Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 1 (307) z dnia 01.01.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Zaległy urlop za 2011 r. można wykorzystać nawet do końca września 2012 r.
W myśl art. 168 K.p. po nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. nr (...)
str. 4
2.
Od 1 stycznia 2012 r. dłuższe urlopy rodzicielskie
Od 1 stycznia 2012 r. wymiar dodatkowych urlopów rodzicielskich wzrasta i wynosi: Osoba uprawnionaW 2012 r. (także w 2013 r.) dodatkowy urlop macierzyński i urlop (...)
str. 5
3.
Niższe dofinansowanie do wynagrodzeń osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
Pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej (dalej ZPCHR), pracodawcy zatrudniającemu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników oraz zatrudniającemu co najmniej 25 (...)
str. 7
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Co nowego w składkach ZUS od 1 stycznia 2012 r.?
Od 1 stycznia 2012 r. stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz na ubezpieczenie zdrowotne nie uległy zmianie. Tak też pisaliśmy w (...)
str. 9
2.
Minimalne wynagrodzenie za grudzień wypłacone w styczniu a składki ZUS
Zatrudniam pracownika, którego wynagrodzenie określone zostało w minimalnej wysokości. Czy wypłacone mu na początku stycznia br. wynagrodzenie za grudzień należy podwyższyć do kwoty minimalnej obowiązującej (...)
str. 11
3.
Zwolnienie pracodawcy z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP za pracownicę po urlopie macierzyńskim
Pracownica w dniu 14 maja 2009 r. powróciła do pracy po rocznym urlopie wychowawczym. W dniu 30 kwietnia 2011 r. urodziła kolejne dziecko i korzystała (...)
str. 13
4.
Rozliczenie składek ZUS od premii uznaniowej przysługującej za okresy choroby
Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłączone zostały składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas (...)
str. 13
5.
Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają za nieopłacone składki ZUS
ZUS decyzją zobowiązał wspólników spółki cywilnej do zapłacenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wraz (...)
str. 14
II.
Sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.
Od stycznia 2012 r. raport ZUS RMUA tylko na żądanie osoby ubezpieczonej
Informacje zawarte w raportach przekazanych do ZUS płatnik składek przekazuje ubezpieczonemu w podziale na poszczególne miesiące, za rok ubiegły w terminie do dnia 28 lutego (...)
str. 16
2.
Do 31 stycznia 2012 r. płatnik składek przekazuje do ZUS informację ZUS IWA za rok 2011
Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe za rok 2011 zobowiązani są przekazać płatnicy składek, którzy: byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy (...)
str. 17
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Najniższa podstawa wymiaru zasiłków wypłacanych na przełomie roku
1) Pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w październiku 2011 r. i niezdolność ta trwa nieprzerwanie w 2012 r. W umowie o (...)
str. 20
2.
Nagroda za okres roczny w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
W listopadzie 2011 r. wypłaciliśmy pracownikom nagrodę roczną. Zgodnie z regulaminem, do jej obliczenia przyjęliśmy wynagrodzenie za pracę uzyskane w okresie od listopada 2010 r. (...)
str. 22
3.
Wynagrodzenie chorobowe dla pracownika zatrudnionego po przejściu na emeryturę
Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem, który nabył prawo do emerytury. Od następnego dnia zawarliśmy z nim nową umowę, w tym samym wymiarze czasu pracy, (...)
str. 23
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Świadczenia chorobowe na przełomie lat 2011/2012
Czy pracownik, który stał się niezdolny do pracy pod koniec listopada 2011 r. i otrzymał wynagrodzenie chorobowe, jest w bieżącym roku nadal uprawniony do tego (...)
str. 24
2.
Zasiłek opiekuńczy przy pracy zmianowej rodziców
1) Zatrudniliśmy pracownicę, która po kilku dniach pracy dostarczyła zaświadczenie lekarskie ubiegając się o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym 8-letnim dzieckiem. Czy (...)
str. 26
3.
Nowy okres zasiłkowy po urlopie macierzyńskim
Pracownica bezpośrednio po urlopie macierzyńskim stała się niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, z tytułu której pobierała zasiłek chorobowy przed porodem (na zaświadczeniu (...)
str. 27
V.
Otwarte fundusze emerytalne
1.
Można już oszczędzać na emeryturę dokonując wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego
Od 1 stycznia 2012 r. można gromadzić środki na przyszłą emeryturę już nie tylko na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE), ale także na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia (...)
str. 28
2.
W dniu 10 stycznia 2012 r. upływa termin wyboru otwartego funduszu emerytalnego
Przypominamy, że osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., które po raz pierwszy zostały objęte ubezpieczeniami społecznymi są obowiązane zawrzeć umowę z otwartym funduszem emerytalnym (...)
str. 29
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Umowy na czas określony po ustawie antykryzysowej
1) Przedsiębiorstwo zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony. Część umów była zawarta przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej i rozwiąże się (...)
str. 31
2.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby
1) Od połowy kwietnia 2011 r. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W okresie niezdolności do pracy wystąpiło kilka przerw. ZUS na pytanie pracodawcy udzielił informacji, (...)
str. 33
3.
Czy zwolniony członek zarządu może żądać przywrócenia do pracy?
Członek zarządu był zatrudniony w spółce z o.o. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Ponieważ w rażący sposób naruszył dyscyplinę pracy, rada nadzorcza (...)
str. 36
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Począwszy od 1 stycznia 2012 r. zmiany w stosowaniu norm czasu pracy dla osób niepełnosprawnych
Od 1 stycznia br. pracowników niepełnosprawnych, niezależnie od stopnia niepełnosprawności obowiązuje jednakowa, 8-godzinna dobowa oraz 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy. Przy czym w stosunku do (...)
str. 38
2.1.
Dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy
Na mocy ustawy antykryzysowej stosowaliśmy 12-miesięczne okresy rozliczeniowe. Czy wobec upływu terminu obowiązywania przepisów w tym zakresie okres rozliczeniowy rozpoczęty w kwietniu 2011 r. uległ (...)
str. 40
2.2.
Stosowanie ruchomego czasu pracy
Czy po 31 grudnia 2011 r. pracodawca będący przedsiębiorcą może planować pracę w taki sposób, aby dniówka w dniu następnym rozpoczynała się wcześniej niż w (...)
str. 41
3.
Dobowy czas pracy niepełnoetatowca
Czy pracownik zatrudniony w szpitalu na część etatu, objęty obniżonymi normami czasu pracy, może pracować tylko przez 3 dni w tygodniu, w tym w jednym (...)
str. 43
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe
Zatrudniamy akwizytorów wynagradzanych prowizyjnie. Jak obliczać ich wynagrodzenie w przypadku wystąpienia pracy nadliczbowej? Na wynagrodzenie za pracę nadliczbową składa się normalne wynagrodzenie za przepracowane godziny (...)
str. 44
2.
Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy
Czy dodatek za pracę w nocy przysługuje tylko wtedy, gdy pracownik w każdej dobie przepracuje 3 godziny albo jeśli jedna czwarta czasu pracy przypada na (...)
str. 46
3.
Podstawa wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego
Czy wynagrodzenie za okres zwolnienia od pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym uzyskane przez pracownika jednostki budżetowej wlicza się do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia (...)
str. 47
4.
Wysokość kwoty wolnej od potrąceń gdy wynagrodzenie za grudzień wypłacono w styczniu
Zgodnie z regulaminem pracy wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacamy 10 dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenie pracownika jest zajęte na poczet należności niealimentacyjnych. Jaką kwotę wolną od (...)
str. 48
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Nabywanie prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego
Czy pracownik podejmując pierwszą w życiu pracę od 2 listopada 2011 r. nabył w 2011 r. prawo do 2/12 urlopu, a już od 1 stycznia (...)
str. 50
2.
Udzielenie urlopu wypoczynkowego przed urlopem wychowawczym
Pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim złożyła podanie o urlop wypoczynkowy. Wcześniej zgłaszała, że będzie korzystała z urlopu wychowawczego przez okres 2 lat. Czy pracodawca jest (...)
str. 51
3.
Urlop w przypadku więcej niż jednej umowy w ciągu roku
Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika legitymującego się 10-letnim stażem urlopowym, jeżeli w ciągu roku zawierano z nim umowy terminowe na następujące po sobie (...)
str. 52
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Ewidencja pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach
W jaki sposób PIP decyduje, że praca na danym stanowisku podlega zaliczeniu do pracy w szczególnych warunkach? Pracodawca zatrudniający pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach (...)
str. 53
2.
Informacja o korzystaniu z uprawnień rodzicielskich w świadectwie pracy
Zamierzamy rozwiązać umowę o pracę z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym. W trakcie tego urlopu pracownica urodziła kolejne dziecko i pobierała zasiłek macierzyński. W jaki (...)
str. 54
3.
Urlop szkoleniowy dla pracownika skierowanego na studia podyplomowe
W październiku 2011 r. pracownik za zgodą pracodawcy podjął studia podyplomowe. Czy przysługuje mu urlop szkoleniowy? Nie, chyba że urlop szkoleniowy został w sposób bezwarunkowy (...)
str. 55
4.
Akta osobowe przy kontynuacji zatrudniania
Po rozwiązaniu się umowy na okres próbny nawiązaliśmy z pracownikiem stosunek pracy w oparciu o umowę bezterminową. Czy powinniśmy założyć pracownikowi nowe akta osobowe, zebrać (...)
str. 56
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Budowa i przebudowa pomieszczeń pracy nie wymaga już opinii rzeczoznawców
Przepis art. 213 § 1 K.p. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2011 r. zobowiązywał pracodawcę do zapewnienia, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego, w (...)
str. 57
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Pracodawcy upoważnieni w 2012 r. do wypłaty zasiłków z ubezpieczeń społecznych
Pracodawcy, którzy na dzień 30 listopada 2011 r. zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego 21 (lub więcej) osób są obowiązani w 2012 r. do wypłaty zasiłków (chorobowego, (...)
str. 58
2.
Dowody do wypłaty zasiłków
Pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego ma obowiązek ewidencjonowania dokonanych wypłat, a także przechowywania dokumentacji stanowiącej podstawę do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń (...)
str. 58
3.
Dokumentacja prowadzona przez pracodawcę
Pracodawca tworzy dodatkową dokumentację zasiłkową, do której należą zastępcza asygnata zasiłkowa, karta zasiłkowa, ewentualnie lista płatnicza. Zastępcza asygnata zasiłkowa (druk ZUS Z-7) jest wykorzystywana jako (...)
str. 60
4.
Wykazanie zasiłków w dokumentach rozliczeniowych
Kwoty wypłaconych zasiłków finansowanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracodawca wykazuje w raportach ZUS RSA z właściwym kodem świadczenia. Podlegają one rozliczeniu w deklaracji rozliczeniowej ZUS (...)
str. 63
5.
Wynagrodzenie dla płatnika wypłacającego zasiłki
Za wykonywanie zadań związanych z ustalaniem prawa do świadczeń i ich wysokości oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego płatnicy składek mają prawo do wynagrodzenia. Wynagrodzenie (...)
str. 63
6.
Opodatkowanie zasiłków
Zasiłki nie podlegają oskładkowaniu, co wynika z art. 18 ust. 2 ustawy o sus i art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej. Zgodnie z art. 20 (...)
str. 64
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Wypłata zaliczek z FGŚP na poczet niezaspokojonych roszczeń pracowniczych
W Dz. U. nr 261 z dnia 2 grudnia 2011 r., pod poz. 1560 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 listopada (...)
str. 66
2.
Wysokość składki dodatkowej na Pracowniczy Program Emerytalny w 2012 r.
W Monitorze Polskim nr 113 z dnia 16 grudnia 2011 r., pod poz. 1150 ogłoszono obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia (...)
str. 66
3.
Wpłata na IKE w 2012 r.
W Monitorze Polskim nr 113 z dnia 16 grudnia 2011 r., pod poz. 1149 ogłoszono obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia (...)
str. 66
4.
Potwierdzenie zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego - komunikat NFZ
W dniu 19 grudnia 2011 r. NFZ na stronie internetowej www.nfz.gov.pl zamieścił komunikat w sprawie potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego. Zgodnie z jego treścią: "(…) w przypadku (...)
str. 66
5.
Podmioty uprawnione do wystawiania informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON - komunikat PFRON
W dniu 19 grudnia 2011 r. PFRON na stronie internetowej www.pfron.gov.pl zamieścił komunikat w sprawie uprawnień do wystawiania informacji o kwocie obniżenia wpłaty na PFRON. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.