Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 28 (747) z dnia 01.10.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Kiedy można anulować fakturę?
Żaden przepis ustawy o VAT ani rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy nie reguluje kwestii anulowania faktur. W praktyce ukształtował się jednak pogląd, że anulowanie faktury (...)
str. 4
1.2.
Skutki anulowania faktury w podatku dochodowym
Zasadniczo przychód podatkowy wykazuje się w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu: 1) (...)
str. 5
1.3.
Anulowanie faktury - ujęcie bilansowe
W księgach rachunkowych anulowanie faktury sprowadza się generalnie do: 1) skreślenia dotychczasowej treści (ten sposób korekty może być stosowany przy ręcznym prowadzeniu ksiąg, gdy anulowanie (...)
str. 6
2.1.
Rozliczenie nabycia licencji dla celów podatku dochodowego
Koszt zakupu licencji Licencję, także know-how, uznaje się za wartość niematerialną i prawną, jeżeli: nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, przewidywany (...)
str. 7
2.2.
Zakup licencji know-how - skutki w VAT
Nabycie licencji know-how od kontrahenta polskiego uprawnia do odliczania VAT na ogólnych zasadach, czyli pod warunkiem wystąpienia związku takiego wydatku z czynnościami opodatkowanymi. Odliczenie następuje (...)
str. 9
2.3.
Licencje w ewidencji księgowej
Również dla celów rachunkowych nabyte licencje, w tym know-how, zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych, o ile nadają się do gospodarczego wykorzystania, a przewidywany (...)
str. 10
3.
Usługi pośrednictwa - rozliczenie podatkowe i ujęcie bilansowe
Pośredniczymy w sprzedaży biletów w zakresie transportu międzynarodowego osób na podstawie umowy agencyjnej, za co otrzymujemy prowizję. Jak ustalić podstawę opodatkowania VAT? Czy w kasie (...)
str. 11
II.
PODATEK VAT
1.
Dokumentowanie sprzedaży ciągłej - wyrok NSA
Sprzedaż o charakterze ciągłym należy udokumentować jedną zbiorczą fakturą za dostawy zrealizowane w ciągu całego miesiąca (a nie kilkoma fakturami). Fakturę tę należy wystawić po (...)
str. 14
2.1.
Sprzedaż prywatnego samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej
Jestem drobnym przedsiębiorcą i nie rozliczam VAT (zwolnienie podmiotowe). W działalności gospodarczej wykorzystuję samochód prywatny (nie jest środkiem trwałym - prowadzę ewidencję przebiegu pojazdu). Czy (...)
str. 15
2.2.
Sprzedaż samochodu, przy nabyciu którego odliczono cały VAT
Samochód kupiony w 2007 r. jako ciężarowy obecnie uznawany jest dla celów VAT jako osobowy. Przy jego zakupie odliczono cały VAT. Samochód ten zamierzamy sprzedać. (...)
str. 16
2.3.
Czy korekta VAT w związku ze zmianą przeznaczenia samochodu wpływa na prawo do zwolnienia z VAT przy jego sprzedaży?
Kilka lat temu kupiłem samochód ciężarowy. Od zakupu nie odliczyłem VAT (nie byłem czynnym podatnikiem VAT). W ubiegłym roku zarejestrowałem się na VAT i w (...)
str. 16
3.
Ustalenie miejsca opodatkowania usług magazynowania towarów
Zasadą jest, że w przypadku zakupu lub świadczenia usług między kontrahentami z różnych krajów, usługa opodatkowana jest w kraju, gdzie nabywca ma siedzibę działalności gospodarczej (...)
str. 18
4.
Kiedy przedawnia się prawo do złożenia korekty deklaracji VAT?
W przypadku popełnienia błędów w deklaracji VAT, podatnik ma prawo złożenia korekty tej deklaracji. Uprawnienie to wynika z art. 81 § 1 ustawy z dnia (...)
str. 20
5.
Czy data pierwszego zasiedlenia zależy od faktycznego używania nieruchomości przez nabywcę?
Kupiliśmy od dewelopera lokal użytkowy. Od zakupu odliczyliśmy VAT. Ponieważ zmieniła się nasza sytuacja finansowa, przed rozpoczęciem używania tego lokalu postanowiliśmy go sprzedać. Kupca znaleźliśmy (...)
str. 21
6.
Umowa przedwstępna a prawo do zwrotu VAT w budownictwie mieszkaniowym
W ubiegłym roku podpisałem umowę przedwstępną zakupu mieszkania i poniosłem wydatki na remont tego mieszkania. Czy mogę ubiegać się o zwrot VAT w budownictwie mieszkaniowym, (...)
str. 23
III.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Różnice kursowe powinny być ustalane odrębnie dla każdej operacji gospodarczej - wyrok NSA
Różnice kursowe należy rozliczać odrębnie dla każdej przeprowadzonej operacji gospodarczej. Nie można przyjąć rozwiązania polegającego na ujęciu w przychodach lub kosztach podatkowych tylko jednej kwoty (...)
str. 24
2.
Podatek od nieruchomości za lata ubiegłe - moment ujęcia w kosztach podatkowych
Okazało się, że w ubiegłym roku spółka zapłaciła podatek od nieruchomości (stanowiącej środek trwały) w zaniżonej wysokości. W sierpniu br. złożyła korektę deklaracji na podatek (...)
str. 25
3.
Nieodliczenie VAT naliczonego a koszty uzyskania przychodów
Spółka prowadzi działalność gospodarczą zarówno opodatkowaną, jak i zwolnioną z VAT, przy czym wskaźnik proporcji nie przekracza 2%. Czy w sytuacji, gdy spółka zrezygnuje z (...)
str. 26
4.
Wpłata zabezpieczenia należytego wykonania umowy
Spółka, realizująca roboty budowlane, wpłaciła zamawiającemu kwoty pieniężne tytułem zabezpieczeń: należytego wykonania umowy oraz należytego usunięcia wad i usterek, przy czym kwoty te podlegają zwrotowi. (...)
str. 28
5.
Z wyjaśnień organów podatkowych
5.1.
Wydatki związane z emisją akcji a koszty uzyskania przychodów
Wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie kapitału zakładowego spółki, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej (...)
str. 29
5.2.
Nagrody rzeczowe i pieniężne, przekazywane w ramach świadczenia usługi marketingowej, nie są kosztami reprezentacji
Wydatki poniesione na zakup kart przedpłaconych oraz nagród rzeczowych, przekazywanych w ramach wykonywania umowy o świadczenie usług marketingowych, stanowią koszty uzyskania przychodów. Nie są to (...)
str. 30
5.3.
Nabycie udziałów własnych przez spółkę bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia
Nabycie przez spółkę kapitałową udziałów własnych w celu ich umorzenia nie powoduje powstania przychodu w tej spółce, nawet gdy nabycie to następuje bez wynagrodzenia. (interpretacja (...)
str. 31
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Certyfikat rezydencji nie musi mieć daty jego obowiązywania - wyrok WSA
W sytuacji, gdy w treści certyfikatu rezydencji nie ma wskazania co do okresu jego ważności, zachowuje on swoją aktualność tak długo, jak długo nie ulegnie (...)
str. 32
2.
Umowy zlecenia w 2011 r. - obowiązki zleceniodawcy jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych
W myśl przepisów ustawy o PDOF, w przypadku umowy zlecenia, płatnikiem obowiązanym do obliczenia i pobrania od zleceniobiorcy zaliczki na podatek dochodowy (bądź zryczałtowanego podatku (...)
str. 33
3.
Zwrot kosztów podróży członka rady nadzorczej
Nasza spółka zwraca członkowi rady nadzorczej koszty dojazdów na posiedzenia tej rady. Jakie są tego konsekwencje w rozliczeniu podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne (...)
str. 38
4.
Niedopłata składek ZUS - skutki podatkowe
W ubiegłym roku z pracownikiem naszej firmy dodatkowo zawarliśmy umowę o dzieło, od której nie naliczyliśmy składek ZUS (na skutek błędu). Obecnie dokonaliśmy stosownej korekty (...)
str. 41
5.
Z wyjaśnień organów podatkowych
5.1.
Jak ustalić koszt uzyskania przychodów przy sprzedaży prywatnej nieruchomości?
Jeżeli sprzedaż nieruchomości poza działalnością gospodarczą stanowi przychód podatkowy, kosztem uzyskania tego przychodu jest wartość efektywnie poczynionych wydatków (m.in. na nabycie tej nieruchomości), a nie (...)
str. 44
5.2.
Odsetki od pożyczki zaciągniętej na własne imię i nazwisko jako koszt podatkowy w działalności gospodarczej
Jeżeli pożyczka (kredyt) zaciągnięta na własne imię i nazwisko została przeznaczona na sfinansowanie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, zapłacone odsetki czy prowizje od tej pożyczki (kredytu) (...)
str. 44
V.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Budynek na cudzym gruncie a podatek od nieruchomości
Kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości od budynku wybudowanego na gruncie dzierżawionym od osoby fizycznej i trwale związanego z tym gruntem - właściciel gruntu czy (...)
str. 46
2.
Zapłata PCC od zakupu działki rolnej
Jestem właścicielem gruntów rolnych o powierzchni 1 ha. Kupiłem działkę oznaczoną symbolem R (grunt orny) o powierzchni 1 ha, nieużytkowaną rolniczo i położoną na terenach (...)
str. 46
3.
Opodatkowanie budynku będącego w trakcie rozbiórki
Zamierzamy przystąpić do przeprowadzenia prac rozbiórkowych jednego z naszych magazynów. Czy w związku z tym możemy przestać opłacać podatek od nieruchomości za ten magazyn? W (...)
str. 47
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Indywidualna stawka amortyzacyjna nie dotyczy środków trwałych wytworzonych we własnym zakresie - wyrok NSA
Ponosząc nakłady na doprowadzenie nabytego składnika majątku do stanu kompletności i zdatności do użytku, podatnik wytwarza środek trwały we własnym zakresie. Taki środek trwały nie (...)
str. 48
2.
Koszty ponoszone w związku z podjęciem decyzji o zakupie środka trwałego a jego wartość początkowa
Spółka planuje zakup nowej maszyny produkcyjnej. Przed podjęciem decyzji o zakupie określonego typu maszyny, zażądała od kilku producentów przygotowania próbek wyrobów produkowanych na tych maszynach, (...)
str. 49
3.
Z wyjaśnień organów podatkowych
3.1.
Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu bilansowo przekwalifikowanego ze środka trwałego na inwestycję w nieruchomość
Gdy dla celów rachunkowych prawo wieczystego użytkowania gruntu zostanie przekwalifikowane ze środków trwałych na inwestycję w nieruchomość, to przeszacowana w związku z tym wartość składnika (...)
str. 51
3.2.
Odpisy amortyzacyjne od środka trwałego przekazanego do używania pośrednikowi
Udostępnienie pośrednikowi samochodu (środka trwałego) do realizacji zadań wynikających z zawartej umowy (bez pobrania opłaty) nie jest nieodpłatnym oddaniem składnika majątku do używania. Dlatego odpisy (...)
str. 51
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składka na ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy
Zawarliśmy ze zleceniobiorcą umowę zlecenia od 1 sierpnia 2011 r. Od tego dnia zgłosiliśmy go w ZUS do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Na (...)
str. 53
2.
Jak prawidłowo rozliczać składki w raportach ZUS?
1) Przeglądając dokumenty rozliczeniowe przekazane do ZUS za bieżący rok, stwierdziłam, że rozliczając składki za czerwiec 2011 r. błędnie wyliczyłam pracownikowi podstawę wymiaru składek na (...)
str. 54
3.
Rolnik zatrudniający zleceniobiorcę - zasady rozliczania
Rolnik (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) prowadzi gospodarstwo rolne - działy specjalne produkcji rolnej (chów i hodowla drobiu). Zawarł on umowę zlecenia z osobą do (...)
str. 56
4.
Po rozwiązaniu umowy o pracę można pobierać zasiłek chorobowy
Czy pracownik, który zachoruje krótko przed rozwiązaniem umowy o pracę otrzyma świadczenia z ZUS za okres choroby? Jakie warunki muszą być spełnione, aby ZUS dokonał (...)
str. 57
VIII.
PRAWO PRACY
1.
Rozwiązanie umowy o pracę prezesa spółki z o.o.
Spółka z o.o. zatrudniała prezesa zarządu na podstawie uchwały rady nadzorczej spółki i umowy o pracę. Przedmiotem umowy było wykonywanie czynności zarządu spółką. Rada nadzorcza (...)
str. 59
2.
Szkolenie bhp w czasie wolnym od pracy
Kilku naszych pracowników pracuje w terenie, poza siedzibą pracodawcy. W związku z tym trudno jest przeprowadzić w ich przypadku szkolenie bhp, które organizowane jest w (...)
str. 60
3.
Kontynuowanie zatrudnienia po zakończeniu nauki przez młodocianego
Z końcem sierpnia 2011 r. pracownik młodociany zatrudniony na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego ukończył naukę. We wrześniu br. skończył 18 lat. Zakład pracy (...)
str. 61
4.
Wydawanie świadectwa pracy na "starych" zasadach
Zatrudniamy pracownika, z którym zawarliśmy umowę na czas określony od 1 marca 2009 r. do 21 sierpnia 2011 r. Bezpośrednio po tej umowie podpisaliśmy z (...)
str. 62
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Kompensata zagranicznych rozrachunków
Jaki kurs zastosować do kompensaty wzajemnych należności i zobowiązań wyrażonych w euro? Kompensata wzajemnych należności i zobowiązań polega na zaliczeniu jednej wierzytelności na poczet drugiej, na skutek czego obie (...)
str. 63
2.
Koszty poniesione na utworzenie spółki
Spółka akcyjna utworzyła inną spółkę kapitałową, w której posiada 100% udziałów. W jaki sposób zaewidencjonować koszty związane z założeniem tej spółki (akt notarialny, usługi tłumacza, usługi biura (...)
str. 66
3.
Ewidencja dotacji w stowarzyszeniu
Nasze stowarzyszenie zawarło z gminą umowę na organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz na prowadzenie zajęć edukacyjnych dla mieszkańców. Jest to nasza działalność podstawowa. Zgodnie z umową (...)
str. 67
4.
Samo wprowadzanie danych nie jest prowadzeniem ksiąg rachunkowych
Spółka z o.o. zamierza wprowadzić zautomatyzowane księgowanie faktur VAT dotyczących zakupów od naszych dostawców - posiadających taki sam system informatyczny. System ten będzie generował niezbędne (...)
str. 69
5.
Wkłady członkowskie oraz wpisowe w pracowniczej kasie zapomogowo-pożyczkowej
Tworzymy w naszym zakładzie pracy PKZP. W jaki sposób ewidencjonować wpłacane przez pracowników wpisowe oraz wkłady członkowskie? Jak księguje się udzielone pożyczki? Szczegółowe regulacje dotyczące tworzenia (...)
str. 70
6.
Raporty okresowe z kas rejestrujących jako podstawa księgowania sprzedaży
Jesteśmy jednostką prowadzącą księgi rachunkowe i rozliczamy się z podatku dochodowego od osób prawnych. Prowadzimy sprzedaż detaliczną towarów w kilkunastu sklepach. Obrót rejestrujemy za pomocą kas fiskalnych. Przyjęliśmy (...)
str. 72
7.
Rozwiązanie odpisu aktualizującego po zatwierdzeniu układu z dłużnikiem
Na początku 2011 r. wobec naszego kontrahenta otwarto postępowanie układowe, w związku z czym utworzyliśmy odpis aktualizujący na należność od niego, który uznaliśmy za koszt uzyskania przychodów. W (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.