt inwestycyjny i obrotowy Do ewidencji kredytów, zarówno inwestycyjnych, jak i obrotowych, stosuje się konto 13-4 "Kredyty bankowe". Po stronie kredytowej (Ma) tego konta (...)
str. 15
III.
PODATEK VAT
1.
Wymóg posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej zgodny z przepisami unijnymi - wyrok TS UE
TS UE uznał, że uzależnienie prawa do obniżenia podstawy opodatkowania VAT od posiadania potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę, jest - co do zasady - (...)
str. 17
2.
Wydatki na nieruchomość używaną do celów firmowych i prywatnych
Zamierzam kupić dom, którego część będę wykorzystywał do działalności gospodarczej. Czy mogę odliczyć część VAT od wydatków na wykończenie tego domu? A jeżeli tak - jak (...)
str. 18
3.
Przesyłanie i przechowywanie faktur w formie elektronicznej
Szczegółowe regulacje dotyczące przesyłania i przechowywania faktur w formie elektronicznej określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w (...)
str. 20
4.
Jakie elementy powinna zawierać faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?
Czy faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotową dostawę towaru powinna zawierać jakieś szczególne elementy i adnotacje? Elementy, jakie powinna zawierać faktura, określa § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra (...)
str. 22
5.
Termin odliczenia VAT poprzez korektę deklaracji VAT
Czy mogę odliczyć VAT poprzez złożenie korekty deklaracji za 2007 r., skoro za ten okres zobowiązanie podatkowe jeszcze się nie przedawniło? Okres, w jakim przysługuje prawo do odliczenia VAT, (...)
str. 23
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wstępna opłata leasingowa jednorazowo w koszty - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Wstępna opłata leasingowa powinna być zaliczana do kosztów podatkowych jednorazowo w momencie poniesienia, a nie proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu operacyjnego. Tak uznał Departament (...)
str. 24
2.
Różnice kursowe ujmowane w przychodach/kosztach podatkowych w związku z przejściem na "rachunkową" metodę ich ustalania
Od tego roku podatkowego spółka ustala podatkowe różnice kursowe według przepisów o rachunkowości. Czy na pierwszy dzień tego roku powinna była zaliczyć odpowiednio do przychodów (...)
str. 26
3.
Samochód osobowy prezesa zarządu wykorzystywany do celów służbowych
Prezes spółki z o.o. (niebędący pracownikiem) do celów służbowych wykorzystuje prywatny samochód osobowy. Czy spółka może wypłacać prezesowi "kilometrówkę"? Czy będzie ona kosztem uzyskania przychodów? (...)
str. 28
4.
Majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej a przychód i koszt podatkowy
Spółka akcyjna otrzymała środki pieniężne w związku z likwidacją spółki z o.o., do której kilka lat temu wniosła aportem środki trwałe (zapłaciła podatek dochodowy od (...)
str. 30
5.
Dochody spółdzielni uzyskane ze sprzedaży infrastruktury technicznej
Czy w spółdzielni mieszkaniowej powstanie przychód od sprzedaży środków trwałych, złomu i węgla po wyłączonej w 2011 r. kotłowni osiedlowej będącej własnością Spółdzielni? Stosownie do (...)
str. 32
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Kurs waluty do przeliczenia limitu uprawniającego do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego - wyrok NSA
Do przeliczenia limitu uprawniającego do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego należy przyjąć średni kurs NBP obowiązujący w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy, w (...)
str. 33
2.
Ustalanie różnic kursowych u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów
Będąc przedsiębiorcą, prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz posiadam rachunek walutowy. Mam wątpliwości, kiedy powinienem rozliczać różnice kursowe. W szczególności proszę o wyjaśnienie, czy (...)
str. 35
3.
Ustalanie zaliczek w uproszczonej formie przez podatników PIT i CIT, gdy w latach ubiegłych poniesiono stratę
Zasadą jest, że zaliczki wpłaca się na podstawie uzyskanego dochodu, liczonego narastająco od początku roku. Zarówno podatnicy PIT, jak i CIT mogą jednak wybrać uproszczoną (...)
str. 38
4.
Składki na grupowe ubezpieczenie na życie pracowników i ich rodzin opłacane przez pracodawcę a przychód u pracowników
Zakład pracy zawarł polisę grupowego ubezpieczenia na życie pracowników i ich rodzin. Czy opłacane przez pracodawcę składki będą stanowiły dla niego koszty uzyskania przychodów i (...)
str. 40
5.
Opodatkowanie wynagrodzenia otrzymywanego przez prokurenta
W jaki sposób opodatkować wynagrodzenie otrzymywane przez prokurenta pełniącego swoją funkcję na podstawie uchwały zarządu spółki z o.o.? Prokurent nie jest pracownikiem spółki, nie pełni żadnej (...)
str. 42
6.
Jak rozliczyć stratę na sprzedaży papierów wartościowych?
W latach ubiegłych (2008 r., 2009 r. i 2010 r.) ponosiłem stratę na sprzedaży papierów wartościowych. Natomiast za 2011 r. ze sprzedaży papierów wartościowych osiągnąłem zysk. W jaki sposób od (...)
str. 43
VI.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio na rachunek dewelopera a zwolnienie od podatku od spadków i darowizn - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn w najbliższej rodzinie ma zastosowanie również wówczas, gdy środki pieniężne nie są przekazane na rachunek obdarowanego, lecz bezpośrednio (...)
str. 44
2.
Podatek od nieruchomości za firmowe ogrodzenie
Firma zakończyła budowę ogrodzenia wokół swojej siedziby. Ogrodzenie to składa się ze słupków wybudowanych z cegły klinkierowej, posadowionych na fundamencie żelbetonowym, wypełnionych przęsłami ogrodzeniowymi. Czy (...)
str. 44
3.
Podatek od nieruchomości od wiaty na rowery
Wiatę na rowery pełniącą pod względem konstrukcyjnym samodzielną funkcję obiektu budowlanego, niebędącą przybudówką, wchodzącą w skład budynku, zaliczyliśmy do rodzaju 806 KŚT jako odrębny środek (...)
str. 45
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Nie trzeba fizycznie likwidować inwestycji w obcych środkach trwałych, aby ich nieumorzoną wartość zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - wyrok WSA
Jeżeli przed całkowitym zamortyzowaniem inwestycji w obcym środku trwałym nastąpi rozwiązanie umowy najmu, a nakłady inwestycyjne pozostaną u wynajmującego, nieumorzona wartość tego środka trwałego może (...)
str. 46
2.
Jak ustalić wartość początkową gruntu wykupionego na własność przez wieczystego użytkownika?
Kilka lat temu spółka kupiła prawo wieczystego użytkowania gruntu, które wprowadziła do ewidencji środków trwałych i amortyzuje dla celów bilansowych. Obecnie grunt ten wykupiła na (...)
str. 47
3.
Niezamortyzowana wartość licencji po upływie okresu jej ważności a koszty uzyskania przychodów
Spółka kupiła licencję (inną niż na programy komputerowe) na okres 3 lat, którą zaliczyła do wartości niematerialnych i prawnych, i zgodnie z przepisami ustaliła 60-miesięczny (...)
str. 49
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP za pracownika po urlopie rodzicielskim przysługuje również z drugiego etatu
Pracownica zakończyła urlop wychowawczy 31 stycznia 2012 r. i wróciła do pracy od 1 lutego 2012 r. Zakład pracy jest więc zwolniony z opłacania za (...)
str. 51
2.
Pracownica na urlopie wychowawczym a obowiązek zapłaty za nią składek ZUS
Pracownica, zatrudniona w naszej firmie od 10 maja 2011 r., pod koniec lipca 2011 r. poszła na zwolnienie lekarskie, a po porodzie na urlop macierzyński. (...)
str. 52
3.
Dodatki i nagrody niewliczane do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego
1) Pracownikowi wykonującemu pracę poza miejscem zamieszkania przysługuje bezpłatne zakwaterowanie. Jeśli zakwaterowanie nie zostanie mu zapewnione, wypłacamy ryczałtowy dodatek za noclegi. Czy dodatek należy wliczać (...)
str. 53
4.
Wynagrodzenie chorobowe za 14 dni w roku kalendarzowym tylko dla pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia
1) Kilku pracowników naszej firmy ukończyło 50 lat. Czy należy wypłacać im wynagrodzenie chorobowe za 14 dni choroby trwającej w 2012 r.? Tak, pod warunkiem, (...)
str. 54
IX.
PRAWO PRACY
1.
Redukcja zatrudnienia pracowników korzystających z uprawnień rodzicielskich
1) Jesteśmy firmą zatrudniającą 17 pracowników, w tym dwie osoby aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim i jedną na urlopie wychowawczym. W bieżącym roku planujemy redukcję (...)
str. 55
2.
Kodeksowe zasady limitowania umów na czas określony
Podpisałem z pracownikiem pierwszą umowę na czas określony od 1 czerwca 2011 r. do 31 marca 2012 r. Po jej zakończeniu nadal będę chciał zatrudniać (...)
str. 57
3.
Ustalenie wymiaru urlopu przy okresach pracy i nauki
Pracownik, który ma ukończoną szkołę zawodową oraz technikum dla dorosłych, posiada kilka okresów pracy. Jeden z nich częściowo pokrywa się z okresem nauki w technikum (...)
str. 58
4.
Czy dodatki za nadgodziny i pracę nocną uwzględniamy w ekwiwalencie za urlop?
Oprócz stałego wynagrodzenia zasadniczego pracownikowi wypłacane były dodatki za pracę w nadgodzinach oraz za pracę w porze nocnej. Czy dodatki te należy wziąć pod uwagę (...)
str. 59
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Wypłata euro z rachunku walutowego i wpłata na rachunek złotówkowy
Właściciel pobrał euro z rachunku walutowego. Następnie sprzedał je w kantorze i uzyskane złotówki wpłacił na rachunek bieżący. Jak tę operację wycenić i zaksięgować? W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia (...)
str. 60
2.
Kto podpisuje sprawozdanie finansowe?
Kto powinien podpisać roczne sprawozdanie finansowe? Jak postąpić, gdy w trakcie roku zmienił się kierownik lub osoba prowadząca księgi rachunkowe? Sprawozdanie finansowe podpisuje - podając (...)
str. 62
3.
Materiały (towary, wyroby) odpisywane bezpośrednio w koszty - jak często przeprowadzać ich inwentaryzację dla celów podatkowych i bilansowych?
Jak często powinniśmy inwentaryzować materiały, towary i wyroby gotowe, jeśli odpisujemy je bezpośrednio w koszty w dniu ich zakupu lub w momencie ich wytworzenia? Jedną z metod ewidencji w księgach rachunkowych (...)
str. 63
4.
Ewidencja gruntu nieodpłatnie otrzymanego od organu założycielskiego w księgach rachunkowych sp zoz
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (sp zoz). Otrzymaliśmy nieodpłatnie od naszego organu założycielskiego (powiatu) nieruchomość gruntową. Prosimy o wyjaśnienie sposobu ujęcia tej operacji w księgach rachunkowych (...)
str. 64
5.
Relacja z dyżuru telefonicznego
5.1.
Wycena bilansowa krajowych rozrachunków wyrażonych w walucie obcej
Czy należało na dzień bilansowy ustalić różnice kursowe od zobowiązania wyrażonego w euro, jeśli zobowiązanie to dotyczy kontrahenta polskiego? Tak, zobowiązania wyrażone w walucie obcej (...)
str. 65
5.2.
Towar zużyty na własne potrzeby jednostki
Jak zaksięgować przekazanie zakupionego towaru do zużycia na potrzeby własne jednostki? Towary są to rzeczowe aktywa obrotowe, które jednostka nabywa w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym (por. art. (...)
str. 65
5.3.
Depozyt gwarancyjny na fakturze leasingowej
Na comiesięcznej fakturze leasingowej obok czynszu leasingowego jest wyszczególniony depozyt gwarancyjny. Na jakie konto go zaksięgować i gdzie go ująć w bilansie? Depozyt gwarancyjny jest opłatą uiszczaną (...)
str. 66
5.4.
Przeznaczenie części zysku na zakup środka trwałego
Jak zaksięgować przeznaczenie części wypracowanego za lata ubiegłe zysku na zakup środka trwałego? Jednostka wypracowany zysk może przeznaczyć m.in. na inwestycje. W tym celu najczęściej (...)
str. 66
5.5.
Koszty związane z dochodzeniem należności na drodze sądowej
Na jakim koncie ująć koszty zastępstwa procesowego, poniesione w związku z dochodzeniem należności na drodze sądowej? Wszelkie koszty związane z dochodzeniem należności od dłużników są kosztami pośrednio związanymi (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.