Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 2 (308) z dnia 10.01.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Urlop szkoleniowy dla słuchacza studiów podyplomowych rozpoczętych przed 1 października 2011 r.
W myśl art. 1032 K.p. w ostatnim roku studiów pracownikowi, który podnosi kwalifikacje w tej formie z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy przysługuje urlop szkoleniowy (...)
str. 4
2.
W 2012 r. podstawa odpisu na ZFŚS jak w roku ubiegłym
W bieżącym roku nie zmieni się wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Fundusz). Powyższe wynika z "zamrożenia" podstawy jego obliczenia. Fundusz tworzy się z (...)
str. 5
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy od wartości świadczeń poniesionych na zakwaterowanie pracowników
Spółka z o.o. kilku pracownikom czasowo przeniesionym do pracy w innej miejscowości finansuje koszt zakwaterowania w wysokości nieprzekraczającej kwoty zwolnionej od podatku. Czy wartość tego (...)
str. 6
2.
Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim a zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP - wyjaśnienie ZUS
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w (...)
str. 8
3.
Składki na FGŚP za pracowników zatrudnionych w spółce cywilnej
Czy spółka cywilna jest zobowiązana do opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnionych pracowników? Tak, jeżeli nie osiągnęli oni wieku wynoszącego co najmniej (...)
str. 11
4.
Korekta zadeklarowanej przez przedsiębiorcę wyższej podstawy wymiaru składek do kwoty najniższej
Przedsiębiorca jako uprawniony do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od obniżonej podstawy wymiaru został zgłoszony przez biuro rachunkowe do ubezpieczeń z kodem 05 70. Jednakże (...)
str. 12
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Objęcie zleceniobiorcy ubezpieczeniem wypadkowym
Od grudnia 2011 r. w firmie umowę zlecenia wykonuje osoba, która jest jednocześnie pracownikiem w innym podmiocie (zlecenia nie wykonuje na rzecz własnego pracodawcy). Z (...)
str. 13
2.
Podleganie ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym
Pracownica zatrudniona na czas określony do 31 maja 2012 r. złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego, którego termin wykracza poza dzień rozwiązania umowy o pracę. (...)
str. 14
3.
Wspólnik spółki z o.o. zatrudniony na podstawie umowy o pracę
Dwie osoby fizyczne założyły spółkę z o.o., w której nie zatrudniają pracowników. Obydwoje są członkami zarządu z równymi udziałami każdy. Jeden z członków zarządu i (...)
str. 15
4.
Ubezpieczenia osób wykonujących pracę w UE/EOG
Jesteśmy spółką z o.o., która posiada siedzibę na terenie Polski i nie ma oddziałów poza jej granicami. Chcemy zatrudnić na umowę o pracę Serba, którego (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po zmianie regulaminu wynagradzania
1) Od 1 stycznia 2012 r. zmieniliśmy zapis regulaminu dotyczący premii miesięcznej. Wcześniej pracownik zachowywał prawo do premii za okresy niezdolności do pracy, za które (...)
str. 18
2.
Obliczanie świadczenia chorobowego w razie zmiany stanowiska pracy
Od 1 września 2010 r. pracownikowi zmieniono stanowisko pracy i sposób wynagradzania, tj. w miejsce wynagrodzenia akordowego przyznano wynagrodzenie stałe, a premię kwartalną zamieniono na (...)
str. 20
3.
Wypłata nagrody rocznej a ustalanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
1) Do końca ubiegłego roku wypłacaliśmy pracownikom nagrodę roczną zmniejszaną za okresy pobierania świadczeń chorobowych w sposób procentowy. Od stycznia br. zmieniliśmy zasady pomniejszania nagrody (...)
str. 22
4.
Obliczanie najniższej podstawy wymiaru gdy pracownik w okresie choroby zachowuje prawo do premii
Od 1 stycznia 2012 r. zmieniła się wysokość najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. W związku z tym proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób ustalić najniższą (...)
str. 23
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Ustalenie okresu za który pracownikowi wypłaca się wynagrodzenie chorobowe
Pracownik jest zatrudniony u dwóch pracodawców u każdego na 1/2 etatu. W okresie od 2 do 5 stycznia 2012 r. w jednej firmie wykorzystał urlop (...)
str. 24
2.
Zasiłek macierzyński w razie urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego
Pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego urodziła kolejne dziecko. Czy przysługuje jej urlop macierzyński? Jeśli tak, to w jakim wymiarze? Urodzenie dziecka podczas urlopu wychowawczego nie (...)
str. 25
V.
Emerytury i renty
1.
Prawo do renty rodzinnej dla rodziców
1) W wypadku zginął nasz pracownik. Czy rodzice, z którymi zamieszkiwał mogą ubiegać się o rentę rodzinną? Tak, jeżeli spełnią warunki określone w ustawie emerytalnej. (...)
str. 26
2.
Osoby pobierające rentę socjalną mogą więcej dorobić bez obawy utraty świadczenia
Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Ochrona pracownicy młodocianej będącej w ciąży
Pracownica młodociana zatrudniona w celu przygotowania zawodowego przedłożyła zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży i obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jak należy traktować tę pracownicę, jeśli (...)
str. 29
2.
Zatrudnianie pracownika w wieku przedemerytalnym
1) Firma licząca 17 pracowników likwiduje aptekę, w której zatrudnia na czas nieokreślony pracownika w wieku przedemerytalnym. Czy może zmienić miejsce pracy tej osoby w (...)
str. 30
3.
Wypowiedzenie umowy w czasie zwolnienia lekarskiego
1) Pracodawca wręczył pracownikowi pisemne oświadczenie woli w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę, które ma zakończyć swój bieg z dniem 31 stycznia 2012 r. Pracownik (...)
str. 32
4.
Skutki umowy dzierżawy dla stosunków pracy
Firma prowadzona w formie spółki podpisała umowę dzierżawy zakładu, w którym zatrudnionych było 5 pracowników. Od momentu objęcia przez spółkę tego zakładu w posiadanie, osoby (...)
str. 34
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Wykonywanie przewozu przez dwóch kierowców
Kierowca wyjechał razem ze swoim przełożonym celem zakupu i przyprowadzenia do firmy nowego samochodu. Podróż rozpoczęto w porze nocnej, przed harmonogramowymi godzinami pracy w danej (...)
str. 35
2.
Podróż służbowa samochodem pracownika
Pracownik skierowany na szkolenie do innej miejscowości wyjechał w delegację samochodem prywatnym, który sam prowadził. Podróż trwała dwa dni. Jak rozliczyć jego czas pracy? Zgodnie (...)
str. 37
3.
Planowanie czasu pracy w placówce usługowej
W firmie prowadzącej działalność usługową praca jest wykonywana od poniedziałku do piątku, a w sezonie do soboty w godzinach od 900 do 1700. Organ kontrolujący (...)
str. 38
4.
Rozliczanie czasu pełnienia dyżuru
Ze względu na specyfikę pracy zlecamy pracownikom pełnienie "pod telefonem" dyżurów domowych. Czy czas tego dyżuru wliczany jest do czasu pracy? Czy pracownik może odmówić (...)
str. 39
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie za urlop udzielony wkrótce po podjęciu zatrudnienia
W połowie grudnia 2011 r. zatrudniliśmy pracownika, który jest wynagradzany według stawki akordowej i godzinowej, w zależności od wykonywanych czynności. Wynagrodzenie jest płatne 10 dnia (...)
str. 41
2.
Ustalenie wynagrodzenia za pracę w razie choroby pracownika
Czy pracownikowi, który od 2 do 30 listopada 2011 r. był niezdolny do pracy, należało wypłacić wynagrodzenie za pracę za listopad, pomimo iż z powodu (...)
str. 42
3.
Prawo do dodatku stażowego w dwóch miejscach pracy
Pracownik samorządowy legitymujący się wieloletnim zakończonym okresem zatrudnienia podjął pracę w urzędzie gminy na pełen etat, a po kilku latach dodatkowo w innej jednostce samorządowej (...)
str. 43
4.
Czy przysługuje nagroda jubileuszowa na podstawie zakładowego układu zbiorowego pracy pracownikom - członkom zarządu?
Pracownik pełniący funkcję członka zarządu spółki zwrócił się z wnioskiem o wypłatę nagrody jubileuszowej w wysokości określonej w zakładowym układzie zbiorowym pracy. Spółka odmówiła wypłacenia (...)
str. 44
5.
Upoważnienie do odbioru wynagrodzenia za pracę
1) Czy pracodawca może dokonywać przelewu wynagrodzenia pracownika na konto bankowe, którego posiadaczem nie jest pracownik, lecz członek jego rodziny, bez obawy, że narusza przepisy (...)
str. 45
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego w kilku częściach
Jak ma postąpić pracodawca, jeśli pracownicy nie chcą korzystać w ciągu roku jednorazowo z dwutygodniowych wypoczynków tylko z kilkudniowych? Czy jeśli pracownik nie wykorzysta w (...)
str. 46
2.
Kolejny urlop wypoczynkowy
Od 1 stycznia 2012 r. zatrudniamy pracownika legitymującego się 7-miesięcznym okresem zatrudnienia wypracowanym w 2011 r. Czy prawidłowo przyjęliśmy, że po miesiącu pracy nabył prawo (...)
str. 47
3.
Wymiar urlopu dla zatrudnionego w następnym roku na część etatu
Długoletnia pracownica rozwiązuje umowę o pracę za porozumieniem stron z dniem 10 stycznia 2012 r. w związku z przejściem na emeryturę. Ma przy tym niewykorzystane (...)
str. 48
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Do końca stycznia br. pracodawcy informują pracowników o rezygnacji z tworzenia ZFŚS oraz z wypłacania świadczenia urlopowego
Jak stanowi art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, (...)
str. 49
2.
Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego
Jak sformułować informację o warunkach zatrudnienia niepełnosprawnego pracownika w części dotyczącej norm czasu pracy, po zmianie przepisów w tym zakresie? Od 1 stycznia 2012 r. (...)
str. 50
3.
Dokumentacja pracownicza kierowcy
Czy karta ewidencji czasu pracy kierowcy musi znajdować się w jego teczce osobowej? Czy dla kierowców należy założyć osobne teczki ze specyficzną dokumentacją transportową?
str. 51
3.1.
Przechowywanie ewidencji czasu pracy
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy (...)
str. 51
3.2.
Osobne teczki dla kierowców
Obowiązek prowadzenia dla kierowców odrębnych teczek zakładanych obok akt osobowych funkcjonował w polskim porządku prawnym do 2007 r., kiedy uchylono art. 39e ust. 3 ustawy (...)
str. 52
4.
Określenie trybu rozwiązania umowy w treści świadectwa pracy
Pracownik rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Jak wskazać w świadectwie pracy tryb rozwiązania umowy? W świadectwie pracy należy podać jedną z (...)
str. 52
5.
Zasiłek dla bezrobotnych dla byłej pracownicy, za którą pracodawca był zwolniony z opłacania składki na FP
1) Czy pracownicy zwolnionej z pracy będzie przysługiwało prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeśli pracodawca od połowy 2009 r. nie opłacał za nią składek na (...)
str. 53
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Wykonanie badań profilaktycznych w czasie wolnym od pracy
W związku z kończącym się okresem ważności badań profilaktycznych wydano pracownikowi skierowanie na badania okresowe. W międzyczasie udzielono na jego wniosek kilku dni urlopu bezpłatnego, (...)
str. 55
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Opłacanie składek ZUS
1) Pracodawca w okresie od 10 grudnia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. zatrudniał pracownika w wieku 52 lat, który przed podjęciem pracy był przez kilka miesięcy zarejestrowany (...)
str. 56
2.
Wliczanie składników wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych oraz zasady ich wypłaty
1) Czy do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych należy wliczyć premię uznaniową, wypłacaną pracownikom okazjonalnie za wykonanie dodatkowej pracy lub pełnienie zastępstwa, jeżeli nie ma żadnej (...)
str. 58
3.
Warunki zatrudnienia, świadczenia i dokumentacja pracownicza
1) Pracownik, który nabył prawa emerytalne wystąpił z ofertą rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony za porozumieniem stron, na co uzyskał zgodę. Od następnego dnia zamierzamy (...)
str. 60
1.
Warunki pracy i płacy podlegające zmianie
Nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika (art. 11 (...)
str. 62
2.
Porozumienie zmieniające
Najczęściej stosowanym trybem w jakim dokonuje się zmiany warunków umowy, zwłaszcza gdy są to zmiany na korzyść pracownika, jest porozumienie stron stosunku pracy. Zmianę warunków (...)
str. 63
3.
Wypowiedzenie warunków pracy i płacy
Celem wypowiedzenia zmieniającego jest wprowadzenie zmian do warunków pracy i (lub) płacy łączącego strony stosunku pracy. Jednakże skutki tego wypowiedzenia zależą od pracownika. Jeśli bowiem (...)
str. 64
4.
Uprawnienie do odprawy po wypowiedzeniu zmieniającym
Jeżeli przyczyna wypowiedzenia warunków umowy o pracę nie dotyczy pracownika oraz stanowi wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie, to pracownikowi, który odmówi przyjęcia nowych warunków przysługuje odprawa (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.