Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 r., godz. 13:31 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.223 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 26 (745) z dnia 10.09.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Nowe zasady refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy i ich wpływ na rozliczenia podatkowe
Pracodawca, który chce zatrudnić skierowanego bezrobotnego, może otrzymać refundację kosztów wyposażenia dodatkowego stanowiska pracy. Regulacje w tym zakresie zawiera ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Nowe zasady nadawania i posługiwania się NIP
Od 1 września 2011 r. funkcjonują dwa identyfikatory podatkowe. Są nimi NIP i PESEL. PESEL stał się identyfikatorem podatkowym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (...)
str. 7
2.
Opublikowano jednolity tekst ustawy o VAT
W Dzienniku Ustaw nr 177 z 26 sierpnia 2011 r., pod poz. 1054, opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 lipca 2011 r. (...)
str. 9
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Reprezentacyjny charakter wydatków na gastronomię
Członkowie zarządu spółki z o.o. dość często spotykają się z kontrahentami spółki w lokalach gastronomicznych. Spotkania te mają charakter roboczy, przy czym zdarza się, że (...)
str. 9
2.
Wniesienie aportu do spółki z o.o.
Grunt wykorzystywany w indywidualnej działalności gospodarczej zamierzam wnieść aportem do spółki z o.o. na zwiększenie kapitału zakładowego. Jakie będą skutki podatkowe tego zdarzenia w obu (...)
str. 12
2.1.
Przekazanie towaru aportem jako czynność opodatkowana VAT
Dla celów VAT aport towaru traktowany jest analogicznie jak sprzedaż, czyli - co do zasady - podlega opodatkowaniu. Wprawdzie niekiedy możliwe jest zastosowanie do sprzedaży (...)
str. 12
2.2.
Czy wartość obejmowanych udziałów powinna odpowiadać wartości netto, czy brutto towarów wnoszonych aportem?
Pytania takie pojawiają się od czasu, kiedy aporty są uznawane za czynność opodatkowaną VAT (tj. od 1 grudnia 2008 r.). Przepisy K.s.h. nie określają jednak (...)
str. 12
2.3.
Ustalenie podstawy opodatkowania VAT
W zakresie ustalenia podstawy opodatkowania aportów zazwyczaj uznaje się, że w tym przypadku zastosowanie ma art. 29 ust. 9 ustawy o VAT. Zgodnie z tym (...)
str. 13
2.4.
Skutki w podatku dochodowym u wnoszącego aport
Wniesienie składnika majątku (tu: gruntu) aportem powoduje u wnoszącego powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych. Jak bowiem stanowi art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o (...)
str. 13
2.5.
Skutki w podatku dochodowym u otrzymującego aport i ujęcie bilansowe
Otrzymanie aportu przez spółkę posiadającą osobowość prawną nie powoduje powstania przychodu podatkowego. Jednocześnie środki trwałe otrzymane aportem podlegają amortyzacji na zasadach ogólnych, z tym, że (...)
str. 14
3.
Podatkowe i bilansowe rozliczanie zagranicznych podróży służbowych pracowników
W Biuletynie Informacyjnym nr 19 z br. pisaliśmy kompleksowo o rozliczaniu kosztów zagranicznych podróży służbowych przedsiębiorców. W tym artykule piszemy o takich kosztach ponoszonych na (...)
str. 16
3.1.
Wydatki poniesione w zagranicznej podróży jako koszt uzyskania przychodów
Wydatki związane z podróżami służbowymi pracowników są kosztami uzyskania przychodów na ogólnych zasadach, czyli, o ile zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo (...)
str. 16
3.2.
Zwrot kosztów podróży pracownikowi a skutki w podatku dochodowym oraz składkach ZUS
• Podatek dochodowy od osób fizycznych Diety i inne należności za czas zagranicznej podróży służbowej pracownika są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 (...)
str. 18
3.3.
Ewidencja kosztów podróży pracownika w księgach rachunkowych
Koszty wszelkich podróży służbowych księguje się na koncie 40-9 "Pozostałe koszty rodzajowe" z dalszym rozwinięciem (w analityce: Podróże służbowe). Jednostka może również stosować od razu (...)
str. 18
IV.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Nota obciążeniowa nie może zmniejszać podstawy opodatkowania
W przypadku udzielenia rabatu jedyną możliwością obniżenia podstawy opodatkowania jest wystawienie faktury korygującej. (wyrok NSA z 18 maja 2011 r., sygn. akt I FSK 819/10 (...)
str. 20
1.2.
Towary wydawane za bony
Podatnik, który wydaje bony uprawniające nabywcę do uzyskania rabatu przy kolejnym zakupie, powinien tak prowadzić ewidencję, aby było możliwe przyporządkowanie bonów do poszczególnej dostawy. (wyrok (...)
str. 21
2.
Refakturowanie mediów, gdy przedmiotem odsprzedaży jest wyodrębniona usługa
Otrzymujemy refaktury za wodę. Dotychczas na refakturach tych była stawka 8%, a od pewnego czasu dostawca stosuje stawkę 23%, powołując się na zmianę przepisów dotyczących (...)
str. 22
3.
Wystawienie jednej faktury do kilku paragonów fiskalnych - z dyskusji na forum internetowym (www.forum.gofin.pl)
(Pytanie 556717) Czy można do kilku paragonów z kasy rejestrującej wystawić jedną fakturę VAT? Mamy klientów, którzy kupują drobne rzeczy codziennie. Życzą sobie faktury VAT. (...)
str. 22
4.
Relacja z dyżuru telefonicznego
4.1.
Termin odliczenia VAT z faktury leasingowej
Wykorzystujemy sprzęt budowlany na podstawie umowy leasingowej. Fakturę leasingową za sierpień br. wystawiono w lipcu br. i w tym miesiącu ją otrzymaliśmy. Kiedy mogliśmy odliczyć (...)
str. 24
4.2.
Jak ująć zakup samochodu osobowego w deklaracji VAT?
Na potrzeby działalności opodatkowanej kupiłam samochód osobowy. Czy skoro w deklaracji VAT po stronie podatku naliczonego wykazuję jedynie 60% kwoty podatku wykazanej w fakturze, również (...)
str. 25
4.3.
Zakup usługi budowlanej od kontrahenta zagranicznego
Kontrahent z Niemiec wykonał dla firmy polskiej usługę budowlaną na nieruchomości położonej w Polsce. Fakt ten udokumentował fakturą bez podatku. Czy na firmie ciążą jakieś obowiązki w zakresie (...)
str. 25
4.4.
Sprzedaż towaru zakupionego w ramach WNT
Kilka lat temu kupiliśmy sprzęt budowlany od kontrahenta unijnego. Zakup rozliczyliśmy w ramach WNT (VAT należny i naliczony). Obecnie zamierzamy go sprzedać. Czy sprzedaż tę (...)
str. 26
4.5.
Prawo do odliczenia VAT z faktury otrzymanej od podmiotu niezarejestrowanego
Podczas kontroli organ podatkowy zakwestionował nam prawo do odliczenia VAT z faktury zakupu towaru. Okazało się, że kontrahent nie był zarejestrowany na potrzeby VAT. Czy (...)
str. 26
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Utracone wadium nie stanowi kosztu podatkowego - wyrok NSA
Utrata wręczonej przedpłaty (zaliczki, zadatku) powoduje, że powstała w ten sposób strata nie będzie zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, co wynika z art. 16 ust. (...)
str. 27
2.
Spółka pożycza wspólnikowi - jakie przyjąć oprocentowanie do ustalenia wysokości odsetek?
Spółka z o.o. zamierza udzielić wspólnikowi - osobie fizycznej pożyczkę. Czy do udzielonej pożyczki będą miały zastosowanie przepisy podatkowe o niedostatecznej kapitalizacji oraz na jakim poziomie powinniśmy ustalić (...)
str. 28
3.
Jak wykazać w CIT dotację zwolnioną od podatku, gdy powstała strata na działalności gospodarczej?
Rok podatkowy spółki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i kończy się 30 września 2011 r. W roku tym spółka poniosła stratę na działalności opodatkowanej. Czy w takiej sytuacji (...)
str. 30
4.
Sprzedaż towarów otrzymanych jako wkład do spółki
W lipcu br. do spółki z o.o. wniesiony został wkład w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa (obejmującej m.in. towary i produkcję w toku). W zamian za (...)
str. 31
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Użyczenie spółce osobowej składników majątku stanowiących prywatną własność jej wspólnika
Dla potrzeb działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę jawną, jeden z jej wspólników nieodpłatnie udostępni lokal użytkowy, stanowiący jego prywatną własność. Czy spowoduje to konieczność ustalenia (...)
str. 32
2.
Wykaz składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej
Ustawa o PDOF zobowiązuje podatnika, który likwiduje działalność gospodarczą, do sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji. Jakie konkretnie składniki majątku należy ująć w tym wykazie? Czy przy (...)
str. 34
3.
Składka zdrowotna obniżona do wysokości zaliczki na podatek
W jaki sposób obliczyć zaliczkę na podatek oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku, gdy kwota składki zdrowotnej przewyższa kwotę zaliczki na podatek? Sposób obliczania (...)
str. 36
4.
Szkolenie pracownika w kosztach pracodawcy
1) Firma zamierza sfinansować pracownikowi 3-miesięczny kurs szkoleniowy, na który go skierowała. Czy wydatki poniesione na ten cel pracodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania (...)
str. 37
5.
Wydatki sfinansowane z dotacji dla bezrobotnych jako koszt podatkowy - wątpliwości i rozbieżności
Środki finansowe przyznawane z Funduszu Pracy osobom bezrobotnym na podjęcie działalności gospodarczej mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. Od pewnego czasu kwestią sporną pozostaje (...)
str. 38
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Budynek zdewastowany a podatek od nieruchomości
Prowadzę działalność gospodarczą. Posiadam budynek gospodarczy w bardzo złym stanie technicznym (brak instalacji, grzejników c.o., częściowy brak okien i szyb). Z tych względów budynku tego (...)
str. 40
2.
Zakup towaru od podatnika zwolnionego z VAT a obowiązek zapłaty PCC
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej kupiła urządzenie od podatnika zwolnionego z VAT. Sprzedaż udokumentowano rachunkiem. Czy od tej transakcji trzeba zapłacić PCC? Zaznaczam, że wartość (...)
str. 41
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Niezamortyzowana wartość budynku wybudowanego na cudzym gruncie jest kosztem podatkowym - wyrok WSA
Niezamortyzowana wartość budynków/budowli wybudowanych na cudzym gruncie stanowi koszty uzyskania przychodów także wtedy, gdy po zakończeniu umowy dzierżawy obiekty te zostaną przekazane podmiotowi wydzierżawiającemu grunt (...)
str. 42
2.
Sprzedaż środka trwałego zakupionego ze środków ZFRON
Zakład pracy chronionej zamierza sprzedać środek trwały (amortyzowany), którego zakup został w całości sfinansowany ze środków ZFRON. Jak zaksięgować tę sprzedaż i jak ją rozliczyć (...)
str. 43
3.
Sprzedaż samochodu osobowego o wartości początkowej przekraczającej 20.000 euro
Czy w przypadku sprzedaży samochodu osobowego spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tę część odpisów amortyzacyjnych dokonanych od jego wartości początkowej (w części (...)
str. 45
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Ubezpieczenie menedżera prowadzącego własną firmę
Funkcję prezesa zarządu naszej spółki z o.o. ma objąć osoba, która prowadzi jednocześnie własną działalność gospodarczą. Z działalności tej opłaca ona wszystkie składki ZUS (zarówno (...)
str. 47
2.
Zwrot kosztów używania do celów służbowych prywatnego samochodu pracownika
1) Pracownik będzie wykorzystywał do celów służbowych własny samochód. Pracodawca będzie mu zwracał koszty używania tego pojazdu. Czy wartość zwróconych kosztów w całości podlega zwolnieniu (...)
str. 48
3.
Wypłata wynagrodzenia za pracę i zasiłku chorobowego za ten sam dzień
Jakie świadczenie należy wypłacić pracownikowi, który po przepracowaniu kilku godzin udał się do lekarza i otrzymał zwolnienie lekarskie od tego samego dnia? Jeżeli za dzień, (...)
str. 50
4.
Pracownik może wrócić do pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego
Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza na 10 dni. Przed jego upływem wrócił do pracy. Czy za wykorzystany okres zwolnienia powinniśmy wypłacić zasiłek chorobowy? (...)
str. 51
X.
PRAWO PRACY
1.
Przeliczenie wynagrodzenia w związku z udzieleniem czasu wolnego za nadgodziny
W sierpniu br. pracownik przepracował kilka godzin nadliczbowych z przekroczenia dobowego, które zostaną zrekompensowane czasem wolnym we wrześniu br. (w firmie obowiązuje trzymiesięczny okres rozliczeniowy (...)
str. 52
2.
Zapewnienie minimalnego wynagrodzenia w równoległym zatrudnieniu na część etatu
Zawarliśmy z pracownikiem dwie umowy o pracę, każda na pół etatu. Z jednej umowy pracownik ma wynagrodzenie wyższe niż minimalne wynagrodzenie, ustalone proporcjonalnie do wymiaru (...)
str. 53
3.
Przedłużenie okresu rozliczeniowego na podstawie ustawy antykryzysowej
Jesteśmy zakładem podlegającym ustawie antykryzysowej. Korzystając z jej przepisów, wprowadziliśmy roczny okres rozliczeniowy, który zakończy się 30 września 2011 r. Czy możemy rozpocząć drugi roczny (...)
str. 55
4.
Urlop dla niepełnoetatowca pracującego tylko w niektóre dni tygodnia
Od 1 stycznia 2011 r. zatrudniamy pracownika na część etatu. Aktualnie chce on wykorzystać uprawnienia urlopowe. Jak udzielić i rozliczyć przysługujący mu urlop wypoczynkowy, jeżeli (...)
str. 56
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Nowe regulacje dotyczące księgowości samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej
W opracowaniu tym opisujemy główne uregulowania dotyczące zasad bilansowych, zawarte w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Regulacje określone w tej (...)
str. 57
2.
Elektroniczne opłaty drogowe w systemie viaTOLL
Od 1 lipca 2011 r. wprowadzono elektroniczny system poboru opłat - tzw. viaTOLL. Zobowiązanymi do ponoszenia opłaty w formie elektronicznej są kierowcy korzystający z dróg (...)
str. 60
3.
Odsetki od pożyczki w walucie obcej
W jaki sposób wycenić i zaksięgować zapłatę odsetek od pożyczki wyrażonej w walucie obcej? Sposób wyceny zapłaconych w walucie obcej odsetek od pożyczki uzależniony jest od tego, czy (...)
str. 62
4.
Umorzenie byłemu pracownikowi pożyczki mieszkaniowej ze środków ZFŚS
W jaki sposób zaewidencjonować umorzenie pożyczki mieszkaniowej udzielonej pracownikowi ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jeżeli osoba ta już nie jest naszym pracownikiem? Czy umorzona (...)
str. 64
5.
Przechowywanie ksiąg rachunkowych i dokumentów księgowych
Czy wszystkie dokumenty księgowe muszą być przechowywane, a potem przekazywane do archiwizacji? Sposób przechowywania dokumentacji księgowej Szczegółowe zasady i terminy przechowywania ksiąg rachunkowych oraz dokumentów księgowych zostały określone (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.