Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 4 (316) z dnia 20.02.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 4
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2011 r.
1.
Odszkodowanie otrzymane w 2012 r. za szkodę poniesioną w 2011 r.
W grudniu 2011 r. samochód służbowy naszej spółki jawnej (objęty ubezpieczeniem OC, AC, NW) uległ wypadkowi i z tego tytułu towarzystwo ubezpieczeniowe przyznało nam w (...)
str. 5
2.
Duplikat faktury otrzymany w 2012 r. za usługi wykonane w 2011 r.
Potwierdzenie sald ujawniło brak jednej faktury dotyczącej zakupu usług kurierskich wykonanych w listopadzie 2011 r. Jak zaksięgować duplikat tej faktury otrzymany od firmy kurierskiej w (...)
str. 6
3.
Nagrody za wyniki w pracy dotyczące 2011 r., wypłacone pracownikom w roku następnym
W grudniu 2011 r. na posiedzeniu zarządu spółki podjęto decyzję o wypłacie nagród rocznych pracownikom w zależności od ich wyników osiągniętych w 2011 r. Zgodnie (...)
str. 9
4.
Faktura zaliczkowa na badanie sprawozdania finansowego za 2011 r.
Otrzymaliśmy fakturę zaliczkową na badanie sprawozdania finansowego za 2011 r. z datą grudniową. Zaliczyliśmy ją w koszty grudnia 2011. Resztę kosztu zaksięgowaliśmy na konto 300, (...)
str. 11
1.
Ewidencja i rozliczanie kosztów wyłącznie w układzie rodzajowym
Jesteśmy firmą produkcyjną. Od 2012 r. prowadzimy księgi rachunkowe. W ZPK przyjęliśmy, iż koszty ujmujemy tylko na kontach zespołu 4. Jak będą przebiegały księgowania w (...)
str. 12
2.
Odpisywanie materiałów w koszty bezpośrednio po zakupie
W zakładowym planie kont przyjęliśmy zasadę, iż nie prowadzimy bieżącej ewidencji materiałów. Zaliczki na podatek dochodowy opłacamy w formie uproszczonej. Jak często korygować koszty o (...)
str. 14
3.
Wytworzenie wyrobów bez kalkulowania kosztów i obejmowanie ewidencją księgową ich stanu
Jednostka wytwarza wyroby gotowe bez kalkulowania kosztów i obejmowania ewidencją księgową ich stanu, w związku z czym ujmuje koszty wyłącznie na kontach w zespole 4. (...)
str. 15
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Początkowe ujęcie opcji w księgach rachunkowych
Zakupiliśmy w czerwcu 2011 r. roczne i dwuletnie opcje call na zakup USD. W jaki sposób dokonać wyceny bilansowej na 31 grudnia 2011 r.? Jakie (...)
str. 17
2.
Wycena opcji na dzień bilansowy
Na dzień bilansowy opcje rozliczane pieniężnie oraz opcje rozliczane poprzez fizyczną dostawę waluty obcej lub instrumentów finansowych wycenia się: 1) w wartości godziwej, bez jej (...)
str. 18
3.
Ewidencja opcji rozliczanych pieniężnie
Przykład I. Założenia: 1. Spółka "Alfa" w 2011 r. zakupiła od banku: a) opcje roczne na zakup: 160.000 USD po kursie: 2,90 zł/USD. Zapłacona premia (...)
str. 19
4.
Ewidencja opcji rozliczanych poprzez fizyczną dostawę waluty
Przykład I. Założenia: Na podstawie danych liczbowych z poprzedniego przykładu, przy założeniu że opcja walutowa rozliczana jest poprzez fizyczną dostawę instrumentów finansowych. II. Dekretacja: Opis (...)
str. 20
1.
Pobranie kaucji za opakowania i zwrot pustych opakowań
Jak księgować opakowania kaucjonowane oraz pobranie kaucji od klientów detalicznych? Jednostki dokonujące sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych co do (...)
str. 22
2.
Rozliczenie opakowań kaucjonowanych niezwróconych przez klientów
W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w VAT, skoro za niezwrócone opakowania nie wystawia się faktury? Dane z ewidencji bilansowej (lub pozabilansowej) w powiązaniu z (...)
str. 23
1.
Opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń w naturze przysługujących pracownikom
Pracownikom naszego zakładu wydawane są deputaty w postaci wyrobów gotowych. W jaki sposób ustalić wartość takiego deputatu oraz jak zaksięgować jego wydanie? Ewidencję kosztów działalności (...)
str. 25
2.
Ewidencja księgowa wydawanych deputatów na przykładzie liczbowym
Przekazanie pracownikowi deputatu w naturze wskazane jest udokumentować dowodem potwierdzającym jego odbiór przez pracownika (np. dokumentem Wz). Dowód ten będzie podstawą wprowadzenia tej operacji do (...)
str. 26
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Zestaw komputerowy w ewidencji księgowej
1.1. Zestaw komputerowy jako środek trwały Jak ująć w księgach rachunkowych zakup komputera wraz z programem operacyjnym, klawiaturą, myszką i monitorem na potrzeby prowadzonej działalności (...)
str. 29
2.
Koszty związane z zakupem gruntów rolnych
Prowadzimy duże gospodarstwo rolne. Aktualnie użytkujemy grunty rolne na podstawie umowy dzierżawy z Agencją Nieruchomości Rolnych. W 2012 r. zamierzamy kupić te grunty rolne, finansując (...)
str. 32
3.
Grunty i drogi jako dwa odrębne obiekty środków trwałych
Czy drogi stanowiące środek trwały w gminie stanowią odrębny obiekt inwentarzowy, czy też powinny być wykazywane łącznie z gruntami? Spotkaliśmy się bowiem z opiniami, że (...)
str. 33
4.
Zasady amortyzacji oprogramowania zakupionego do urządzenia specjalistycznego
Zakupiliśmy oprogramowanie o wartości 30.000 zł do rezonansu magnetycznego. Jak przyjąć do używania taką wartość niematerialną i prawną? Czy należy wystawić dokument OT? Proszę o (...)
str. 34
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Jak oszacować kwotę rezerwy na dzień bilansowy?
Niniejszy artykuł przedstawia podstawowe zasady wyceny tzw. "rezerw klasycznych", tworzonych na podstawie art. 35d ustawy o rachunkowości, księgowanych na koncie 83 "Rezerwy" oraz rezerw w (...)
str. 37
2.
Rezerwy a podatek dochodowy
Utworzenie rezerwy czy to w postaci rezerwy klasycznej, czy w postaci rozliczenia międzyokresowego biernego niesie za sobą określone konsekwencje podatkowe. Dla celów podatkowych rezerwy oraz (...)
str. 40
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Termin wejścia w życie nowych przepisów
19 stycznia 2012 r. Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów (...)
str. 42
2.
Rachunek dochodów jednostek prowadzących działalność oświatową
Art. 11a dodany do ustawy o finansach publicznych przez ustawę z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (...)
str. 42
3.
Wydatki w układzie zadaniowym
Przepisy ustawy o finansach publicznych wprowadziły, od dnia 1 stycznia 2012 r., obowiązek sporządzania budżetu państwa w układzie zadaniowym. Przez układ ten należy rozumieć zestawienie (...)
str. 43
4.
Przychody z tytułu dochodów budżetowych
Zmiana wprowadzona w opisie do konta 720 "Przychody z tytułu dochodów budżetowych" w powiązaniu ze zmienionym opisem do konta 750 "Przychody finansowe" (usunięcie sformułowania "niestanowiących (...)
str. 44
5.
Odpisy amortyzacyjne w samorządowych zakładach budżetowych
Środki pieniężne przyznane samorządowym zakładom budżetowym na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych ujmowane są w księgach rachunkowych na koncie 131 "Rachunek bieżący samorządowych zakładów budżetowych" w korespondencji (...)
str. 44
6.
Pozostałe zmiany zasad rachunkowości budżetowej
Ewidencja akcji i udziałów obejmowanych w spółkach kapitałowych Na podstawie regulacji określonych w rozdziale 3 "Podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami" ustawy o działalności leczniczej wprowadzono możliwość (...)
str. 45
F.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Częstotliwość inwentaryzacji zapasów na terenie strzeżonym
Jednostka produkcyjna posiada w magazynach zapasy materiałów i wyrobów, które znajdują się na terenie strzeżonym i są objęte ewidencją ilościowo-wartościową. Od początku 2012 r. inwentaryzację tych zapasów przeprowadza tzw. (...)
str. 50
2.
Wyksięgowanie nieściągalnej należność objętej odpisem aktualizującym
Posiadamy w księgach należność objętą w 2009 r. odpisem aktualizującym w związku ze zgłoszeniem jej do masy upadłości dłużnika. W 2011 r. drogą nieformalną uzyskaliśmy informację, że postępowanie upadłościowe sąd zakończył (...)
str. 42
3.
Zniszczenie eksponatu muzealnego w księgach instytucji kultury
W muzeum będącym instytucją kultury stwierdzono zniszczenie eksponatu muzealnego (na skutek zalania). W jakiej wartości i w jaki sposób zaksięgować zdjęcie tego eksponatu ze stanu ewidencyjnego? Wyksięgowanie (...)
str. 52
IX.
Z listów Czytelników
1.
Prezentacja w rachunku zysków i strat przychodów i kosztów usług wykonywanych sporadycznie
Działalnością podstawową naszej firmy jest produkcja ciepła. Corocznie składamy do Urzędu Regulacji Energetyki sprawozdanie URE-C1, w którym wykazujemy przychody i koszty działalności ciepłowniczej. Sporadycznie zajmujemy się pracami budowlano-remontowo-instalacyjnymi. (...)
str. 53
2.1.
Odsetki od środków zgromadzonych na rachunku walutowym
Spółka z o.o. otrzymała wyciąg bankowy z rachunku walutowego wystawiony 31 grudnia 2011 r., który jako ostatnią operację wskazuje kapitalizację odsetek. Data operacji podana na (...)
str. 54
2.2.
Odsetki karne za niedozwolony debet
Po jakim kursie wycenić potrącone z konta odsetki karne za niedozwolony debet - według średniego NBP z dnia poprzedzającego dokonanie operacji, czy według kursu historycznego (...)
str. 55
3.
Sposób ewidencji czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów a ustalenie zmiany stanu produktów
Od 2012 r. prowadzę księgi rachunkowe. Koszty ujmuję tylko na kontach zespołu 4. W bilansie otwarcia na koncie "Rozliczenia międzyokresowe" znajduje się opłata wstępna leasingowa do rozliczenia (...)
str. 52
4.
Utworzenie rezerwy na kwotę kary, którą jednostka będzie zobowiązana zapłacić w następnym roku
Nasza spółka jest zobowiązana do zapłaty kilkumilionowej kary w 2012 r. Obowiązek kary wynika z aktu notarialnego zawartego w 2007 r. Zgodnie z jego treścią musimy zapłacić karę w 2012 r., jeżeli do tego czasu (...)
str. 59
5.
Korekta składki na ubezpieczenie zdrowotne
W lipcu 2010 r. błędnie obliczyłam składkę na ubezpieczenie zdrowotne naszego pracownika. Błąd wykryto w grudniu 2011 r. W konsekwencji nastąpiła niedopłata składki na ubezpieczenie zdrowotne i nadpłata podatku (...)
str. 60
6.
Księgowanie składek na Fundusz Pracy właścicieli spółki cywilnej
Jesteśmy spółką cywilną. Od 2008 r. prowadzimy księgi rachunkowe. W bilansie otwarcia na koncie rozrachunków z ZUS mieliśmy niezapłaconą składkę na Fundusz Pracy za grudzień 2007 r. (konto (...)
str. 61
7.
Obowiązek wynikowego rozliczania niezakończonych umów długoterminowych
Spółka wykonuje roboty w zakresie obiektów budownictwa wodno-inżynieryjnego na mocy podpisanych umów (zamówienia publiczne). Czy sporządzając sprawozdanie finansowe za 2011 r. powinna uwzględnić art. 34a i 34c ustawy (...)
str. 62
8.
Odsetki naliczane w związku z ratalną sprzedażą budynków lub lokali mieszkalnych
Nadleśnictwo sprzedaje budynki mieszkalne oraz lokale mieszkalne w tych budynkach wraz z udziałem w gruncie oraz pomieszczeniami przynależnymi (np. części budynków gospodarczych) w systemie ratalnym. Faktura VAT obejmuje należność (...)
str. 63
9.
Dotacje celowe na zakupy inwestycyjne otrzymane przez SP ZOZ
Jak samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej powinien zaewidencjonować dotacje celowe otrzymane na zakupy inwestycyjne z budżetu starostwa po 1 lipca 2011 r.? Począwszy od 1 lipca 2011 r. (...)
str. 64
10.
Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych przez parki narodowe
Czy parki narodowe mogą, w aktualnie obowiązującym stanie prawnym, stosować nadal szczególne zasady rachunkowości i sprawozdawczości finansowej określone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r.? Zasady tworzenia (...)
str. 64
11.
Klasyfikacja leasingu w przypadku przejęcia przedmiotu umowy na podstawie cesji
Spółka z o.o. zobowiązana do badania sprawozdania finansowego, za zgodą finansującego przejęła cesją umowę leasingu operacyjnego na naczepy samochodowe. U poprzedniego korzystającego umowa ta była dla celów (...)
str. 65
G.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
X.
Komunikaty
1.
Zmiany w obowiązkach sprawozdawczych organizacji pożytku publicznego w 2012 roku
Na stronie internetowej Departamentu Pożytku Publicznego: www.pozytek.gov.pl opublikowano informację na temat zmian w obowiązkach sprawozdawczych organizacji pożytku publicznego w 2012 roku, której fragment cytujemy: "W (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.