Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 11:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 19 (307) z dnia 10.10.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Zakaz odliczania VAT z faktury wystawionej przez podmiot niezarejestrowany
Podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług w zakresie, w jakim towary te i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności (...)
str. 4
2.
Stanowisko sądów przychylne dla podatników
Zupełnie inaczej omawiane zagadnienie interpretowały sądy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 7 sierpnia 2008 r., sygn. akt I SA/OI 147/08, wyraził (...)
str. 5
3.
Dyrektywa nie uzależnia prawa do odliczenia od rejestracji
Omawiając problem prawa nabywcy do odliczania VAT z faktury wystawionej przez podmiot, który nie dopełnił wymogów formalnych i nie został zarejestrowany na potrzeby VAT, należy (...)
str. 5
4.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości "wymusił" zmianę przepisu
Przełomowym w rozstrzygnięciu sporu na temat prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez podmiot niezarejestrowany na potrzeby VAT, okazał się ww. wyrok Trybunału (...)
str. 6
1.
Prawo podatnika do korygowania deklaracji
Złożona przez podatnika deklaracja VAT korzysta z domniemania prawdziwości, co oznacza, że organ podatkowy, dopóki nie skontroluje rozliczeń podatkowych danego podatnika, uznaje, że podatnik właściwie (...)
str. 7
2.
Korygowanie deklaracji po kontroli podatkowej
Zgodnie z art. 81b Ordynacji podatkowej, uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem (...)
str. 7
3.
Korekta po kontroli skarbowej
Zasady dokonywania korekt deklaracji w przypadku postępowania kontrolnego, które prowadzone jest na podstawie ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. (...)
str. 8
4.
Decyzja wymiarowa w sprawie VAT a korekta deklaracji
W sytuacji gdy po zakończeniu kontroli podatkowej, w której stwierdzono nieprawidłowości w rozliczaniu VAT, podatnik nie skorzysta z prawa do złożenia korekty deklaracji, otrzyma postanowienie (...)
str. 9
III.
Przekształcenie działalności osoby fizycznej w spółkę z o.o. a VAT
Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą (hurtownia odzieży). Chciałbym tę działalność przekształcić w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy w tej sytuacji mogę wnieść aportem do spółki prowadzone (...)
str. 9
1.
Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej
Wniesienie aportu do spółki co do zasady stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Należy jednak zwrócić uwagę na art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Z (...)
str. 9
2.
Przekształcenie w spółkę na zasadach określonych w Kodeksie spółek handlowych
Od 1 lipca 2011 r. istnieje możliwość przekształcenia przedsiębiorstwa osoby fizycznej w jednoosobową spółkę kapitałową na zasadach określonych w Kodeksie spółek handlowych. Do wyboru są (...)
str. 12
3.
Jak najkorzystniej przekształcić działalność osoby fizycznej w spółkę kapitałową?
Indywidualny przedsiębiorca, który chce kontynuować działalność w ramach spółki w oparciu o składniki swojego przedsiębiorstwa, powinien rozważyć czy w jego przypadku korzystniejsze będzie przekształcenie w (...)
str. 13
IV.
Podwójnie udokumentowana czynność - konsekwencje po stronie nabywcy i wystawcy faktury
Transakcje dokonywane pomiędzy podmiotami będącymi podatnikami VAT czynnymi dokumentowane są fakturami VAT. Zasady oraz terminy ich wystawiania, jak również terminy rozliczenia podatku w nich określonego, (...)
str. 14
1.
Dwie faktury dokumentujące tę samą czynność
Przy wystawianiu dużych ilości faktur VAT może się zdarzyć pomyłka polegająca na podwójnym udokumentowaniu tej samej transakcji. Czasami błąd tego rodzaju jest też wynikiem awarii (...)
str. 14
2.
Korekta faktury przez wystawcę
Podwójne udokumentowanie transakcji przez dostawcę obliguje go do usunięcia błędu. W przypadku opisanym w przykładzie w punkcie 1, gdy doszło do podwójnego udokumentowania danej transakcji (...)
str. 15
3.
Odliczenie podatku naliczonego przez nabywcę
W praktyce może się zdarzyć, że nabywca nie zauważył, że otrzymał dwie faktury dokumentujące tę samą czynność. Jeżeli obie te faktury zaewidencjonował i odliczył podatek (...)
str. 15
V.
Wpływ powiązań rodzinnych i kapitałowych na ustalenie ceny towarów i usług - pytania i odpowiedzi
Jeżeli pomiędzy podmiotem sprzedającym a podmiotem kupującym istnieją powiązania rodzinne, kapitałowe, majątkowe, lub wynikające ze stosunku pracy, przy zawieraniu takich transakcji należy zwrócić szczególną uwagę (...)
str. 16
VI.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Faktura elektroniczna drukowana z portalu
Mój dostawca uruchamia właśnie e-portal, z którego będę mogła za pomocą własnego hasła drukować faktury. Co takie faktury mają mieć zapisane na wydruku, czy muszą (...)
str. 19
2.
Wynajem mieszkania - refakturowanie mediów
Jako firma wynajmujemy lokal mieszkalny i wystawiamy faktury VAT. Czy możemy refakturować koszty mediów na najemcę? Czy możemy odliczyć VAT z faktur za media? [pytanie (...)
str. 20
B.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Zasady odliczania ulgi na zakup kas fiskalnych w 2011 r. w pytaniach Czytelników
Na mocy art. 111 ust. 4 ustawy o VAT, podatnicy, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących w obowiązujących terminach, (...)
str. 22
VIII.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Terminy instalowania kas rejestrujących
Będę wprowadzać 5 kas. Czy dobrze interpretuję § 6 rozporządzenia: mogę wprowadzić po jednej 1 października, 1 listopada, 1 grudnia, 1 stycznia i 1 lutego, (...)
str. 27
2.
Przekroczenie limitu - od kiedy rozpocząć ewidencjonowanie?
Podatnik najprawdopodobniej we wrześniu 2011 r. przekroczy limit 40.000 zł. Drugi rok prowadzi działalność. Czy od 1 grudnia musi ewidencjonować już sprzedaż na kasie fiskalnej? (...)
str. 28
C.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Zakres czynności zaliczanych do eksportu towarów
Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, eksport towarów należy definiować jako potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych, wywóz towarów z (...)
str. 29
2.
Stawka VAT i moment powstania obowiązku podatkowego
W eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%, przy uwzględnieniu określonych warunków. Warunki te nie tylko określają prawo do zastosowania stawki 0%, ale również wpływają na (...)
str. 29
3.
Eksport bezpośredni
Jeżeli towary wywozi sam podatnik dokonujący dostawy towarów, lub też wywóz dokonywany jest na jego rzecz - mówimy wówczas o eksporcie bezpośrednim. Aby zastosować stawkę (...)
str. 29
4.
Eksport pośredni
W sytuacji, gdy wywozu towarów dokonuje nabywca mający siedzibę poza terytorium Polski lub też wywóz dokonywany jest na jego rzecz, wówczas mamy do czynienia z (...)
str. 30
5.
Dokumenty potwierdzające wywóz eksportowanych towarów
Kwestia dokonywania zgłoszeń celnych została uregulowana rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającym przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) (...)
str. 31
6.
Zaliczka na poczet eksportu towarów
Jeżeli podatnik otrzymuje zaliczkę na poczet eksportu towarów, to bez względu na jej wysokość, może wykazać tę zaliczkę jako sprzedaż opodatkowaną według stawki VAT 0% (...)
str. 32
X.
Czytelnicy pytają
1.
Usługi budowlane świadczone w innym państwie członkowskim
Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT, który świadczy usługi budowlane m.in. dla kontrahenta z Holandii, który jest podatkiem VAT w tym państwie. Czy wykonując usługi budowlane w (...)
str. 33
2.
Przesłanki decydujące o momencie powstania obowiązku podatkowego w WNT
Spółka dokonała zakupu urządzenia od kontrahenta z Unii. W sierpniu 2011 r. uiszczono zaliczkę w wysokości 50% wartości towaru a kontrahent potwierdził ten fakt wystawiając (...)
str. 35
3.
Import usług w zakresie udzielania pożyczek poza systemem bankowym
Udziałowiec naszej spółki - niemiecka firma - udzielił nam dwóch pożyczek na bieżące wydatki. Nasz udziałowiec nie zajmuje się profesjonalnie pośrednictwem finansowym ani udzielaniem pożyczek. (...)
str. 37
4.
Zakup usługi transportowej od zagranicznego przewoźnika posługującego się polskim NIP
Od cypryjskiego przewoźnika dokonaliśmy zakupu usługi transportu promowego osób na trasie Polska - Szwecja. Nasz kontrahent ma w Polsce oddział zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT, (...)
str. 39
XI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Obowiązek podatkowy w WNT - faktura otrzymana z opóźnieniem
Dokonaliśmy nabycia wewnątrzwspólnotowego towarów we wrześniu 2011 r., jednak fakturę od kontrahenta otrzymamy dopiero w listopadzie (z datą listopadową). W rozliczeniu za który miesiąc należy (...)
str. 41
2.
Remont budynku na terytorium kraju na zlecenie zagranicznej firmy
Zawarliśmy umowę na wykonanie w Polsce usługi budowlanej polegającej na remoncie budynku na zlecenie włoskiej firmy. Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Czy wykonana usługa podlega opodatkowaniu (...)
str. 41
3.
Przywóz towarów objętych procedurą składu celnego
Sprowadzamy z Ukrainy towary, które zostają objęte na terytorium naszego kraju procedurą składu celnego. Czy wystąpi u nas import towarów, jeśli dopuszczenie do obrotu (zakończenie (...)
str. 42
4.
Kursy językowe świadczone na zlecenie unijnych podatników
Świadczymy usługi polegające na organizowaniu kursów językowych dla kadry kierowniczej m.in. dla podmiotów unijnych. Czy usługi te podlegają w Polsce opodatkowaniu VAT? Miejscem świadczenia usług (...)
str. 43
D.
PORADY I KOMENTARZE
XII.
Kwartalne rozliczanie VAT - jak i kiedy wpłacać zaliczki?
Kwartalne rozliczanie podatku VAT jest możliwe nie tylko w przypadku gdy mamy do czynienia z małymi podatnikami. Obecnie deklaracje kwartalne mogą również składać inni podatnicy, (...)
str. 44
1.
Obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego
Podmiot niebędący małym podatnikiem, który zamierza składać kwartalne deklaracje VAT, pamiętać musi o powiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, iż podjął taką decyzję. Zawiadomienie to musi nastąpić (...)
str. 44
2.
W jakich terminach wpłaca się zaliczki na podatek?
Podatnik niebędący małym podatnikiem decydujący się na składanie deklaracji za okresy kwartalne musi liczyć się z obowiązkiem wpłacania zaliczek - zgodnie z art. 103 ust. (...)
str. 45
3.
Czy korekta deklaracji za poprzedni kwartał obliguje do korekty zaliczek?
Rozliczanie zaliczek na podatek VAT nie sprawia podatnikom problemów dopóty, dopóki nie pojawi się konieczność skorygowania deklaracji za poprzedni kwartał czy kwartały. Jeżeli bowiem podatnik (...)
str. 46
E.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIII.
Weryfikacja unijnych numerów VAT UE
Nabywając lub świadcząc usługi w ramach obrotu z zagranicą, polscy podatnicy muszą niezwykle wnikliwie badać status podatkowy swoich kontrahentów. Decyduje on o miejscu opodatkowania większości (...)
str. 48
1.
Struktura numerów identyfikacyjnych
Obowiązek zarejestrowania się dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego mają podatnicy VAT czynni, dokonujący lub zamierzający dokonywać transakcji z podmiotami z państw będących członkami Unii Europejskiej (art. (...)
str. 48
2.
Rola systemu VIES
Dla celów kontrolnych, a więc aby potwierdzić, czy kontrahent jest podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE, podatnicy mogą składać wniosek o potwierdzenie zidentyfikowania określonego podmiotu (...)
str. 51
3.
Potwierdzanie numerów VAT UE
Potwierdzanie numerów identyfikacyjnych przydzielonych podatnikom VAT odbywa się za pośrednictwem jednostek administracyjnych (np. urzędów skarbowych) kraju, z którego pochodzi podatnik zwracający się o weryfikację takiego (...)
str. 51
4.
Polskie biuro wymiany informacji o podatku VAT
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wyznaczenia jednostki organizacyjnej, w której funkcjonuje biuro wymiany informacji o podatku VAT (...)
str. 53
F.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Faktura otrzymana z opóźnieniem - kiedy odliczyć VAT?
Faktura z datą sprzedaży i wystawienia z marca 2011 r. wpłynęła do firmy w sierpniu 2011 r. z powodu przetrzymania jej przez naszego pracownika. Czy (...)
str. 57
2.
Odliczenie podatku VAT z faktury imiennej
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów z drewna. Drewno kupowane jest w Lasach Państwowych. Firmy mogą je nabyć jedynie drogą aukcji internetowych (...)
str. 57
3.
Obowiązek podatkowy przy sprzedaży licencji
Sprzedajemy urządzenie elektroniczne i w osobnym wierszu umieszczamy pozycję "licencja na oprogramowanie". Czy VAT należny od licencji należy odprowadzić na zasadach ogólnych, czy w terminie (...)
str. 59
4.
Odliczenie VAT przy nabyciu paliwa do samochodów będących towarem handlowym
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik sprowadza samochody osobowe z Niemiec, które następnie odsprzedaje w Polsce. Ponosi koszty zakupu części zamiennych, dokonuje przeglądów technicznych. Do (...)
str. 59
5.
Konsekwencje karnoskarbowe z powodu błędów w deklaracji VAT
Sporządziłem korekty deklaracji VAT za lata 2005-2006. W uzasadnieniu przyczyny korekty wskazałem odliczenie VAT od samochodów osobowych. W całym ww. okresie z deklaracji pierwotnych otrzymywałem (...)
str. 60
6.
Obciążenie pracownika kosztami szkolenia podnoszącego kwalifikacje zawodowe
Czy i jak należy rozliczyć VAT, w przypadku zwrotu przez pracownika kosztów szkoleń, na które został skierowany przez zakład pracy w celu podnoszenia kwalifikacji na (...)
str. 62
7.
Obowiązek podatkowy przy odwrotnym obciążeniu - skup i sprzedaż odpadów
Skupujemy odpady i na podstawie faktur otrzymanych od dostawcy wystawiamy faktury wewnętrzne z "należnym" i jednocześnie "naliczonym" podatkiem VAT. Kiedy więc powinniśmy ująć nasze faktury (...)
str. 63
8.
Pożyczka udzielona spółce z o.o. i jej wpływ na rozliczenie VAT pożyczkodawcy
Jesteśmy spółką jawną (czynnym podatnikiem VAT) i prowadzimy wyłącznie działalność opodatkowaną VAT. Zamierzamy udzielić spółce z o.o. pożyczki. Czy będzie to czynność zwolniona z VAT? (...)
str. 65
9.
Usługi gastronomiczne i kateringowe nabywane na potrzeby spotkań z kontrahentami
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka dokonuje zakupu usług kateringowych i gastronomicznych. Są to zakupy związane ze spotkaniami z kontrahentami. Czy możemy odliczyć VAT przy (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.