Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 r., godz. 14:21 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 4 (316) z dnia 20.02.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Obniżenie podatku należnego
Faktury korygujące służą do zmiany danych dotyczących dokonanej transakcji, a także do poprawiania błędów w części zasadniczej faktury, tj. części, która określa przedmiot sprzedaży wraz (...)
str. 4
2.
Zmniejszenie podatku naliczonego przez nabywcę
W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, a więc faktury zmniejszającej kwotę (...)
str. 5
3.
Brak obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej
Art. 29 ust. 4a regulujący zasady obniżania podstawy opodatkowania na podstawie wystawionych faktur korygujących sformułowany jest kategorycznie i umożliwia dokonanie tej korekty po spełnieniu ww. (...)
str. 6
4.
Wyrok TSUE w sprawie potwierdzenia odbioru faktur korygujących
Warto zaznaczyć, iż przedstawione zasady rozliczania podatku VAT w przypadku faktur korygujących - wynikające wprost z ustawy o VAT - nie zawsze są przestrzegane przez (...)
str. 6
II.
Faktury dostarczone z opóźnieniem do biura rachunkowego
Spółka dostarczyła do biura rachunkowego dokumenty potwierdzające zakupy dokonane w grudniu 2011 r. dopiero w lutym 2012 r. Dokumenty te zostały dostarczone przed złożeniem deklaracji (...)
str. 8
1.
Zasady ogólne odliczania podatku naliczonego
Jak stanowi art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje: 1) w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo (...)
str. 8
2.
Szczególne terminy odliczania VAT
Odliczanie VAT z faktur VAT-MP Jeżeli podatnik VAT otrzymuje faktury wystawione przez małego podatnika rozliczającego się kasowo zgodnie z art. 21 ustawy o VAT w (...)
str. 9
III.
Krajowe usługi transportowe w pytaniach Czytelników
Usługi transportowe świadczone wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowane są według krajowej stawki podatku VAT, a obowiązek podatkowy spoczywa na podmiocie świadczącym tę usługę. Stawka (...)
str. 11
IV.
Sprzedaż mieszana - elementy ujmowane przy obliczaniu proporcji
W świetle jednej z uchwał NSA, czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT nie powinny być uwzględniane przy obliczaniu współczynnika sprzedaży przez podatników prowadzących działalność mieszaną. Czy zatem (...)
str. 15
1.
Czynności nieopodatkowane VAT wyłączone poza strukturę sprzedaży
Uchwała, o której mowa w pytaniu Czytelnika została podjęta w siedmioosobowym składzie w dniu 24 października 2011 r. (sygn. akt I FPS 9/10) i zawiera (...)
str. 15
2.
Czynności opodatkowane i zwolnione z VAT
Należy zatem rozróżniać czynności pozostające całkowicie poza zakresem działania ustawy o VAT (i przepisów dyrektywy w sprawie VAT), od czynności co do zasady objętych działaniami (...)
str. 16
V.
Zbiorcza akceptacja faktur wystawionych przez nabywcę
Na podstawie zawartej umowy podatnik - nabywca towarów wystawia faktury w imieniu i na rachunek sprzedawcy. Celem usprawnienia obiegu dokumentów w firmie zamierza wprowadzić zbiorcze (...)
str. 17
VI.
VAT od samochodów demonstracyjnych i wykorzystywanych na cele służbowe
Zasadą jest, że przy zakupie samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (niespełniających dodatkowych warunków technicznych), podatnik ma prawo do (...)
str. 19
VII.
Opłata za udzielenie kredytu kupieckiego na fakturze a prawo do odliczenia VAT
W prowadzonej działalności gospodarczej podatnik wykorzystuje samochody, które spełniają warunki do odliczenia VAT od nabycia paliwa. Na fakturach za paliwo umieszczana jest ponadto opłata za (...)
str. 21
VIII.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Sprzedaż budynku z prawem wieczystego użytkowania gruntu
Czy jeżeli sprzedaż budynku jest zwolniona z VAT, to czy również grunt (w użytkowaniu wieczystym), na którym budynek jest posadowiony jest zwolniony z VAT? [pytanie (...)
str. 23
2.
Kiedy należy wpisywać symbol PKWiU na fakturze?
Dokonuję zakupu towarów i usług ze stawkami 5% i 8%. Kontrahent nie wpisuje na fakturach symbolu PKWiU. Czy jest przepis, który mówi, że nie ma (...)
str. 24
B.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Kasy rejestrujące w pytaniach Czytelników
1.
Odpłatne świadczenie usług dla pracowników
Firma od wielu lat rejestruje sprzedaż na rzecz osób fizycznych za pomocą kasy fiskalnej. Na podstawie wewnętrznego regulaminu wynajmujemy pracownikom, za określoną odpłatnością, samochody służbowe. (...)
str. 25
2.
Usługi budowlano-montażowe
Świadczę usługi polegające na układaniu z polbruku ścieżek i opasek wokół domów jednorodzinnych mieszkalnych i obiektów użytkowych. Obrót gotówkowy dokumentowany jest fakturami VAT. Czy w (...)
str. 26
3.
Kasa fiskalna w szkole
Szkoła wyższa poza działalnością edukacyjną prowadzi również sprzedaż podręczników. Obroty z tytułu wpłat czesnego znacznie przewyższają obroty ze sprzedaży książek. Czy w związku z tym (...)
str. 27
4.
Zagubienie dokumentów fiskalnych
Spółka posiada placówki handlowe w całej Polsce. Dokumenty fiskalne przesyłane są do siedziby spółki co 10 dni. Jedna z paczek z dokumentami (raporty dobowe, kopie (...)
str. 28
5.
Sprzedaż opon samochodowych
Warsztat wulkanizacyjny obok typowych usług wulkanizacyjnych rozpoczął także sprzedaż opon (nowych oraz używanych), które na życzenie klienta zakładane są do samochodu. Na rachunkach wystawianych na (...)
str. 29
C.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Uproszczenia w rozliczaniu VAT od importu towarów
Podatnikom stosującym uproszczone procedury celne do sprowadzanych towarów, ustawodawca umożliwił rozliczanie podatku należnego poprzez deklarację podatkową, podobnie jak przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Regulacje w tym (...)
str. 30
2.
Warunki rozliczania VAT od importu w deklaracji podatkowej
Aby móc skorzystać z możliwości rozliczania VAT od importu w deklaracji podatkowej podatnicy muszą spełnić warunki szczegółowo wymienione w art. 33a ust. 2-6 ustawy o (...)
str. 30
3.
Skutki podatkowe korzystania z usług przedstawicieli podatkowych
Jeżeli podatnik będzie korzystał z usług przedstawiciela pośredniego przy obejmowaniu towarów procedurą uproszczoną, uprawnienie do rozliczenia podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej (...)
str. 31
XI.
Rozliczanie WNT potwierdzonego paragonem fiskalnym
Czy zakup towarów od podatnika unijnego, który dokumentuje transakcję jedynie paragonem fiskalnym stanowi dla polskiego nabywcy (podatnika VAT) WNT? Czy brak numeru VAT UE dostawcy (...)
str. 33
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Zwrot zaimportowanych wcześniej towarów
W październiku 2010 r. dokonaliśmy zwrotu zaimportowanych towarów do dostawcy z Australii. Kontrahent wystawił nam "credit note" na wartość zwróconego towaru. Dokument ten zaginął w (...)
str. 37
2.
Nabycie towarów wraz z montażem i transportem
Dokonaliśmy zakupu dźwigu przemysłowego od unijnej firmy. Wynagrodzenie należne dostawcy obejmuje dźwig, jego wyładunek i montaż oraz transport. Czy prawidłowo uznajemy, że jest to dostawa (...)
str. 38
XIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Koszt transportu importowanych towarów
Kupujemy towar w Rosji, przy czym nasza firma ponosi całkowity koszt transportu od magazynu dostawcy do magazynu nabywcy. Towar przewozi rosyjski przewoźnik. Na dokumencie SAD (...)
str. 39
2.
Kurs walut dla zaliczki na poczet WDT
W dniu 2 stycznia 2012 r. otrzymaliśmy zaliczkę (w euro) przeznaczoną na przyszłą dostawę towarów dla włoskiej firmy. Zaliczka ta w dniu wpływu na nasze (...)
str. 40
3.
Nabycie i dostawa towarów realizowana poza terytorium kraju
Dokonaliśmy zakupu towarów od firmy francuskiej. Towar pochodzi z Chin i w wyniku dokonanego zakupu nie trafia do Polski lecz obejmowany jest procedurą tranzytu i (...)
str. 41
4.
Sprzedaż towarów, które pozostaną na terytorium Polski
Odbiorcą naszych wyrobów jest oddział rosyjskiej firmy zarejestrowany w Polsce. Oddział ten zakupione towary będzie wykorzystywał do produkcji, w fabryce położonej w Polsce. Czy należy (...)
str. 42
5.
Miejsce opodatkowania dzierżawy urządzeń produkcyjnych na rzecz polskiego oddziału zagranicznej firmy
Dzierżawimy urządzenia produkcyjne włoskiej firmie, która w Polsce ma swój oddział. Raz w miesiącu wystawiamy fakturę za wykonaną usługę i podajemy w niej włoski adres (...)
str. 42
D.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Zawiadomienie o wyborze kwartalnego sposobu rozliczeń
Z przywileju kwartalnego rozliczania podatku VAT korzystać mogą zarówno mali podatnicy, jak i ci, których obroty przekroczyły limity określone w art. 2 pkt 25 ustawy (...)
str. 43
2.
Zaliczki wpłacane przy rozliczeniach kwartalnych
Podatnicy niebędący małymi podatnikami w rozumieniu ustawy o VAT, którzy wybrali kwartalny sposób rozliczania podatku VAT mają obowiązek wpłacania zaliczek na podatek VAT za pierwszy (...)
str. 44
3.
Zaliczki przy zmianie sposobu rozliczeń
Podatnicy rozpoczynający dokonywanie rozliczeń za okresy kwartalne, którzy w poprzednim kwartale rozliczali się za okresy miesięczne - w pierwszym kwartale, za który będą rozliczali się (...)
str. 44
4.
Korekta deklaracji zmieniająca kwotę zobowiązania w przypadku wpłaconych zaliczek
W praktyce zdarzyć się może, że podatnik z różnych przyczyn zobowiązany jest do skorygowania złożonego uprzednio rozliczenia. W wyniku takiej korekty zmianie może ulec wysokość (...)
str. 45
5.
Wady i zalety kwartalnego rozliczania VAT przez dużych podatników
Za jedyną zaletę kwartalnego rozliczania VAT można uznać brak obowiązku comiesięcznego składania deklaracji oraz brak obowiązku podsumowywania prowadzonych ewidencji w cyklu miesięcznym. Fakt, że podatnik (...)
str. 46
E.
VAT OD PODSTAW
1.
Podatnicy VAT czynni i zwolnieni
Podatnikami podatku VAT - w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, (...)
str. 47
2.
Zgłoszenie rejestracyjne dla transakcji krajowych
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z art. 15 tej ustawy, obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego ciąży na podatnikach podatku VAT. (...)
str. 48
3.
Rejestracja VAT UE
Podatnik, którzy zamierza dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub też nabywać usługi, o których mowa w art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby (...)
str. 48
4.
Ewidencje
Podatnicy VAT zarejestrowani jako tzw. podatnicy VAT czynni - w myśl art. 109 ust. 3 ustawy o VAT - mają obowiązek prowadzenia ewidencji, które zawierać (...)
str. 49
5.
Deklaracje i zapłata podatku
Składając zgłoszenie rejestracyjne, podatnik informuje urząd skarbowy w jakich okresach będzie rozliczał podatek VAT. Większość podatników podatku VAT decyduje się rozliczać podatek za okresy miesięczne (...)
str. 49
6.
Informacje podsumowujące
Ze względu na konieczność kontrolowania obrotu pomiędzy poszczególnymi państwami Wspólnoty, na podatników nałożony został obowiązek składania zbiorczych informacji o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Informacje podsumowujące stanowią (...)
str. 51
F.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Kiedy i w jaki sposób wystawia się faktury wewnętrzne?
Nasza firma nabywa od kontrahentów z państw UE towary handlowe oraz usługi i w związku z tym wystawiamy faktury wewnętrzne. Czy istnieje obowiązek podpisywania faktur wewnętrznych? Zgodnie z art. 106 ust. 7 (...)
str. 52
G.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Wniosek o zwrot podatku akcyzowego od oleju napędowego do produkcji rolnej
Na mocy ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. nr (...)
str. 55
1.
Podmioty uprawnione do ubiegania się o zwrot akcyzy
Zwrot podatku przysługuje producentowi rolnemu i ustalany jest on jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur VAT i stawki zwrotu (...)
str. 55
2.
Wniosek w sprawie zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego
Podstawą zwrotu podatku akcyzowego jest wniosek, który producent rolny powinien złożyć właściwemu wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi) ze względu na miejsce położenia będących w jego posiadaniu (...)
str. 56
H.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Poczęstunek dla kontrahentów
Zakupiliśmy na potrzeby biura ciasto z przeznaczeniem na poczęstunek dla naszych kontrahentów. Czy możemy odliczyć VAT z faktury dokumentującej ten zakup? Czy zużycie tych towarów (...)
str. 59
2.
Korekta sprzedaży nieudokumentowanej fakturą VAT
Jesteśmy zakładem budżetowym. Jednym ze źródeł przychodów jest dzierżawa gruntów gminy. Do 15. dnia każdego miesiąca (w terminie płatności czynszu) dokonujemy w naszych księgach naliczenia (...)
str. 60
3.
Dokumentowanie sprzedaży na rzecz pracowników
Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której sprzedaję hurtowo artykuły spożywcze. Zdarza się, że sprzedaży dokonuję na rzecz zatrudnionych u mnie pracowników. Czy sprzedaż tę należy (...)
str. 60
4.
Odliczenie VAT z duplikatu faktury
W grudniu 2011 r. zakupiliśmy towar, który przywieziono do magazynu. Faktura wysłana pocztą nie dotarła do nas. W związku z tym wystąpiliśmy o wystawienie jej (...)
str. 61
5.
Nabycie nieruchomości przez małżonków w drodze licytacji
Jeden z małżonków kupił na licytacji nieruchomość. Oboje małżonkowie prowadzą niezależnie od siebie działalność gospodarczą. Istnieje między nimi wspólnota majątkowa. Z jakimi danymi powinna zostać (...)
str. 62
6.
Obowiązek podatkowy od usługi prawniczej
Adwokat prowadzi kancelarię i jest czynnym podatnikiem VAT. Jak rozliczyć VAT w przypadku czynności wykonywanych w ramach obrony z urzędu? Czy należy wystawić fakturę VAT? (...)
str. 63
7.
Otrzymanie należności od firmy ubezpieczeniowej przed wykonaniem usługi
Spółka zajmuje się serwisem samochodowym. Za naprawy powypadkowe najczęściej rozlicza się z klientami bezgotówkowo, czyli bezpośrednio z zakładem ubezpieczeń. Zdarza się, że odszkodowanie wpływa na (...)
str. 64
8.
Naprawa maszyn rolniczych
Jak ustalić właściwą stawkę podatku VAT na usługę naprawy maszyn rolniczych (kombajn, ciągnik)? Czy usługa ta podlega obniżonej stawce VAT? Zgodnie z art. 41 ust. (...)
str. 64
9.
Stawka VAT na artystyczne wyroby z ceramiki
Wykonuję artystyczne wyroby ceramiczne. Jaką stawkę VAT powinienem zastosować na sprzedaż tych wyrobów? Czy stawka VAT zależy od atestu Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej? Jeśli (...)
str. 65
10.
Czy przepisy określają minimalną kwotę VAT podlegającą odliczeniu?
Otrzymaliśmy fakturę VAT, w której wartość netto jest niższa niż 7 zł. Podatek VAT został wyszczególniony, jednak mamy wątpliwość, czy w ogóle taką fakturę powinniśmy (...)
str. 66
11.
Prezent wysłany kontrahentowi a podatek VAT
Zakupiliśmy dla kontrahenta prezent, który został wysłany pocztą. Jak rozliczyć VAT w tym przypadku? Odpowiedź na pytanie Czytelnika uzależniona jest przede wszystkim od tego, jaką (...)
str. 67
I.
ZMIANY W PRZEPISACH
1.
Zmiana rozporządzenia w sprawie VAT
W Dzienniku Ustaw z dnia 8 lutego 2012 r., pod poz. 140, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 lutego 2012 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.