Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 5 (317) z dnia 01.03.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Rozliczenie straty możliwe tylko w ramach jednego źródła przychodów
W 2010 r. poniosłem stratę z działalności gospodarczej. Działalność tę zlikwidowałem. W 2011 r. uzyskałem dochody z prywatnego najmu i ze zbycia udziałów w spółce (...)
str. 4
1.2.
Odliczenia z tytułu strat mogą się kumulować
W zeznaniach PIT za 2008, 2009 i 2010 r. wykazałem stratę z prowadzonej działalności gospodarczej. Rok 2011 zakończyłem dochodem uzyskanym z tej działalności. Czy w (...)
str. 5
1.3.
Strata u ryczałtowca
Mam nierozliczoną stratę z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej. Czy po rezygnacji z tego sposobu opodatkowania i wyborze ryczałtu ewidencjonowanego będę mógł odliczać tę (...)
str. 5
1.4.
Strata u kartowicza
W ubiegłym roku poniosłem stratę na działalności gospodarczej, z której dochód był opodatkowany na zasadach ogólnych. W tym roku opłacam podatek w formie karty podatkowej. (...)
str. 6
1.5.
Odliczanie straty w trakcie roku
W roku 2011 przedsiębiorca poniósł stratę. Zeznanie za ten rok złoży do 30 kwietnia br. Czy przy ustalaniu zaliczki za pierwszy miesiąc 2012 r. (przed (...)
str. 7
1.6.
Zmiana formy prowadzenia działalności a możliwość odliczenia straty
Z końcem 2010 r. wycofałem się ze spółki cywilnej, która przez kolejne lata ponosiła straty. W ubiegłym roku samodzielnie prowadziłem działalność gospodarczą (w innej branży (...)
str. 7
II.
PIT I CIT 2011 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.1.
Jak przygotować zeznanie?
Jakie podmioty składają CIT-8? Obowiązek złożenia CIT-8 ciąży na wszystkich podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych, z wyjątkiem zwolnionych od tego podatku (wymienionych w powołanym (...)
str. 8
1.2.
Pytania i odpowiedzi
1) Czy spółka z o.o., która w roku podatkowym nie osiągnęła żadnych przychodów ani nie poniosła kosztów podatkowych, powinna złożyć zeznanie? Tak. Brak przychodów i (...)
str. 10
2.1.
Jak przygotować zeznanie?
Kto, gdzie i kiedy składa zeznanie? Dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej uzyskane wyłącznie za pośrednictwem płatnika ze źródeł położonych w Polsce, m.in. z takich (...)
str. 14
2.2.
Pytania i odpowiedzi
1) W 2011 r. oprócz przychodów z pracy otrzymywałem również przychody z tytułu odsetek od oszczędności zgromadzonych na rachunku bankowym. Jaki wzór zeznania powinienem wybrać, (...)
str. 16
3.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło zasady posługiwania się identyfikatorem podatkowym przez byłych i przyszłych przedsiębiorców
Ustawą z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr (...)
str. 19
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Korzystanie z samochodu osobowego w działalności gospodarczej a obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu
Na gruncie obu ustaw o podatku dochodowym obowiązują regulacje, w myśl których do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej można zaliczyć tylko część kosztów z (...)
str. 20
2.
Opodatkowanie odsetek od lokat pieniężnych przedsiębiorców
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą niekiedy lokują wolne środki pieniężne uzyskane z tej działalności na lokatach bankowych. W jaki sposób należy rozliczyć i opodatkować przychody (...)
str. 22
3.
Refakturowanie opłaty za myto - skutki podatkowe
Spółka komandytowa zamierza świadczyć usługi transportowe ciągnikami siodłowymi wynajmowanymi od firmy z nią powiązanej. W ciągnikach tych właściciel (firma niemiecka) zamontował urządzenia do naliczania opłat (...)
str. 23
4.
Czy wpłata za niezrealizowane zamówienie może być kosztem podatkowym?
W 2008 r. spółka z o.o. dokonała wpłaty za towar zamówiony przez Internet. Zamówienie nie zostało zrealizowane, gdyż okazało się, że firma, na rzecz której (...)
str. 25
5.
Nie każdy wydatek poniesiony na dokształcanie przedsiębiorcy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
Wydatki na studia podyplomowe o specjalności psychologia w zarządzaniu, poniesione przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie handlu, mają charakter osobisty. Nie spełniają więc kryterium celowości, (...)
str. 26
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Podatek od wartości bonów i zapomóg powinien być sfinansowany ze środków pracownika
Pracownikom mojej firmy wydałem bony, a niektórym z nich wypłaciłem również zapomogi pieniężne. Źródłem finansowania tych świadczeń były środki zgromadzone na ZFŚS. Czy podatek dochodowy (...)
str. 27
2.
Opodatkowanie nagród, wygranych i prezentów - pytania i odpowiedzi
1) Mamy zamiar przeprowadzić sprzedaż premiową polegającą na tym, że klientowi, który zakupi towar o wartości przekraczającej określoną kwotę, przekażemy nagrodę rzeczową o wartości 2.000 (...)
str. 28
3.
Rozliczenie podatkowo-składkowe zaliczki na poczet wynagrodzenia oraz wynagrodzenia wypłaconego w następnym miesiącu
Wypłacamy wynagrodzenie pracownikom ostatniego dnia miesiąca. Wynagrodzenie za styczeń 2012 r. wypłaciliśmy jednak 2 lutego 2012 r. Jeden z pracowników na poczet wynagrodzenia styczniowego pobrał (...)
str. 31
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Dotacje na środek trwały w zeznaniu CIT-8
Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych otrzymana dotacja (refundacja) na zakup środka trwałego jest przychodem. Jednocześnie, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 (...)
str. 34
2.
Koszty ponoszone na etapie przygotowania inwestycji zaliczane są do wartości wytworzonego środka trwałego
Koszt wytworzenia - definicja W przypadku wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie, za jego wartość początkową przyjmuje się koszt wytworzenia. Z kolei do kosztu wytworzenia (...)
str. 36
3.
Ustalenie wartości wkładu wniesionego do spółki komandytowej
Spółka z o.o. przystępująca do spółki komandytowej w charakterze komplementariusza chciałaby wnieść do spółki komandytowej tytułem wkładu bazę danych klientów spółki jako wartość niematerialną i (...)
str. 38
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Kiedy ująć w podatkowej księdze składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy?
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W którym miesiącu powinienem ująć w podatkowej księdze składki na moje ubezpieczenia społeczne, jeżeli wyciąg bankowy potwierdzający ich (...)
str. 40
2.
Jak ustalić koszt wytworzenia wyrobów gotowych?
W ramach działalności gospodarczej produkuję wyroby do wystroju wnętrz, np. doniczki, półki, świeczniki. Jak ustalić wartość wyrobów gotowych po koszcie wytworzenia na koniec roku? Według (...)
str. 40
3.
W której kolumnie księgi ewidencjonuje się zakup opakowań?
1) Prowadzę działalność handlową - sklep spożywczy. W celu zapakowania towarów nabywanych przez klientów kupuję torebki foliowe. Czy zakup ten powinien być ujęty w kolumnie (...)
str. 42
4.
Kiedy ryczałtowiec nie musi prowadzić ewidencji przychodów?
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych może zrezygnować z prowadzenia ewidencji przychodów, jeżeli prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. (...)
str. 44
5.
Jak długo przechowywać podatkową księgę?
Regulacje dotyczące okresu przechowywania podatkowej księgi zawiera art. 86 § 1 Ordynacji podatkowej. Stanowi on, że podatnicy obowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych przechowują księgi i (...)
str. 45
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Uzyskanie dochodów tylko za granicą a obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Polsce
Przez cały rok 2011 przebywałem w Holandii i tam pracowałem. W tym okresie w Polsce nie uzyskałem żadnego dochodu. Czy w Polsce mam obowiązek złożyć (...)
str. 46
2.
Rola Modelowej Konwencji OECD i Komentarza do niej
Modelowa Konwencja OECD Modelowa Konwencja OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku nie jest obowiązującym aktem prawnym. Jest to uzgodniony przez państwa członkowskie OECD (...)
str. 47
3.
Ministerstwo Finansów dąży do poszerzenia kręgu państw, z którymi Polska będzie wymieniać informacje podatkowe
Nowe regulacje dotyczące wymiany informacji Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad szeregiem umów o wymianie informacji podatkowych, bądź też rozszerzeniem funkcjonujących już umów o unikaniu podwójnego (...)
str. 49
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Odliczanie wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej - wybrane zagadnienia
Podatnicy będący osobami niepełnosprawnymi lub mający na utrzymaniu takie osoby mogą w zeznaniu podatkowym odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym według skali podatkowej lub ryczałtem (...)
str. 51
1.1.
Eksterytorialny zasięg ulgi
Czy w związku z poniesieniem wydatków na cele rehabilitacyjne za granicą, dochodzi do nabycia prawa do ulgi rehabilitacyjnej? Zakres terytorialny, na którym poniesienie wydatków na (...)
str. 51
1.2.
Uzyskanie w trakcie roku orzeczenia o niepełnosprawności nie ogranicza kwoty ulgi za ten rok
Orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidztwa podatnik uzyskał w trakcie roku podatkowego. Czy kwotę odliczenia (2.280 zł) z tytułu używania prywatnego samochodu do przejazdów (...)
str. 52
1.3.
Wydatek na zakup pomocy szkoleniowych jest objęty ulgą
Czy wydatek poniesiony na zakup dla niepełnosprawnego dziecka serii książek edukacyjnych w formie audiobooków można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Wydatki na zakup wydawnictw i (...)
str. 52
2.
Darowizna pieniężna przekazana za pośrednictwem zakładu pracy także podlega odliczeniu
Podatnicy (osoby fizyczne) mogą pomniejszyć roczny dochód o wartość przekazanych w roku podatkowym darowizn na cele: pożytku publicznego, określone art. 4 ustawy z dnia 24 (...)
str. 53
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Kto, kiedy i pod jakimi warunkami może wspomóc organizację pożytku publicznego?
Kto może przekazać 1% podatku? Możliwość wnioskowania o przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego mają osoby fizyczne: 1) prowadzące działalność gospodarczą i opłacające (...)
str. 54
2.
Z orzecznictwa sądowego
2.1.
Kara za zerwanie umowy jest kosztem podatkowym
Kara umowna zapłacona w związku z zerwaniem umowy leasingu, podyktowanym rachunkiem ekonomicznym, stanowi koszt uzyskania przychodów. Tak wynika z wyroku NSA z 17 stycznia 2012 (...)
str. 55
2.2.
Przychód ze sprzedaży gruntu rolnego zakupionego w celu dalszej odsprzedaży nie korzysta ze zwolnienia od podatku
Przychód ze sprzedaży gruntu rolnego nabytego w celu podzielenia na działki i ich zbycia, nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. Tak uznał NSA w (...)
str. 56
2.3.
Dział spadku nie prowadzi do nabycia nieruchomości wchodzącej w skład majątku spadkowego
Nie można nabyć rzeczy w drodze działu spadku bez nabycia spadku jako całości. Dział spadku ma bowiem charakter wtórny. Tak wynika z wyroku NSA z (...)
str. 57
3.
Wniesienie udziałów w spółce z o.o. do spółki komandytowo-akcyjnej jest neutralne podatkowo - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Wniesienie posiadanych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki komandytowo-akcyjnej nie powoduje powstania przychodu u wnoszącego udziały. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji (...)
str. 58
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Upominki na Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet zatrudnionym w mojej firmie pracownicom przekażę drobne upominki. Zakup tych upominków został sfinansowany ze środków obrotowych. Czy ich wartość podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu? Wartość (...)
str. 59
2.
Jak rozliczyć kaucję zatrzymaną przez wynajmującego?
Spółka z o.o. najęła lokal, który wykorzystywała do celów działalności gospodarczej. Stosownie do umowy najmu wpłaciła wynajmującemu kaucję zabezpieczającą. Zgodnie z umową wynajmujący zatrzymał kaucję w związku z nieprawidłowym (...)
str. 59
3.
Koszty poniesione na wyposażenie pensjonatu należy potrącić w momencie oddania składników wyposażenia do używania
Spółka z o.o. poniosła wysokie koszty na wyposażenie pensjonatu. Zakupiła duże ilości kołder, poduszek, pościeli, porcelany, sztućców, naczyń itp. Jednostkowa cena tych detali jest niewielka. Spółka (...)
str. 60
4.
Opłata za legalizację samowoli budowlanej nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów
W związku z legalizacją samowoli budowlanej spółka z o.o. zobowiązana jest uiścić opłatę legalizacyjną. Czy ten wydatek spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych? Nie. Opłata legalizacyjna nakładana w trybie (...)
str. 61
5.
Kiedy powstaje przychód z tytułu zbycia udziału w spółce, gdy należność otrzymywana jest w ratach?
Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej. Ogół przysługujących mu z tego tytułu uprawnień zamierza przenieść na pozostałych wspólników. Z uwagi na znaczną wartość udziału dokonywaliby oni spłaty udziału (...)
str. 62
6.
Czy kara umowna otrzymana przez wspólnotę mieszkaniową podlega opodatkowaniu?
Wspólnota mieszkaniowa otrzymała karę umowną za nieterminowe wykonanie remontu dachu w budynku mieszkalnym wspólnoty. Czy otrzymana kara korzysta ze zwolnienia od podatku, jeśli dochód z tego tytułu (...)
str. 63
7.
Przewalutowanie pożyczki
Czy różnica pomiędzy kwotą pożyczki zaciągniętej w walucie obcej (euro) a jej spłatą w złotówkach, będzie różnicą kursową w rozumieniu przepisów podatkowych? Po przewalutowaniu pożyczki z euro na złote nie (...)
str. 64
8.
Sprzedaż działek budowlanych w warunkach wskazujących na prowadzenie działalności gospodarczej
Małżonkowie w 2000 r. nabyli grunty, które po odrolnieniu zostały podzielone na działki. Od 2007 r. prowadzona jest sprzedaż działek z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową. Czy uzyskane przychody podlegają (...)
str. 64
9.
Wartość kupionego samochodu przekazanego na potrzeby firmy powinna być ustalona według ceny nabycia
Od początku roku prowadzę działalność gospodarczą. Do środków trwałych wprowadziłem samochód dostawczy, który w 2010 r. nabyłem do celów prywatnych. Wartość początkową tego samochodu ustaliłem na podstawie (...)
str. 65
10.
Opłacanie ryczałtu ewidencjonowanego w 2012 r. nie pozbawia małżonków wspólnego opodatkowania za 2011 r.
Czy mogę rozliczyć wspólnie z małżonkiem dochody uzyskane z pracy w 2011 r., jeżeli od początku 2012 r. rozpocząłem prowadzenie działalności opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? W tym przypadku podatnik nie (...)
str. 66
11.
Wypłata ekwiwalentu wolnego od podatku znosi obowiązek sporządzenia PIT-8C
Zakład pracy, na podstawie postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy, wypłacał w 2011 r. ekwiwalent pieniężny osobom pobierającym rentę rodzinną po zmarłym pracowniku. Czy osobom tym należało wystawić (...)
str. 66
12.
Korzystanie przez kartowicza z usług specjalistycznych
Podatnik zatrudnił dwóch pracowników, których musi przeszkolić w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Czy zlecenie przeprowadzenia szkolenia innej firmie spowoduje utratę prawa do opłacania przez podatnika (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.