Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 20 (302) z dnia 10.10.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Zatrudniasz kierowców - sprawdź jakie zmiany będą obowiązywały od 1 stycznia 2012 r.
Zniesienie barier w prowadzeniu działalności przewozowej mające na celu stworzenie warunków pozwalających polskim przewoźnikom konkurować na rynku europejskim to skutek zmian w ustawie z dnia (...)
str. 4
2.
Prawo do dofinansowania wynagrodzenia niepełnosprawnego w razie złożenia wniosku o kolejne orzeczenie po terminie ważności poprzedniego
Osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Jeśli orzeczenie wydane na czas określony wygaśnie, to (...)
str. 6
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Termin wypłaty wynagrodzenia za wykonane zlecenie a rozliczenie składek ZUS
W UiPP nr 17/2011 zamieszczono artykuł dotyczący przystąpienia zleceniobiorcy do ubezpieczenia chorobowego w trakcie wykonywania umowy. W jego treści zawarto wyjaśnienie ZUS, zgodnie z którym (...)
str. 8
2.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących opłacania składki na Fundusz Pracy
1) Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu i ubezpieczeniu zdrowotnemu jedynie z tego tytułu. Z umowy zlecenia uzyskuje wynagrodzenie (określone w stawce godzinowej) w (...)
str. 10
3.
Podwyższenie stopy procentowej składki wypadkowej na rok składkowy
Płatnik składek nie przekazał informacji ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, a tym samym stopę procentową składki wypadkowej na rok składkowy 2011/2012 ustalił (...)
str. 12
4.
Rozliczanie składek ZUS za nianię zatrudnioną na podstawie umowy uaktywniającej
W poprzednim numerze UiPP na str. 12-14 pisaliśmy o obowiązku ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego niani zatrudnionej na podstawie umowy uaktywniającej. Poniżej omawiamy zasady rozliczania (...)
str. 13
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Wykonywanie przez studentów umów cywilnoprawnych a ubezpieczenia w ZUS - zmiany od 1 października br.
Studenci do ukończenia 26 lat z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie (...)
str. 15
2.
Ustalenie obowiązku ubezpieczeń w razie wykonywania pracy najemnej w kilku państwach UE
Jakiemu ustawodawstwu podlega obywatel polski zatrudniony u jednego pracodawcy w Wielkiej Brytanii na podstawie umowy o pracę i u drugiego pracodawcy w Polsce na podstawie (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Premia uznaniowa wypłacana za krótkie okresy choroby w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Przepisy płacowe przewidują wypłatę premii uznaniowej, jednak nie regulują szczegółowo zasad jej wypłaty. W praktyce premia wypłacana jest za cały miesiąc, bez zmniejszania, jeśli niezdolność (...)
str. 18
2.
Podstawa wymiaru świadczenia chorobowego gdy wynagrodzenie przekroczyło roczną podstawę wymiaru składek
W maju br. pracownik uzyskał obok wynagrodzenia zasadniczego premie miesięczne za 3 miesiące oraz nagrodę roczną. W tym też miesiącu nastąpiło przekroczenie rocznego limitu podstawy (...)
str. 19
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Przesunięcie wypłaty zasiłku macierzyńskiego w związku z pobytem dziecka w szpitalu
1) Pracownica po wykorzystaniu 60 dni urlopu macierzyńskiego przerwała urlop z uwagi na pobyt dziecka w szpitalu. Nie wróciła do pracy, tylko dostarczyła zaświadczenie lekarskie (...)
str. 21
2.
Wyrównanie zasiłku chorobowego i obliczanie odsetek
Po rozwiązaniu umowy o pracę były pracownik złożył wniosek o wyrównanie świadczeń chorobowych, które pobierał w okresie zatrudnienia (nawet 3 lata temu). Stwierdziliśmy, że przy (...)
str. 22
3.
Składanie wniosku o zasiłek opiekuńczy
1) Pracownica sprawuje opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, które ukończyło 17 lat. Czy w razie choroby dziecka może korzystać z zasiłku opiekuńczego i ewentualnie przez jaki (...)
str. 23
V.
Emerytury i renty
1.
Warunki przechodzenia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne
Jakie warunki musi spełnić nauczyciel aby otrzymać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne? Zasady przechodzenia na świadczenie kompensacyjne regulują przepisy ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o (...)
str. 26
2.
Zawieszenie prawa do renty socjalnej
Zatrudniamy pracownika, który ma prawo do renty socjalnej, jednakże ze względu na wysokość zarobków zawieszono jego wypłatę. Podobno limit przychodu z działalności zarobkowej powodujący zawieszenie (...)
str. 27
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zawieranie umów o pracę w świetle ustawy antykryzysowej
1) Przedsiębiorca zawarł z pracownikiem umowę o pracę na czas określony wynoszący 24 miesiące do 31 grudnia 2011 r. Po jej zakończeniu zamierza nadal zatrudniać (...)
str. 29
2.
Długość przerwy między umowami zawartymi na czas określony a limit wynikający z art. 251 K.p.
W urzędzie zatrudniamy pracownika na podstawie umów o pracę na czas określony, zawieranych bezpośrednio jedna po drugiej. Kolejną trzecią już umowę tego samego rodzaju pracodawca (...)
str. 31
3.
Ustalenie stażu wpływającego na okres wypowiedzenia umowy o pracę
Od 1 grudnia 2008 r. firma zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca pod koniec października br. zamierza wypowiedzieć tę umowę. (...)
str. 32
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Praca po godzinach wynikających z rozkładu czasu pracy
Od kilku miesięcy stosujemy elektroniczny rejestrator czasu pracy pracowników. Analizując jego zapisy stwierdziliśmy, że pracownikom zdarza się świadczyć pracę dłużej niż wynosi norma (np. 8,5 (...)
str. 34
2.
Ewidencjonowanie godzin wypracowanych podczas delegacji
Jak należy ewidencjonować czas przepracowany przez pracowników delegowanych w podróż służbową? Czas pracy podczas podróży służbowej powinien być wykazany w ewidencji jako zapis liczby godzin (...)
str. 35
3.
Wprowadzenie równoważnego czasu pracy przy pilnowaniu w jednostce samorządowej
1) Czy jednostka samorządowa może zatrudnić pracowników do pilnowania obiektu w systemie równoważnym, przewidującym możliwość przedłużenia dniówki do 12 godzin? Czy trzech pracowników wystarczy dla (...)
str. 36
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie przestojowe i dodatek za przekroczenie normy średniotygodniowej w wynagrodzeniu urlopowym
1) Pracownicy wykonujący pracę w systemie przerywanym za czas przerwy otrzymują wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia przestojowego. Czy to wynagrodzenie należy przyjąć do podstawy wynagrodzenia (...)
str. 38
2.
Uprawnienie kierownika do wynagrodzenia za pracę nadliczbową
Zatrudniamy kierowników działów, którzy świadczą pracę również w godzinach nadliczbowych. Czy mają oni prawo do dodatkowego wynagrodzenia za tę pracę? Kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej nie (...)
str. 40
3.
Dodatek stażowy pracownika służby cywilnej
Zatrudniony w inspekcji weterynaryjnej pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego. Czy okres tego urlopu wpłynie na termin uzyskania przez pracownika uprawnienia do dodatku za wysługę lat? (...)
str. 42
4.
Praca na roli a nagroda jubileuszowa
Pracownik ubiegający się o wypłatę nagrody jubileuszowej złożył w kadrach zaświadczenie z urzędu gminy stwierdzające 3-letni okres prowadzenia gospodarstwa rolnego. Czy okres pracy na roli (...)
str. 44
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Zmiana wymiaru etatu a urlop wypoczynkowy
1) Jakie skutki dla wymiaru urlopu wypoczynkowego ma zmiana wymiaru etatu przeprowadzona w trakcie roku kalendarzowego? Odpowiadając na powyższe pytanie należy uwzględnić fakt, iż wymiar (...)
str. 45
2.
Wymiar urlopu za przepracowany okres
Pracownik był zatrudniony na przełomie dwóch miesięcy (przez ponad 30 dni). W tym czasie nie korzystał z urlopu wypoczynkowego, w związku z czym pracodawca wypłacił (...)
str. 47
3.
Urlop pracownika młodocianego
Zatrudnialiśmy pracownika młodocianego w celu nauki zawodu. Umowa została rozwiązana wcześniej, zanim młodociany ukończył naukę. Jak ustalić wymiar należnego mu urlopu? Wymiar urlopu jest zróżnicowany (...)
str. 48
4.
Prawo do urlopu pracownika tymczasowego
Jak ustalić wymiar urlopu oraz naliczyć ekwiwalent za urlop pracownikowi tymczasowemu zatrudnionemu na 1/2 etatu, który świadczy pracę po 4 godziny dziennie? Pracownik tymczasowy nabywa (...)
str. 50
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Świadczenia socjalne u pracodawcy rozpoczynającego działalność
Firma rozpoczęła działalność gospodarczą w trakcie 2011 r. i zatrudniła 25 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy jest zobowiązana utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (...)
str. 52
2.
Przechowywanie kserokopii dowodu osobistego i prawa jazdy w aktach osobowych pracownika
Czy pracodawca ma obowiązek przechowywania w aktach osobowych kserokopii prawa jazdy pracowników, którzy prowadzą pojazdy służbowe jako potwierdzenie uprawnień? Czy można w tych aktach przechowywać (...)
str. 52
3.
Zliczanie dziennych okresów jazdy i odpoczynku kierowcy
Kiedy niezachowanie 11-godzinnego odpoczynku grozi kierowcy karą również za przekroczenie maksymalnego okresu jazdy? Do niedawna skrócenie odpoczynku kierowcy poniżej granicy przewidzianej w przepisach powodowało, że (...)
str. 53
4.
Termin przekazania do PFRON dokumentów w sprawie dofinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych
Dokumenty dotyczące dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych pracodawca przesyła - w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą - w formie dokumentu (...)
str. 54
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Kwalifikacje specjalisty bhp
1) Jakie wymagania kwalifikacyjne musi spełniać osoba, która zamierza prowadzić w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej szkolenia wstępne z zakresu bhp? Czy powinna ukończyć kurs pedagogiczny? (...)
str. 55
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Opłacanie składek ZUS
1) Czy mogę korzystać z prawa do opłacania niższych składek ZUS, jeżeli w ramach podjętej po raz pierwszy działalności gospodarczej będę wykonywał pracę na rzecz ojca, z którym (...)
str. 57
2.
Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych i okresu ich wypłaty
1) W jaki sposób obliczyć czas przerwy w pobieraniu świadczeń chorobowych, po której ustala się nową podstawę wymiaru? Nową podstawę wymiaru świadczeń chorobowych ustala się wówczas, gdy (...)
str. 59
3.
Świadczenia ze stosunku pracy i świadectwo pracy
1) Jak należy obliczyć wyrównanie do wynagrodzenia minimalnego w przypadku stosowania stawki godzinowej? Pracownikom wynagradzanym na podstawie godzinowych stawek wynagrodzenia wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę (...)
str. 60
XIII.
Wpływ zmiany minimalnego wynagrodzenia za pracę na świadczenia pracownicze
Od 1 stycznia 2012 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 1.500 zł (Dz. U. nr 192, poz. 1141) i wzrośnie w stosunku do obecnie obowiązującego (...)
str. 62
1.
Wynagrodzenia i inne świadczenia związane z pracą
Wysokość wynagrodzenia za pracę Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Tak wynika z (...)
str. 62
2.
Świadczenia chorobowe związane ze stosunkiem pracy
Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej (...)
str. 64
3.
Kwoty wolne od potrąceń
Kodeks pracy przewiduje ochronę wynagrodzenia za pracę przejawiającą się m.in. limitami potrącanych kwot oraz kwotą całkowicie wolną od potrąceń, która jest obliczana na podstawie obowiązującego (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Zmiany w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy
W Dz. U. nr 197 z dnia 21 września 2011 r., pod poz. 1170 ogłoszono ustawę z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy (...)
str. 67
2.
Dokumenty do ustalenia świadczeń chorobowych po zmianach przepisów w zakresie danych identyfikacyjnych ubezpieczonego - komunikat ZUS
Z dniem 1 września 2011 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.