Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 1 (313) z dnia 01.01.2012
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Z początkiem roku można zmienić sposób wpłacania zaliczek na podatek
Podatnik PIT prowadzący działalność gospodarczą, jak również podatnik CIT mają obowiązek samodzielnie obliczać i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Zasadą jest, (...)
str. 4
1.1.
Zaliczki miesięczne
Podstawą naliczenia zaliczek miesięcznych jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Wartości te oblicza się co miesiąc narastająco. W pierwszym miesiącu roku podatkowego (...)
str. 4
1.2.
Zaliczki kwartalne
Podatek raz na trzy miesiące Mali podatnicy i podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą wybrać kwartalną metodę wpłacania zaliczek. Kwartalny sposób opłacania zaliczek na podatek dochodowy (...)
str. 5
1.3.
Uproszczony sposób wpłacania zaliczek
Kto może płacić zaliczki uproszczone? Podatnicy mają też do wyboru możliwość skorzystania z zaliczek uproszczonych, ustalonych w stałej wysokości. Zasady i warunki ustalania zaliczek uproszczonych (...)
str. 9
2.
Wydatki związane z kredytem zaciągniętym na wypłatę dywidendy nie są kosztem podatkowym - uchwała NSA w składzie siedmiu sędziów
Odsetki oraz inne wydatki związane z kredytem zaciągniętym przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na wypłatę dywidendy należnej jej udziałowcom zgodnie z art. 15 ust. 1 (...)
str. 12
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Stawki karty podatkowej na 2012 r.
W Mon. Pol. nr 102 pod poz. 1028 opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2011 r. w sprawie stawek karty podatkowej, kwoty, (...)
str. 14
2.
Nowe wzory formularzy CIT i IFT
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 listopada 2011 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych (...)
str. 14
III.
PIT I CIT 2011 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
Deklaracja roczna PIT-4R
Informacje ogólne Deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy na formularzu PIT-4R składają płatnicy wymienieni w art. 31, 33-35, 41 i 42e updof. Płatnikami (...)
str. 15
2.
Oświadczenie PIT-12
Podatnik, który chce, aby to płatnik dokonał za niego rozliczenia rocznego na druku PIT-40, obowiązany jest złożyć płatnikowi PIT-12, tj. oświadczenie dla celów dokonania rocznego (...)
str. 17
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Rozliczenie podatkowe przychodów i kosztów z tytułu budowy mieszkań na sprzedaż
Jesteśmy spółką deweloperską. Podpisujemy z klientami umowy przedwstępne na zakup mieszkania. Często przed budową lub już w jej trakcie klienci dokonują tzw. zmian lokatorskich. Architekci (...)
str. 19
2.
Podatek od wartości dodanej jako koszt podatkowy
Czy polski podatnik świadczący usługi transportowe może do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć podatek od wartości dodanej poniesiony w związku z zakupem paliwa w innym państwie (...)
str. 20
3.
Wydanie wyrobów gotowych do ekspozycji nie wywołuje skutków podatkowych
Nasza firma produkuje grzejniki. Dążąc do zwiększenia sprzedaży, wydajemy nieodpłatnie naszym przedstawicielom handlowym (zatrudnionym na umowę o pracę, ale z miejscem jej wykonywania poza siedzibą (...)
str. 21
4.
Moment powstania przychodu podatkowego z tytułu usług edukacyjnych opłaconych przedpłatą
Spółka prowadzi działalność w zakresie usług szkoleniowych dla dorosłych. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest dokonanie przedpłaty. Przedpłaty stanowią 100% ceny szkolenia i są dokonywane dwa, (...)
str. 22
5.
Renta wypłacana przez szpital jest kosztem podatkowym - wyrok WSA
Koszty poniesione na wypłatę renty, stanowiącej formę odszkodowania na rzecz pacjenta, będą stanowić koszty uzyskania przychodów szpitala na podstawie art. 15 ust. 1 updop. Tak (...)
str. 24
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Opodatkowanie bonów przyznanych pracownikom spółdzielni i jej członkom
Spółdzielnia handlowa uchwałą walnego zgromadzenia część zysku za poprzedni rok przeznaczyła na cele społeczno-samorządowe, w tym m.in. na organizację spotkania wigilijnego i zakup bonów dla (...)
str. 26
2.
Kurs dokształcający pracowników - przychód, koszty, składki ZUS
Dla pracowników wykupiłam kurs dokształcający, który sfinansowałam w całości ze środków firmy. Czy u pracownika powstanie z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu i oskładkowaniu? Jeżeli (...)
str. 27
3.
Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży premiowej
Planujemy przeprowadzenie akcji wyprzedaży towarów. W przypadku zakupu towarów o wartości przekraczającej określoną kwotę zamierzamy nagrodzić klienta dokonującego takich zakupów wycieczką (wartość nagrody wynosi 4.000 (...)
str. 29
4.
Obowiązki podatkowe fundacji udzielającej pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej
Jesteśmy fundacją, której celem statutowym jest między innymi świadczenie pomocy społecznej. W ramach działalności statutowej pomagamy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, poprzez np. (...)
str. 30
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Brak wpisu składnika majątku do ewidencji środków trwałych nie przesądza o zmianie kwalifikacji źródła przychodów z jego sprzedaży - wyrok NSA
W sytuacji kiedy podatnik w celu osiągnięcia korzyści uchyla się od obowiązku wpisania danego składnika majątku do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, (...)
str. 31
2.
Kiedy rozpocząć amortyzację nowo wybudowanego budynku?
Czy z dniem odbioru technicznego można rozpocząć amortyzację nowo wybudowanego magazynu? Odbiór techniczny budynku nie przesądza o możliwości amortyzacji i nie wyznacza dnia jej rozpoczęcia. (...)
str. 34
3.
Meble jako środki trwałe
Spółka wybudowała magazyn i budynek biurowy. Jak zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wyposażenie tych obiektów (magazynu w regały i pomieszczeń biurowych w biurka (...)
str. 35
4.
Jak ustalić wartość początkową gruntu zakupionego na kredyt?
Spółka z o.o. zakupiła grunt. Inwestycję sfinansowała kredytem. Jak rozliczyć opłatę notarialną, odsetki i prowizje bankowe od kredytu? Opłata notarialna, koszty związane z udzieleniem kredytu (...)
str. 36
5.
Podatkowe skutki zawarcia umowy użyczenia samochodu przez małżonków, między którymi istnieje rozdzielność majątkowa
Mamy z mężem ustanowioną rozdzielność majątkową. Czy samochód osobowy męża mogę na podstawie umowy użyczenia ująć w ewidencji środków trwałych? W tym przypadku samochód nie (...)
str. 37
6.
Plac i ogrodzenie jako środki trwałe
Spółka zakupiła grunt, na którym zamierza najpierw wybrukować teren i postawić ogrodzenie. Następnie po uzyskaniu kredytu wybuduje na tym gruncie magazyn i budynek biurowy. Czy (...)
str. 38
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Obliczenie dochodu po zamknięciu podatkowej księgi za 2011 r.
Podatnik chcąc zamknąć po zakończeniu roku podatkowego podatkową księgę przychodów i rozchodów, obowiązany jest podsumować w niej kolumny, wpisać do niej spis z natury oraz (...)
str. 39
2.
Ustalenie przychodu ze sprzedaży nieruchomości mieszkalnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej
Podatnik wprowadził do ewidencji środków trwałych dwa lokale mieszkalne wchodzące w skład budynku mieszkalnego. Lokale te amortyzowane były metodą uproszczoną. Obecnie podatnik chce sprzedać cały (...)
str. 41
3.
Zakup i eksploatacja samochodu ciężarowego o niskiej wartości
Spółka jawna wykupiła z leasingu operacyjnego samochód ciężarowy za kwotę 1.000 zł. Poniesiony z tego tytułu wydatek zaksięgowała bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, nie uznając (...)
str. 43
4.
Spis z natury u dewelopera
Spółka cywilna buduje domy na sprzedaż. Na dzień 31 grudnia 2011 r. żadna z budów nie została zakończona. Czy do spisu z natury wartość niezakończonych (...)
str. 44
5.
Poczęstunek dla klientów
Czy słodycze, owoce i napoje, którymi częstujemy klientów w salonie masażu, stanowią wydatki na reprezentację? Koszty zakupu owoców i napojów oferowanych klientom salonu masażu nie (...)
str. 47
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Opodatkowanie emerytury otrzymanej z USA
Przez wiele lat mieszkałem i pracowałem w Stanach Zjednoczonych. W tym roku przeszedłem na emeryturę i osiedliłem się na stałe w Polsce. Bank, za pośrednictwem (...)
str. 48
2.
Dochody z tytułu odsetek wypłacanych bankom są zwolnione od podatku u źródła - urzędowa interpretacja Ministra Finansów
Dochody z tytułu odsetek wypłacanych bankom od nabytych przez nie, na rynku pierwotnym oraz na rynku wtórnym, dłużnych papierów wartościowych, w szczególności obligacji lub listów (...)
str. 49
3.
Jak długo zachowuje ważność certyfikat rezydencji?
Jeżeli certyfikat rezydencji zawiera wyraźne ograniczenie czasowe, to za jego pomocą nie można udokumentować rezydencji podatkowej podatnika w innych okresach niewskazanych w certyfikacie. Tak wynika (...)
str. 51
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Zwolnienie od podatku świadczeń alimentacyjnych - interpretacje izb skarbowych
Obowiązek alimentacyjny między krewnymi i powinowatymi to instytucja prawa rodzinnego. Z obowiązku tego wynika uprawnienie do alimentów, przy czym roszczenie o realizację obowiązku alimentacyjnego pojawia (...)
str. 52
1.1.
Pożytki z najmu mieszkania jako świadczenie alimentacyjne
Przepisy podatkowe wprowadzające zwolnienie od podatku dochodowego alimentów na rzecz dzieci oraz innych uprawnionych osób nie wyjaśniają znaczenia terminu "alimenty". Powszechnie jednak terminu tego używa (...)
str. 52
1.2.
Alimenty na dziecko, wypłacane na podstawie porozumienia rodziców
W przypadku gdy uprawnionymi do alimentów są inne osoby niż: dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie (...)
str. 53
1.3.
Wypłata skumulowanych alimentów i odsetek z tytułu ich nieterminowej wypłaty
Wysokość alimentów to przesłanka różnicująca zastosowanie zwolnienia od podatku w odniesieniu do świadczeń pobieranych na dzieci oraz otrzymywanych przez inne osoby uprawnione. W przypadku alimentów (...)
str. 53
2.
Ponoszenie opłat za pobyt w domu pomocy społecznej nie uprawnia do ulgi rehabilitacyjnej
Wydatki poniesione z tytułu odpłatności za pobyt osoby niepełnosprawnej w domu pomocy społecznej nie wchodzą do zakresu ulgi rehabilitacyjnej i nie dają podstaw do ich (...)
str. 54
3.
Wartość dodatkowych świadczeń uzyskiwanych przez niepełnosprawnych studentów od uczelni publicznych wolna od podatku dochodowego
Na podstawie art. 94 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. (...)
str. 55
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Opłata planistyczna jako koszt odpłatnego zbycia nieruchomości
Uchwalenie przez radę gminy planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości, nabytych przez podatnika odpłatnie w 2007 r., spowodowało wzrost wartości tych nieruchomości (gruntów). Dokonując ich zbycia, (...)
str. 56
2.1.
Straty z funduszy inwestycyjnych nie można rozliczyć z innymi dochodami kapitałowymi - wyrok NSA
Zysków z odpłatnego zbycia akcji oraz straty poniesionej z racji umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu kapitałowym nie można łączyć w rocznym rozliczeniu podatkowym. Tak wynika (...)
str. 57
2.2.
Wartość otrzymanych w drodze darowizny udziałów nie jest kosztem podatkowym z ich zbycia w celu umorzenia - wyrok WSA
W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., wartość udziałów w spółkach mających osobowość prawną z dnia ich otrzymania w drodze darowizny nie stanowi (...)
str. 58
3.
Zwolnienie od opodatkowania dochodów pochodzących ze środków pomocowych - wyrok NSA
Sposób wypłaty środków finansowych pochodzących z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej (prefinansowanie, refinansowanie) jest kwestią techniczną, która nie ma istotnego, to jest uchylającego możliwość zastosowania zwolnienia (...)
str. 59
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Opłata za najem za trzy miesiące z góry - moment powstania przychodu
Osoba prawna wystawiła fakturę za najem lokalu za następne trzy miesiące, choć z umowy wynika, że czynsz najmu będzie rozliczany miesięcznie (do 10 dnia danego miesiąca (...)
str. 60
2.
Odszkodowanie za uszkodzenie towaru w czasie transportu - skutki podatkowe u przewoźnika
Jesteśmy firmą spedycyjną. Zleciliśmy przewoźnikowi transport towaru. W czasie podróży towar rozmroził się, a nasza firma musiała zapłacić odszkodowanie. Równowartością zapłaconej kwoty obciążyliśmy przewoźnika. Czy zapłata odszkodowania (...)
str. 60
3.
Regres ubezpieczeniowy a koszty uzyskania przychodów
Spółka z o.o. wynajęła od dostawcy maszynę, którą następnie wypożyczyła swojemu kontrahentowi. Maszynę ukradziono z placu budowy. Właściciel maszyny (wynajmujący) otrzymał odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej, a zakład ubezpieczeń skierował (...)
str. 61
4.
Moment powstania przychodu z tytułu opłaty przyłączeniowej
Spółka z o.o. świadczy usługi sprzedaży energii cieplnej. Z przyszłymi odbiorcami zawiera umowy o przyłączenie do sieci ciepłowniczej i z tego tytułu pobiera tzw. opłatę przyłączeniową. Na tę okoliczność wystawiana (...)
str. 62
5.
Towary i półprodukty wydawane nieodpłatnie
Firma zajmuje się produkcją grzejników. Swoim odbiorcom, w ramach negocjacji warunków oferty sprzedaży wyrobu gotowego, proponuje nieodpłatne przekazanie towarów i półproduktów (gratisów). Czy koszt zakupu lub wytworzenia (...)
str. 63
6.
Rozliczenie dochodu i straty z dwóch firm
Jak rozliczyć uzyskany w tym samym roku podatkowym dochód z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej oraz stratę z działalności prowadzonej samodzielnie? Dodam, że z tytułu obu działalności opłacam (...)
str. 63
7.
Ujęcie do kosztów podatkowych opłaty za kurs nauki języka obcego dla właściciela firmy
Właściciel firmy zamierza podjąć naukę języka niemieckiego. Wprawdzie firma nie współpracuje z kontrahentami z Niemiec, jednak podatnik zamierza podjąć taką współpracę. Czy koszt kursu nauki języka obcego (...)
str. 64
8.
Przeznaczenie kredytu konsumpcyjnego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej
Prowadzę działalność gospodarczą, a jednocześnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Bank nie udzielił mi kredytu gospodarczego na sfinansowanie bieżących kosztów działalności. Uzyskałem natomiast kredyt konsumpcyjny. (...)
str. 65
9.
Ryczałt ewidencjonowany od przychodów ze sprzedaży kosmetyków
Czy podatnik, który w 2012 r. rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży kosmetyków i perfum, będzie mógł opłacać podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Tak, do przychodów ze (...)
str. 65
10.
PIT-8C dla otrzymującego świadczenia zaliczane do przychodów z innych źródeł
Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą szpital świadczący usługi zdrowotne w ramach kontraktów z NFZ. Zorganizowaliśmy akcję promocyjną, w której matka co setnego noworodka otrzymuje w prezencie fotelik samochodowy o wartości 500 zł. (...)
str. 66
11.
Przychód ze sprzedaży prywatnego samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej
Prowadzę działalność gospodarczą, w której wykorzystuję prywatny samochód osobowy. Koszty związane z używaniem samochodu rozliczam na podstawie tzw. "kilometrówki". Czy w razie sprzedaży tego samochodu powstanie przychód z działalności (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.