Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 23 (311) z dnia 01.12.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Poniesienie kosztu a "ujęcie kosztu w księgach rachunkowych"
Co mówią przepisy? Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli jednak koszty te dotyczą okresu (...)
str. 4
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Opodatkowanie świadczeń z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych
W celu rozwoju rynków kapitałowych ustawą z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. (...)
str. 8
2.
Zagraniczne fundusze inwestycyjne zamknięte - wolne od podatku
Od 4 grudnia 2011 r. zacznie obowiązywać ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o podatku dochodowym (...)
str. 8
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Wydatki na działania marketingowe skierowane do kontrahentów i ich pracowników
Jesteśmy dystrybutorem kosmetyków do profesjonalnej pielęgnacji włosów. W celu zwiększenia sprzedaży tych produktów organizujemy szkolenia i konkursy dla naszych klientów i ich pracowników. Mamy wątpliwości (...)
str. 9
2.
Skutki podatkowe zakupu samochodu przez spółkę jawną od jej wspólnika
Spółka jawna zamierza kupić samochód osobowy od jednego ze swoich wspólników. Samochód ten jest prywatną własnością tej osoby od ponad pół roku. Jakie będą tego (...)
str. 11
2.1.
Podatek dochodowy u osoby sprzedającej samochód
Należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyodrębnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. I tak, do osobnych źródeł (...)
str. 11
2.2.
Podatek dochodowy u wspólników spółki jawnej
Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikiem podatku dochodowego jest osoba fizyczna będąca wspólnikiem spółki jawnej, a nie ta spółka. W (...)
str. 12
3.
Rozliczenie czynszu za najem lokalu zapłaconego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej
Podatnik po uzyskaniu decyzji o powołaniu na notariusza rozpoczął w trakcie 2011 r. prowadzenie działalności notarialnej w lokalu wyznaczonym mu na siedzibę kancelarii. Lokal ten (...)
str. 13
4.
Kiedy zwrot "innych wydatków" jest neutralny podatkowo?
Nie zawsze należne kwoty i wartość pieniężna otrzymanych świadczeń stanowią podstawę ustalenia dochodu u podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. W art. 14 ust. 3 updof i (...)
str. 14
5.
Czy składka na ubezpieczenie od odpowiedzialności z tytułu zarządzania spółką jest kosztem podatkowym?
Spółka z o.o. zawarła umowę ubezpieczenia odpowiedzialności z tytułu zarządzania spółką. Składka ubezpieczeniowa, uiszczona w całości przez spółkę, dzieli się w następujących proporcjach: w 20% (...)
str. 17
6.
Niewypłacone wynagrodzenie prokurenta w przychodach spółki z o.o.
Udziałowcami spółki z o.o. są dwie osoby. Prezes zarządu jest zatrudniony na umowę o pracę i nie jest udziałowcem w spółce. Zarząd powołał również prokurenta, (...)
str. 19
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Jak naprawić błąd z tytułu niepobrania zaliczki na podatek od wartości pakietów świadczeń medycznych?
Izba Finansowa NSA w uchwale z 24 października 2011 r., sygn. akt II FPS 7/10 (orzeczenie prawomocne) zajęła stanowisko, że wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń (...)
str. 20
2.
Koszty pracownicze stosowane w trakcie roku nie zawsze są ostateczne - pytania i odpowiedzi
Płatnik (pracodawca) uwzględnia koszty uzyskania przychodów, gdy w danym miesiącu pracownik uzyska przychód ze stosunku pracy. W przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody ze stosunku pracy, (...)
str. 21
3.
Zakup na Mikołajki paczek dla dzieci pracowników - czy powstanie przychód do opodatkowania?
Z okazji Mikołajek mamy zamiar ufundować paczki dzieciom naszych pracowników. Czy korzystniejsze jest sfinansowanie zakupu tych paczek ze środków ZFŚS, czy ze środków obrotowych? Korzystniejsze (...)
str. 24
4.
Pobór zaległego podatku od nagrody wypłaconej podatnikowi
Pracownik odpowiedzialny za zorganizowanie konkursu nie dopełnił w 2011 r. obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku od przekazanej zwycięzcy nagrody. W jaki sposób uregulować zaległy podatek i (...)
str. 26
5.
Urząd skarbowy właściwy do rozliczeń płatnika po zmianie miejsca jego zamieszkania
W październiku 2011 r. przeprowadziłem się z Konina do Koła. Działalność gospodarzą prowadzę w dalszym ciągu w Koninie. Do którego urzędu skarbowego powinienem wpłacać zaliczki (...)
str. 27
6.
Sposób opodatkowania przychodów otrzymywanych przez prokurenta
Jak prawidłowo opodatkować przychody uzyskiwane przez prokurenta (osobę prowadzącą własną działalność gospodarczą) na podstawie uchwały zarządu spółki z o.o.? Czy przychody te należy kwalifikować do (...)
str. 28
7.
Informację PIT-11 można przesłać pracownikowi za pośrednictwem poczty elektronicznej - interpretacja organu podatkowego
Płatnik może przekazać podatnikowi informację PIT-11 za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w formie wiadomości elektronicznej z podpisem elektronicznym na adres wskazany przez podatnika. Tak stwierdził (...)
str. 29
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.1.
Kiedy nowemu podatnikowi jednorazowy odpis nie przysługuje?
Z początkiem przyszłego roku rozpoczynam prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Do tej pory pracowałem na umowę o pracę. W przyszłym roku planuję zakup kilku środków trwałych. (...)
str. 30
1.2.
Jednorazowa amortyzacja leasingowanego samochodu
Spełniam kryterium określone dla małego podatnika. W grudniu tego roku chciałbym zwiększyć koszty uzyskania przychodów. W tym celu planuję wziąć w leasing samochód ciężarowy. Czy (...)
str. 31
1.3.
Częściowa jednorazowa amortyzacja
Jestem przedsiębiorcą spełniającym definicję małego podatnika. Kupiłem samochód ciężarowy za 150.000 zł. Nie jestem zainteresowany powiększeniem straty, więc w tym roku chciałbym środek trwały zamortyzować (...)
str. 32
2.
Ulepszenie urządzenia a obniżona stawka amortyzacyjna
W grudniu ubiegłego roku zarząd spółki z o.o. podjął decyzję, że od stycznia br. obniży stawki amortyzacyjne stosowane do amortyzacji środków trwałych. Spółka posiada urządzenie (...)
str. 33
3.
Wymiana drukarki w zespole komputerowym - remont czy ulepszenie?
W zespole komputerowym, który jest moim środkiem trwałym, zepsuła się drukarka. Czy zakupując nową drukarkę o niskiej wartości (cena zakupu wyniosła 1.200 zł), powinnam dokonać (...)
str. 34
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Co przedsiębiorcy powinni wiedzieć o skutkach zbycia środków trwałych? - wybrane zagadnienia
1) Kiedy przychód ze sprzedaży środka trwałego podlega wyłączeniu spod opodatkowania? Odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest źródłem przychodu z tej działalności (...)
str. 35
2.
Jak rozliczyć sprzedaż wkładu wniesionego do spółki cywilnej?
Do spółki cywilnej w 2009 r. wniesiono wkład (grunt), który wprowadzono do ewidencji środków trwałych. W 2011 r. spółka sprzedała ten grunt. Jak podatkowo rozliczyć (...)
str. 37
3.
Nabycie i użytkowanie firmowych samochodów
W czerwcu 2010 r. kupiliśmy na firmę samochód o masie całkowitej poniżej 3,5 tony. Ze świadectwa homologacji wynika, że jest to samochód ciężarowy. Wartość samochodu (...)
str. 38
3.1.
Ustalenie rodzaju samochodu
Do samochodów nabytych w 2010 r. zastosowanie ma definicja samochodu osobowego zawarta w art. 5a pkt 19 updof (przepis ten obowiązywał do końca 2010 r.). (...)
str. 38
3.2.
Odpisy amortyzacyjne
Podatnik jest obowiązany dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej samochodu będącego środkiem trwałym do czasu jego pełnego zamortyzowania, postawienia w stan likwidacji, zbycia lub stwierdzenia (...)
str. 39
3.3.
Ubezpieczenie samochodu
Bez ograniczeń do kosztów uzyskania przychodów mogą być odnoszone składki ubezpieczeniowe dotyczące samochodu innego niż osobowy. Inaczej jest w przypadku samochodu osobowego, gdzie składki na (...)
str. 40
4.
Koszty eksploatacji budynku firmowego częściowo używanego na potrzeby prywatne podatnika
Siedziba podatnika znajduje się w budynku, który wraz z otaczającym go terenem parku został kupiony na firmę i ujęty w ewidencji środków trwałych. Na potrzeby (...)
str. 41
5.
Zapłacona za osobę współpracującą składka zdrowotna nie jest kosztem podatkowym u płacącego
W prowadzeniu działalności gospodarczej pomaga mi żona, która również prowadzi swoją działalność gospodarczą. Za żonę, jako osobę współpracującą, opłacam do ZUS składkę na ubezpieczenie zdrowotne. (...)
str. 42
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Gdzie płaci podatek osoba zatrudniona za granicą, wykonująca pracę w Polsce?
Zagraniczna firma współpracująca w ramach holdingu z naszą spółką oddelegowała do nas pracownika. Będzie on nadzorował rozpoczęcie produkcji nowego wyrobu. W Polsce będzie przebywał tylko (...)
str. 44
2.
Jak rozlicza się brytyjskie dochody z pracy najemnej?
Zamierzam wyjechać na kilka miesięcy do pracy do Wielkiej Brytanii. Będę pracował u brytyjskiego pracodawcy i tam będę opłacał podatek. Czy zagraniczne zarobki będą również (...)
str. 45
3.
Procedura wzajemnego porozumiewania się może wyeliminować podwójne opodatkowanie dochodów
Zdarza się, że mimo zawartych między państwami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania nieprawidłowości w ich interpretacji prowadzą do podwójnego opodatkowania. Podatnik może dochodzić swoich praw (...)
str. 46
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Poniesienie wydatków rehabilitacyjnych odliczanych od dochodu należy uprawdopodobnić
Podatnicy będący osobami niepełnosprawnymi lub mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, o których mowa w art. 26 ust. 7e updof, mają możliwość obniżenia dochodu o poniesione (...)
str. 48
2.
Wartość świadczeń rzeczowych otrzymanych przez bezrobotnego nie korzysta ze zwolnienia od podatku
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.) (...)
str. 50
3.
Opodatkowanie świadczeń na rzecz "dorabiających" emerytów i rencistów oraz osób w wieku przedemerytalnym
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 38 updof, wolne od podatku dochodowego są świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich (...)
str. 51
4.
Ryczałt od przychodów z najmu lokalu należącego do dziecka a preferencyjne opodatkowanie dochodów samotnego rodzica
Podatniczka samotnie wychowuje małoletnie dziecko, które w 2011 r. osiąga przychody z najmu mieszkania odziedziczonego po dziadkach, opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Czy opłacanie ryczałtu od (...)
str. 52
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Możliwość sfinansowania dopłatami podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o.
W 2009 r. udziałowcy wnieśli do spółki z o.o. dopłatę proporcjonalnie do posiadanych udziałów w kapitale zakładowym. Dopłata zaewidencjonowana jest na koncie "kapitał rezerwowy z (...)
str. 53
2.
Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych przez klub sportowy
Klub sportowy prowadzący działalność w formie spółki akcyjnej zajmuje się działalnością sportową dla dorosłych, tj. prowadzeniem drużyny koszykówki. Podstawowa działalność klubu sportowego to uczestnictwo w (...)
str. 55
3.
Czy rozszerzenie zakresu najmu wpłynie na zmianę kwalifikacji źródła przychodu?
Opłacam ryczałt ewidencjonowany od przychodów z najmu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący prywatny majątek. Pod wynajem zamierzam też przeznaczyć lokale w budynku mieszkalno-użytkowym, który (...)
str. 56
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Rozliczenie faktury za energię elektryczną
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. Kiedy ująć w księdze fakturę za energię elektryczną, wystawioną we wrześniu 2011 r., z której wynika, że miesiąc sprzedaży to listopad (...)
str. 58
2.
Czy korekta VAT należnego z tytułu skorzystania z ulgi na złe długi wpływa na przychody podatkowe?
Czy kwotę z tytułu korekty VAT należnego w związku ze skorzystaniem z ulgi na złe długi powinienem wykazać w przychodach podatkowych? Wartości VAT należnego, skorygowanego w ramach tzw. ulgi na (...)
str. 58
3.
Koszty remontu środka trwałego użytkowanego sezonowo
Spółka z o.o. posiada pensjonat nad morzem, który jest użytkowany tylko w sezonie letnim. Poza sezonem spółka ponosi jednak pewne stałe koszty, np. zużycia energii elektrycznej, a w (...)
str. 59
4.
Moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów faktury dotyczącej leasingu operacyjnego
Spółka z o.o. otrzymała fakturę dotyczącą miesięcznej raty leasingowej (leasing operacyjny), wystawioną z datą październikową, ale z wyznaczonymi na listopad datami sprzedaży i płatności. Faktura jest wystawiona w euro i przeliczona (...)
str. 60
5.
Naliczony VAT od zakupu usług noclegowych w kosztach podatkowych podmiotu prowadzącego działalność hotelarsko-gastronomiczną
Podatnik prowadzi działalność hotelarsko-gastronomiczną, w ramach której organizuje konferencje i szkolenia dla dużych podmiotów gospodarczych. W przypadku gdy z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc hotelowych nie można zapewnić noclegu (...)
str. 61
6.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej w ostatnim kwartale roku a zaliczka kwartalna
Spółka z o.o. rozpoczęła działalność gospodarczą w listopadzie br. Jej pierwszy rok podatkowy zakończy się 31 grudnia tego roku. Czy wybierając zaliczki kwartalne, nie będzie musiała w grudniu (...)
str. 62
7.
Podatek od nieruchomości ewidencjonuje się w podatkowej księdze w dacie wystawienia decyzji
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów według metody uproszczonej. Ostatnia rata podatku od nieruchomości przypadała do zapłaty 15 listopada br. Ratę tę uiściłam w październiku br. W którym (...)
str. 63
8.
Kiedy można opłacać kwartalne zaliczki na podatek?
Założyłem jednoosobową firmę. Czy zaliczki na podatek PIT mogę opłacać za okresy kwartalne? Tak, o ile zostaną spełnione warunki, o których mowa w dalszej części odpowiedzi. Prawo do (...)
str. 63
9.
Ryczałtowcy nie płacą podatku w podwójnej wysokości
Wykonuję działalność gospodarczą, z której przychody podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy zryczałtowany podatek za listopad należy wpłacić do urzędu skarbowego w podwójnej wysokości? Nie. Ryczałtu (...)
str. 64
10.
Umowa zlecenia - ryczałt czy zaliczka na podatek?
Zawarłam umowę zlecenia. Miesięczna kwota wynagrodzenia wynosi 300 zł. W połowie listopada nastąpiło rozwiązanie umowy i kwota wynagrodzenia do wypłaty wyniosła 120 zł. Czy od tej kwoty płatnik powinien (...)
str. 64
11.
Czy faktury wystawione na nazwisko jednego małżonka są dowodem wydatkowania przychodu ze sprzedaży mieszkania przez współmałżonka?
Mieszkanie stanowiące współwłasność małżeńską sprzedaliśmy przed upływem pięciu lat od nabycia. Uzyskany przychód wydatkowaliśmy na budowę domu jednorodzinnego. Większość faktur na zakup materiałów i usług budowlanych (...)
str. 65
12.
Wydatek na sfinansowanie szkolenia specjalistycznego małżonce może być kosztem podatkowym
Lekarz weterynarii prowadzi klinikę dla zwierząt. W wykonywaniu tej działalności pomaga mu małżonka, która pod jego nadzorem wykonuje takie czynności jak zakładanie opatrunków, podłączanie kroplówek, sterylizowanie (...)
str. 66
13.
Czy rodzic wychowujący samotnie dziecko przez część roku podatkowego może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania?
Czy w sytuacji gdy rozwód orzeczono w listopadzie mogę rozliczyć się za 2011 r. jako osoba samotnie wychowująca małoletnie dziecko? Tak, jeżeli podatnik spełnia warunki, o których mowa w dalszej (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.