Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przygotowanie do sporządzenia sprawozdania finansowego za 2011 r.
Dodatek nr 13
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 19
z dnia 01.10.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
OGÓLNE ZASADY SPORZĄDZANIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
1.
Jakie jednostki są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego i w jakim terminie?
Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych dotyczy wszystkich jednostek, które prowadzą księgi rachunkowe na podstawie ustawy o rachunkowości. Są to następujące jednostki mające siedzibę lub miejsce sprawowania (...)
str. 3
2.
Prace poprzedzające sporządzenie sprawozdania finansowego
Prace poprzedzające sporządzenie sprawozdania finansowego potocznie nazywa się pracami bilansowymi. W świetle obowiązujących przepisów, sprawozdanie finansowe jednostki powinno być sporządzone nie później niż w ciągu (...)
str. 4
3.
Dane porównawcze i sprawozdawcze w sprawozdaniu finansowym
W każdym sprawozdaniu finansowym ujmuje się dane liczbowe za dwa lata obrotowe, tj. dane finansowe dotyczące bieżącego roku obrotowego oraz dane porównawcze za rok obrotowy (...)
str. 5
4.
Zastosowanie nadrzędnych zasad rachunkowości przy sporządzaniu sprawozdania finansowego
Każde sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie o rachunkowości oraz rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową oraz wynik (...)
str. 6
5.
Kto może sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe?
Możliwość sporządzenia uproszczonego sprawozdania finansowego reguluje art. 50 ust. 2 ustawy o rachunkowości. W świetle tego przepisu, uprawnionymi do sporządzenia sprawozdania finansowego w formie uproszczonej (...)
str. 7
II.
OBOWIĄZEK PODDANIA BADANIU ROCZNEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
1.
Kogo dotyczy obowiązek badania sprawozdania finansowego?
Bez względu na wielkość zatrudnienia, wartość sumy bilansowej i poziom osiągniętych przychodów, badaniu - na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości - podlegają: (...)
str. 8
2.
Jak ustalić kwotę przychodów do obowiązku badania sprawozdania finansowego?
Jaki kurs euro należy przyjąć do ustalenia obowiązku badania sprawozdania finansowego pozostałych jednostek, np. spółki jawnej? Wielkości wyrażone w euro określone w ustawie o rachunkowości (...)
str. 9
3.
Kiedy trzeba podpisać umowę o badanie sprawozdania finansowego?
W ustawie o rachunkowości nie znajdziemy dokładnego terminu, w jakim należy wybrać biegłego rewidenta i podpisać z nim umowę. Jednak wybór podmiotu oraz zawarcie z (...)
str. 10
4.
Kto decyduje o wyborze biegłego rewidenta?
Wyboru podmiotu uprawnionego do badania dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki (np. w spółce z o.o. - zgromadzenie wspólników), chyba że statut, umowa lub inne (...)
str. 10
5.
Badanie sprawozdania finansowego a utrata możliwości stosowania niektórych uproszczeń
Jesteśmy spółką z o.o. Od trzech lat prowadzimy działalność gospodarczą. Dotychczas nasze roczne sprawozdanie finansowe nie podlegało badaniu i stosowaliśmy uproszczenia w zasadach (polityce) rachunkowości. (...)
str. 10
6.
Odpowiedzialność karna za niewypełnienie obowiązku poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego
Jednostki, których roczne sprawozdanie finansowe podlega ustawowemu obowiązkowi badania, powinny poddać badaniu to sprawozdanie przed zatwierdzeniem. Co grozi jednostce za niespełnienie tego obowiązku? Czy niepoddanie (...)
str. 11
7.
Zaliczka na badanie sprawozdania finansowego
Otrzymaliśmy fakturę zaliczkową na poczet badania sprawozdania finansowego. Tworzymy rezerwę na badanie sprawozdania. Czy kwotę zaliczki zaksięgować w koszty, czy na rozliczenia międzyokresowe kosztów? Nie (...)
str. 11
III.
INWENTARYZACJA SKŁADNIKÓW MAJĄTKU - WYBRANE ZAGADNIENIA
1.
Przygotowanie rocznej inwentaryzacji aktywów i pasywów
Dlaczego dokonuje się inwentaryzacji i jakie czynności powinny ją poprzedzić? Obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji wynika z ustawy o rachunkowości, która w art. 4 ust. 3 wskazuje, (...)
str. 12
2.
Zasady przeprowadzania spisu z natury środków trwałych
Jak przygotować się do spisu z natury? Wszystkie składniki majątku należy starannie przygotować do spisu z natury, uporządkować w magazynach, zebrać w miarę możliwości jeden (...)
str. 17
3.
Inwentaryzacja towarów objętych bieżącą ewidencją ilościowo-wartościową
W jakim terminie przeprowadza się inwentaryzację towarów objętych w księgach rachunkowych ewidencją ilościowo-wartościową? Czy można ją przeprowadzić na przykład 30 listopada? Inwentaryzację rzeczowych składników aktywów (...)
str. 19
4.
Ruch towarów w czasie spisu z natury - jak przeprowadzić inwentaryzację?
Czy możemy prowadzić sprzedaż podczas spisu z natury trwającego 3 dni? Wstrzymanie się od sprzedaży w tych dniach może być dla nas znaczącym uszczerbkiem na (...)
str. 21
5.
Inwentaryzacja gotówki w kasie
Jednostki są zobowiązane przeprowadzić na ostatni dzień roku obrotowego inwentaryzację środków pieniężnych w kasie drogą spisu z natury. Przy czym można go sporządzić ostatniego dnia (...)
str. 22
6.
Inwentaryzacja w drodze weryfikacji
Jak udokumentować przeprowadzoną na koniec roku inwentaryzację sald w drodze weryfikacji? Kto może ją przeprowadzić? Inwentaryzację drogą weryfikacji przeprowadza się wówczas, gdy z różnych przyczyn (...)
str. 23
7.
Inwentaryzacja należności drogą potwierdzenia sald od kontrahenta oraz weryfikacji sald kont należności
Jak i w jakim terminie należy przeprowadzić inwentaryzację należności? Inwentaryzacja należności przeprowadzana jest generalnie - na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o (...)
str. 25
8.
Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych
W jakim terminie należy rozliczyć wyniki inwentaryzacji za 2011 r.? Różnice inwentaryzacyjne powinny być zaksięgowane w terminie umożliwiającym wykazanie w sprawozdaniu finansowym rzeczywistego stanu aktywów (...)
str. 28
IV.
WYCENA BILANSOWA AKTYWÓW I PASYWÓW - WYBRANE ZAGADNIENIA
1.
Wycena bilansowa środków trwałych
Jak wycenia się środki trwałe na dzień bilansowy? Na mocy art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, środki trwałe wycenia się nie rzadziej (...)
str. 33
2.
Udziały w innych jednostkach figurujące w ewidencji na dzień bilansowy
Jak w myśl ustawy o rachunkowości należy wycenić posiadane przez spółkę na dzień bilansowy udziały w innych jednostkach? W sytuacji gdy jednostka posiada na dzień (...)
str. 35
3.
Wyroby gotowe ujęte w stałych cenach ewidencyjnych pozostałe w magazynie na dzień bilansowy
Ewidencja wyrobów gotowych w magazynie prowadzona jest w cenach ewidencyjnych niższych od rzeczywistego kosztu wytworzenia. Oznacza to, że w ewidencji księgowej figurują debetowe odchylenia od (...)
str. 38
4.
Ustalanie zapasu towarów na dzień bilansowy
Prowadzimy ewidencję towarów w stałych cenach ewidencyjnych. Z tego tytułu powstają odchylenia od cen ewidencyjnych. Jak w takiej sytuacji wykazać zapasy towarów w bilansie? W (...)
str. 40
5.
Różnice kursowe z wyceny bilansowej aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych
Według jakiego kursu wyceniać aktywa i zobowiązania wyrażone w walutach obcych figurujące w księgach na dzień bilansowy? Księgi rachunkowe prowadzi się, a sprawozdanie finansowe sporządza (...)
str. 44
6.
Wycena należności na dzień bilansowy - ustalenie należnych odsetek i odpisów aktualizujących
Jak wycenia się na dzień bilansowy należności figurujące w księgach rachunkowych? Na dzień bilansowy należności wycenia się, stosując art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy (...)
str. 48
7.
Zobowiązania z tytułu kredytu na dzień bilansowy
Zaciągnięte przez jednostkę kredyty wykazuje się w bilansie w zależności od terminu ich zapłaty, jako zobowiązania krótkoterminowe lub długoterminowe. Do zobowiązań długoterminowych zalicza się tę (...)
str. 51
V.
PRZYCHODY I KOSZTY NA PRZEŁOMIE ROKU
1.
Korekta przychodów ze sprzedaży na przełomie roku
W księgach którego roku ująć kwotę wynikającą z faktury korygującej wystawionej przez spółkę z o.o. w styczniu, zmniejszającej przychód ze sprzedaży dokonanej w grudniu roku (...)
str. 53
2.
Ewidencja faktur otrzymanych na przełomie roku, dokumentujących zakup usług obcych
W księgach którego roku ująć fakturę za usługę wykonaną w grudniu danego roku, jeżeli wpłynie do jednostki w styczniu roku następnego? W przypadku gdy usługę (...)
str. 58
3.
Kiedy utworzyć rezerwę na skutki toczącego się postępowania sądowego i zobowiązanie warunkowe?
Przeciwko naszej firmie skierowany został pozew o wypłatę odszkodowania za nieterminowe wykonanie usługi. Jesteśmy w stanie udowodnić w sądzie, że zwłoka nastąpiła z przyczyn obiektywnych (...)
str. 63
4.
Rezerwa na koszty napraw gwarancyjnych towarów
Jesteśmy firmą handlową sprzedającą sprzęt AGD. Czy na naprawy gwarancyjne tego sprzętu powinniśmy tworzyć rezerwę, czy rozliczenia międzyokresowe bierne? Jeśli pytająca jednostka udziela gwarancji na (...)
str. 64
5.
Tworzenie i rozliczanie rezerw na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe
Czy tworzenie rezerw na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe każdego pracownika jest obowiązkowe? Nie. Decyzja odnośnie tworzenia rezerw na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe pozostaje w gestii kierownika jednostki, (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.